Aliexpress'ten nasıl alışveriş yapılacağını geçen yıl, kıyafet alışverişi yapacağımda öğrendim. Ondan evvel sipariş verme ve siparişi takip etme konularını hiç bilmiyordum. Sadece alışveriş yapanlar tarafından hazırlanan birkaç yazıyı okumuştum. Resimli anlatılmadığı için de çok anlamamıştım. Karambole girip, Aliexpress'ten ilk siparişimi vermiştim. O günden bugüne tam 1 yıl geçti ve ben artık Aliexpress'ten nasıl alışveriş yapılacağını daha iyi biliyorum. Eğer siz de Aliexpress'ten alışveriş yapmak istiyorsanız, nasıl alışveriş yapılır sorusuna yanıt verdiğim bu yazımdan faylanabilirsiniz.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Join butonuna tıklayın.

Aliexpress'ten alışveriş yapmak için, Aliexpress'i açarak Join butonuna tıklamalısınız. Join butonu telefondan girenlerde çıkmayacaktır. Telefondan girenler, ekranın sol üst köşesinde bulunan tırnak işaretine tıklamalıdır. Tırnak işaretine tıklanılması ücretsiz üye ol bağlantısının bulunduğu bir menü açacaktır. Açılan menüden ücretsiz üye ol bağlantısına tıklanmalıdır. Üyelik formu doldurularak, Aliexpress kaydı oluşturulmalıdır.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Ürün sayfasını açın.

Üyelik kaydı oluşturulduktan hemen sonra, satın alınmak istenen ürünün üzerine tıklanmalıdır. Ürüne tıklanması, ürünün sipariş verme sayfasını açacaktır. Ortalama kargo süresi, ürünün rengi ve adedi açılan ürün sayfasında görülecektir. Özellikle kullanıcı yorumları, Aliexpress'ten alışveriş yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır. Ürün sipariş edilmeden, ürünü daha önceden alanların yorumları dikkatle okunmalıdır.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Şimdi al butonuna tıklayın.

Ürün alınmaya karar verildiğinde şimdi al butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklamadan evvel ürünün rengi, boyu ve kargo şirketi seçilmelidir. Kargo şirketi genelde standart olarak ayarlanmaktadır. Ortalama kargo süresi, gönderim seçeneğinin hemen karşısından değiştirilebilmektedir. Fakat teslimatı yapacak kargo şirketinin değiştirilmesi satın alım fiyatını bir miktar arttıracaktır. Bununla beraber teslimat süresi kısalacaktır.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Satıyıcı not bırakın.

Şimdi al butonuna tıklandığında üç aşamalı bir ödeme sayfası açılacaktır. Sayfa aşağı indirildiğinde review and confirm your order adında bir gözden geçirme penceresi çıkacaktır. Alınan ürünün fiyatı, beden boyu ve teslimat süresi bu gözden geçirme penceresinde bir defa daha gösterilecektir. Leave a message for this se kutucuğu satıcıya iletilmek istenen bir özel mesaj olduğunda kullanılmalıdır.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

Alışverişi tamamlayın.

Sayfa daha aşağı indirildiğinde ödeme yönteminin seçileceği bir pencere gelecektir. Kredi kartı ile ödeme seçilerek, kart bilgileri girilmelidir. Bilgiler girildikten sonra, Confirm & Pay butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklandığında telefona bir doğrulama mesajı gelecektir. O mesaj Aliexpress'e girildiğinde satın alma işlemi tamamlanacaktır. Kredi kartsız alışveriş yapılmak istenmesi halinde ödeme yöntemi olarak Paypal seçilmelidir.

Sipariş Takibi Nasıl Yapılır?


Aliexpress'ten sipariş edilen ürünler, takipli ve takipsiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Takipsiz ürünlerin nerede oldukları ya da hangi aşamadan geçtikleri geri bildirim olarak iletilmemektedir. Fakat takipli ürünlerin her aşaması an be an, benim siparişlerim sayfasından takip edilebilmektedir.

Takipli ürünleri anlamak için kargo numaralarına bakılmalıdır.

Takipli ürünlerin kargo numaları, takipsiz ürünlere göre daha farklı olacaktır. Takipli ürünlerin kodlarının başında ve sonunda 2 harf olacaktır.

Kargo numarasında hiç harf olmaması ya da tek harf olması ürünün, takip edilemez olduğu anlamına gelecektir.

Türkiye girdiğinde kargo takip edilemeyecektir.

Sipariş verilen ürünler, Benim Siparişlerim (MY Order) sayfasına girildiğinde görülecektir. Ürünlerin yanında yer alan Track Order (Parça Takibi) butonuna tıklandığında gönderinin nerede olduğu ve nereye sevk edildiği aşama aşama gösterilecektir.

Saat ve tarih olarak, bir liste halinde bildirecektir.

Toplu alımlar da kargo takibi yapmak daha zor olacaktır. Zira birden fazla ürünü gün gün takip etmek, hem normalden daha zor hale gelecektir hem de sıkıcı ve zaman alıcı bir döngüye dönüşecektir.

Toplu kargo takiplerinde 17track kullanılmalıdır.

https://www.17track.net

17track.net çoklu kargo takibi yaptırmaktadır. 40 adet kargo paketini aynı anda aşama aşama, tek bir sayfadan takip ettirmektedir.

Site tekli kargolar içinde kullanılabilmektedir.

Toplu takip yaptırılacağında kargo numaraları alt alta sıralanmalıdır. Numaraların yan yana yazılması, numaraları geçersiz kılacaktır. Yan yana yazılan takip numaraları, 17track tarafından tek bir numara olarak algılanacaktır.

Numaralar alt alta yazıldıktan sonra, Taşıyıcı butonuna tıklanmalıdır.

Taşıyıcı butonu kargonun güzergahını gösterecektir.

Butona tıklandığında küresel ve uluslararası birçok kargo şirketinin bulunduğu bir ağ listesi açılacaktır. Listeden ürünlerin getirildiği kargo şirketi seçilmelidir.

Seçimin ardından 17track ana sayfasına geri dönülecektir. Ana sayfaya geri dönüldüğünde Parçala butonuna tıklanmalıdır. Butona tıklandığında tüm kargo bilgileri ekrana verilecektir.

Takipsiz kargolar, 17track'da da gösterilmeyecektir.

Aliexpress'ten Ucuza Nasıl Alışveriş Yapılır?


Aliexpress'ten nasıl sipariş verilmesi gerektiğini ve verilen siparişin nasıl takip edildiğini öğrendiniz. Peki ama Aliexpress'ten daha ucuza nasıl alışveriş yapılır onu da öğrenmek ister misiniz?

Aliexpress'ten daha ucuza alışveriş yapmak için, Flash Deals kategorisini takip etmek gerekmektedir.

Flash Deals kategorisi günlük ve saatlik indirimlerin listelendiği bir sayfadır. Telefon kılıfı, laptop, saat, çanta ya da toptan ucuza mal almak isteyenlerin uğrak yeridir.

Zira en ucuz şeyler, Flash Deal kategorisinde yer almaktadır.

Sayfada 06:00, 12:00 ve 18:00 rakamlarında üç farklı zaman dilimi bulunmaktadır. Bu zaman dilimleri fırsatların bitimine kalan süreleri temsil etmektedir.

Sürelerin bitimine yakın, ürünlerin fiyatları bir miktar daha aşağı çekilmektedir.

Sayfasının üstünde yer alan kategori etiketlerinden, indirim sayfaları kategorize edilebilmektedir. Takı alışverişi yapmak isteyenler takı etiketine, bilgisayar almak isteyenler de bilgisayar etiketine girmelidir.

İndirim sayfalarını kategorize etmek, ilgili indirimlerin gösterilmesini sağlayacaktır.

5 dolar ve daha altındaki ürünler için $5 Deal sayfası takip edilmelidir.

$5 Deals sayfası Aliexpress'te satılan ucuz ürünlerin bulunduğu ayrı bir sayfadır. Sayfada 5 dolar ve altındaki ürünler listelenmektedir.

Sayfa içinde Starting at 50% off, From US $1-1.99 ve Under US $1 adlarında kategoriler de bulunmaktadır. Bu kategoriler 5 dolar ve altındaki ürünleri daha ucuza almak için fırsatlar sunmaktadır.

- Starting at 50% off kategorisi, %50 indirime giren ürünleri listelemektedir.

- From US $1-1.99 kategorisi, 2 dolar ve altındaki ürünleri göstermektedir.

- Under US $1, 1 Amerikan dolarının altındaki ürünleri barındırmaktadır.

Tercihe göre bu kategoriler kullanılarak, Aliexpress'ten daha ucuza alışveriş yapılabilir. Alışverileri daha da ucuza getirmek için, kupon kodları kullanılmalıdır.

Kupon kodları indirimli Aliexpress ürünlerini daha da ucuzlatacaktır.

Groupon web sitesi Aliexpress kuponu bulmak için iyi bir seçenektir.

https://www.groupon.com

Yukarıdaki adresten Groupon web sitesine ulaşılabilir.

Daha çok kupon koduna erişmek için, Aliexpress Coupon Code kelimesi Google'da aratılmalıdır. Google kupon dağıtan tüm web sitelerini listeleyecektir.

Birden çok kupon sitesinin kullanılması, farklı ve daha çok kupon kodu bulunmasını sağlayacaktır.

Yapılacak alışveriler de kupon kodlarının kullanılması Aliexpress alışverişlerini daha ucuza getirecektir. Özellikle sık sık elbise alanlar, çanta alışverişi yapanlar ve toptan mal almak isteyenler için faydalı olacaktır.

Vergi Kotasına Takılmadan Nasıl Alışveriş Yapılır?


Gümrük vergisinin her yıl daha da aşağı çekilmesi yurt dışından alışveriş yapılmasını biraz daha zor hal getirdi. Eskiden 100 dolar ve altındaki ürünlere vergi ödenmezken, bugün 22 dolardan daha pahalı bir ürün getirilmesi vergi ödenme zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir.

Vergi kotasına takılmamak için 22 dolardan daha pahalı olmayan ürünler seçilmelidir.

Sipariş edilecek ürün miktarının hiçbir önemi yoktur. Ürünlerin toplam fiyatı 22 doları geçmemelidir. 22 doları bir cent dahi geçmesi durumunda tüm ürünlere gümrük vergisi uygulanacaktır.

22 doları geçen ürünleri kotaya takmamak için ayrı kişiler adına, ayrı adreslere sipariş verilmelidir.

Ayrı kişiler adına verilen siparişler, 22 dolar kotasını geçmediği sürece gümrüğe takılmayacaktır. İsimler farklı olduğu için verilen siparişlere ekstra ücret çıkarılmayacaktır.

Telefon, bilgisayar gibi daha pahalı ürünler sipariş edileceğinde satıcıya not bırakılmalıdır. Ürünün 22 dolardan daha düşük olduğu fatura edilmelidir. Kesinlikle önerdiğim ve tavsiye ettiğim bir yöntem değildir. Zira yöntemin birden fazla defa uygulanması suç kapsamında değerlendirilecektir.

Zaten bilinen bir yöntem olduğu için de siparişler Çin'e geri gönderilecektir.

Gümrüğe takılmamak için en kesin yöntem, izin verilen kotanın altında ürün getirmek olacaktır. Farklı yollar denemek, gümrüğe takılmayacağını düşünerek pahalı ürünler sipariş etmek çok akıl karı değildir.

Çünkü 22 dolardan daha pahalı ürünlerin, gümrükte takılamaması tamamen şanstır.

Gümrüğe giren tüm ürünler istisnasız kontrol edilmektedir. Kontrol edilmeden geçirilen ya da kontrol edilirken gözden kaçırılan ürünlerin sayısı bir elin parmakları kadardır.

O yüzden Aliexpress'ten alışveriş yapılırken, vergi kotası sınırı gözetilmelidir.

Kota sınırı gözetilmeden yapılacak alışverişler için, ekstra gümrük ücreti çıkartılacaktır. Hatta telefon, akıllı saat ve tablet bilgisayar gibi ürünlerin getirilmesi tamamen yasak sayılmaktadır.

Yakalanması halinde Aliexpress'e geri iade edilecektir.

Aliexpress'ten alışveriş yapılmadan önce, gümrük şartlarının ve yasaların iyice öğrenilmesi önemlidir. Ancak ondan sonra tam anlamıyla sorunsuz bir alışveriş tecrübesi yaşayabilirsiniz.