Osmanlı İmparatorluğu, 1 Kasım 1922 tarihinde resmi olarak yıkılmıştır. 1 Kasım 1922'de saltanat Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kaldırılmıştır. Bu tarihten önce zaten Osmanlı İmparatorluğu yıkılmanın eşiğine gelmişti. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmadan önce dağılma dönemine, dağılma döneminden önce de duraklama dönemine girmişti. Bu nedenle iyice güçten düşmüştü. Akıllara gelen soru ise Osmanlı hanedanına ne olduğuydu. Hala yaşayanları var mıydı, varsa gerçek Osmanlı torunları kimlerdi?

1925 yılında Türkiye'de Osmanlı hanedanı hiç kimse kalmamıştı.

1925 yılında Türkiye'de Osmanlı hanedanı hiç kimse kalmamıştı.


Öncelikle Osmanlı hanedanının saltanatı kalktıktan sonra 4 farklı kıtaya ve sayısız ülkelere dağıtıldığı tahmin edilmektedir. 1925 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nde Osmanlı hanedanının hiçbir mensubu kalmamıştı. 431 sayılı kanun sürgüne gidecek olan Osmanlıların sayısını 155 olarak belirlemişti.

Sürgün hanedanının kadın mensupları için 28, erkekleri için 50 yıl sürdü.

Kadınlara Adanan Menderes hükümeti tarafından 1916 Mart'ın da çıkartılan bir kanunla hakları geri iade edildi. Türkiye Cumhuriyeti'ne dönüp yeniden Türk vatandaşı olmalarına izin verildi. Erkekler ise bu haklara 1974'de Bülent Ecevit'in ilk başbakanlığı sırasında çıkartılan genel af yasasıyla kavuşabildiler.

Padişah torunlarının bir kısmı Türkiye'ye döndü, bir kısmıysa yıllar önce kurdukları düzenini bozmayarak önceden yerleştikleri ülkelerde yaşamaya devam ettiler. Bütün Osmanlı ailesinin Türk vatandaşlığına geçmiş olan mensupları Osmanoğlu soyadını kullanıyor, bizden biri gibi yaşıyor ve tarihin en büyük devletlerinden olan Osmanlı İmparatorluğunun haneden tarihini onlar devam ettiriyorlar.

Mehmet Orhan Osmanoğlu, Nice'deki bir mezarlığa defnedildi.

1 - Mehmet Orhan Osmanoğlu


Osmanlı hanedanının bir önceki reisi olan Şehzade Mehmet Orhan Osmanoğlu'nun cenazesi Nice'deki bir karma mezarlığa 14 Mart 1994 günü defnedildi. Cenazede Sultan Abdülhamit Han'ın soyundan Bülent Osman ve Sultan Abdülmecid'in torunları Melike ve Emire Han'ın Sultanlarla eşleri vardı. Namazı ise 4 Tunus'lu kıldı.

Osman Ertuğrul, Osmanlı İmparatorluğu yıkılmasaydı tahta geçecekti.

2 - Osman Ertuğrul


Osmanlı ailesinin en büyük şehzadesi olan ve geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Osman Ertuğrul, Osmanlı İmparatorluğu yıkılmasaydı 4'üncü Osman veya 1'inci Ertuğrul adıyla tahta geçecekti.

Hanzade Sultan, Avrupa sosyetesinin en güzel kadını olarak kabul edilirdi.

3 - Hanzade Sultan


Halife Abdülmecit Efendi ile Sultan Vahdettin'in torunu olan Hanzade Sultan ise 1924'te Dolma Bahçe Sarayında doğdu. Mısır prensi Mehmet Ali İbrahim'le evlendi ve hayata 1998 Mart'ında Paris'te veda etti. Bir zamanlar Avrupa sosyetesinin en güzel kadını olarak kabul edilirdi. Kızı Fazile İbrahim yani prenses Fazile halen Paris'te yaşamaktadır.

Neslişah Sultan, Osmanlı hanedan defterine kaydedilen son kişi oldu.

4 - Neslişah Sultan


Neslişah Sultan, Hanzade Sultan'ın kardeşlerinden biriydi. Neslişah Sultan doğduğunda 121 pare top atışı ve Padişahın onun adına bastırdığı altın sikkeyle duyuruldu. Neslişah Sultan, Osmanlı hanedan defterine kaydedilen son kişi oldu.

Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Fransa'da geçirdikten sonra ailesiyle birlikte Mısır'a gitti. Fransızca, İngilizce, Almanca ve Arapça öğrendi. 1940 yılında Mısır'ın son Hıdivi Abbas Hilmi Paşa'nın oğlu Prens Muhammed Abdülmünim ile evlendi. Bu evlilikten Prens Abbas Hilmi ve Prenses İkbal adında iki çocuğu dünyaya geldi.

1963 yılında Türkiye'ye dönen Neslişah Sultan 2012 yılında hayatını kaybetti. Kayak, yüzme ve bilhassa binicilikteki mahareti uzun yıllar konuşulmuştu.

Mihrimah Sultan hanedanın yeşil gözlü prensesi olarak tanınırdı.

5 - Mihrimah Sultan


Osmanlı Padişahı Sultan Reşad'ın torunu olan Mihrimah Sultan hanedanın yeşil gözlü prensesi olarak tanınırdı. 1923'te babası Şehzade Mehmet Ziyaeddin Efendi'nin Çamlıca'daki köşkünde doğmuş, 1 yaşındayken hanedanın bütün mensuplarıyla beraber Türkiye'den sürgüne gönderilmişti.

Ailesiyle beraber Lübnan'a oradan Mısır'a giden genç prensese 1940'lı yıllarda soylu bir talip çıktı. O devir Ürdün'ün Kralı Abdullah'ın oğlu Prens Nayif. Nikahları Amman'da kıyılan çift orada yaşamaya devam etti. Kral Abdullah'ın Kudüs'teki bir suikastte can vermesinden sonra Ürdün tahtına büyük oğlu Talal geçti ve Mihrimah Sultan'ın eşi Prens Nayif kısa bir süre için Ürdün veliahttı oldu.

Sultan'da Ürdün'ün 2 numaralı hanım efendisi konumuna geldi. Ancak Kral Talal'ın akli dengesini kaybettiği gerekçesiyle tahtan indirilip İstanbul'a getirilerek Orta Köy'deki Şifa Yurdu'na kapatılması üzerine Ürdün'de bütün taht dengeleri değişti.

Prens Nayif tahta davet edilen eşi Prens Nayif siyaseti sevmiyorum diyerek krallığı reddedince Talal'ın küçük oğlu Hüseyin, Ürdün tahtına geçti.

Mihrimah Sultan, 2000 yılında hayata veda etti. Çocukları Ürdün'de yaşamaktadır.

Osman Osmanoğlu, TRT için hazırlanan Osmanlı belgeseline danışmanlık yaptı.

6 - Osman Osmanoğlu


Osman Osmanoğlu, Osmanlı şehzadesidir. Ali Vasıf Osmanoğlu'nun oğludur. İngiltere'de yaşayan Osmanoğlu, İstanbul'da ev aldı. TRT için hazırlanan Osmanlı Hanedan Ailesi belgeseline danışmanlık yaptılar. Ailenin yarısı Türkiye'de yaşarken, yarısı da yurt dışında yaşamaya devam etmektedir.

Osman Bayezid Osmanoğlu, 92 yaşında New York'ta vefat etti.

7 - Osman Bayezid Osmanoğlu


Hayattaki en yaşlı erkek olması nedeniyle 2009'dan beri Osmanlı hanedanı sıfatını taşıyan Osman Bayezid Osmanoğlu, 92 yaşında New York'ta vefat etti. Hanedanın yeni reisi ise Dündar Abdülkerim Osmanoğlu oldu.

Dündar Abdülkerim Osmanoğlu Efendi yaşamını Şam'da sürdürüyor.

8 - Dündar Abdülkerim Osmanoğlu


Dündar Abdülkerim, Osman Bayezid vefat edince yeni hanedan reisi olarak Osmanlı hanedanının başına geçti. Şam'da dünyaya gelen Şehzade Dündar Efendi hanedanın Hamid soyundan geliyor. Abdülkerim efendinin oğlu olan Dündar Abdülkerim Osmanoğlu'nun babası Abdülkerim efendi, dedesi ise Selim Efendi'dir.

Selim Efendi ise Sultan 2. Abdülhamid'in oğludur.

Osmanlı hanedanın reisi Dündar efendinin çocukları yok. Lübnan'lı Nimet hanım ile evli olan 87 yaşındaki Dündar Efendi yaşamını Şam'da sürdürüyor.

Osman Selahaddin Osmanoğlu yaz aylarını Bodrum Yalıkavak'ta geçirir.

9 - Osman Selahaddin Osmanoğlu


Yaz aylarını Bodrum Yalıkavak'taki villasında geçiren 3 çocuk ve 7 torun sahibi Osman Selahaddin için Ayşe Gülnev Sultan, 2003 yılında bir parti düzenledi. Partiye ailenin Suriye, İngiltere, Mısır ve Ürdün'de yaşayan 19 üyesi katıldı.

Kutlama sırasında Jandarma villanın etrafında geniş güvenlik önlemi aldı.

Osman Selahaddin'in kızı Ayşe Gülnev Sultan'nın çocukları son jenerasyon Osmanlı hanedanıdır. Ayşe Gülnev Sultan, İngiltere'de politika ve tarih eğitimi almıştır ve Osmanlı tarihi dalında ise master yapmıştır. İngiltere'de emlak sektöründe çalışan Nicolas Sutton ile evlidir. Bu evlilikten 4 Beyzade ve hanım Sultan doğmuştur.

Son jenerasyon Osmanlı çocukları ise şuan günümüzde sosyal medyada büyük ilgi görmektedir. Son jenerasyon Osmanlılar Prens Lysander Cengiz, Prenses Tatyana Aliye, Prens Maximilian Ali, Prens Ferdinand Ziya, Prens Cosmo Tarık isimleriyle anılmaktadır.

Lara Adra Osmanoğlu, Paris'te özel bir bankada çalışıyor.

10 - Lara Adra Osmanoğlu


2. Abdulhamid'in torununun torununun kızı olan Lara Adra, 1986'da Lübnan'da doğdu ve Fransa'da eğitimini aldı. Şimdi Paris'te bir bankada çalışıyor. Hiç Türkçe bilmiyor, annesi Rus kökenli.

Fransa'da hayatını sürdüren ve bir Fransız gibi büyüyen Lara Adra kendisini Fransız, Lübnanlı, Rus ve Türk olarak tanımlıyor.

Yaşından dolayı sürgünün etkilerini birebir yaşamasa da babaannesi ve babasından dinlediği aile hikayeleri Lara Adra'nın hayatında büyük rol sahibi. Osmanlı İmparatorluğu varlığını sürdürse Prenses unvanı alacak, Saray'da yaşayacak olan Lara Adra bugün herhangi bir genç kadın gibi hayatını sürdürüyor.

Durruşehvar Sultan, 2. Abdülmecid Efendi'nin özbeöz kızıdır.

11 - Durruşehvar Sultan


26 Ocak 1914'te doğdu, 7 Şubat 2006'da vefat etti. Son Osmanlı Halifesi 2. Abdülmecid Efendi'in kızı ve Berar Prensi Navab Azam Şah'ın eşi.

Babası Abdülmecid Efendi vefat ettiğinde Türkiye'ye geldi. Babasının Türkiye'ye gömülmesi için devlet yetkilileri ile görüştü. Babasının naaşı 10 yıl Paris'te bir Cami'de bekledi. İzin çıkmayınca babası Medine'de gömüldü.

Nihan Sultan, Osmanlı hanedanının hayattaki 15 kadın üyesinden biridir.

12 - Nihan Osmanoğlu


Osmanlı devletinin 4. Padişahı Sultan 2. Abdulhamid'in torunlarından olan Nihan Sultan, günümüzün en çok tanınan isimlerinden biridir. Ayrıca İnstagram'da ve Twitter'da ilginç açıklamalarıyla binlerce takipçiye ulaşmayı başarmıştır.

Osmanlı hanedanının hayattaki 15 kadın üyesinden biri olan Nihan Sultan, 1987 İstanbul doğumludur. Babası Şehzade Orhan Şam'da dedesi Şehzade Harun Lübnan'da doğdu. Nihan Sultan, Şehzade Orhan'ın en büyük çocuğu.

İngilizce ve Arapça bilen Nihan Osmanoğlu'nun Hanzade isminde bir kızı ve Mehmet Vahdettin isminde bir de oğlu vardır.