YouTube'u arka planda çalıştırma konusunda sorun yaşadığım kabus gibi bir günü geride bıraktım. Yeni yakın hem Android hem de iPhone'da çalışan, şahane bir arka planda dinleme yöntemi buldum. Hatta YouTube'u arka planda çalan bir de İOS uygulaması keşfettim. Eğer siz de YouTube'u arka planda dinlerken sorun yaşıyorsanız, arka planda çalma yöntemlerini gösterdiğim bu yazımdan faydalanarak dinleme sorununu çözebilirsiniz.

Opera Mini

Opera Mini'yi indirin.

Opera Mini, Android ve İOS cihazlarda çalışan popüler bir mobil tarayıcıdır. YouTube'u arka planda çalıştırmanın yanı sıra reklamları engellemek ve YouTube'dan video indirmek içinde kullanılabilmektedir. Veri tasarrufu modu açıldığı takdirde internet tüketimini minimum seviyelere düşürecektir. Kota sınırı olanlar, internet hızlarının yavaşlandığından şikayet edenler ve YouTube'u arka planda çalmak isteyenler için iyi bir mobil çözümdür.

İndir - https://www.opera.com

Opera Mini

Opera Mini'den YouTube'a girin.

Opera Mini indirildikten sonra açılmalıdır. Uygulama açıldığında birkaç tercih belirlemenizi isteyecektir. Dil ayarı ve mobil tasarruf modu gibi seçenekler, kullanım tercihine göre işaretlenerek geçilmelidir. Hızlı erişim sayfasına gelindiğinde adres satırına YouTube'un web adresi yazılmalıdır. Akabinde YouTube bağlantısına tıklanarak, YouTube web adresine erişim sağlanmalıdır.

Opera Mini

Arka planda çalacak şarkıyı seçin.

YouTube'a erişildiğinde arama kutusuna dokunulmalıdır. Arka planda dinlenmek istenen video adı kutucuğun içine yazılmalıdır. Ad yazıldığında mercek ikonuna tıklanmalıdır. Listelenen arama sonuçlarından, en doğru olanı seçilerek videonun üzerine tıklanmalıdır. Video açıldığında otomatik olarak oynatılmaya başlayacaktır. Video oynamaya başladığında Opera Mini kapatılmadan çıkılmalıdır.

Opera Mini

Kontrol merkezini açın.

Opera Mini'den çıkıldığında kontrol merkezi açılmalıdır. Kontrol merkezi telefonun ekranı yukarıya kaydırıldığında açılacaktır. Bazı telefonlarda ekranı aşağı çekmek gerekecektir. Özellikle daha eski model telefonlarda kontrol merkezleri ekranlar aşağıdan çekilerek açılmaktadır. Ayrıca Ayarlar menüsü altından da Kontrol Merkezi'ni açmak mümkündür. Ekrandan çekerek açamayanlar, Ayarlar menüsünü kullanmalıdır.

Opera Mini

Play ikonuna dokunun.

Kontrol Merkezi açıldığında arka planda çalışan Opera Mini tarayıcısının oynatıcısı belirecektir. Play ikonuna dokunulduğunda Opera Mini seçilen YouTube videosunu arka planda çalmaya başlayacaktır. Zahmetli bir arka planda çalma yöntemi olsa da YouTube videolarını hem İOS hem de Android cihazlarda dinlemek için birebirdir. Doğru düzgün çalışmayan eski bir telefonda dahi çalışacaktır.

Arka Planda Çalışan YouTube Plus Kullanın


YouTube'u arka planda dinlemek için, kapatıldığında da çalışan YouTube++'yı kullanabilirsiniz. YouTube++ hem iPhone ve hem de Android cihazlarda çalışmaktadır.

YouTube++ indirmek için TutuApp uygulamasının kurulması gerekmektedir.

İndir - http://www.tutuapp.vip

TutuApp resmi olmayan bir market uygulamasıdır. Instagram, Snapchat ve Facebook gibi popüler uygulamaların kısıtlamasız APK'lerini sunmaktadır.

Uygulama indirdikten hemen sonra, Ayarlar bölümüne girilerek Aygıt Yönetimi yahut Uygulama Yönetimi başlığı altından gerekli izinlerin verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde TutuApp açılmayacaktır.

Resmi bir uygulama olmadığından izin verilmeden açıldığında engellenecektir.

Gerkli izinler verildiğinde TutuApp uygulaması açılacaktır. Uygulama açıldığında arama kutusuna YouTube++ yazılarak, YouTube++ uygulamasına erişilebilir.

Uygulamanın yanında yer alan Get butonuna tıklandığında, YouTube++ indirilecektir.

YouTube++ uygulaması indirildikten hemen sonra, açılarak kullanılabilir. Resmi YouTube uygulamasından çok da farklı değildir. Hatta görünüm ve kullanım olarak hemen hemen aynıdır.

Ayrıştıkları noktalar, sundukları özelliklerdir.

YouTube++ uygulaması arka planda çalma, reklam engelleme ve video yürütme hızını ayarlama gibi resmi uygulamada olmayan bazı özellikleri sağlamaktadır.

Kullanımı da son derece kolaydır.

Arka planda dinlemek istenen video YouTube++'dan açılarak, oynatılmalıdır. Video oynamaya başladığında uygulama kapatılarak, YouTube++'dan çıkılmalıdır.

YouTube++'dan çıkıldığında video arka planda çalmaya devam edecektir.

Eğer video arka planda çalmıyorsa, YouTube++ çalışmıyor demektir. Uygulama baştan başlatıldığında çalmıyor sorunu da beraberinde çözülecektir.

Sık olmasa da düşük bağlantı hızları YouTube++'nın stabil çalışmasını etkilemektedir. Uygulamanın arka planda çalmayı kesmesi durumunda uygulamanın tekrar çalıştırılarak, yeniden başlatılması gerekecektir.

YouTube'u Arka Planda Çalmak İçin OG Kullanın


YouTube'u arka planda çalmak için OG uygulamasını da kullanabilirsiniz. OG uygulaması, YouTube videolarını MP3 ve MP4 formatlarında indirebilmektedir. Aynı zamanda videoları arka planda çalabilmektedir.

İndir - https://og-youtube.com

Yukarıdaki bağlantıdan OG uygulaması indirilebilir.

OG uygulaması telefona indirildikten sonra, hemen açılmamalıdır. Resmi YouTube uygulaması, OG uygulaması açılmadan evvel devre dışı bırakılmalıdır.

Zira resmi YouTube'un devre dışı bırakılmaması OG uygulamasının başlatılmasını engelleyecektir.

Android cihazlarda YouTube'u devre dışı bırakmak için Ayarlar'a girilmelidir.

Çıkan seçeneklerden Uygulamalar ve Bildirimler'e dokunulmalıdır.

Listelenen uygulamalardan YouTube seçilmelidir.

Peşinden Devre Dışı Bırak'a dokunularak, YouTube devre dışı bırakılmalıdır.

İOS cihazlarda ise durum biraz daha farklı olacaktır.

YouTube'u devre dışı bırakmak için Ayarlar'a girilmeli ve Genel seçeneğine dokunulmalıdır.

Uygulama Yönetimi'ne girilerek YouTube devre dışı bırakılmalıdır.

Resmi YouTube uygulaması devre dışı bırakıldıktan sonra, OG uygulaması açılmalıdır. OG uygulaması açıldığında klasik YouTube ekranı belirecektir.

Uygulamanın arama kutusuna arka planda çalması istenen videonun adı yazılmalıdır.

Video bulunduğunda açılarak oynatılmalıdır.

Video oynamaya başladığında OG uygulamasından çıkılmalıdır. Tam kapatılmadan, arka planda çalışır vaziyette bırakıldığında oynatılan videolar yarım ekran şeklinde belirecektir.

Ekranın tekrar eski haline getirilmesi için kapatılan OG uygulamasının yeniden açılması gerekecektir.

Videoların ekranı kaplamaması için simge çubuğuna dokunulmalıdır. Simge çubuğuna dokunulması videoların ekranı kaplamadan arka planda çalmasını sağlayacaktır.

Dinlenen videoların kaydedilmek istenmesi durumunda videoların altında bulunan indir butonuna tıklanmalıdır. İndir butonu izlenen videoların 360p, 480p, 720p ve 1080p çözünürlüklerinde indirilmelerini sağlayacaktır.

Videoların müzik olarak indirilmeleri için MP3 seçilmelidir.

Arka Planda Çalıştırmak İçin YouTube'a Yama Yapın


Resmi YouTube uygulamasını arka planda çalıştırmak için Lucky Patcher'ı da kullanabilirsiniz. Lucky Patcher'dan YouTube uygulamasını yamayarak, arka planda çalışır hale getirebilirsiniz.

Uygulama aşağıdaki bağlantıdan indirilebilir.

İndir - https://www.luckypatchers.com

Lucky Patcher 570 milyondan fazla indirmesi bulunan popüler bir uygulamadır. Daha çok mobil oyunlarda ve paralı uygulamalar da hile yapmak için kullanılmaktadır.

Uygulama telefona yüklendikten sonra açılmalıdır.

Açılırken lütfen bekleyin, paketler yükleniyor şeklinde bir uyarı penceresi çıkartacaktır. Uyarıdan bir 10-20 saniye kadar sonra Lucky Patcher uygulaması açılacaktır.

Lucky Patcher açıldığında telefona yüklü uygulamaların bulunduğu bir liste gösterecektir. O listeden YouTube uygulaması bulunarak seçilmelidir.

YouTube'a dokunulduğunda Uygulama Bilgileri, Çalıştır, Yama Menüsünü Aç, Araçlar, Kaldır ve Veriyi Temizle seçeneklerinin bulunduğu bir menü belirecektir.

Yama Menüsünü Aç'a donulmalıdır.

Yama Menüsünü Aç'a dokunulduğunda "Bu uygulama sistemin bir parçası. Üzerinde oynamadan önce çok dikkatli olun. Cihazınızı soft-brick edebilir. Yedeğiniz var mı? Bu uygulamayı düzenlemek istediğinizden emin misiniz?" şeklinde bir uyarı penceresi açılacaktır.

Evet seçilerek, ilerlenmelidir.

Evet'e dokunulduğunda Özel Yama, Lisans Doğrulamasını Kaldır ve Düzenlenmiş APK Oluştur seçeneklerinin bulunduğu bir menü daha açılacaktır. Açılan menüden Özel Yama seçilmelidir.

Özel Yama seçildiğinde yamaların seçileceği bir daha pencere açılacaktır.

Açılan pencereden en güncel yama seçilmelidir.

En yüksek rakamlara sahip yamalar, her zaman en güncel olanlardır. Yama açıklamalarında da zaten İngilizce olarak numaraları belirtilmektedir.

Yamanın kutucuğu işaretlendikten sonra, Yamala butonuna tıklanmalıdır.

Yamalama işlem 2 ila 3 dakika arasında sürecektir. Yamalama tamamlandığında YouTube uygulamasına girilerek, arka planda çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Uygulama arka planda çalışmıyorsa yamalama işlemi yeniden uygulanmalıdır. Listeden güncel yamalar seçilerek, yeniden uygulanmalıdır. Akabinde YouTube açılarak, arka planda çalması için hazırlanmalıdır.

Sonrasında arka planda çalmak için kullanılabilecektir.