200 yıl önce savaş alanlarında 5000 ila 8000 arasında değişen sayıda asker savaşırken, bu sayı bugün sadece 8. Hatta gelecekte gelişen modern askeri teknoloji ile donatılan 2 kişi bile yeterli olacak. Savaşların sonuçları artık savaş alanlarında gerçekleşmeyecek, çünkü strateji uzmanları bunun çok pahalı ve işlevsiz olduğunu düşünüyorlar. Şimdi daha az sayıda uzmanın kullanabildiği yeni silahlara yatırım yapılıyor.

Savaş alanlarında artık daha az sayıda asker savaşıyor.

Savaş alanlarında artık daha az sayıda asker savaşıyor.


Asker, tank ve diğer ağır savaş gereçlerinin başarıyla kullanılması büyük çapta lojistik destek gerekiyor. Bunlar çok sayıda personel ve malzeme yardımıyla belli üstlere taşınıyorlar, sonra takviye edilmeleri de gerekiyor. Yaralanan askerlerin tedavisi çok daha masraflı tedaviler gerektiriyor elbette. Artık generaller savaş alanlarına çok daha az sayıda asker gönderiyorlar.

Önceden bölüklerin, hatta tümenlerin yerleştirildiği siperlere yakın bir zamanda sadece en modern tekniklerle donatılmış birkaç asker yerleştirmek yeterli olacak.

Geleceğin askerleri bileklerinde mini bilgisayarlar taşımaya başladı.

Geleceğin askerleri bileklerinde mini bilgisayarlar taşımaya başladı.


Geleceğin askerleri, bileğinde sürekli kumanda merkezi ile bağlantıda bulunan ve kendisine bilgi veren mini bir bilgisayar taşıyacak. Miğferlerine yerleştirilmiş kızıl ötesi ve gece görüşünü sağlayan projektörler sayesinde geceleri de düşman askerlerinin net görüntülerini doğruca gözünün önüne getirebilecek. Ateş ettiğinde de en modern lazer sayesinde isabet kaydetmesi kesin olacak.

Savaştaki bütün hareketler de video kameraları ile komuta merkezine anında iletilebilecek. Savaşçılar rakip mevzileri ateş altında tutan mini robotlar tarafından desteklenecek. Ayrıca geleceğin cephe savaşçısının, savaş giysisine enjeksiyon otomatları da yerleştirilecek.

Bunlar yüksek duyarlı sensörleri sayesinde savaşçıyı kimyasal ve biyolojik silahlara karşı koruyacak.

Geniş bir çevrede etkili olan elektromanyetik bomba üretildi.

Geniş bir çevrede etkili olan elektromanyetik bombalar üretildi.


Ordular geleceğin konvansiyonel savaşları içerisinde yeni silahlar düşünüyorlar. Geniş bir çevrede tüm yaşamı yok eden ama alt yapılara zarar vermeyen nötron bombaları veya bütün elektronik aygıtları devre dışı bırakan ve belleğe alınmış tüm verileri silen elektromanyetik bombalar gibi.

2001 yılındaki şarbon mikrobu saldırılarının da göstermiş olduğu gibi biyolojik ve kimyasal silahları az bir zahmetle dünyanın her köşesinde kullanmak mümkün. Bakteriler, virüsler ve kimyasallar ya mektuplara ve paketlere yerleştirilip önemli karar mercilerine postalanıyorlar veya belirli yerlere bırakılıyorlar.

Bu gönderiler uzaktan kumanda ya da cep telefonu ile patlatıldığında olayın sorumluları çoktan kendilerini emniyete almış oluyorlar. Bu günümüz olanaklarıyla önüne geçilmesi neredeyse mümkün olmayan ve eylemci için son derece risksiz bir girişim.

Bu yüzden bilim insanları ile mühendisler bu tür silahları algılamak ve yerlerini saptamak için giderek daha incelikli sensörler ve dedektörler geliştirmek adına tüm güçleriyle çalışıyorlar.

Süper güçlü bilgisayarlarla donatılan Hacker üstleri kuruldu.

Süper güçlü bilgisayarlarla donatılan Hacker üstleri kuruldu.


Bir başka sorunda internet. Sürekli olarak akıl almaz miktarlarda veri alışverişinde bulunan milyonlarca işlemcinin oluşturduğu ağ, saldırılara olağanüstü fırsatlar sunuyor. Hackerların sürekli kanıtladığı gibi ağa bağlı her bilgisayar sistemine girmek ve zarar vermek mümkün.

Gelecekteki savaşlar olasılıkla birkaç elektromanyetik bomba sayesinde yıldırım hızıyla sonuçlandırılacak. Bombalar radyo ve televizyon vericilerinin e-posta ve SMS dağıtım istasyonlarının yakınlarına yerleştirilerek patlatıldıklarında yaklaşık 500 metre çevrelerindeki bütün bilgisayarları devre dışı bırakacaklar.

Saldırganlar bu aşamada başarı sağladıktan hemen sonra, bilgisayarlara kendi verilerini yükleyerek insanların yanlış bilgilendirilmelerini veya yanıltılmalarını sağlayacaklar. Bunun sonucundaysa çoğu vatandaş, şirket veya kurum, ülkelerinin düşman eline geçtiğini gecikmeyle fark edecekler.

Ancak akla yatkın başka stratejiler de geliştirilebilir.

En basit yöntem olarak virüsler, solucanlar, lojik bombalar, truva atları veya kapanlar. İnternet üzerinden önce koruyucu duvarları hileyle açtıktan sonra bütün belleklerdeki verileri silecek.

Elektronik müdahale için özel bir tim oluşturuldu.

Sahada görev yapan elektronik müdahale timleri oluşturuldu.


Bir elektronik savaş durumunda saldırgan stratejik açıdan önemli ağlara bozucu programlar yerleştirir ve böylece elektrik ve su bağlantılarını, trafik yönetim sistemlerini, hükümet merkezlerini veya ordu komuta merkezlerini hareketsiz bırakır.

Önemli sanayi alanları da birkaç dakika içinde devre dışı kalabilir. Çünkü bütün bu alanlar, uzun zamandır kendi bilgisayar ağlarının desteğiyle çalışmaktadır.

Bu tür saldırılar beceriyle uygulandığı takdirde rakibi hızlı ve pratik şekilde hiç risk alamadan hareketsiz bırakır. Ardından askeri güçle yapılacak bir müdahale neredeyse hiçbir direnişle karşılaşmaz. Saldırıyla birlikte ülkedeki tüm medya ve propaganda araçları da kamu güvenliği ve huzuru sağlamak üzere yeni egemenlerin çıkarları doğrultusunda yapılandırılabilir.

Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı Pentagon'un tüm bilgisayar sistemlerinin en az %85'ine hackerların girmiş ve bilgi sızdırmış olması bu tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Bu saldırıların hiçbiri sistemleri denetleyenlerin ve güvenlik mühendislerinin kısa sürede dikkatini çekemedi. En azından bir lojik bomba yerleştirmek için yeterince zaman kalmıştı.

Amerika askeri yönetimi ve gizli servisi CIA, birkaç sene önce böyle bir bilgisayar tatbikatı yaptı. Askeri sözcülerin açıklamalarına göre sonuç belli bir zaafa işaret ediyordu. Ama kesin sonuçlar bugüne kadar gizli tutuldu. Ancak geleceğin savaşı bilinen stratejiler açısından da başlamış durumda.

Tüm GPS sinyallerini yakalayan navigasyon sistemi kuruldu.

Tüm sinyalleri bulabilen aygıtlar geliştirildi.


Telefon, cep telefonu, e-posta yazışmaları ve internet kullanmanın etkisiz denetlenebilmesi emniyet kuvvetlerine ve casus avcılarına, teröristlerin ve suçluların izini bulmak için çok iyi olanaklar sunuyor. Özellikle Amerikalılar ve İngilizler veri aktarım sistemlerinin denetlenmesi için devasa aygıtlar geliştirdiler.

Bilgisayarlar her şeye kulak kabartıyor ve hassas yazılımlar sayesinde kuşkulu konuşmaları ve veri aktarımlarını filtre ediyor. Uzmanlar geleceğin savaşında her şey sanal ortamda gerçekleşeceği için neredeyse hiç kan akmayacağı görüşündeler. Sadece önemli kararları veren yetkililer, önemli kurumları koruyan elektronik alanlarında uzman kişiler ve düşman saldırılarına karşı partizanlık veya terör saldırısı yürüten yurtseverler gerçek anlamda tehlikede olacaktır.

Teröristler çoğunlukla cep telefonu kullanmaktan kaçınıyorlar, çünkü cep telefonları en yakındaki antene ve güçlendiriciye bağlantıyı sağlamak için sürekli kerteriz sinyalleri gönderirler. Bu sinyaller cep telefonu nişancılarının telefonlarının yerini saptamasını ve aranan kişinin ele geçirilmesini sağlıyor.

Uzayda konuşlandırılacak uydu görünümünde silahlar yapıldı.

Uzayda konuşlandırılacak silahlar yapıldı.


Cep telefonu sinyallerinin roketler ve savaş uçakları için yönlendirme sistemi olarak kullanımı da test edildi. GPS yoluyla veya doğruca cep telefonu sinyalleriyle tam olarak hedeflerini bulmaları sağlandı.

İsrail ordusu aranan teröristlerin arabalarını bu yöntemle vurdu.

Tüy hafifliğinde ama etkin patlayıcı yüklü cep telefonları da saldırı yöntemi olarak kullanılıyor. Telefonun sahibi bir çağrıyı kabul ettiğinde, kendisi birisini aradığında veya bir mesajı okuduğunda patlayıcı ateşleniyor.

Amerikan silahlanma uzmanları dünyada değil de uzayda konuşlandırılacak ve birkaç saniye veya dakika içerisinde hedeflerine ulaşabilecek silahlar üzerinde çalışıyorlar. Uzmanlar bu silahların müdahalelerde kullanılacaklarını olası görmüyorlar.

Maliyetleri çok yüksek ama sadece yarattıkları tehdit bile karşı devletler üzerinde baskı oluşturmak için yeterli.

Rus yapımı Ratnik 3, Crysis'deki Nanosuit örneğinden yola çıkılarak yapıldı.

Crysis'deki Nanosuit yapıldı.


Video oyunları ve filmler her zaman üreticiler için ilham kaynağı olmuştur. Call of Duty Advanced Warfare'daki suiti hatırladınız mı? Yapıldı. Splinter Cell'deki gece görüşü çoktan yapıldı. Biraz daha ileri gidelim mi? Crysis'deki Nanosuit desem...

Evet benzer prototipler yapıldı.

Örneğin bu bir Rus yapımı Ratnik 3. Elektromanyetik darbe ve nükleer patlamaya karşı dayanıklı. Askere daha fazla güç, dayanıklılık kazandıran dış iskelet ve kurşun geçirmez vücut zırhı. Henzap displayle donatılmış geniş açı vizör ve kask.

Bunun gibi pek çok teknoloji halihazırda geliştirilmekte.

İster savaş alanında kılıç ve kan ister sanal ortamda ister modern teknoloji ister yapay zekanın öne sürüldüğü bir sistemde savaş insanoğlunun her zaman kaçınılmaz bir gerçeği olmaya devam edecek. İnsan faktörü ortadan kalkmayacağına göre asla bir dünya barışı sağlanamayacak. Bu dev gladyatör arenasında gücü elinde tutmak isteyenlerin mücadelesinde koşullar ve yöntemler ne olursa olsun değişmeyecek bir gerçek var.

Bu teknolojik gelişmeleri elde edemeyen topluluklar tıpkı adaptasyon sürecine uyum sağlayamayan bazı canlı türleri gibi hayatta kalma savaşında kaybeden taraf olacak.