Birbirinden farklı klasör şifreleme yöntemlerini denediğim bir haftayı geride bıraktım. Programsız klasör, oyun, program ve resim şifrelemesinden kilitli klasör oluşturmasına kadar birçok şifreleme yöntemini tabiri caizse bu bir haftada yalayıp yuttum. PC'de dosya şifreleme yöntemlerinin yanı sıra iPhone'da klasör şifreleme ve telefon uygulamalarını saklamasını da ayrıca öğrendim. Eğer siz de bilgisayarda ve telefonda klasör şifrelemesinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, klasör şifreleme yöntemlerini gösterdiğim bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Klasör Şifreleme

Komut istemini açın.

Bilgisayarda klasöre ya da dosyaya şifre koymak için, arama kutusuna tıklanmalıdır. Açılan kutunun içine CMD yazılarak aratılmalıdır. En iyi eşleşme penceresinin altında Komut İstemi uygulaması belirecektir. Uygulamaya sağ tıklanarak, yönetici olarak çalıştır seçeneği seçilmelidir. Komut İstemi uygulamasının yönetici yetkisi olmadan çalıştırılması klasöre ya da dosyaya şifre koyma aşamasında sorunlara neden olacaktır.

Klasör Şifreleme

Komut satırına sürücü adını yazın.

Komut İstemi uygulaması açıldığında komut satırına şifrelenmek istenen klasör ve dosyanın bulunduğu sürücü adı yazılmalıdır. Windows işletim sistemi kurulurken, farklı bir sürücü adı belirlenmediyse standart sürücü C: olarak atanacaktır. Komut satırına C: yazılarak, enter tuşuna basılmalıdır. Komut satırına sürücü adı yazılırken, sonuna iki nokta bırakılmalıdır. Sürücü adının noktasız yazılması komutun anlaşılmamasına neden olacaktır.

Klasör Şifreleme

Komut satırına masaüstü yolunu girin.

Komut satırına sürücü adı yazıldığında bir alt satıra geçecektir. Alt satıra geçildiğinde CD komutu kullanılarak, masaüstü yolu yazılmalıdır. Masaüstü yolu, masaüstünde yüklü herhangi bir dosya ya da klasöre sağ tıklanarak öğrenilebilir. Dosya yahut klasörün üzerine sağ tıklandığında menü penceresi açılacaktır. Menünün en altından Özellikler seçilmelidir. Açılan özellikler penceresinin konum kısmında masaüstü yolu yazacaktır.

Klasör Şifreleme

Şifrelenmek istenen klasörün adını yazın.

Komut satırından masaüstüne girildiğinde CD komutu tekrar yazılmalıdır. Şifrelenmek istenen dosya ve klasörün tam adı CD komutunun karşısına girilmelidir. Ad komut satırına girildiğinde enter tuşuna basılmalıdır. Enter tuşuna basıldığında şifrelenmek istenen dosyanın içine girilecektir. Dosya komut istemi penceresinden açılacağı için, görünür bir pencere olmayacaktır. Kilitlenmek istenen klasör arka planda açılacaktır.

Klasör Şifreleme

Şifre koyma komutunu girin.

Şifre konmak istenen dosya ya da klasör açıldığında komut satırına cipher /e komutu girilmelidir. Cipher komutu ilgili klasör ve dosyada bulunan tüm materyalleri şifreleyecektir. Komut ayrıca resim şifreleme, oyun şifreleme ve program şifreleme içinde kullanılmaktadır. Cipher komutunun karşısına şifrelenmek istenen program, resim ya da oyunun adının yazılması yeterlidir. Cipher komutu adı belirtilen her şeyi şifreleyecektir.

Klasör Şifreleme

Şifrelenen dosyalar açılmayacaktır.

Cipher komutu ile şifrelenen dosya ve klasörler, başkası tarafından açılmaya çalışıldığında açılmayacaktır. Dosya ve klasörleri açmaya çalışan kişilerin erişimleri, Windows tarafından reddedilecektir. Klasör şifreleme programı olmadan, klasör kilitleme ve şifreli dosya yapmanın en kolay yoludur. Birçok profesyonel hacker tarafından da dosya, resim ve video saklamak için kullanılmaktadır.

Klasör Şifreleme

Şifre kaldırma komutunu kullanın.

Dosya ya da klasörlere erişilmek istendiğinde cipher /d komutu kullanılmalıdır. D komutu ilgili klasörde bulunan tüm şifreli materyallerin, şifrelerini kaldırarak tekrar erişilebilir hale getirecektir. Komut şifrelenen klasöre, komut istemi uygulamasından girilerek uygulanmalıdır. D komutunun tek yazılması komutu geçersiz kılacaktır. Komut cipher /d klasör adı şeklinde de ayrıca kullanılabilir.

Klasör Şifreleme Programı Kullanın


Programsız klasör şifreleme yöntemi sadece Windows işletim sisteminde çalışmaktadır. Linux ve Mac OS işletim sistemi kullananlar, şifreli klasör oluşturmak için 7-zip programını kullanmalıdır. 7-zip programı Windows işletim sisteminde de çalışmaktadır.

Programsız şifreleme yöntemini uygulayamayanlar 7-zip programını kullanmalıdır.

İndir - https://www.7-zip.org

7-zip açık kaynak kodlu, ücretsiz bir sıkıştırma aracıdır. Windows, Linux ve MacOS yüklü tüm bilgisayarlarda çalışmaktadır. Daha çok dosyalara şifre koyma programı olarak kullanılmaktadır.

Program indirildikten sonra kurulmalıdır.

7-zip programı kurulduğunda şifre konmak istenen klasör ya da dosyanın üzerine sağ tıklanmalıdır. Üzerine sağ tıklanması 7-zip programının da bulunduğu bir menü penceresini açacaktır.

Açılan pencereden 7-zip seçilmelidir.

Mouse imlecinin 7-zip adının üzerine getirilmesi,küçük bir menü penceresinin daha daha sağlayacaktır. Açılan diğer menüden Arşivle... seçeneği seçilmelidir.

Arşivle seçeneğinin seçilmesi 7-zip programının açılmasını sağlayacaktır. Program açıldığında biçimi, düzeyi ve sıkıştırma şeklinin bulunduğu bir kullanım paneli ekrana gelecektir.

Panelden arşiv biçimi zip olarak seçilmelidir.

Arşiv biçimi seçildikten sonra, kullanım panelinin sağ altında bulunan şifreleme bölümüne geçilmelidir.

Şifre kutucuklarına, konmak istenen şifreler girilmelidir.

Şifreleme metodu olarak AES-256 seçilmelidir.

AES-256, ZipCrypto'dan daha güvenlidir. Şifreleme yaparken 256 bit anahtar kullanır. 256 bit anahtarlar, var olan en güçlü şifre korumasını sağlamaktadır. Bir anahtarın kırılabilmesi için bile dünyadaki tüm bilgisayarların aynı anda çalışması gerekmektedir.

Şifreleme metodu AES-256 seçildikten sonra, tamam butonuna tıklanmalıdır.

Tamam butonuna tıklandığında şifreleme işlemi tamamlanacaktır.

7-zip programı bilgisayarda klasör şifrelemenin yanı sıra dosya, resim ve video saklama programı olarak da ayrıca kullanılabilir. Sadece kontrol panelinden dosyanın adı değiştirilerek, dosyanın aslı gizlenmelidir.

Daha sonrasında dosyanın üzerine sağ tıklanmalıdır. Açılan menüden Özellikler seçilmelidir. Gizli seçeneğine işaret bırakılarak, Tamam butonuna tıklanmalıdır.

Tamam butonuna tıklandığında seçilen dosya gizlenecektir.

Telefondaki Uygulamaları ve Dosyaları Şifreleyin


Android cihazlarda uygulamaları ve dosyaları şifrelemek için, telefon şifreleme programı gerekecektir. Fakat iPhone için ekstra bir program ya da uygulamanın kurulmasına gerek yoktur.

iPhone'da uygulama ya da dosya şifrelemek için, Ayalar menüsüne girilmelidir.

Menüden Genel seçeneğine dokunulmalıdır.

Genel seçeneği açıldığında sayfa aşağı kaydırılmalıdır. Sayfadan Erişilebilirlik seçeneği seçilmelidir.

Erişilebilirlik açıldığında Denetimli Erişim'e dokunulmalıdır.

Denetimli Erişim sayfasına girildiğinde bir açma-kapatma butonu çıkacaktır. Butona tıklanarak, Denetimli Erişim özelliğine izin verilmelidir.

Denetimli Erişim açıldığında aşağı doğru, üç seçenek daha açılacaktır.

Açılan seçeneklerden Parola Ayarları'na girilmelidir.

Parola Ayarları açıldığında bir açma-kapatma butonu daha çıkacaktır. Touch ID seçeneğinin karşısındaki butona tıklanarak, Touch ID özelliği açılmalıdır.

Touch ID özelliği açıldıktan sonra, Erişim Şifresini Ayarla butonuna tıklanmalıdır.

Butona tıklandığında bir şifre belirleme sayfası açılacaktır. Sayfadan bir şifre belirlenerek, onaylanmalıdır. Şifre onaylandığında iPhone ana ekranına geri dönülecektir.

İşlemden sonra mesajlardan, uygulamalara kadar tüm iPhone dosya ve uygulamaları şifrelenecektir.

Dosya şifreleme programı kullanmadan, iPhone'da klasör şifreleme ve mesajları kilitlemenin en kolay yoludur.

Android kullananlar uygulama ve klasör şifrelemek için ES Dosya Yöneticisi'ni kullanmalıdır.

İndir - https://play.google.com/es-yoneticisi

Uygulama Google Play'den indirildikten hemen sonra açılmalıdır.

ES Dosya Yöneticisi açıldığında Türkçe bir ana ekran çıkacaktır. Ekran sağa kaydırılarak, klasörler bölümüne geçiş yapılmalıdır.

Klasörler bölümüne geçildiğinde şifrelenmek istenen klasöre basılı tutulmalıdır. Klasöre basılı tutulması klasörün seçilerek, işaretlenmesini sağlayacaktır.

Klasör işaretlendiğinde ekranın altındaki Diğer seçeneğine dokunulmalıdır.

Açılan menüden Şifreleme seçilmelidir.

Seçeneğin seçilmesi, şifreleme penceresinin açılmasını sağlayacaktır. Açılan pencereden bir şifre belirlenerek Tamam butonuna tıklanmalıdır.

Tamam butonuna tıklandığında şifreleme işlemi tamamlanacaktır.

ES Dosya Yöneticisi, Türkçe programdır. Klasör şifreleme programı ve aynı zamanda resim ve video saklama programı olarak da kullanılabilir. Aslen bir dosya yöneticisidir, fakat sunduğu özellikler farklı gayeler içinde kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Alternatif Klasör ve Dosya Şifreleme Yöntemleri


Gerek bilgisayardan gerekse de telefondan klasör ve dosya şifrelemek için, diğer yöntemlerin alternatifi bu şifreleme yollarını da kullanabilirsiniz. Alternatif bu yöntemler, diğer dosya ve klasör şifreleme yöntemlerinin işe yaramaması durumunda tercih edilmelidir. Zira diğer yöntemler, daha etkilidir.

İndir - https://www.win-rar.com

WinRAR hem bilgisayar hem de telefonda çalışmaktadır.

Aslen dosya arşivleme ve veri sıkıştırma yazılımıdır. Fakat birçok kişi tarafından klasör ve dosya şifrelemek için de kullanılmaktadır. Hatta bir dönem benimde kullanmışlığım vardır!

Windows, Linux, FreeBSD ve Android platformlarında çalışmaktadır.

Program kurulduktan hemen sonra, şifrelenmek istenen klasör yahut dosyanın üzerine sağ tıklanmalıdır. Açılan menüden Winrar logolu Arşive Ekle... seçeneği seçilmelidir.

Arşive Ekle seçeneğine tıklanması Winrar programının açılmasını sağlayacaktır.

Program açıldığında Gelişmiş sekmesine tıklanmalıdır. Sekme Genel ve Seçenekler sekmesinin hemen ortasında yer almaktadır. Sol baştan, ikici sırada olmalıdır.

Sekmeye girildiğinde Parolayı Ayarla butonuna basılmalıdır.

Parolayı Ayarla butonuna basılması küçük bir parola girme penceresini açacaktır. Parola kutucuklarına konmak istenen şifreler girilerek, Tamam butonuna tıklanmalıdır.

İşleminde ardından, şifreli klasör yapma aşaması tamamlanacaktır.

WinRAR fotoğraf şifreleme programı olarak da kullanılabilir. Samsung ve diğer marka Android telefonlarda dosya ve klasör şifrelemek için iyi bir tercih olacaktır.

Fotoğraf, video ve oyun şifrelemek için bu programlar da kullanılabilir.

1 - LastPass

2 - BitLocker

3 - VeraCrypt

4 - FileVault 2

5 - DiskCryptor

6 - AxCrypt

7 - HTTPS Everywhere

Listede yer alan programlar masaüstü dosya şifreleme yazılımlarıdır. Fakat telefon ve tarayıcı eklentisi olarak da kullanılan ayrı versiyonları bulunmaktadır.

Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera için olan program eklentileri, eklenti yükleme mağazasından temin edilebilir. Programların mobil versiyonları da Google Play ve App Store yer almaktadır.