Geçtiğimiz hafta boyunca silinmeyen dosya ve klasörleri silmek için çırpınıp durdum. Bilhassa silinmeyen virüslü bozuk dosyaları, programları, klasörleri ve uygulamaları silme konusuna çok vakit ayırdım. Nihayetinde program kaldırıcı dahi kullanmadan tüm dosyaları kaldırmayı başardım. Eğer siz de kaldırılamayan programları, dosya ve klasörleri kaldırma sorunu yaşıyorsanız, silinmeyen dosyaları silme yöntemlerini gösterdiğim bu yazımdan bilgi edinebilirsiniz. Yazıda 4 farklı dosya kaldırma yöntemini gösterdim.

Dosya Silme

Çalıştır uygulamasını açın.

Windows işletim sistemi kurulu bir bilgisayarda silinmeyen dosyaları silme ve kalkmayan programları kaldırmak için görev çubuğundaki arama kutusuna tıklanmalıdır. Açılan arama kutusuna Çalıştır yazılmalıdır. En iyi eşleşme başlığı altında önerilen Çalıştır uygulaması açılmalıdır. Uygulama kısa yoluna bir defa tıklanması ya da enter tuşuna basılması, uygulamanın açılması için yeterli olacaktır.

Dosya Silme

Aç kutusuna Regedit yazın.

Çalıştır uygulaması açıldığında aç kutucuğuna Regedit yazılmalıdır. Regedit kayıt defteri bütün Windows işletim sistemi ayarları ve kayıtlarının tutulduğu bir veri tabanıdır. Daha çok kalkmayan programları kaldırma aracı olarak tercih edilmektedir. Çalıştır kutusuna Regedit yazıldıktan sonra, tamam butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklandığında Regedit kayıt defteri açılacaktır.

Dosya Silme

Hkey Local Machine klasörünü açın.

Regedit kayıt defteri açıldığında Hkey Local Machine klasörüne tıklanmalıdır. Klasöre tıklandığında alt klasörler de beraberinde açılacaktır. Liste halinde açılan klasörlerden Software'a girilmelidir. Software'a girildiğinde daha fazla alt klasör açılacaktır. Bilgisayardan program kaldırma olayına başlanmadan önceki ilk aşamadır. Son derece dikkatli davranılmalı ve temkinli olunmalıdır. Çünkü Regedit kayıt defteri hata kabul etmeyecektir.

Dosya Silme

Microsoft klasörüne girin.

Software'a girildiğinde Microsoft klasörüne tıklanmalıdır. Microsoft klasörü listenin aşağılarında yer alacaktır. M tuşuna basılarak dosyanın bulunması daha kolay olacaktır. Zira M tuşu, M harfi ile başlayan tüm isimleri alfabe sırasına göre gezdirecektir. Tuşun listede gezdirmemesi durumunda Software tekrardan seçilmelidir. Daha sonra tuş sorun çıkarmadan çalışacaktır. Zaten elle bulmak da hiç zor olmayacaktır.

Dosya Silme

Windows ve CurrentVersion'u açın.

Microsoft açıldığında Windows klasörüne girilmelidir. Yalnız Windows'u bulmak, Software'ı bulmaktan daha zor olacaktır. Çünkü Microsoft klasöründe daha fazla alt dosya bulunmaktadır. Tek tek tüm dosyaları gezmemek için, W tuşuna basılmalıdır. W tuşu, W harfi ile başlayan bütün seçenekleri bulacaktır. Hemen peşinden aynı yöntem kullanılarak bir alt klasör olan CurrentVersion'a girilmelidir.

Dosya Silme

Silmek için Uninstall'den klasör seçin.

CurrentVersion'e girildiğinde Uninstall açılmalıdır. Uninstall bilgisayardan program, dosya, uygulama ve klasör silme aşamasının son adımıdır. Uninstall klasöründe bulunan tüm dosyalar, Windows işletim sistemine kayıtlı programlara aittir. Dolayısıyla listeden klasör seçilirken dikkatli olunmalıdır. Farkında olmadan yanlış bir seçimin yapılması geri dönüşü olmayacak sorunlara neden olacaktır.

Dosya Silme

Dosyaların adlarını kontrol edin.

Dosyalar silinmeden önce kontrol edilmelidir. Bilhassa isimsiz dosyaları karıştırmamak için, dosya adlarına göz atılmalıdır. Dosya isimleri DisplayName bölümünde yazacaktır. Klasöre tıklandığında tüm kayıt bilgileri ve dosya adları çıkacaktır. Benzer adlara sahip dosyaları iyi ayırt etmek gereklidir. Aksi takdirde yanlış dosyanın seçilme olasılığı artacaktır. İyice emin olunmadan dosya silinmemelidir.

Dosya Silme

Silinmeyen dosyaları kaldırın.

Kaldırılacak dosya belirlendikten sonra, klasöre sağ tıklanmalıdır. Açılan menüden Sil seçeneği seçilmelidir. Sil'e tıklandığında bir uyarı penceresi açılacaktır. Evet butonuna tıklanarak, silme işlemi onaylanmalıdır. Silme işlemi onaylandığında dosyalar silinecektir. Dosya, program ya da klasör silici indirmek gerekmeyecektir. Programsız da silinmeyen tüm dosyalar, Windows işletim sisteminden kaldırılacaktır.

Dosya Temizleme Programı Kullanın


Bazı dosya, program ve uygulamaları kaldırmak için dosya temizleme programı kullanmak gerekecektir. Bilhassa virüslü ve bozuk dosyaları kaldırmak normalden çok daha zor olacaktır. Kimi zaman kaldırılan dosyaları, program kaldırma programı kullanarak bir defa daha silmek gerekecektir.

Unlocker silinmeyen tüm dosyaları silecektir.

İndir - https://unlocker.tr.downloadastro.com

Unlocker, Windows işletim sisteminden kalkmayan dosyaları zorlayarak kaldıracaktır. Hatta silinmeyen dosyaları USB, CD, SD kart, HDD'den de silecektir. Çöp kutusundan, C'den ve D klasöründen kalkmayan EXE uzantılı programları da bir çırpıda temizleyecektir.

Kurulum dosyası yüklendikten sonra açılmalıdır.

Kurulum dosyası açıldığında beklemeniz belirtilen bir uyarı kutucuğu çıkacaktır. Kutucuğun ekrandan kaybolması 30 saniye kadar sürecektir. Uyarı kutucuğu kaybolduğunda Unlocker kurulum sihirbazı açılacaktır.

Unlocker kurulum sihirbazı açıldığında İleri butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklandığında Lisans Sözleşme sayfası açılacaktır. Sözleşme, Kabul Ediyorum butonuna tıklanarak onaylanmalıdır.

Lisans sözleşmesi kabul edildiğinde Special Offer penceresi açılacaktır. Special Offer, özel tekliflerin sunulduğu bir penceredir. Skip butonuna tıklanarak, pencere geçilmelidir. Açılan Confirmation uyarı kutucuğu da Continue butonuna tıklanarak aynı şekilde kapatılmalıdır.

Continue butonuna tıklandığında Special Offer penceresine geri dönülecektir.

Special Offer'a dönüldüğünde Geri butonuna tıklanmalıdır. Hemen peşinden Skip'e basılmalıdır. Skip butonuna basılması hedef dizini seçimi penceresini açacaktır.

Hedef dizini seçildikten hemen sonra, İleri butonuna tıklanmalıdır.

İler butonuna tıklandığında bileşen penceresi açılacaktır. Açılan bileşen penceresinden, kurulmak istenen bileşen kutucuklarına tik atılmalıdır. Sonrasında Kur butonuna tıklanmalıdır.

Kurulum tamamlandığında Bitir butonuna basılmalıdır.

Unlocker programı kurulduğunda silinmeyen dosyaları kaldırmak için hazır olacaktır. Program dosyaların üzerine sağ tıklandığında çalışacaktır. Açılan menüden Unlocker seçildiğinde bir pencere açacaktır.

Pencereden Eylem Yok'a tıklanarak Sil olarak değiştirilmelidir. Akabinde Ok butonuna tıklanmalıdır. Silme işlemi tamamlandığında ekranda bir uyarı penceresi çıkacaktır.

Unlocker programı dosya kaldırma, klasör ve program silme konusunda son derece başarılıdır. Özellikle denetim masasından silinmeyen, görünmeyen, kullanılmayan programları temizleme ve kalkmayan programları kaldırma açısından bir numaradır. Dosya ya da klasör silinmiyor diyenlerin ilacı hiç şüphesiz Unlocker'dir.

Silinmeyen Telefon Uygulamalarını Silin


Telefondan silinmeyen uygulamaları silme düşünüldüğü kadar zor değildir. Bilhassa Android cihazlarda gömülü, kalkmayan, kaldırılamayan uygulamaları kaldırma daha kolaydır.

Android kullananlar Perfect Uninstaller kullanmalıdır.

İndir - Perfect Uninstaller

Perfect Uninstaller, Android telefondan silinmeyen, istenmeyen, indirilen, uygulamaları, programları ve dosyaları silme programı olarak öne çıkmaktadır. Sistem uygulamaları dışında bütün üçüncü taraf uygulamaları ve oyunları telefondan kaldırmaktadır. Profesyonel bir Android sistem aracıdır

Uygulama indirildikten sonra açılmalıdır.

Perfect Uninstaller açıldığında telefonda yüklü uygulamaların bir listesini gösterecektir. Ekranda görünmeyen uygulama ve dosyalar, arama kutusundan aratılarak bulunmalıdır.

Kaldırılmak istenen uygulama bulunduğunda yanında yer alan çarpı ikonuna tıklanmalıdır. İkona tıklandığında bir uyarı penceresi açılacaktır. Pencerede uygulamanın kaldırılmak istenip istemediği sorulacaktır.

Ok butonuna tıklanmalıdır.

Butona tıklandığında telefondan silinmeyen uygulamaları silme işlemine başlanacaktır. Saniyeler içinde seçilen uygulama, dosya yahut oyun telefondan kaldırılacaktır.

Alternatif olarak aşağıdaki uygulamalar da kullanılabilir.

1 - System App Remover

2 - Uninstaller

3 - Easy Uninstaller

4 - Root Uninstaller

5 - Uninstaller Pro

Uygulamalar Play Store'da yer almaktadır. İndirmek için Play Store arama kutusuna uygulama isimleri yazılmalı ve uygulamalar adları ile aratılmalıdır. Ancak daha sonrasında uygulamalar telefona yüklenebilir.

İOS kullananlar Ayarlar'ı açmalıdır.

iPhone'da uygulama silmek için başka uygulamanın kurulmasına gerek yoktur. Ayarlar sayfasına girilerek, yüklü tüm uygulama ve dosyalar silinebilir.

Ayarlar sayfası açıldığında Genel'e tıklanmalıdır. Genel sayfasından da Depolama bölümüne girilmelidir. iPhone Depolama bölümü yüklü uygulamaların listesini sunacaktır.

Listeden silinmek istenen uygulama seçilmelidir.

Uygulamanın üzerine tıklandığında kendi sayfası açılacaktır. Sayfanın en alt bölümünde Delete App adında bir silme butonu olacaktır. Butona tıklandığında uygulama iPhone'dan kalıcı olarak silinecektir.

iPhone'daki en basit rootsuz program kaldırma yöntemidir. Hafıza kartı ve ana menüden silinmeyen dosyaları iki dakikadan daha kısa bir sürede silecektir. Program kalıntılarını temizleme zahmetine sokmayacaktır. Arkada iz bırakmadan tüm uygulamaları kaldıracaktır.

Silinmeyen Kalıntı Dosyaları Kaldırın


Bilgisayardan silinen birçok dosya geride iz bırakacaktır. Öyle ki iz bırakan bazı dosyaları silmek dahi mümkün olmayacaktır. Çünkü sistem ayarları, dosyaların silinmesine müsaade etmeyecektir. Fakat Eraser, geride iz bırakan tüm dosyaları sistem ayarlarını değiştirerek silecektir.

Eraser iz bırakan kalıntı dosyaları kaldıracaktır.

İndir - https://eraser.heidi.ie

Eraser birçok ünlü yazılımcı ve hacker tarafından kullanılan, açık kaynak kodlu bir programıdır. Programın temel amacı silinen dosyaları geride iz bırakmadan kaldırmaktır.

Kurulum dosyası yüklendikten sonra açılmalıdır.

Kurulum dosyası açıldığında Eraser Setup adlı bir pencere çıkacaktır. Pencerede bulunan bar dolduğunda Eraser kurulum sihirbazı açılacaktır. Next'e basılarak ilerlenmelidir.

I accept the terms in the License Agreement kutucuğuna tik atılmalı ve ardından Next'e tıklanmalıdır.

Coose Setup Type penceresine gelindiğinde Typical seçeneği seçilmelidir. Geçilen pencereden Install butonuna tıklanarak, kurulum başlatılmalıdır.

Kurulum bir süre devam edecektir. Programın kurulması 3 ila 5 dakika arasında sürecektir. Bu süre programın kurulacağı bilgisayarın donanım gücüne ve internet hızına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Kurulum tamamlandığında silinmesi istenen dosya, klasör ya da programın üzerine sağ tıklanmalıdır.

Açılan menüden penceresinden Eraser'e gelinmelidir. Mouse imleci Eraser üzerine tutulduğunda bir menü listesi daha açılacaktır. Listeden Eraser seçilmelidir.

Eraser seçildiğinde silme işlemi başlayacaktır.

İşlem tamamlandığında dosya görünmeyecektir. Büyük boyutlu dosyaların kaldırılması normale göre biraz daha uzun sürecektir. Zira Eraser dosya ve programları silerken, hiçbir iz kalmamasına özen göstermektedir.

Bilgisayardan kaldırılamayan programları kaldırma konusunda oldukça yeteneklidir.

Geri dönüşüm kutusundan ve hafıza kartından dahi silme yapmaktadır. İstenmeyen programları kaldırma, kalıntı dosyaları silme ve program kalıntılarını temizleme en etkili olduğu alanlardır. Denetim masasından kalkmayan programları kaldırma da dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Kısaca Eraser kaldıramadığımız programları kaldırma, ekle kaldırdan silinmeyen dosyaları silme, programı geride iz bırakan klasörleri temizlemek için kesin çözümdür. Masaüstündeki klasörü silemiyorum, program kaldırma aracı arıyorum, dosyaları silen program var mı diye soranlara şiddetle tavsiye ediyorum.