Önceki akşam tatsız bir Whatsapp şakasına maruz kaldım. Yakın iki arkadaşım tarafından telefonuma bir kod gönderildi. Akabinde de telefonum çöktü. Sonrasında güldüler, kahkaha attılar ve benimle dalga geçtiler. Peşinden ne mi oldu? Aynı çökertme kodunu, farklı bir yöntem kullanarak geri yolladım. Muhtemelen gülmeleri yarıda kalmıştır. Çünkü telefonlarına hala ulaşamıyorum. Zannedersem uzun bir süre de ulaşamayacağım. Zira gönderdiğim Whatsapp çökertme kodunu silmeleri bir hayli zamanlarını alacaktır. Eğer siz de şakanın nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, Whatsapp çökertme kodu başlıklı bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Whatsapp Çökertme Kodu

Google çeviriyi açın.

https://translate.google.com adresine girerek, Google Çeviri sayfasını açın. Çevrilecek dili Türkçe olarak seçin. Çeviri dilini de Telugu yapın. Telugu dili, Hindistan kökenli bir dildir. Telefonların çökmesine neden olmaktadır. Özellikle de İOS işletim sistemine sahip telefonlar, Telugu dilinde bulunan iki karakterli bir harf yüzünden kapanmaktadır. Fakat Android yüklü telefonlarında Telugu diline karşı bir zaafları bulunmaktadır.

Whatsapp Çökertme Kodu

Uzun bir metni Telugu diline çevirin.

Çevrilecek dili ve çeviri dilini belirledikten sonra, çeviri kutusuna uzun bir Türkçe metin yapıştırın. Bu metin bir haber sayfasından kopyalanmış olabilir, bir gezi yazısı olabilir yahut uzun herhangi bir sayfadan kopyalanmış başka bir yazı olabilir. Mühim olan yazının zengin kelimelerden oluşmasıdır. Kopyalanan yazı ne kadar farklı kelimelerden oluşursa çeviri de o kadar zengin olacaktır.

Whatsapp Çökertme Kodu

Çeviriyi kopyalayın.

Google Translate'e yapıştırdığınız Türkçe metinin çevirisi tamamlandığında çevirinin tümünü seçerek kopyalayın. Metnin kopyalanmaması durumunda CTRL + C tuşlarını kullanarak, metni Google Translate panosundan kopyalayabilirsiniz. Ki metnin kopyalanmaması çok sık karşılaşılan bir sorun değildir. Fakat denk gelmeniz durumunda kopyalanmama sorununu bu iki tuş kombinasyonunu kullanarak aşabilirsiniz.

Whatsapp Çökertme Kodu

Kodu metin belgesine yapıştırın.

Çevirisini yaptığınız kodu bir metin belgesi açarak içine yapıştırın. Kolay ve basit kullanımından dolayı ben metin belgesini tercih ettim. Siz metin belgesi dışında benzeri herhangi bir aracı da kullanabilirsiniz. Alternatif olarak WordPad ya da başka bir metin editöründen de faydalanabilirsiniz. Bunu tamamen sizin tercihinize bırakıyorum. Zira kullanım alışkanlıkları kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir.

Whatsapp Çökertme Kodu

Kodu CTRL + V ile çoğaltın.

Yapıştırdığınız Telugu metnini CTRL + V tuşlarına basılı tutarak çoğaltın. 100 bin karakter sınırına ulaşana kadar, tuşlara basılı tutmaya devam edin. İşlemi hızlandırmak için, metni çoğalttıkça kopyalayarak tekrar tekrar yapıştırabilirsiniz. Metnin bu yöntemle 100 bin karakter sınırına ulaşması ortalama 3 ile 5 dakika arasında sürecektir. Çevrilen metnin uzunluğuna göre işlemin daha kısa sürmesi de olasıdır.

Whatsapp Çökertme Kodu
Bilgisayardan WhatsApp Web'i açın.

Akabinde https://web.whatsapp.com adresine giderek, WhatsApp Web'i açın. Sayfa açıldığında telefonunuzdan da WhatsApp'a girin. Hemen WhatsApp ekranının sağ üst köşesinde 3 nokta olacaktır. O üç noktaya tıklayın ve WhatsApp Web'e basın. Telefonun kamerası açılacaktır. Açılan kamerayı WhatsApp Web adresindeki QR kodunu üzerine tutun. Kod tarandıktan sonra, WhatsApp Web'e bağlanacaktır.

Whatsapp Çökertme Kodu

Kodu peş peşe gönderin.

WhatsApp Web açıldığında kodu şakalamak istediğiniz arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Kodun kişi başına 10'ar defa gönderilmesi yetecektir. Zira 100 bin harften oluşan bir kodun 10'ar kere gönderilmesi bir milyon koda denk gelecektir. Metnin abartılarak 20-30 hatta 40 defa gönderilmesi şakanın tadını kaçırabilir. O yüzden çok da abartmadan 10 gönderim sınırında kalınarak kullanılması önemlidir.

Whatsapp Çökerten Farklı Bir Şaka Kodu


Whatsapp çökerten bir başka şaka kodu da ߘ㠊 ve ߘ㊠ harflerinden oluşmaktadır. Harfler Çin diline aittir. Bilgisayardan, tabletten ya da telefondan gönderilebilmektedir. Fakat her cihaz da çalışmamaktadır.

Daha çok eski ve güncellenmemiş Whatsapp yüklü telefonları etkilemektedir.

㠊ߘ㊠ şeklinde yazılarak kullanılmaktadır.

Özellikle Whatsapp gruplarına gönderildiğinde ve durum güncellemesine eklendiğinde çok etkili olmaktadır. Zira kodun gösterim sayısının artması etkilenen cihazların miktarını arttırmaktadır.

Hatta harflerin yanına Çince'de bulunan ߘ項 gibi farklı rakamlar eklenerek, çökertme ve dondurma miktarı arttırılabilir. Öyle ki şuan bile harfleri yazarken büyük sıkıntı yaşıyorum. Bilgisayarda olmama rağmen, harfleri yazarken hafif donmalar ve kasılmalar yaşıyorum.

Muhtemelen bir düzine bu rakamdan gönderilecek olsa bilgisayarım dahi bir süreliğine takılacaktır. Telefonumu düşünmek dahi istemiyorum! Fakat bir başkasına gönderildiğinde ne olabileceğini düşündüm. Hatta küçük kardeşimin telefonunda da bu düşüncemi test ettim.

Android yüklü telefonu kilitlendi, uzun bir süre yanıt vermedi.

Üstelik birkaç Çin rakamı dışında bir şey de göndermemiştim. Demek ki rakam ya da harflerin, karışık olarak bir bütün halinde yazılması ve çoğaltılması etkisini daha da arttıracaktır.

Amacı şaka olanların, yazının başında da söylediğim gibi olayı abartmaması taraftarıyım. Çünkü aşırı harf ve rakam gönderimi kişinin Whatsapp hesabına uzun bir süre erişimini kısıtlayacaktır.

Bunun içinde Çin harflerinden ve rakamlarından oluşan 1000 harflik bir metin yetecektir.

Daha fazlası abartı olacaktır.

Çin harflerini ve rakamlarını bulmak için de Google Translate'i kullanabilirsiniz.

Google Translate'i kullanırken çeviri dili olarak Çince (Geleneksel)'i seçmelisiniz. Zira basitleştirişmiş Çince'de bahsettiğim harf ve rakamlar bulunmamaktadır.

Benzer şekilde Çince kelime ve harfleri bulmak için yine Google'ı kullanarak, Chinese Characters List kelimesini aratabilirsiniz.

İngilizce bu kelime, Çince harf ve rakamların listelendiği yazılara ulaştıracaktır. O yazılardan rakam ve harfleri alarak, güçlü bir Whatsapp çökertme metni oluşturabilirsiniz.

Toplu Fotoğraf Yollayarak WhatsApp'ı Çökertmek


Kod gönderiminden farklı olarak, sınırsız medya dosyası göndererek de WhatsApp'ı çökertebilirsiniz. Özellikle donanım olarak düşük telefonlara göndereceğiniz, toplu video ve fotoğraflar WhatsApp'ı saniyeler içerisinde çökertecektir. Fakat diğer çökertme yöntemlerinden biraz daha meşakkatlidir.

Zira WhatsApp medya gönderimlerine bir kısıtlama uygulamaktadır. Belli bir gönderim sayısına ulaştığınızda fotoğraf ve video göndermeniz kısıtlanacaktır.

Gönderim kısıtlamasını kaldırmak için WhatsApp++ gereklidir.

WhatsApp++ resmi bir uygulama değildir. Fakat orjinal WhatsApp'tan daha fazla özellik sağladığı için, birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Hatta bir dönem ben de kullanmıştım.

İndirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.tutuapp.vip

Uygulama hem İOS hem de Android yüklü cihazları desteklemektedir.

Meşakkatli tarafı WhatsApp++ indirmek için, TutuApp uygulamasını kurmanızı gerektirmesidir.

TutuApp resmi olmayan bir market uygulamasıdır. Instagram, Snapchat ve Facebook gibi popüler uygulamaların kısıtlamasız APK'lerini sunmaktadır.

TutuApp uygulamasını indirdikten sonra, ayarlar bölümüne girerek aygıt yönetimi yahut uygulama yönetimi başlığı altından gerekli izinlerin verilmesi gerekmektedir. Çünkü TutuApp resmi bir uygulama değildir.

İzin verilmeden açıldığında engellenecektir.

Gerekli izinler verildiğinde TutuApp uygulaması açılarak, WhatsApp++ indirilebilir. TutuApp arama kutusuna WhatsApp++ yazılarak, WhatsApp++ uygulamasına erişebilir.

Uygulamanın yanında yer alan Get butonuna tıklandığında, WhatsApp++ indirilecektir.

WhatsApp++ indirildikten sonra, açılarak kullanılabilir. Öyle ki ikinci bir numarası olanlar orjinal WhatsApp'ı silmeden, hem WhatsApp hem de WhatsApp++'ı aynı telefon üzerinden kullanabileceklerdir.

Orasını kullanacak kişilere bırakıyorum.

Bu noktadan toplu fotoğraf yollayarak WhatsApp'ı çökertebilirsiniz.

1000 ve daha fazla fotoğraf gönderilmesi gönderilen kişinin WhatsApp'ını saniyeler içinde çökertecektir. Yeteri kadar fotoğrafınız yoksa toplu fotoğraf indirme sitelerinden göndermek için fotoğraf indirebilirsiniz.

Sürekli Mesaj Atarak WhatsApp'ı Çökertme


Sürekli mesaj atarak da WhatsApp'ı çökertmek mümkündür. Fakat bir önceki başlıkta da bahsettiğim üzere WhatsApp belli bir gönderim sayısına ulaşıldığında gönderimleri kısıtlamaktadır. Özellikle peşi sıra gönderilen spam mesajları engellemesi çok uzun sürmemektedir.

Bu engeli kaldırmak için WhatsApp++ gereklidir.

WhatsApp++ uygulamasının nasıl indirileceğini bir önceki başlıktan öğrenebilirsiniz. Nereden indirileceği ve nasıl kullanılacağını anlatmıştım.

WhatsApp++ uygulamasını indirdikten sonra, aşağıdaki Google Play bağlantısından HiroMacro uygulamasını da indirmelisiniz.

İndir - https://play.google.com/hiromacro

HiroMacro uygulaması kaydedilen verilerin otomatik olarak oynatılmasını sağlayan, üçüncü parti bir yan uygulamadır. Daha çok mobil oyunlarda level ve para kasmak isteyen oyuncular tarafından kullanılmaktadır.

HiroMacro kullanımak istendiğinde açılarak, Recoder butonuna dokunulmalıdır.

Butona dokunulduktan sonra, WhatsApp++'a girilerek belirlenen bir kişiye mesaj gönderilmelidir. Bu mesajın Telugu dilinden harfler ve Çin alfabesinden rakamlardan içermesi önemlidir.

Hatta hem Telugu dilinin hem de Çin harflerinin kullanıldığı bir metin mesajı gönderilmesi, tekrar tekrar HiroMacro uygulaması tarafından otomatik olarak gönderilecek metin mesajının etkisini arttıracaktır.

Mesaj gönderildikten sonra, HiroMacro uygulamasına dönülerek kayıt durdurulmalıdır.

Kayıt durdurulduğunda ekranda TXT uzantılı bir macro dosyası belirecektir. Dosyaya tıklanarak, tekrar gönderim süresi 0 olarak belirlenmelidir.

Süre belirlendiğinde geriye Play butonuna basmak kalacaktır.

Play butonuna bastığınızda HiroMacro uygulaması çalışmaya başlayacaktır. WhatsApp++'dan gönderdiğiniz metin mesajını tekrar tekrar göndererek, Whatsapp'ı çökertecektir.

HiroMacro uygulaması durdurulana kadar mesaj göndermeye devam edecektir.

Mesaj gönderimini durdurmak için, uygulamaya geri dönülerek Stop butonuna tıklanmalıdır. Aynı işlem tekrar sürdürülmek istediğin de ise kaydedilen TXT dosyası seçilerek, mesaj gönderimi yeniden başlatılabilir.