Facebook profiline kapak fotoğrafı eklenmeden önce, eklenecek fotoğrafın boyutu ayarlanmalıdır. Zira fotoğraf boyutu ayarlanmadan yüklenecek bütün kapaklar, Facebook tarafından otomatik 820 x 312 kapak standardına uygun olarak sığdırılacaktır. Eğer kapak fotoğraflarının otomatik yerleştirilmesini istemiyorsanız, Facebook kapak fotoğrafı boyutu ayarlama yöntemini gösterdiğim bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Canva

Canva kullanın.

Canva web odaklı ücretsiz bir tasarım uygulamasıdır. Fakat daha çok fotoğraf boyutu ayarlama sitesi olarak öne çıkmaktadır. Android, İOS ve PC desteği için ayrı versiyonları vardır. Ücretsiz üyelik oluşturularak her cihazdan kapak tasarımı için kullanılabilir. Üye olunurken Eğitim ya da Kişisel seçeneğini seçilmelidir. Diğer seçeneklerin tercih edilmesi kapak tasarımı yapılırken sorunlara neden olacaktır.

Canva

Tasarım oluşturuna tıklayın.

Canva uygulamasına girildiğinde farklı tasarım menüleri, butonlar ve üyelik profilinin bulunduğu bir ana ekran sayfası açılacaktır. Sayfanın hemen üzerinde Tasarım Oluşturun butonu yer alacaktır. Facebook profil fotoğrafı boyutu, arka plan resmi ve kapak fotoğrafı boyutu ayarlamak için, o butona tıklanmalıdır. Buton tüm Facebook görsel boyutları da dahil, birçok farklı tasarımın barındığı bir başka sayfayı açacaktır.

Canva

Facebook kapak fotoğrafını seçin.

Tasarım oluşturun sayfası açıldığında sunum, afiş, logo, ilan ve hazır sosyal medya tasarımlarının yer aldığı özel tasarımlar belirecektir. Seçenekler arasından Facebook Kapak Fotoğrafı tasarımına tıklanmalıdır. Tasarım 820 x 312 genişliğinde olacaktır. Kapağın boyutu Canva tarafından, Facebook kapak fotoğrafı boyutu baz alınarak hazırlanmıştır. Ekstra olarak ayarlama programı ya da sitesi kullanmaya gerek olmayacaktır.

Canva

Kapak fotoğrafını tasarlayın.

Kapak tasarlama sayfası açıldığında Canva tarafından sunulan hazır kapaklar ekrana gelecektir. Hazır kapakları düzenlemek daha kolay olacaktır. Kapakların üzerlerine tıklamak, kapağın üzerinde bulunan yazı ve fotoğrafı değiştirmek için yeterlidir. Sıfırdan yeni bir kapak tasarımı yapmak isteyenler ise Bileşenler, Metin, Arka Plan ve Yüklemeler seçeneğini kullanarak farklı kapaklar da tasarlayabilir.

Canva

İndir butonuna tıklayın.

Kapak tasarımı tamamlandığında ekranın üzerinde yer alan indir butonuna tıklanmalıdır. İndir butonu hazırlanan kapak fotoğrafının indirilmesini sağlayacaktır. Butona tıklandığında dosya türünün seçilmesinin istendiği küçük bir pencere açacaktır. Canva tarafından önerilen standart dosya türü PNG'dir. İsteğe bağlı olarak pencereden JPG ya da PDF türleri de seçilebilir. Dosya türü belirlendikten sonra, tekrar İndir butonuna tıklanmalıdır.

Facebook Kapak Fotoğrafı

Kapağı Facebook'a yükleyin.

Kapak fotoğrafı indirildiğinde Facebook'a yüklenmek için hazır olacaktır. Son adımda Facebook sayfası açılarak, kapak fotoğrafı yüklenmelidir. Fotoğraf yüklendiğinde yerine tam oturacaktır. Fotoğraf boyutu küçültme ya da büyütme ile uğraşmak zorunda kalınmayacaktır. Sil baştan kendi kapağını tasarlamak isteyenler, Facebook için belirlenen 820 x 312 ölçülerine uymak zorundadır.

Facebook Profil Fotoğrafı Boyutunu Ayarlayın


Profil fotoğrafı boyunu ayarlamak, kapak fotoğrafı boyutunu ayarlamaktan çok daha kolay olacaktır. Çünkü profil fotoğrafı en ve boy olarak daha tutarlıdır. Yerine sığmayan fotoğraflar dahi çok fazla taşmadan kırpılarak yerine tam olarak adapte edilecektir. Adapte olmayan fotoğraflar, Canva uygulamasından düzenlenmelidir.

Fotoğraf boyutunu ayarlamak için Canva açılmalıdır.

Canva uygulaması açıldığında tasarım menülerinin bulunduğu klasik bir ana ekran belirecektir. Facebook kapak fotoğrafı boyutu ayarlama aşamasında anlattığım yol izlenerek, tasarım oluşturun sayfasına girilmelidir.

Tasarım sayfasına girildiğinde birçok hazır dizaynın yer aldığı görülecektir.

Sayfada bulunan Özel Boyutlar Kullan butonuna tıklanmalıdır.

Özel boyutlar kullan butonu, Facebook için profil resmi ebadının ayarlanacağı ufak bir boyut belirleme penceresi açacaktır. En soldaki kutucuk genişlik değerini, en sağdaki kutucukta yükseklik değerini temsil etmektedir.

Genişlik ve yükseklik değerine, profil fotoğrafının sığacağı ölçüler girilmelidir.

Standart Facebook fotoğraf ölçüleri PC de 170 x 170 piksel, akıllı telefonlarda 128 x 128 pikseldir. Klasik cep telefonunda ise 36 x 36 piksel boyutundadır.

Bu değerler profil fotoğrafının ne kadar kırpılmak istendiğine bağlı olarak değişecektir.

Facebook resim ölçüleri deneme yöntemi kullanılarak bulunmalıdır. Fotoğraf boyutu büyütme ve küçültme yolu denenerek resmin ideal ölçüler de yüklenip yüklenmeyeceği gözlemlenmelidir.

Gözlemlenen ölçüler Canva uygulamasına girilerek, özel boyutlar kullan aracına girilmelidir.

Peşinden Tasarla butonuna tıklanmalıdır.

Tasarla butonuna tıklandığında yeni bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfada girilen ölçülerde boş bir alan oluşacaktır.

Sayfa açıldığında Yüklemeler sekmesine girilmelidir.

Yüklemeler sekmesi açıldığında Kendi Görsellerinizi Yükleyin butonuna tıklanarak, Facebook profil resmi boyutu ayarlama aşamasına geçilmelidir.

Fotoğraf Canva uygulamasına yüklendiğinde boş, beyaz alana yerleşecektir. Sağında ve solunda bulunan boyut verme çerçevesi kullanılarak beyaz alana sığdırılması gerekmektedir.

Fotoğraf beyaz alana sığdırıldığında kullanıma hazır hale gelecektir.

Akabinde İndir butonuna tıklanarak, fotoğraf Facebook profiline yüklenmelidir. Eğer fotoğraf profil çerçevesine tam oturmuyorsa ebatları biraz küçültülerek, yeniden yüklenmelidir.

Sıfırdan Facebook Kapak Fotoğrafı Yapma


Sıfırdan Facebook kapak fotoğrafı yapma sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Bilhassa göze hoş görünen kapak fotoğrafları tasarlamak, el becerisi ve az birazda tecrübe isteyecektir. Yine de harika zaman tüneli kapakları tasarlamak için bir yerden başlanması gerekecektir.

Sıfırdan kapak tasarlamak için, tasarım oluşturun sayfasına girilmelidir.

Canva'dan tasarım oluşturun sayfası açıldığında hazır tasarımların yer aldığı bir ekran belirecektir. Ekranın en tepesinde Özel Boyutlar Kullan adında bir buton olacaktır.

O butona tıklanmalıdır.

Özel boyutlar kullan butonuna tıklandığında genişlik ve yükseklik değerinin girileceği iki kutucuk açılacaktır. En solda yer alan kutucuğa genişlik değeri, sağda kalan kutucuğa ise yükseklik değeri girilmelidir.

Facebook kapak fotoğrafı boyutu 820 px - 312 px olmalıdır.

Özetle genişlik değerine 820, yükseklik değerine de 312 yazılmalıdır. Değerler kutucuklara yazıldıktan sonra, Tasarla butonuna tıklanmalıdır.

Tasarla butonuna tıklandığında ayrı bir sayfa açılacaktır.

Açılan sayfada 820 px - 312 px ebatlarında beyaz bir alan yer alacaktır. Hazırlanacak kapak fotoğrafı o alanın içine tam olarak sığmalıdır. Aksi takdirde Facebook kapak tasarımı yerine uymayacaktır.

Kapak tasarımına başlanmadan önce Arka Plan aracına tıklanmalıdır.

Arka Plan aracı kapak tasarımı için hazır arka planlar sunmaktadır. Beğenilen bir arka plan seçilerek, beyaz alana tam olarak sığdırılmalıdır.

Yüklemeler aracından da arka plan için farklı kapak fotoğrafları eklemek mümkündür.

Kapak fotoğrafının arka planı eklendikten sonra, Bileşenler aracı açılmalıdır. Bileşenler içinde simgeler, şekiller ve benzeri 7 değişik tasarım aracını barındırmaktadır.

Tasarım araçları beğeniye göre uygulanmalıdır.

Kapak fotoğrafının tasarımı tamamlandığında Metin aracına tıklanarak yazı eklenmelidir. Metin aracı hazır yazı şablonlarının yer aldığı bir başka tasarım sayfasıdır.

Metin rengini ve boyunu değiştirmek için üzerine tıklanmalıdır. Şablon metin yazısının üzerine tıklanılması metin düzenleme aracını da beraberinde açılacaktır. Renk, boy ve yazı açılan araçtan değiştirilmelidir.

Tasarım tamamlandığında indir butonuna tıklanması yeterlidir.

Canva tasarım aracı sayfa resmi yapma, sayfa kapağı yapma, Facebook grup, etkinlik ve sayfa kapak fotoğrafı boyutu ayarlamak içinde ayrıca kullanılabilir.

Facebook grup kapak fotoğrafı boyutu ve etkinlik kapak fotoğrafı boyutu için 400 x 150, 1920 x 1080 ölçüleri tercih edilmelidir. Grup kapak fotoğrafının ebatları daha küçük olacaktır. 1920 x 1080 etkinlik kapak fotoğrafına verilmesi gereken ölçülerdir.

Facebook Kapak Fotoğrafına Çerçeve Ekleyin


Kapak fotoğrafına yeni çerçeveler eklemek, kapağa birden fazla fotoğraf konulmasını sağlayacaktır. Çerçevelerin sayısı arttıkça da kapağa eklenecek resim sayısı artacaktır.

Kapağa çerçeve eklemek için bileşenler aracı açılmalıdır.

Canva uygulamasından bileşenler aracı açıldığında ücretsiz, ızgara, şekiller, satırlar, illüstrasyon, simgeler, ben, grafikler ve çerçeve adında 9 tasarım seçeneği çıkacaktır.

Çerçeve seçeneğine tıklanmalıdır.

Çerçeve seçeneğinin içinde farklı boy, ebat ve şekiller de çerçeveler bulunmaktadır. Bilhassa kapak fotoğrafına farklılık katacak ve profesyonel izlenim oluşturacak çerçeveler seçilmelidir.

Parçalı çerçeveler, görünüm olarak daha iyi duracaktır. Yan yana eklenecek çerçeveler de kapak resmine ayrı bir hava katacaktır. Yine de çerçeve seçiminde kişisel tercihlere göre hareket edilmelidir. Nihayetinde zevkler ve renkler, kişiden kişiye göre bir hayli değişecektir.

Çerçeve seçildikten sonra, Yüklemeler aracı açılmalıdır.

Yüklemeler aracından çerçeve sayısına göre fotoğraf yüklenmelidir. Yükleme bittiğinde fotoğraflar seçilerek, her bir çerçevenin içine ayrı ayrı oturtulmalıdır.

Fotoğrafların oturması için çerçevenin içinde sürüklenmesi yeterlidir.

Çerçeveler eklendikten sonra, Facebook çerçeve yapma işlemi bitecektir. İndir butonuna tıklanarak, çerçeveli kapak resmi yüklenebilir. Fakat yüklemeden önce, arka plan değiştirme işleminin de uygulanmasını tavsiye ederim. Zira beyaz bir arka plan, her kapak resminde hoş gözükmeyecektir.

Yine de arka planı beyaz olarak kullanmak isteyenlerin, başka bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Yükledikleri kapağı olduğu gibi kullanabilirler.

Arka planı değiştirmek isteyenler arpa alan aracını açmalıdır.

Arka plan tasarım sayfası açıldığında renk paletlerinin ve resimlerin bulunduğu bir sayfa açılacaktır. Sadece renk tercih edenler, varsayılan palet aracını kullanmalıdır.

Palette yer alan herhangi bir rengin seçilmesi, çerçeveli kapak resminin arka plan rengini değiştirecektir.

Desenli Facebook arka plan fotoğrafları içinde sayfanın bir iki kademe aşağısına inilmelidir. Zira desenli resimler, renk paletlerinin hemen altında yer almaktadır.

Arka planı seçmek için üzerine tıklamak yeterlidir.

Zemin rengi değiştirilen kapak resmi, akabinde indir butonuna tıklanarak indirilebilir.

Canva sıfırdan Facebook arka plan resmi yapma ve duvar kağıdı hazırlamak içinde ayrıca kullanılabilir. Yalnızca biraz el becerisi ve daha önce kötü de olsa tasarım yapmış olmak gereklidir.