Hem iPhone hem de Android cihazlarda çalışan, internetsiz bir müzik dinleme programı ararken SoundCloud'u keşfettim. Yaklaşık bir-iki hafta kadar kullandım, ki hala kullanmaya devam ediyorum. Eğer siz de internetsiz bir müzik dinleme programı arıyorsanız SoundCloud'u kullanabilirsiniz. Ücretsiz, harika bir uygulamadır. İnternetli ve internetsiz olarak iki farklı şekilde kullanılabilmektedir.

SoundCloud

SoundCloud'u indirin.

SoundCloud müzik ve ses dosyalarının internetsiz olarak dinlenebildiği sosyal bir web uygulamasıdır. İOS ve Android yüklü cihazları desteklemektedir. Web adresi üzerinden, bilgisayardan dahi internetsiz müzik dinlemek için kullanılabilmektedir.

Uygulama aşağıdaki adreslerden indirilebilir.

iPhone - https://itunes.apple.com/sound-cloud

Android - https://play.google.com/sound-cloud

Bilgisayardan kullanımlar için SoundCloud'un sitesine girilmelidir. Kullanılan web tarayıcısının adres çubuğuna soundcloud.com yazılarak, SoundCloud uygulamasının web adresine ulaşılabilir.

SoundCloud

Ücretsiz üyelik oluşturun.

SoundCloud uygulaması açıldığında yeni üyelik oluşturma ve giriş yapma butonlarının yan yana olduğu bir ekran açılacaktır. Create an account butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklandığında farklı giriş seçeneklerinin yer aldığı bir giriş ekranı belirecektir.

Sing in with Google - Google hesabıyla giriş yaptıracaktır.

Sing in with Facebook - Facebook hesabıyla giriş yaptıracaktır.

Sign up with your email address - Mail adresiyle kayıt oluşturacaktır.

En ideal üyelik oluşturma yöntemi sign up with your email address seçeneğidir. Sign up with your email address butonuna tıklanarak, üyelik formu aşağıdaki örneğe göre doldurulmalıdır.

Email - Mail Adresi

Password - Şifre

Age - Yaş

Gender - Cinsiyet

Üyelik formu örneğe göre doldurulduktan sonra, üyelik işlemi continue butonuna tıklanarak tamamlanmalıdır. Butona tıklandığında SoundCloud üyeliği oluşturularak, uygulamanın ana safasına birkaç saniye içinde yönlendirilecektir.

SoundCloud

Dinlemek için şarkı arayın.

SoundCloud uygulamasının ana sayfası açıldığında popüler müzik albümlerinin listelendiği bir ekran gelecektir. Uygulama en çok dinlenen şarkıları ve albümleri ana sayfasında listelemektedir. Ekranda listelenen şarkıların dışında bir şarkı aranmak istendiğinde sayfanın üstündeki arama kutusu kullanılmalıdır. Kutunun içine bulunmak istenen şarkı adı ya da şarkıcı adı yazılması ilintili müziklerin listelenmesini sağlayacaktır.

SoundCloud

İnternetsiz dinleme listesi oluşturun.

Aranan şarkı ya da şarkıcı bulunduğunda dinlemek için, şarkının üzerine tıklanmalıdır. Beğenilen şarkılar, dinlendikten hemen sonra kalp ikonuna tıklanarak liked tracks listesine eklenmelidir. Şarkıların liked tracks listesine eklenmesi, internetsiz müzik dinlenirken beğenilen şarkıların ayırt edilmesini sağlayacaktır. Bir liste oluşturulmaması dinlenilen şarkıların, karışmasına neden olacaktır.

SoundCloud

İnternetsiz dinleme listesine girin.

Liked Tracks listesine ayrılan şarkıların açılması için ekranın üzerinde bulunan kalp ikonuna tıklanmalıdır. Kalp ikonuna tıklanılması Liked Tracks listesinin bulunduğu sayfaya götürecektir. Sayfa açıldığında Liked Tracks seçeneğine tıklanarak, internetsiz dinlemek için beğenilen şarkılar açılmalıdır. Liste açıldığında üzerine tıklanan tüm şarkılar, internete ihtiyaç duymadan çalmaya başlayacaktır.

SoundCloud

Şarkıları internetsiz dinleyin.

Liked Tracks listesinde bulunan tüm şarkılar, internetsiz dinlenecektir. Listeden seçilecek herhangi bir şarkı, internete bağlanma gereksinimi duymadan çalacaktır. Bazı şarkıların çalmaması durumunda tekrar internete bağlanılarak, şarkı bir defa daha sonuna kadar dinlenmelidir. Dinlendikten sonra, şarkılar internetsiz dinlenmeye devam edecektir. Sorun çıkaran şarkılar bu şekilde güncellenmelidir.

40 Milyon Şarkılık Müzik Arşivini İnternetsiz Dinleyin


İnternetsiz müzik dinlemek için Deezer uygulamasını da kullanabilirsiniz. Deezer uygulaması 40 milyon şarkılık müzik arşivini internetsiz olarak kullanıcılarına sunmaktadır.

Aşağıdaki adreslerden uygulamayı indirebilirsiniz.

Android - https://play.google.com/deezer

iPhone - https://itunes.apple.com/deezer

Uygulamayı indirdikten sonra, açmalısınız. Uygulama açıldığında giriş yap ve kaydol butonlarının bulunduğu bir ekran belirecektir. Kaydol butonuna tıklayarak, ilerlemelisiniz.

Buton sizleri Facebook ve Google butonlarının bulunduğu bir giriş sayfasına yönlendirecektir.

Üyelik formu doldurmak istemeyenler bu butonları kullanarak, Deezer üyeliği oluşturabilirler. Sosyal hesaplarını Deezer'a bağlamak istemeyenler ise e-posta adresinin, şifrenin, kullanıcı adının, yaş ve cinsiyetin belirtilmesinin istendiği formu doldurmalıdır. Akabinde de kaydol butonuna tıklamalıdır.

Deezer üyeliği oluşturulduğunda gelecek bir sonraki ekrandan, sevdiğiniz müziklerin seçilmesi gerektiğini belirten bir karşılama ve bilgilendirme mesajı çıkacaktır.

Sıradaki butonuna tıklayarak mesajı geçmelisiniz.

Gelen ekrandan sevdiğiniz müzikleri seçerek, sıradaki butonuna tıklamalısınız.

Yönlendirilen sayfadan en sevdiğiniz sanatçıları seçmelisiniz. Sanatçıları belirledikten sonra da tamam butonuna tıklayarak ilerlemelisiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından, tam teşekküllü bir Deezer profili oluşturulmuş olacaktır.

İnternetsiz müzik dinlemek için şarkıları seçmeye başlayabilirsiniz.

Ekranın altında bulunan arama kutusunu kullanarak ya da Deezer uygulamasının önerdiği şarkıları seçerek, kendinize internetsiz dinleyebileceğiniz bir müzik listesi oluşturabilirsiniz.

Şarkıları indirmek için, üstlerinde bulunan indirme kilidini açmanız yetecektir.

Deezer uygulaması indirme kilidi açık olan her şarkıyı otomatik olarak indirecektir. İndirilen şarkıları, ekranın altında bulunan profil logosuna tıklayarak görebilirsiniz.

İndirilenler klasöründe olacaklardır.

Şarkıları internetsiz dinlemek için, profil sayfasına girdikten sonra ekranın üstünde bulunan çarka tıklamalısınız.

Offline Mod seçeneğine tıklayarak açmalısınız.

Akabinde indirilenler klasörüne geri dönerek, indirdiğiniz tüm şarkıları internetsiz dinleyebilirsiniz.

Wifi bağlantısını kapatarak da offline modunu kullanmadan, internetsiz müzik dinlemeyi sürdürebilirsiniz. Fakat bir başka uygulamayı ya da siteyi gezerken, offline modunu açmalısınız. Yoksa internete bağlı olduğunuz için şarkıları internetten dinletecektir.

YouTube'dan İnternetsiz Müzik Dinleyin


İnternetsiz müzik dinlemenin bir diğer yolu da SnapTube uygulamasını kullanmaktır. SnapTube uygulaması YouTube başta olmak üzere SoundCloud, Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlardan video, müzik ve ses dosyalarını indirebilmektedir.

Uygulama yakın zamanda Play Store ve Apple Store'dan telif haklarını ihlal etme gerekçesiyle kaldırılmıştır.

SnapTube'u indirmek için kendi sitesini kullanabilirsiniz.

İndir - https://www.snaptubeapp.com/tr/

Yukarıdaki bağlantıdan, SnapTube programını edinilebilirsiniz.

Programı kurduktan sonra, açmalısınız. Program açıldığında YouTube, SoundCloud ve Facebook gibi sosyal ağların logolarının bulunduğu bir ekran gelecektir.

YouTube'un üzerine gelerek tıklamalısınız.

Akabinde SnapTube arama kutusuna dinlemek istediğiniz müzik, şarkı ya da şarkıcı adını yazarak aratmalısınız. Şarkı bulunduğunda tıklayarak şarkıya girmelisiniz.

Şarkı sayfası açıldığında sayfanın aşağısında bulunan indirme butonuna tıklamalısınız.

Butona tıkladığınızda indirmek istediğiniz format ve çözünürlüğün seçilmesi gereken ayrı bir sayfa daha açılacaktır. O sayfadan iPhone için M4A, Android için de MP3 formatlarını seçerek, şimdi yükle butonuna tıklamalısınız.

Şimdi yükle butonuna tıkladığınızda müzik seçilen formatta indirilecektir.

Dinlemek için, inen müziği açmanız yeterlidir. Müzik açıldığında internetten bağımsız olarak çalmaya başlayacaktır. Telefona kaydedildiği için internet kapatılsa da müzik hafızadan çalınabilecektir.

Programın bir diğer güzel özelliği Whatsapp ve YouTube üzerinden, paylaşma bağlantıları kullanılarak da açılabilmesidir.

Whatsapp'dan gönderilen bir bağlantıyı açmak için gönderilen bağlantıya basılı tutulması yeterlidir. Uygulama hemen bir indirme butonu çıkaracaktır. Benzer şekil de YouTube uygulamasına girildiğinde izlenilen videoların altında bir indirme bağlantısı olacaktır.

Hızlı biçimde beğenilen ve indirilmek istenen videolar, müzikler ve ses dosyaları SnapTube programı kullanılarak telefonun hafızasına indirilebilir.

YouTube'dan internetsiz müzik dinlemenin en kolay yoludur.

İnternetsiz En İyi Müzik Dinleme Programı


İnternetsiz müzik dinlemek için Spotify uygulamasını da kullanabilirsiniz. Spotify uygulaması ücretli bir uygulamadır, fakat 60 gün boyunca ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

İndir - https://www.spotify.com/tr/

Yukarıdaki bağlantıdan Spotify uygulamasını indirebilirsiniz.

Bağlantı Android, İOS ve Windows için farklı indirme linkleri sağlamaktadır. Kendiniz için en uygun olan indirme bağlantısını seçerek, Spotify uygulamasını yükleyebilirsiniz.

Spotify uygulamasını yükledikten sonra, uygulamayı açmalısınız.

Uygulama açıldığında giriş yap ve kayıt ol butonunun bulunduğu bir ekran çıkacaktır. Kayıt ol butonuna tıklayarak, Spotify için gereken üyelik işlemini tamamlamalısınız.

Üyelik aşaması geçildiğinde Spotify ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

Spotify ana sayfası açıldığında popüler şarkıların listelendiği bir ekran belirecektir. O ekrandan ya da arama kutusundan dilediğiniz şarkıları seçerek, internetsiz dinlemek için kaydedebilirsiniz.

Şarkıların üzerine tıklamanız ve açılan sayfadan, kaydet bağlantısına dokunmanız seçtiğiniz şarkıların indirilmesi için yeterli olacaktır.

Sonrasında şarkıları Spotify üzerinden, internetsiz dinleyebilirsiniz.

60 günlük deneme süresi dolduğunda müzik indirme özelliği kalkacaktır. Müzikleri telefona kaydetmek için, ses kaydedici uygulamaları kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki uygulamalar ses kaydetmek için birebirdir.

1 - Audio Recorder

2 - Smart Voice Recorder

3 - Easy Voice Recorder

4 - Wear Audio Recorder

5 - Parrot Voice Recorder

Uygulamaları Play Store ve Apple Store'dan indirebilirsiniz.

Ses kaydedici uygulamayı indirdikten sonra, açmalısınız. Ses kayıt işlemini başlatarak Spotify uygulamasına girmelisiniz.

Kaydetmek istediğiniz şarkıyı seçerek, şarkı bitene kadar beklemelisiniz.

Şarkı bittiğinde uygulamadan çıkarak, ses kaydediciyi kapatabilirsiniz.

Ses kaydedicinin kaydetmeden önce ve kaydettikten sonraki kısımlarını yine uygulamaların içindeki ses kesme araçlarını kullanarak kırpabilirsiniz.

Kırpma işleminin ardından, kaydedilen müziğin ses kalitesi bir kademe azalacaktır. Yine de Spotify standartlardan çok uzaklaşılmayacaktır.

Müzik kaydedildikten sonra, dinlenebilir. Aynı yöntem istendiği takdir de internetsiz radyo programlarından ses kaydetmek içinde kullanılabilir .

Hiç internete bağlanmadan, radyoda çalan şarkılar kaydedilerek bir müzik arşivi oluşturulabilir. Biraz zahmetli olacaktır ama, hiç internet kullanmadan müzik dinlemenin en iyi yollarından biridir.