Büyük dalgalarda öyle bir şey var ki her biri insanın içinde onları doya doya izleme arzusu uyandırıyor. Sörf tahtanızı kapıp ölüme meydan okumaya hevesli bir sörfçü değilseniz bu dalgalar belki o kadar da sevimli gelmeyebilir. Zira sadece kafayı bozmuş sörfçülerin cesaret edebileceği devasa dalgalardan bahsediyorum! Ancak bugün bakacak olduğumuz bu dalgalar bahsi geçen sörfçüleri bile geri adım attıracak cinsten. Ne kadar cesur olurlarsa olsunlar kayıtlara geçen bu en büyük 10 dalga içlerinin ürpermesine neden olacaktır.

Wahoo Dalgası kayıtlara geçen en büyük 10 dalga arasında gösterilmektedir.

Wahoo Dalgası


16 Mayıs 1958'de Amerika Birleşik Devletleri, Wahoo adı verilen bir nükleer silahın testlerine başladı ve bu deneyler Pasifik Okyanusu'nun ortasında yer aldı. Deneylerin amacıysa su altı nükleer silahlarının savaş gemisi benzeri büyük gemiler üzerinde yapacağı etkiyi gözlemlemekti. Bu bölgede füzenin atıldığı yerin yakınlarında aynı zamanda bu durumu belgeselleştirme amacı güden yapımcılar da bulunuyordu.

Denek olarak bir kargo gemisi kullanıldı. Bu olduğu zaman güvertede olduğunuzu hayal edebiliyor musunuz? Havada 243 metre yüksekliğe sıçrayan bu dalga tamamıyla yuttu ki, gemi hala mobil olabilecek kadar şok dalgasına dayanmayı başarmıştı.

Adadaysa kamera ekipleri bu durumun yarattığı dalgaları gözlemliyordu. İlk dalgalar o kadar büyük olmasa da ikincisi sahiden büyüktü. Tüm ekipler kendilerini güvence altına almak için ağaçlara tırmanmışken üçüncü dalga geldi ve tüm adayı kapladı.

Bu sular kısa bir süre sonra dağılmıştı. Ancak bu deney gerçekleştirilirken kamera arkasında olan pek bir panik yaptığını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Profesyonel sörfçü Garrett McNamara, en büyük yüksek rekorunu kırdı.

Nazare Dalgası


Ocak 2013 yılında profesyonel sörfçü Garrett McNamara hali hazır da kendisinin sahip olduğu üzerinde sörf yapılmış en büyük dalga rekorunu kırmayı amaçlıyordu. Kırması gereken rekorsa 23 metreydi. Kendisi hedeflediği rekor için önceki rekorunu da kırdı.

Rekor denemesi için Portekiz'de bulunan Nazare sahilini seçmişti. İçgüdüleri onu bir kez daha hakı çıkardı. Bir jet skici tarafından ona yükselen bir kabartının devasa bir dalgaya dönüşebileceği söylenmişti ki, öylede oldu.

30 metre olması beklenilen bir dalgaydı.

Peki kendisi nemi yaptı dersiniz? Sadece bu denemeden canlı çıkmayı başarmadı, aynı zamanda neredeyse sürecin tamamında sörf tahtası üzerinde kalmayı başardı.

Kendisinin rekoru kırdığı videoysa izledikçe daha korkunç bir hale geliyor. İlk önce bilinçli şekilde bu devasa kabartının üzerinde durdu. Daha sonraysa görmüş olduğunuz en büyük dalgalardan birinde sörf yapmaya başladı. Üzerine gelen bu sular tonlarca kilo ağırlığında. Buna rağmen kendisi hayatta kalmayı başarıyor ve bu devasa dalgayla kıyıya kadar gidiyor.

Surf Channel TV ile yaptığı bir röportajında Garrett McNamara, "Performansımı videoda izlediğim zaman bazen bu dalga o kadar da büyük değilmiş diyorum. Ancak bazense vay be ben ne yapmışım diyorum. Hele bir de suyun içindeyseniz dalga çok çok daha büyük görüyor." dedi.

Rodrigo Koxa, 24 metrelik bir dalga yakalayarak adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırdı.

Koxa Dalgası


Maalesef ki Garrett McNamara'nın kırdığı bu dünya rekoru hiçbir zaman Guinness Rekorlar Kitabı tarafında onaylanmamıştı. Bu da 2016 yılında resmi olarak kırılıncaya kadar, resmi olarak tanınan tek rekorunun önceki kırdığı dünya rekoru olmasına neden oluyor.

İşte ondan sonradır ki Brezilyalı büyük dalga sörfçüsü Rodrigo Koxa önceki rekorun kırıldığı bölgede 24 metrelik bir dalga yakalayarak adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırmayı başardı.

Ancak bu adamın bu işi ne kadar kolay gösterdiğine aldanmayın.

2017 yılında İngiliz sörfçü Andrew Kotting aynı bölgede aynı rekoru kırmaya çalışıyorken sırtını kırdı ve uzun süre sörf yapamadı. İyileşmesinin ardından başından geçen bu üzücü olay aynı yoldan yürümek isteyen herhangi bir sörfçü için bir uyarı levhası görevi görüyor.

9 büyüklüğündeki bir deprem Japonya'nın kıyısında devasa bir tsunami yarattı.

Japonya Deprem Tsunamisi


Büyük ve yıkıcı depremleri ile bilinen bir ada ülkesi olan Japonya depreme karşı alınan önlemler konusunda bir dünya lideri konumunda. Ancak söz konusu bu denli büyük bir tsunami olduğu zaman felaketi önlemek pek de mümkün olmuyor.

2011 yılında 9 büyüklüğündeki bir deprem Japonya'nın kıyısında meydana geldi ve esas can kaybı, depremin kendisinden değil de beraberinde getirdiği devasa tsunami felaketinden dolayı meydana geldi. Japonya tarihinde kaydedilen en büyük deprem olan, bu fay çatlağı beraberinde 40 metrelik dalgalar da getirdi.

Bu dalgalar Miyako şehrini silip süpürdü ve onlarca kilometre içeri girdi.

Bütün bir köy göz açıp kapayıncaya kadar sular altında kaldı. Bu durum neticesinde on binlerce insan zarar görmüştü. Aynı zamanda bölgede sahip oldukları nükleer santralin çökmesi de yine bu tsunami sonucunda meydana gelmişti. Ortaya çıkan hasarınsa 235 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Tarihte bir doğal afetin getirdiği zarardan çok daha fazla!

Gemi yutan Godzilla büyüklüğündeki dalgadan kıl payı kurtuldular.

Gemi Yutan Dalga


Devasa dalgaları internette aratarak görebilirsiniz ki tahmin ediyorum bu durumun ne denli korkunç olduğunu anlamak pek de marifet isteyen bir iş değildir. Ancak siz isterseniz yine de kendinizi bu gemide bulunan insanların yerine koymayın.

Godzilla büyüklüğündeki bir dalga koskoca geminizle alay ediyor ve siz sadece izlemekle yetiniyorsunuz. Okyanusun bir metre üst tarafında konumlandırılmış olan gemi kamerası birkaç saniyeliğine tamamıyla suyla çevriliyor. Dalga merhametli çıkmışta gemi hala yüzüyor.

Ola ki denizcilerin ne kadar cesur olup olmadığını sorgulayacak olursanız aklınıza mutlaka bu fotoğrafı getirin, kesinlikle ikna olursunuz.

Kuzey Denizi bölgedeki gemilere sunduğu cehennem gibi şartlarla bilinir.

Kuzey Denizi Dalgası


Kuzey Denizi, İngiltere ile İskandinav ülkeleri arasında yer alır ve kendisi bölgedeki gemilere sunduğu cehennem gibi şartlarla bilinir. Küçük gemiler içinse durum çok daha ciddidir. Tıpkı canavarımsı bir dalganın tıpkı parça parça etmek üzere olduğu ufak gemiler gibi. Her ne kadar bu gemilerin çoğu okyanusun çetin şartlarına ayak uydurmak için tasarlanmış olsa da henüz doğa anaya karşı %100 tedbir alacak bir teknoloji henüz geliştirilmedi.

Dalgalar küçük boyuttaki gemilere geldiği zaman gerçekten de büyük!

2013 yılında yapılan araştırmaya göre o yıl Kuzey Denizi açıklarında 94 gemi kaybedilmişti ve tahminlere göre yılda en az 12 gemi, devasa dalgalar tarafından alabora ediliyor.

Cape Town fırtınaları kıyıya kadar çıkabiliyor ve seyir halindeki araçları devirebiliyor.

Cape Town Dalgası


Mesele büyük dalgalar, ancak bu dalga sizinde görebileceğiniz gibi listedeki en devasa dalga olmanın yanından bile geçemiyor. Fırtınaların kıyıya kadar çıkabilen ve araçları devirebilen dalgalar ortaya çıkarması pek de sık görülen bir durum değil.

Ancak Güney Afrika Cape Town'da geçen fırtınalı bir günde meydana gelen tam olarak da buydu.İnanılmaz bir şekilde kıyı dalgalar tarafından dövülmeden, bir adam birkaç saniye önce bisikletiyle geçiyor.

Olayı videoya çeken insanlar kendilerinin güvende olduğunu zannettiği anda devasa bir dalga geliyor ve tüm bölgeyi yıkamaya başlıyor. Bisikletli adamın orada olmamasına sevinsem de klibin sonunda orada tüm bu suların arasında öylece duran adama ne desem bilemedim.

Cruise gemisi denizde çıkan beklenmedik fırtına yüzünden batacaktı.

Cruise Fırtınası


2016 yılında müzisyen Steven Bird, YouTube'da binlerce görüntülenme alan bir video attı ve açıklama kısmına Cruise gemilerinde çalan bir müzisyen olduğunu ekledi. İnanabiliyor musunuz? Genellikle çarşaf gibi bir su ve muhteşem bir manzaranın olduğu Cruise gemilerinden bahsediyor.

Şubat 2016 yılında Carnival Sunshine adlı bir Cruise gemisinde seyahat ediyorken, işler geminin çılgın bir fırtınanın ortasına dalmasıyla birazcık korkutucu bir hal aldı. Mürettebat ve çalışanlarsa saatte yüzlerce kilometre hıza ulaşan rüzgarlar eşliğinde yükselen bu dalgaların yarattığı korkuyu dindirmeye çalışıyordu.

Müzisyenin odası üçüncü katta epey yüksekteydi ve sular penceresine kadar çarpıyordu. Ancak arkadaşlarından korku çığlıkları yerine keyifli kıkırdamalar yükseliyordu. Ardındansa mürettebat geminin içinde bulunduğu çılgın açıyı sadece koridorda yürümek suretiyle canlı yayında gösterdi.

Steven Bird ve arkadaşlarının pencereleri o kadar suyla kaplanıyordu ki, odaları tamamen karanlığa gömülüyordu. Bu adamlar ya gerçekten çılgın olduklarından ya da içinde buldukları korkuyu bastırmaya çalıştıklarından gülüyorlardı. Her iki şekilde de bu müzisyenler dünyanın tanıdığı en cesur olanları.

Okyanus büyük boy, lüks bir Cruise gemisini devirmek üzereydi.

Şeytan Çıkmazı


Bir Cruise gemisi fırtınayla boğuşuyorken üçüncü bir kişi tarafından nasıl mı görünüyor dersiniz? Okyanus büyük boy, lüks bir Cruise gemisini devirmek üzereyken bir helikopterden çekilen bu fotoğrafa bakın derim o halde. Belki de helikopterdeki herkesin bu kadar sakin ve suskun olmasının sebebi, muhtemelen birkaç saniye sonra gemideki tüm insanların ölüm anını kaydedecek olmalarıydı.

Gemi acımasız dalgalar tarafından dövülüyorken, bu gemide bir yolcu olmanın vereceği korku bir hayal edin isterseniz. Cruise gemisi ayakta kalmayı başarmış ve bu kadar yan yatıp da devrilmemiş olması gerçekten de şaşırtıcı. Kaptan ve mürettebatı yarım saatlik bir uğraşla gemiyi fırtından çıkmarömayı başardı.

Antartika kıtası neredeyse bir yolcu gemisi için mezar olacaktı.

Antartika Cehennemi


İnanın veya inanmayın durgun denizlerden ve güneşli havalardan bıkan insanlar için işletilen Cruise gemileri vardır. 2010 yılında bir Cruise gemisi olan Clelie 2, fırtına tarafından bir motorunu kaybetmeden önce rotasında paşa paşa ilerliyordu.

Yaralı gemi topal bir şekilde en yakın limana yanaşma derdindeydi. Ancak dalgalar kuvvetlendikçe gemi ve 160 kişilik mürettebat kendilerini sadece dalgaların altında kalmamak için savaşırken buldu. Gemi içindeki acil durum çanları çalmıştı ve ona bir askeri gemi eşlik ediyordu. Çekilen görüntüler de oradan elde edildi.

Tüm çabalar sonunda Cruise gemisi güvenli bir limana ulaşmıştı ve yolcuların asla unutamayacakları bir tecrübe kazandırmıştı. Geminin kaptanıysa aynı rotadan 150'ye yakın seyir almış olmasına rağmen bu fırtınanın şiddetine yaklaşan bir fırtına daha görmediğini itiraf etti.