Oltasız balık tutmak düşündüğüm kadar zor değildi. Balık yakalama teknikleri adlı bir kitaptan edindiğim bilgileri kullanarak, tam 1 saat içinde 30 farklı balık yakalamayı başardım. Eğer siz de balık yakalama tuzakları ve yemleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, oltasız balık yakalama tekniklerini gösterdiğim bu yazımdan tuzak kurmanın bütün püf noktalarına ulaşabilirsiniz. Yazıda birden fazla tuzağın nasıl hazırlanacağını gösterdim.

Balık Yakalama Tuzağı

Şişenin başını kesin.

Plastik pet şişeden balık tuzağı hazırlamak için, şişenin başı beş parmak genişliğinde kesilmelidir. Şişenin düz bir çizgi halinde kesilmesine dikkat edilmelidir. Zira eğri kesilen şişe başı daha sonraki aşamalarda birtakım sorun ve problemlere neden olacaktır. Kesim hataları, kesim sonrasında da düzeltilebilir. Makas ya da bıçak kullanılarak, eğri köşeler eşit hale gelene kadar düzeltilmelidir.

Balık Yakalama Tuzağı

Alt gövdeye delikler açın.

Şişenin başı kesildikten sonra, alt gövdeye delikler açılmalıdır. Deliklerin birbirine eşit ya da aynı hizada olmasına gerek yoktur. Çok büyük olmamak kaydıyla şişenin her yeri delinmelidir. On delikten az, yirmi delikten de fazla olmamalıdır. Deliklerin yirmiden fazla olması tuzağın dengesini bozacaktır. Ondan az olması da şişenin denize daha geç batmasına neden olacaktır. Şişenin denize batmasını beklemek çok uzun sürecektir.

Balık Yakalama Tuzağı

Şişenin her iki gövdesine ip geçirin.

Şişenin alt gövde ve üst gövdesi birleşme noktasından delinmelidir. Hangi gövdenin önce ya da sonra delindiği hiç önemli değildir. Sadece gövdeler delindiklerinde bir sıra izlenmelidir. Deniz suyuna dayanıklı, kopmayacak bir ip tercih edilerek alt gövdeden geçirilmelidir. Gövde çözülmeyecek bir düğümle bağlanmalıdır. Hemen peşinden de ip şişenin üst gövdesine geçirilmelidir. Arada mesafe bırakılarak, ipe düğüm atılmadan bırakılmalıdır.

Balık Yakalama Tuzağı

Gövdeleri iç içe geçirin.

Üst gövde tersine çevrilerek, alt gövdenin içine oturtulmalıdır. Gövdeler iç içe geçirildiğinde üst gövdeden geçen ip çekilerek, her iki gövde birbirine bağlanmalıdır. Bağlama sırasında ipte boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. İpte boşluk kalması, ipin deniz suyundan aşınarak kopmasına neden olacaktır. Gövdeler birbirine bağladığında ipin fazla kısmı koparılmadan bırakılmalıdır.

Balık Yakalama Tuzağı

Gövdeleri koli bandıyla yapıştırın.

İç içe geçirilen gövdeler koli bandı kullanılarak birbirine tutturulmalıdır. Bilhassa ip geçen yerler bantlanırken, ipin koli bandının altında kalmamasına dikkat edilmelidir. İpin üzerine gelen bantlar delinerek, ip koli bandının üzerine çıkarılmalıdır. Zira ipin koli bandı altında kalması tuzağın işlevini bozacaktır. Koli bandının üzerine çıkarılan ipler, iki uçtan birbirine bağlanmalıdır. İplerin birbirine bağlanması uzatma ipinin takılmasını sağlayacaktır.

Balık Yakalama Tuzağı

Tuzağın içine ekmek atın.

Yapıştırma ve bağlama işlemleri tamamlandığında tuzak hazır hale gelecektir. Tuzağı kullanmadan önce, şişenin içine ekmek atılmalıdır. Ekmeğin dışında başka balık yakalama yemleri de kullanılabilir. Zira balık tutma yemleri avlanmak istenen balığa göre değişecektir. Her balık her yeme gelmeyeceğinden, yem seçimi avlanmak istenen balığa göre tercih edilmelidir. Yem tuzağın içine konduğunda son aşamaya geçilebilir.

Balık Yakalama Tuzağı

Tuzağı denize bırakın.

Tuzak yemlendikten sonra denize bırakılmalıdır. Mümkün olduğunca balığın bol olduğu ve sık görüldüğü yerler tercih edilmelidir. Az balık olan yerlerde tuzak sağlıklı çalışmayacaktır. Bu bakımdan bilinen balık tutma yerleri tuzak bırakmak için en ideal bölgeler olacaktır. Tuzak bırakıldığında çevresinin de yemlenmesi önemlidir. 1 ila 10 metre yakınına yem serpilmesi tuzağa daha çok balığın düşmesini sağlayacaktır.

Balık Yakalama Tuzağı

Tuzağı 1 saat sonra kontrol edin.

Tuzak en erken 1, en geç de 24 saat sonra kontrol edilmelidir. Tuzak kontrol edildiğinde boşsa aynı bölgeye geri atılmalıdır. 24 saat içinde hiç balık olmayan tuzaklar çekilerek, başka bölgelere bırakılmalıdır. Bir tuzağın hiç balık yakalamamış olması o bölgenin kurak olduğu anlamına gelecektir. Tuzak başka bir alana taşınarak, 1 ila 24 saat içinde denizde tutulmalıdır. Doğru bölge bulunduğunda balık yakalama tuzağı dolu gelecektir.

Balık Yakalama Sepeti Hazırlayın


Büyük balıkları yakalamak için daha büyük tuzaklar gerekecektir. Zira pet şişeden hazırlanan tuzaklar, yeterli en ve boya sahip olmayacaktır. Büyük balıklar için en ideal tuzak, balık yakalama sepeti kullanmak olacaktır. Balık yakalama sepetleri her boyda hazırlanabileceği için, avlanacak balıkların boyu da sorun olmayacaktır.

Balık Tutma Sepeti

Çerçeve için kereste hazırlayın.

Sepetin iskeletini oluşturmak için 12 parça kereste kesilmelidir. Keresteler, yakalanacak balıkların en ve boy oranı baz alınarak hazırlanmalıdır. Balık boyları Google'da yer almaktadır. Arama kutusuna balık boyları yazıldığında ilgili arama sonuçları ekrana gelecektir. Hatta görsel arama bölümünde birçok balık cinsinin ebat, boy ve görüntü fotoğrafı da olacaktır. Keresteler bu ölçüler doğrultusunda kesilmelidir.

Balık Tutma Sepeti

Sepet iskeletini oluşturun.

Keresteler kesildiğinde sepet iskeleti oluşturulmalıdır. Benzer boyutlu iki uzun kereste, yan yana konmalıdır. Kısa kerestelerde yan yana konan iki uzun kerestenin arasına bırakılmalıdır. Böylelikle sepetin alt iskeletine ait çerçeve meydana çıkacaktır. Diğer parçalar da bu doğrultuda iskelete eklenmelidir. Tüm kereste parçaları sırası ile yerine eklendiğinde sepetin iskeleti oluşacaktır.

Balık Tutma Sepeti

İskeleti çevirmek için tel örgü kesin.

İskelet tamamlandığında sepeti çevirmek için tel örgü lazım olacaktır. N11, Gittigidiyor, Hepsiburada ve benzeri sitelerinden, uygun fiyatlarda tel örgüler bulmak mümkündür. Metre boyuna ve örgü teline göre fiyatları site site değişecektir. Tel örgü temin edildiğinde iskeletin en ve boyu dikkate alınarak kesilmelidir. Örgü kesilirken iyi bir keski kullanılmalıdır. Zira tel örgünün kesilmesi biraz zorlayıcı olacaktır.

Balık Tutma Sepeti

Sepetin iskeletini telle çevirin.

Tel örgünün kesimi bittiğinde sepetin etrafı çevrilmelidir. Sepetin etrafında esneme payı bırakılmadan, tüm örgü iskelete sarınmalıdır. Örgü iskelete sarındıktan sonra, plastik kelepçe kullanılarak gövdeye bağlanmalıdır. Plastik kelepçe yerine, ip ya da tel parçası da kullanılabilir. Fakat plastik kelepçe, kullanılan ip ya da telden daha sağlam tutacaktır. İp ve teller bir müddet sonra deforme olarak bolaracaktır.

Balık Tutma Sepeti

Sepete giriş kapısı açın.

İskelet tel örgüyle kaplandığında sepete kapı açılmalıdır. Sepet kapısı avlanacak balığın genişliğine göre, tam bir daire şeklinde kesilmelidir. Ne çok dar ne de çok geniş olmalıdır. Zira girişin çok geniş olması, sepete girecek balığın kaçmasına neden olacaktır. Çok dar olması da balığın sepete girmesini engelleyecektir. Sepet girişi ideal ölçülerde, tamamen yakalanmak istenen balığın ebatları göz önünde bulundurularak açılmalıdır.

Balık Tutma Sepeti

Giriş kapısına telden huni koyun.

Giriş kapısı açıldığında kapı bölümüne telden huni konmalıdır. Huni şeklindeki tel parçası, tuzağa giren balıkların geri çıkmasını engelleyecektir. Tuzaktan çıkmak için yeterli alanı bulamayan balıklar, tuzak sudan çekilene kadar oldukları gibi kalacaktır. Bunun için telden huninin, sepetin içine doğru uzunlukta konması gereklidir. Çok uzun ya da çok kısa olması, tuzağın zaman zaman sorun çıkarmasına neden olacaktır.

Balık Tutma Sepeti

Tuzağın kenarlarına ip bağlayın.

Sepetin girişine telden huni konduktan sonra, tuzağın köşeleri iple bağlanmalıdır. Bağlanacak ipin, deniz suyuna dayanıklı olması gereklidir. Çünkü deniz suyu, dayanıklı olmayan ipleri kısa sürede çürütecektir. Çürük iplerinde kopması çok uzun sürmeyecektir. İmkanı olanlar, spor mağazalarında satılan çapa ipini tercih etmelidir. Çapa ipi sporcular tarafından kullanılan oldukça dayanıklı, çekme gücü yüksek bir iptir.

Balık Tutma Sepeti

Tuzağı yemledikten sonra suya bırakın.

Sepet yapımı bittiğinde tuzak yemlenerek suya bırakılmalıdır. Balık avlama yemleri arasında öne çıkan ekmek ve mısır gibi yemlerin kullanılması sepetin daha hızlı dolmasını sağlayacaktır. Bilhassa yakalama ağı, süzgeci, filesi, kepçesi yahut cihazı kullanmadan avlanmanın en hızlı yollarından biridir. Balık yakalama yöntemleri ve tutma teknikleri arasında sepet avcılığı, olta balıkçılığı ile eş değerde görülmektedir.

Balık Tutma Sepeti

Sepeti sudan çekin.

Sepet suya bırakıldıktan 1 ila 24 saat arasında çekilmelidir. Boş çekilen sepetlerin yerleri değiştirilerek, farklı bir avlanma noktasına taşınmalıdır. Sepet doğru bölgeye bırakıldığında kısa sürede dolacaktır. Balık yakalama püf noktaları ve metotları, sepet kullanımında tecrübe kazanıldıkça artacaktır. Ekipmanları en doğru şekilde kullanan kişiler, herkesten daha fazla balık çekecektir.

Profesyonel Balık Avlama Tuzakları


Avlanırken daha profesyonel tuzakların lazım olacağı günler olacaktır. Bilhassa balık tutma aletleri ve yakalama cihazları olmadan, avlanılırken profesyonel avlanma tuzaklarını bilmek çok işe yarayacaktır. Neyse ki YouTube ağında çok sayıda profosyonel tuzak yapımını anlatan video bulunmaktadır.

Balık Avı

Çamurdan tuzak hazırlayın.

Çamurdan tuzak hazırlanırken suya yakın bir bölge tercih edilmelidir. Derince bir çukur kazılarak, toprak enine ve boyuna genişletilmelidir. Çukur kazımı tamamlandığında üstü çamurla kapatılmalıdır. Tuzağın suya bakan tarafı, bir balık boyu genişliğinde açık bırakılmalıdır. Gerektiği takdirde tuzağın etrafı kazılarak, su seviyesine yakın bir aralığa getirilmelidir. En son aşamada çukurun içi ve çevresi yemlenmelidir.

https://youtu.be/xMeQWGGtghg

Balık Avı

Damacanadan tuzak kurun.

Damacanadan tuzak kurulması bir dizi işlemler gerektirecektir. Şişenin delinmesi, PVC boruların şişe gövdesine eklenmesi ve tuzağın suda dengede durması için ip bağlanması gibi birtakım aşamaları olacaktır. Her ne kadar el becerisi gerektiren, hazırlaması zor bir tuzak olsa da oldukça etkilidir. Balık yakalama aparatları arasında yer alan serpme kadar başarılı sonuçlar vermektedir.

https://youtu.be/F5qrB30w13I

Balık Avı

Akarsuya tuzak yerleştirin.

Akar suya tuzak yerleştirmek düşünüldüğü kadar kolay olmayacaktır. Plastik süzgeç, pet şişe ve su borusundan hazırlanan bir tuzağın akarsuda durması için suyun güçsüz aktığı bir yer seçilmelidir. Tuzak hazırlandıktan sonra, çevresi çamur ve taşlarla desteklenmelidir. Akarsu kanalının geniş olması da sıkıntıya neden olacaktır. Akarsuda balık tutmanın püf noktaları, kanalın dar ve suyun güçsüz akmasıdır.

https://youtu.be/5PV6XJqcqdQ

Balık Avı

PVC borulardan tuzak yapın.

PVC borulardan tuzak yapmak oldukça kolaydır. Suyun içinde sığ bir nokta bulunarak, bir çukur açılmalıdır. Sudan çıkarılan toprak, çukur kenarlarına eklenerek su seviyesinin üzerine çıkarılmalıdır. Peşinden sırası ile PVC borular, çukurun kenarlarına eklenmeli ve üzerleri çamurla örtülmelidir. Bir müddet sonra sığınacak bir yer arayan balık ve yengeçler, borulardan içeri girerek tuzağa hapsolacaktır.

https://youtu.be/TJWJOtuS5P4

Balık Avı

Damacana kapanı hazırlayın.

Damacana kapanını hazırlamak bir noktadan sonra el becerisi gerektirecektir. Eğme, bükme, kesme ve birbirine ekleme gibi çok fazla detayı bulunmaktadır. Tüm detaylar, videoda gösterildiği şekilde uygulandığında kapan hazırlanacaktır. Balık yakalama malzemeleri kullanmadan, denizde ya da gölde avlanmanın en kolay yolarından biridir. Kapanı kullanma tekniği ve taktiği zaman içinde gelişecektir.

https://youtu.be/Cz7r4ZhihUk

Balık Avı

Balık oltası yapın.

Doğadan temin edilecek sopa, ağaç kabuğu ve dal parçalarından olta hazırlamak çok zor değildir. En fazla uğraş gerektirecek kısmı, oltanın iğnesidir. Olta iğnesi ezme, yakma ve sivriltme aşamasından sonra, kullanıma hazır hale gelecektir. Balık yakalama çeşitleri arasında olta kullanımı en sık tercih edilen yöntemdir. Zira olta kullanma sanatı diğer yöntemlere göre daha zevkli ve heyecan vericidir.

https://youtu.be/N-TDjWhlIeA