Messenger'dan silinen mesajları geri getirmek sanıldığı kadar zor değil. Sadece 7 adımda Messenger'dan silinen tüm mesajları geri getirebilirsiniz. Eğer Messenger'dan silinen mesajların nasıl geri getirileceklerini bilmiyorsanız, silinen mesajları geri getirme yöntemlerini gösterdiğim bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Facebook Messenger

Ayarlar sayfasına girin.

Messenger'dan silinen mesajları geri getirmek için, Facebook'a girerek Ayarlar sayfasını açmalısınız. Ekranın sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayarak, Ayarlar sayfasını ulaşabilirsiniz. Sayfanın bağlantısı Çıkış Yap'ın hemen üzerinde yer alacaktır. Ayarlar bağlantısının görülememesi durumunda sayfa yeniden yüklenerek, Facebook'a tekrardan bağlanılmalıdır. Sayfayı yeniden yüklemek sorunu çözecektir.

Facebook Messenger

Kopyasını indire tıklayın.

Ayarlar bağlantısına tıkladığınızda adınızın, kullanıcı adınızın ve iletişim bilgilerinizin bulunduğu bir genel ayarlar sayfası açılacaktır. Sayfayı aşağı indirmelisiniz. Sayfanın altında Facebook verilerinin kopyasını indir bağlantısı olacaktır. Kopyasını indir bağlantısına tıklamalısınız. İndirme bağlantısı Facebook verilerinin indirileceği bir diğer sayfaya yönlendirilmenizi sağlayacaktır.

Facebook Messenger

Arşivimi başlata tıklayın.

İndirme bağlantısının yönlendirdiği sayfada Arşivimi Başlat adında bir buton olacaktır. O butona tıklayarak, arşiv oluşturulmasını başlatmalısınız. Arşivimi Başlat butonuna tıkladığınızda bilgilerinizin toplandığı ve indirilmeye hazır hale getirildiğiyle ilgili bir bilgilendirme mesajı belirecektir. Mesajın belirmesinden 10 ila 30 dakika sonra, arşiv bağlantısı e-posta olarak gönderilecektir.

Facebook Messenger

Arşiv bağlantısını açın.

Facebook'a kayıtlı e-posta adresinize girerek, gelen arşiv bağlantısını açmalısınız. Arşiv bağlantısı gönderilen e-posta iletisinin en altında olacaktır. Bağlantıya tıkladığınızda silinen ve hala arşivinizde olan video, fotoğraf ve mesajların indirilebileceği özel bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Yönlendirilen Facebook sayfası hesabınıza bağlı değilseniz, açılmayacaktır. Hesabınıza girerek sayfayı yeniden açmalısınız.

Facebook Messenger

Arşivi indir butonuna tıklayın.

Arşiv indirme sayfası açıldığında Arşivi İndir butonuna tıklamalısınız. İndir butonuna tıkladığınızda Facebook giriş bilgilerinizin istendiği bir pencere açılacaktır. Şifre kutucuğuna Facebook şifrenizi girerek, gönder butonuna tıklamalısınız. Gönder butonuna tıklamanızla beraber, arşiv indirilmeye başlayacaktır. İndirilen arşivin boyutuna ve internet bağlantı hızınıza göre, arşivin indirilmesi bir müddet sürecektir.

Facebook Messenger

İndirilen arşiv klasörünü açın.

Facebook arşiv klasörü indiğinde indirilen klasörü açmalısınız. Klasörü açtığınızda html, messages ve photos gibi klasörlerin bulunduğu ayrı bir dosya sayfası daha açılacaktır. Messages klasörüne tıklayarak, klasörü açmalısınız. Arşivlenen tüm mesajlar, Messages klasörünün içinde olacaktır. Arşiv klasörünü telefondan açmak için ES Dosya Yöneticisi ve FileExplorer uygulamalarına ihtiyacınız olacaktır.

Facebook Messenger


HTML dosyasını açın.

Messages klasörüne girdiğinizde alt alta listelenmiş bir yığın HTML dosyası çıkacaktır. O HTML dosyaları, silinen konuşmaların tutulduğu arşiv sayfalarıdır. Üzerlerine tıklayarak, her birini ayrı ayrı açabilirsiniz. Zira her HTML dosyasında ayrı bir konuşmanın kaydı olacaktır. Dosyaları açarak, Messenger'dan silinen mesajların kopyalarına erişebilirsiniz. Arşiv aynı zamanda silinen Facebook mesajlarına da ulaşmanızı sağlayacaktır.

Silinen Mesajları Telefondan Geri Getirin


Messenger uygulamasından silinen mesajları, telefondan geri getirmek için ES Dosya Yöneticisi ve FileExplorer uygulamalarına ihtiyacınız olacaktır. Çünkü Facebook'tan indirilen arşiv dosyası Rar uzantılıdır. Rar uzantılı dosyaları Android ve İOS cihazlarda açmak mümkün değildir.

Android kullananlar ES Dosya Yöneticisi'ni kullanmalıdır.

İndir - https://play.google.com/es-yoneticisi

ES Dosya Yöneticisi ücretsiz bir Android dosya yönetimi uygulamasıdır. Dosya yönetiminin dışında uygulama yöneticisi, görev sonlandırıcı, indirme yöneticisi ve bulut depolama istemcisi olarak da kullanılabilmektedir. Hem Android cihazlarda hem de bilgisayarlarda resim, video, müzik ve metin dosyalarını açabilmektedir.

Uygulama indirildikten hemen sonra, çalıştırılmalıdır. Facebook'tan indirilen arşiv dosyası ES Dosya Yöneticisine girilerek seçilmelidir.

Arşiv dosyası extSdCard klasörünün içinde olacaktır.

Klasörün bulanamaması durumunda arama çubuğu kullanılarak, arşiv dosyasına erişilebilir. İndirilen Facebook arşiv dosyasının tam adının arama kutusuna yazılması, ilgili Rar klasörünün bulunmasını sağlayacaktır.

Arşiv klasörü bulunduğunda klasörün üzerine dokunularak, seçilmelidir. Klasörün seçilmesinden sonra ekranın altında bulunan menülerde bir çıkart butonu belirecektir.

Butona tıklanarak, arşiv klasörün içerisinden çıkartılmalıdır.

Dosyalar çıkartıldığında Messages klasörüne girilmelidir. Zira messenger'dan silinen tüm mesajlar, Messages klasörünün içinde yer almaktadır.

Klasörün içinde bulunan HTML dosyaları açılarak, Messenger'dan silinen mesajların kopyalarına ulaşılabilir.

İOS kullananlar FileExplorer uygulamasını kullanmalıdır.

İndir - https://itunes.apple.com/file-explorer

FileExplorer uygulaması İOS için geliştirilen, bir dosya yönetimi aracıdır. İOS cihazlarda PDF, HTML, MP4, MP3, JPG, PNG, WORD ve EXCEL gibi dosyaların açılmasını sağlamaktadır.

Uygulama Apple Store'dan indirildikten hemen sonra açılmalıdır. Facebook'tan indirilen arşiv dosyası seçilerek, alt menüde beliren çıkartma ikonuna tıklanmalıdır.

Dosyalar arşiv klasöründen çıkartıldığında Messages klasörüne girilmelidir.

Messenger'dan silinen tüm mesajlar, İOS cihazlarda da Messages klasörü altında listelenecektir. Klasörün içinde bulunan HTML dosyaları açılarak, silinen Messenger konuşmalarına ulaşılabilir.

Mesajları Geri Getirmenin Bir Diğer Yolu


Messenger'dan silinen mesajları geri getirmenin bir diğer yolu da MobiKin Doctor ve dr.fone - Recover adlı veri kurtarma programlarını kullanmaktır. MobiKin Doctor programı Andorid cihazlardan, dr.fone Recover programı da İOS cihazlardan silinen verilerin büyük bir kısmını geri kurtarabilmektedir.

İndir - https://www.mobikin.com/download

Yukarıdaki bağlantıdan MobiKin Doctor programı indirilmelidir.

MobiKin Doctor programı 2000'den fazla Android cihazdan veri kurtarabilmektedir. HTC, Samsung, Motorola, LG, Sony, Asus, Huawei ve diğer marka Android telefonlardan kurtarma yapabilmektedir.

Program indirildikten ve kurulduktan sonra açılmalıdır.

USB aktarım kablosu kullanılarak, telefon bilgisayara bağlanmalıdır. Telefon bilgisayara bağlandığında MobiKin Doctor programına erişim izni verilmesi istenen bir ekran çıkacaktır.

Uyarı onaylanarak, MobiKin Doctor programına erişim izni verilmelidir.

Gereken izin verildikten sonra, MobiKin Doctor programı küçük bir tarama yapacaktır. Telefon modeli, sistem sürümü gibi bilgileri ekrana yansıtacaktır.

Gelinen ikinci aşamada kurtarılmak istenen verilerin seçileceği bir ekran belirecektir. Messages ve Doucements seçenekleri seçilerek, Next butonuna tıklanmalıdır.

Butona tıklandıktan birkaç dakika sonra MobiKin Doctor, Messenger'dan silinen tüm mesajları geri getirme işlemine başlayacaktır. Yaklaşık 5 dakika içinde silinen bütün mesajları kurtaracaktır.

İOS kullananlar, dr.fone Recover programını indirmelidir.

İndir - https://drfone.wondershare.net

dr.fone Recover programı İOS cihazlardan silinen fotoğraf, video ve metin mesajları kurtarabilmektedir. iPhone X dahil olmak üzere tüm iPhone modellerinden kurtarma yapabilmektedir.

İOS veri kurtarma programı indirildikten ve bilgisayara kurulduktan sonra açılmalıdır.

USB aktarım kablosu kullanılarak, iPhone model telefon bilgisayara bağlanmalıdır. Bilgisayara bağlantıktan sonra, programdan Recover seçeneğine tıklanmalıdır.

Çıkan seçeneklerden, Recover from iOS Device seçilmelidir.

Seçimin ardından kurtarılmak istenen verilerin seçileceği bir ekran belirecektir. Delete Data from the Device seçeneğinin altında bulunan Messages & Attachments kutucuğuna işaret bırakılmalıdır.

Peşinden Start Scan'a tıklanarak, veri kurtarma işlemi başlatılmalıdır. Tarama tamamlandığında Messenger'dan silinen mesajlara Messages başlığı altından ulaşılabilecektir.

Silinen Messenger Mesajlarını Geri Yükleyin


Silinen Messenger mesajlarını geri yükleme yöntemini kullanarak da geri almayı deneyebilirsiniz. Geri yükleme yöntemi her ne kadar silinen mesajları geri getirme konusunda umut vaat etse de 3 günden daha eski mesajları geri getirme şansı oldukça düşüktür.

Mesajları geri getirmek için telefonun tarihiyle oynanmalıdır.

Telefonun tarih ayarı, Messenger'dan silinen mesajların öncesine alınmalıdır. Akabinde Messenger uygulaması açılarak, uygulamanın hata verip vermeyeceği gözlemlenmelidir.

Uygulama tarih yanlış hatası vermeden açılırsa mesaj sayfası yenilendiğinde Messenger'dan silinen mesajların bir kısmı geri gelecektir. Fakat ileri bir tarihteki mesajlar geri getirilmeye çalışılıyorsa tarih hatası verecektir.

Bu durumda Messenger uygulaması telefondan kaldırılarak, yeniden yüklenmelidir.

Uygulama yüklenirken tarih hatası vermesi olasıdır. Hata vermesi durumunda tarih eski ayarlarına geri alınarak, uygulama indirilene kadar güncel ayarlarında tutulmalıdır.

Messenger uygulaması tekrar indirildiğinde tarih ayarları mesajların silindiği tarihe göre değiştirilmelidir.

Tarih ayarları değiştirildiğinde uygulama yeniden açılmalıdır. Uygulaması hata vermeden açılırsa mesaj sayfası yenilenerek Messenger'dan silinen mesajların bir kısmı geri alınabilir.

Uygulama açılırken tarih yanlış hatası veriyorsa tarih güncel ayarlarına geri döndürülmelidir. Hemen peşinden Messenger uygulaması açılarak, simge boyutunda küçültülmelidir.

Tarih ayalarına gidilerek, mesajların silindiği güne göre ayarlanmalıdır.

Tarih tekrardan ayarlandığında Messenger uygulamasına geri dönülerek, mesaj sayfası yenilenmelidir. Mesaj sayfası yenilendiğinde silinen Messenger mesajların küçük bir bölümü geri getirilecektir.

Geri gelmeme ihtimali de oldukça yüksektir.

Zira silinen mesajların geri getirilebilmesi için, Messenger sunucularından silinmemiş olması gerekmektedir. 3 iş gününden daha uzun bir süre önce silinen mesajların geri getirilmesi oldukça zordur. Fakat 3 iş günü içinde silinen mesajları geri getirmesi imkansız değildir.

Diğer yöntemlerin yanında çok işe yarar görünmese de Messenger'dan silinen mesajları geri getirme konusunda denenmesi gereken iyi bir alternatiftir. Silinen mesajların üzerinden 3 koca gün geçmemişse, silinen mesajların geri getirilme ihtimalleri olacaktır. Hala Messenger sunucularından geri yüklenme şansları vardır.