İnsanoğlu varlığının ilk gününden beri geleceği hep merak etmiştir. Gelecek insanların akıllarında dolaşan en büyük belirsizliklerden biridir. Bilsek mi keşke yoksa şimdi ki gibi bilmesek mi daha iyi? Hangisi daha iyi bilinmez fakat bilim insanlarının dünyanın sonu ne zaman gelecek sorusu ile ilgili inanılmaz tahminleri bulunuyor. O tahminlere birlikte göz atmaya ne dersiniz? Dünyanın sonunu getirecek senaryo şöyle başlıyor...

Evlerini kaybeden insanlar nedeniyle mülteci sorunu baş gösterecek.

Evlerini kaybeden insanlar nedeniyle mülteci sorunu baş gösterecek.


Herkes biliyor ki dünyamızın en büyük sorunlarından biri küresel ısınma ve iklim değişikliğidir. Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesi en az 1.5 metre yükselecek ve günümüzden 100 yıl sonra yaklaşık 3 metre kadar yükselmiş olacaktır. 2050'de evlerini kaybeden insanlar nedeniyle 1092 milyon iklim mültecisi insan ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra dünyanın farklı bölgelerinde ölümcül derecede aşırı soğuk havalar olacaktır. Eğer buna çözüm üretilmezse bugün özgürce dolaşılan birçok şehir günümüzden 50 yıl sonra yok olacaktır.

İnsanoğlunun doğaya ve kendine vereceği zarar sadece bunlarla sınırlı olmayacaktır.

2028'e kadar dünyadaki hayvan nüfusunun %20'si yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Bilim adamları eski çağlar da beslenmek ve korunmak için hayvanları öldüren insanların, yüzyıllar içinde hayvanları öldürme nedenlerinin çeşitliliğine ve giderek bunu bir katliama dönüştürdüğüne dikkat çekmektedir.

Her ne kadar milyonlarca insan çeşitli nedenlerle ölse de insan nüfusu hızla artmaya devam edecektir.

Dünya nüfusunda inanılmaz bir kalabalık meydana gelecek.

Dünya nüfusunda inanılmaz bir artış meydana gelecek.


Dünyanın toplam nüfusu şuanda yaklaşık 7.3 milyardır. Birleşmiş Milletler verileri 2050 yılında bu rakamın 9.7 milyara ulaşmasını ön görmektedir.

2100'de 11.2 milyon insan dünyaya sığmak durumunda kalacaktır. En büyük nüfus artışı Afrika kıtasında yaşanacaktır. Onu hemen ardından Asya kıtası izleyecektir. Artışa neden olacak doğurganlık oranlarındaki yükselme değil, uzayan insan ömrü olacaktır.

Küresel olarak bugün doğan insanların 70 yaşına, 2050 yılında doğan insanlarınsa bugün doğan insanlardan 7 sene daha fazla yaşayacağı tahmin edilmektedir.

2100'de yılında doğan insanlarınsa ortalama 83 yıl ömürleri olacaktır.

Otonom üretim sistemleri yüzünden işsizlik oranı katlanarak artacak.

Otonom üretim sistemleri yüzünden insanlar işsiz kalacak.


Doktorluk, pilotluk ve bant işçiliği yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir. Uzmanlara göre 2100 yılına kadar otonom üretim sistemleri yüzünden artan işsizlik büyük bir küresel krize kapı aralayacaktır. Fütüristler şimdiden sanayi 5.0'ın adını anmaya başladılar bile.

Sanayi 5.0 insan ve robotların hiç olmadığı kadar uyum içerisinde çalıştıkları bir üretim geleceğini tanımlamaktadır. İnsanlar artık üretim aşamasında çekilmeye ve üretileni diğer insanlara tanıtmaya yönelik projelere yöneleceklerdir.

Fabrikalar sadece mesai saatlerinde değil, ara vermeden 24 saat çalışacaklardır. Üretim hiç olmadığı kadar fazla ve seçenekler içinde boğulacak kadar çok olacaktır.

Bilim insanları beyin, makine arayüzleri konusunda bir hayli yol katetmiştir. Sadece düşüncelerle yönlendirilebilecek yazılımlar geliştiren bu insanlar, makineler yaygınlaştığında geleceğin en büyük buluşlarından birine de imza atmış olacaktır.

Bir diğer konu da beyin arayüzleri olacaktır. İnsanlar birbirlerinin düşüncelerini okuyabileceklerdir. İletişim tekno telepati ile boyut atlayacaktır. Böyle bir yeniliği çok büyük sorunlara yol açabileceği ihtimalleri de bulunmaktadır. Hatta bazı kişilerin bakış açılarına göre beyin arayüzleri, yapay zekalardan daha tehlikeli görülmektedir.

Elon Musk insanoğlunu giderek mahvolan dünyadan Mars'a kaçıracak.

İnsanoğlu türünün seçkin kişilerini giderek mahvolan dünyadan Mars'a kaçıracak.


Elon Musk 2100'lü yılların başına kadar Mars'taki insan nüfusunun 1 milyonu bulacağını tahmin etmektedir. Bunun için ilk resmi denemeler ise 2020 yılında başlatılacaktır. İnsanoğlu muhtemelen toplumun seçkin tabakalarıyla birlikte, mahvettiği dünyadan kaçarak Mars'a yerleşecektir.

Mars'ta yapılacak ilk iş ise madencilik olacaktır.

Bilim insanları gelecekte sosyalleşmek için bu tip teknolojilere ihtiyaç duyulacağından söz etmektedir. Artık şekil değiştiren, günümüzden çok farklı iletişim yolları ortaya çıkacaktır. Örneğin Facebook'un Spaces teknolojisi sanal ortamda sosyal medya deneyimi sunmaktadır. Bu teknoloji geliştiğinde sanal gerçeklik gözlükleri takılarak, hiç olmayan mekanlarda gerçekmişçesine yaşanacaktır.

Gelişmekte olan giyilebilir teknoloji insanları ileride yarı robot yapacak.

Gelişen giyilebilir teknoloji insanları yarı robot yapacak.


En mantıklı gelecek öngörüleri arasında sağlık teknolojileri vardır. Günümüzde bile anlık EKG raporunu çıkartan saatler varken, gelecekte bundan daha gelişmiş teknolojik cihazlar olacaktır. Sadece doğduğunuzda vücudunuza enjekte edilecek bir grup sensör, ömrünüz boyunca doktora görünme ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracaktır.

Genetik mühendisliği teknikleri kullanılarak çok sayıda hastalık tarih olmaya başladı bile. Daha uzun yaşam için engel çıkaran çok sayıda çevresel şart bulunsa da geleceğin insanları bu şartlardan bağımsız olarak daha sağlıklı olacaklardır. Giyilebilir teknolojik cihazların yok satacağı gelecekte, telefonları üzerlerimizde taşıma ihtiyacı hissetmeyeceğiz. Bugün bunun en somut örneği, Apple ve Samsung'un akıllı saatleridir. Telefonunuzu evde unutsanız dahi, saatinizle bütün gün görüşme yapabilmeniz şuan bile mümkündür.

Artık insansı ses sentezi konusunda yapay zekalar, gerçek insanları bir insan olduğu yönünde kandırabilmektedir. Bu da yakın gelecekte cihazlarımızı üzerimize giyerken onlarla konuşacağımız anlamına gelmektedir. Gelecekte sizin konuşma tarınızı tamamen anlayabilen yapay zekalı asistanlar, insanlara kıyasla çok daha sık iletişim kuracağınız varlıklar olacaklardır.

Ekranlar gidecek, cihazlara artık farklı isimler koyacağız. Bağımlısı olacağımız yapay dünyalar da tamamen insan üretimi olan kişiliklerle iletişim kuracağız. Asistanınız sizin yerinize bir restoranı arayarak randevu alacak, sizi uyandıracak ve sizin için taksi bile çağıracaktır.

Her ne kadar teknoloji ve bilim çok ileri gitse de dünyanın durumu kötüye gidecektir.

Önümüzdeki 50 yılda su kaynaklarının yarısı tükenecek, kuraklık baş gösterecek.

Önümüzdeki 50 yılda su kaynaklarının yarısı tükenecek.


Sadece 50 yılda su kaynaklarının yarısı tükenecektir. İnsanların büyük bir bölümü temiz su bulmada oldukça zorlanacaktır. Birçok savaşın ve dengenin temel unsuru petrol, 21. yüzyılda tükenecektir. Günümüzdeki verilere göre günde 85 milyon varil petrol tüketilmektedir. Bu tüketim oranı ise artarak katlanmaktadır.

Kısıtlı kaynaklara sürdürülebilir bir çözüm ise yenilenebilir enerji olacak gösterilmektedir. Pek çok ülke daha şimdiden güneş ve rüzgar enerjileri üzerinde çalışmaktadır.

Şuana kadar bu tablo, eğer bir savaş ve doğal felaket yaşanmadığı takdir de gerçekleşecek senaryo olarak görülüyor. Olası bir 3. savaş olması durumunda gelişen nükleer silahlar yüzünden insanlığın yarısı ölecektir. Bu sebeple dünyanın gelişimi duracaktır.

Her şey yolunda gittiği takdirde insanlık gelecekte azalan suya veya kuraklığa bir çözüm üretecektir.

Yapay zeka ile rekabet edebilmek için, birçok insan teknolojiyle birleşecektir.

Yaşam devam ettiği takdirde insan ömrü 1000 yıl uzayacak.


5000 yılına kadar dünya yaşamı devam ettiği takdirde insan ömrü 1000 yılına kadar çıkacaktır. Milyarderler yaşlanmayı tamamen yavaşlatan ya da durduran araştırmalara milyonlarca dolar yaptırım yapacaklardır.

Gelecekte insanlar daha geniş alın, daha güzel görünen burun, renkli gözler ve daha homojen ten renklerine sahip olacaklardır. Bilim adamları zaten insanların görünümlerine birbirinden ayıran genomları düzenlemek için çalışmaktadır. Böylece geleceğin ebeveynleri çocuklarının görünümlerini seçebilecekler.

Makineler bugün bile insanların işitme ve görme düzeylerini arttırabilmektedir. Bilim insanları ve mühendisler görme yetisi olmayan insanlara yardım etmek için biyonik gözler üzerinde çalışmaktadır.

Günümüzden 1000 yıl sonraki yapay zeka ile rekabet edebilmek için, birçok insan teknolojiyle birleşecektir. Tüm bunlar gerçekleşirken, yaşamın yapı taşı iletişim evrensel bir dil çevresinde gelişecektir. Dil bilimciler bundan 100 yıl sonra göç nedeniyle dillerin %90'nının kaybolacağını ve kalan dillerinde basitleşeceğini ön görmektedir.

Doğu Antarktika buz tabakasının erimesi, deniz seviyesini 3 katına yükseltecek.

Deniz seviyesi 3 katına yükselecek ve birçok insan ölmüş olacak.


10.000 yıl sonra doğu Doğu Antarktika buz tabakasının erimesi su baskınlarına neden olacaktır. Deniz seviyesi şuan ki seviyesinin tam 3 katına yükselecek ve birçok insan ölmüş olacaklardır. Hayatta kalmayı başaranlarda genetik farklılıklar oldukça azalacaktır. Örneğin mavi göz ile kahverengi gözün yaygın olduğu yerler kıtadan kıtaya farklılık gösterecektir.

İnsanlar özellikle de bilgisayarlar varlığını sürdürdüğü takdir de 2000 yılında yaşanan BİOS problemi kendini tekrar edecektir. Tüm bilgisayarlar tarih hatası vererek, bütün sistemi kilitleyeceklerdir. Bunun önlenmesi için ana kartın güncellenmesi gerekecektir.

Bugünkü yazılımlar 9999'a kadar sayabildiğinden takvimler 11'i gösterdiğinde tüm bilgisayarların çökeceği anlamı çıkmaktadır.

13.000 yıl sonra dünyanın eksensel eğimi tersine dönecektir. Yaz mevsimi ve kış mevsiminin yaşandığı bölgeler iklimsel değişikliğe uğrayacaktır. Bir teoriye göre dünyanın doku deliklerinin Kuzey Afrika, Muso'nuna devinim yapması durumunda Sahra Çölü'nde tropikal iklim yaşanacaktır.

Tıpkı günümüzden 5000 yıl önce olduğu gibi...

50.000 yıl sonra dünya yeni bir Buz Devri başlayacak.

50.000 yıl sonra dünya yeni bir buzul çağına girecek.


50.000 yıl sonra Niagara Şelalesi, 32 kilometre geri çekilecek ve kurumaya başlayacaktır. Buz Devri filminin yeni serileri burada çekilecektir, çünkü dünya yeni bir buzul çağına girecektir. Kanada'da bulunan yüzlerce göl ortadan kalkacaktır. Bu sırada dünyanın kendi çevresindeki dönüşü de Ay'a uyguladığı gelgit etkisine bağlı olarak yavaşlayacaktır.

Günler tam 1 saniye uzayacaktır.

100.000 yıl sonra gök yüzündeki yıldızlar ve burçlar kuşağı tanınmayacak kadar değişecektir. Ne de olsa dünyamız ve yıldızlar uzayda sürekli hareket etmektedir. Ayrıca 100.000 yıl içinde bugünkü ilkel teknolojiyle Mars tamamen dünyalaştırılarak, yaşanabilir bir gezegen haline getirilecektir.

Hiper büyük yıldız Canis Majoris yıldızı patlayacaktır. Bu sebeple Samanyolu Galaksisindeki bazı gezegenler un ufak olacaktır. Dünya da süper volkanik bir patlama altında kalacaktır.

200 bin yıl sonra Büyük Ayı, Orion ve Lyra takım yıldızları yok olacaktır. Hawaii yatay eksenin ve denizin 2050 kilometre altında bulunan su altı volkanı patlayarak denizin üstüne çıkacak ve yeni bir ada oluşturacaktır. Önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde bir nokta da Wolfred yıldızı bir süper nova da infilak edecektir.

Bu patlamanın sebep olacağı gama ışınları ise patlamanın yönüne bağlı olarak dünyayı tamamen yok edebilir.

500.000 yıl sonra dünyaya 1 kilometre çapında bir gök taşı çarpacak.

500.000 yıl sonra dünyaya 1 kilometre çapında bir gök taşı çarpacak.


500.000 yıl sonra dünyaya 1 kilometre çapında bir gök taşı çarpacak ve Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük kısmı tamamen dünya haritasından silinecektir. Ancak o sırada insanlar hala hayattalarsa bu çarpışmayı yer çekimi çabasıyla önleyebilme ihtimalleri bulunmaktadır. Ayrıca güney Dakota'daki Badlands National ulusal parkı erozyonla tümüyle aşınacaktır.

1.000.000 yıl sonra dünyada süper bir yanardağ püskürmesi yaşanacak ve bu sırada atmosfere 3200 kilometre küp hacminde kül karışacaktır. Bu patlama 70.000 yıl önce Endonezya'nın en büyük adası Sumatra'da yaşanan Sinabung volkanik püskürtmesi kadar şiddetli olacaktır.

10.000.000 yıl sonra çatlaktan oluşan yeni bir okyanus Afrika ve Afrika levhası arasına girecektir. Dünyada sağ kalan türlerin büyük kısmının da nesli tükenecektir. Aynı türden birçok canlı yeni formlarına evrilecektir.

250.000.000 yıl sonra dünyadaki bütün kıtalar birleşecek ve bir süper kıta oluşturacaktır. Güneş sistemi Samanyolu etrafındaki dönüşünü 1 kez gerçekleştirmiş olacaktır.

800.000.000 yıl sonunda insan türünün artık yaşamadığı bu dünyada ve yaşayan diğer türlerinde yavaş yavaş sonu gelecektir. Fotosentezin gerçekleşebilmesi için hiç karbondioksit kalmayacaktır.

1.000.000.000.000 yıl sonunda büyük bir kara delik evreni tutacak.

Bütün kara delikler birleşerek evreni yutacak.


1.000.000.000 sonrasına gelindiğindeyse karbondioksit kıtlığından dolayı dünyadaki ökaryotkit hayatta bitirecektir.

5.000.000.000 yıl sonra dünyanın dış çekirdeği tamamen donacak ve manyetik çekim alanı duracaktır. Yeryüzündeki ortalama sıcaklık 148 santigrat dereceye yükselecektir.

14.000.000.000 yıl sonunda ise büyük ihtimalle dünya yok olacaktır. Dünya ve içindeki her şey sonsuza dek yok, hiçliğin içinde kaybolup gidecektir.

1.000.000.000.000 yıl sonra evrenin sonu da gelecektir. Evrenin yok olması büyük patlamanın tam tersi şekilde olması beklenmektedir. Bütün kara delikler birleşerek evreni yutacaktır. Geriye kalan tek şey sadece hiçlik olacaktır.