Telefonla konuşurken ses kaydı nasıl yapılır sorusu, yakın bir arkadaşımla telefonda konuşurken aklıma geldi. 2, 3 saat kadar sonra bir ön araştırma yapmaya koyuldum. Araştırmaya başlar başlamaz da iPhone ve Android telefonlarda konuşma kaydı alan uygulamaları keşfettim. Pek tabii cep telefonunda ses kaydeden uygulamalarla beraber bilgisayarda ve laptopta ses kaydeden bazı programlar da buldum. Eğer siz de konuşma kaydı nasıl yapılır sorusuna bir yanıt arıyorsanız, cevabını bu yazımdan bulabilirsiniz.

Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Tüm konuşmaları kaydedin.

Smart Recorder gelen ve giden bütün aramaları kaydetmektedir. Konuşurken ses kaydı almanın yanı sıra çevre seslerinin de kaydını almaktadır. Uygulamanın öne çıkan özelliği arka planda çalışmasıdır. Özellikle çevredeki sesleri kaydederken, telefon ekranında görülmemektedir. Telefon açıldığında dahi uygulamanın çalıştığı ve ses kaydı aldığı bir yabancı tarafından fark edilemeyecektir.

Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Gelen aramaları kaydedin.

ARC, Smart Recorder benzeri bir arama kaydedicidir. Gelen ve giden tüm aramaları tek tek ya da çoklu olarak kaydetmektedir. Smart Recorder'den farkı, aranması kaydedilmek istenen kişi ya da numaraların belirlenmesini sağlamasıdır. Kişi ya da kişilerin numaraları belirlendikten sonra, ARC uygulaması konuşurken otomatik ses kaydı alınmasını sağlayacaktır. Belirlenen numaralar aradığında kaydı başlatacaktır.

Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Ortam seslerini kaydedin.

Secret Recorder hem ortam seslerini hem de gelen ve giden aramaları kaydetmektedir. Fakat asli önceliği ortam seslerinin kaydını almaktır. Evde ya da dışarıda yüksek ses olan ortamlarda kaliteli ve gizli ses kaydı almak için geliştirilmiştir. Ev ortamında 20 metreden, dışarıda da 5 metreden profesyonel ses kayıtları yapmaktadır. Aynı zamanda iyi bir telefon görüşmesi kaydedici uygulamasıdır.

Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Gizli konuşmaları kaydedin.

Voice Recording gizli konuşmaları kaydetmektedir. Uzak konuşmayı kaydetme seçeneği açıldığında uygulama bulunduğu ortamı canlı olarak dinletecektir. Tanımlanan numaradan aranmadığı sürece, konuşmaları kaydetme programı devreye girmeyecektir. Otomatik ses kaydedici özelliğinin açılabilmesi için, uygulamanın tanımlanan numaradan aranarak tetiklenmesi gerekmektedir.

Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Telefon görüşmesi kaydedin.

Recorder Plus telefonda konuşulanları hem manuel hem de otomatik olarak kaydetmektedir. Kayıt özelliğinin aranma sırasında açılması için ekranda çıkan butona dokunulması yeterlidir. Aranmaları otomatik kaydetmek için ise bir liste oluşturulması gerekmektedir. Liste oluşturulduğunda belirtilen numaralar ses kayıt uygulaması tarafından, her arandığında otomatik olarak kayıt edilecektir.

Konuşurken Ses Kaydı Nasıl Yapılır?


Konuşurken ses kaydı almanın bir diğer yolu da konuşma kaydeden siteleri kullanmaktır. Konuşmaları kaydeden siteler, hiç şüphesiz telefonla konuşurken ses kaydı almanın en kolay yoludur.

Online Voice Recorder konuşurken ses kaydı almak için iyi bir seçenektir.

https://online-voice-recorder.com

Yukarıdaki bağlantıdan Online Voice Recorder sitesine girebilirsiniz.

Site açıldığında kırmızı bir kayıt butonu çıkacaktır. Butona tıkladığınızda Online Voice Recorder mikrofonunuza erişmek için sizden izin isteyecektir.

İzin Ver seçeneğine dokunarak, Online Voice Recorder'e izin vermelisiniz.

Erişim izni verdiğinizde Online Voice Recorder konuşmaları kayıt altına almaya başlayacaktır. Bilgisayardan, telefondan ya da tabletten hiç ama hiç fark etmez. Konuşulanları hoparlöre verdiğinizde tüm konuşmalar, Online Voice Recorder tarafından kaydedilecektir.

Telefondan yapılan kayıtlar için hoparlörü açmaya gerek yoktur.

Zira sitenin mikrofona erişimi olacağından, sesleri net olarak alacaktır. Kısık sesli konuşmaları dahi kaçırmadan duyulan konuşmalar olarak kaydedecektir.

Sadece dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır.

Telefondan yapılan kayıtlarda ses kaydının öncesinden başlatılması gerekmektedir. Aksi durumda konuşmaya başlandığı için ses kaydı yapılamayacaktır.

Mikrofon meşgul kabul edileceğinden ikinci bir erişime izin verilmeyecektir.

Erişimin telefon tarafından engellememesi için konuşma öncesinde gerekli izinlerin Online Voice Recorder'e verilmesi gerekmektedir. İzinler verildikten sonra, mikrofon erişimi sağlanacaktır.

Konuşma bittiğinde kaydın durdurulması gerekmektedir.

Durdurma butonuna tıklandığında kayıt, işleniyor uyarısından sonra duracaktır.

Oynat ve Kaydet butonlarının yer aldığı ayrı bir ekran belirecektir. Oynat butonuna tıklandığında kaydedilen ses, indirilmeden hemen önce dinlenecektir.

İstenildiği takdirde kaydedilen konuşma, belirli yerlerinden kesilerek kısaltılabilmektedir.

Butonların üstünden yer alan düzenleme ekranından, kaydedilen ses istenilen ölçütler de kesilerek telefona ya da bilgisayara indirilebilmektedir.

Kaydet butonuna tıklanması konuşmanın indirilmesi için yeterlidir.

Konuşma esnasında ses kaydı alınan telefonun iPhone, LG, Samsung hatta Z2 olması da hiç fark etmez. Yöntem hem Android ve İOS'da çalışmaktadır. Ücretsiz ses kaydedici Online Voice Recorder sitesi her model telefondan pürüzsüz ses kaydı alabilmektedir.

Telefonda Ses Kaydı Nasıl Yapılır?


Telefonda ses kaydı nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı ses kaydedici ücretsiz Firfox eklentilerini kullanmak olacaktır. Ses kaydedici bu eklentiler, konuşma sesi kaydetmek için birebirdir.

Eklentileri kullanmak için Firefox tarayıcısının kurulması gerekmektedir.

İndir - https://www.mozilla.org

Firefox, Android ve İOS cihazlarda çalışmaktadır. PC'den de ayrıca kullanılabilmektedir. Sitesinde Windows, Linux ve macOS için ayrı versiyonları bulunmaktadır.

Tarayıcı indirildikten ve kurulduktan hemen sonra açılmalıdır.

Firefox açıldığında klasik tarayıcı ekranı gelecektir. Menü çubuğuna dokunularak, Eklentiler sayfası açılmalıdır.

Eklentiler sayfası açıldığında Firefox tarafından önerilen, eklentilerin listesi çıkacaktır. Sayfanın aşağısına inilerek, daha çok eklentiye bakın butonuna tıklanmalıdır.

Butona tıklandığında Firefox ayrı bir pencere açacaktır.

Sayfa açıldığında Eklenti Ara yazan arama kutusuna dokunulmalıdır.

Arama kutusuna Voice Recorder yazılarak, ok ikonuna tıklanmalıdır. İkona tıklandıktan hemen sonra Firefox ilgili eklentilerin listelendiği ayrı bir sayfaya yönlendirecektir.

Yönlendirilen sayfadan Voice Recorder eklentisi seçilmelidir.

Eklenti sayfası açıldığında Firefox’a Ekle butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklandığında küçük bir uyarı penceresi çıkacaktır. İzin ver diyerek, eklentinin Firefox'a eklenmesini sağlanmalıdır.

Voice Recorder, Firefox'a eklendikten sonra menü çubuğunun yanında bulunan ikonuna tıklanmalıdır. Eklenti açıldığında otomatik olarak kayda başlayacaktır.

Kayıt durdurulana kadar telefonla konuşulan her şeyi kaydedecektir.

Konuşma bittiğinde eklenti ikonuna tıklanarak, kayıt durdurulmalıdır. Kayıt durdurulduğunda Voice Recorder eklentisi bir indirme bağlantısı verecektir.

Bağlantıya tıklandığında, görüşme kaydı indirilecektir.

Görüşme kaydının yanı sıra Voice Recorder eklentisinin bir diğer özelliği de telefona gizli ses kaydedici olarak kurulabilmesidir. Arka planda çalışan bir eklenti olduğundan, telefonuna kurulan kişi eklentinin çalıştığını dahi anlamayacaktır. Sadece Firefox eklentisinden şüphe duyacaktır.

Yeterince iyi gizlendiği takdirde oyuncak, ev ve araba için ses kayıt cihazı olarak da kullanılabilir. Son derece kaliteli bir ses kaydedici eklentidir. 20 metreden tüm sesleri net olarak kaydedecektir.

Tabii bu durum telefonun ses alıcısıyla da alakalıdır.

Alıcısı güçlü telefonlarda sesler, açık alanda dahi çok net ve kaliteli kaydedilecektir.

Bilgisayarda Ses Kaydı Nasıl Yapılır?


Ses kaydı almak için bilgisayarda çalışan Audacity programını kullanabilirsiniz. Audacity programı ses kaydetme ve düzenleme konusunda biçilmiş kaftandır.

İndir - https://www.audacityteam.org

Yukarıdaki bağlantıdan Audacity programı indirilebilir.

Audacity programı Windows, macOS ve Linux platformlarında çalışmaktadır. Açık kaynak kodlu, ücretsiz bir bilgisayar ses kaydedici ve aynı zamanda ses düzenleyicisidir.

Audacity açıldığında Türkçe bir arayüz çıkacaktır.

Ses kaydetmek için menü çubuğunda bulunan kaydetme ikonuna tıklamak yeterlidir. Hatta R tuşuna basılması da Audacity programının ses kaydına başlamasını sağlayacaktır.

Birçok kişi bu nedenle Audacity'yi bilgisayar için gizli ses kayıt programı olarak kullanmaktadır.

Ses kaydı tamamlandığında durdurma ikonuna tıklanmalıdır. Durdurma ikonuna tıklanmaması sesin bilgisayar kapatılana kadar kaydedilmeye devam edilmesine neden olacaktır.

Durdurma ikonuna tıklandığında ses kaydedilebilecektir.

Kaydedilen sesin, kalitesini daha da arttırmak için birkaç işlem yapmak gerekmektedir.

Kaydedilen sesin üzerine tıklanarak, CTRL tuşuna basılmalıdır. Tuşa basılı tutulması ses dalgaları arasında yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılmasını sağlayacaktır.

Ses yakınlaştırılarak, boş bir alan seçilmelidir.

Akabinde menü çubuğundan Etkiler'e tıklanmalıdır. Etkiler menüsünden de Gürültü Azaltma'ya girilmelidir. Bir pencere açılacaktır. Açılan pencereden Görüntü Profilini Getir'e tıklanmalıdır.

Daha sonra CTRL + A tuşlarına basılarak, tüm ses kaydı seçilmelidir.

Peşinden Etkiler'e tıklanarak, yeniden Gürültü Azaltma açılmalıdır. Tamam butonuna tıklandığında kaydedilen sesin arkasındaki kirlilik kaldırılacaktır.

İşlemden sonra CTRL + R tuşlarına basılması gürültü azaltmanın ikinci defa uygulanmasını sağlayacaktır.

Sesin gürültüsünün ikinci defa azaltılması, kaydedilen sesin kalitesini arttıracaktır. Çok fazla abartılmadığı sürece arka plan seslerinin temizlenmesi kaydedilen orijinal sesi bozmayacaktır.

Ücretli alternatiflerinin yanında Audacity, PC için iyi bir ses kayıt programı olarak öne çıkmaktadır. Sunduğu birçok özellik diğer PC ses kaydedici programlar da bulunmamaktadır.

O yüzden bilgisayarda ses kaydı yapmak için Audacity kullanılmalıdır.