Yıllardır iPhone kullanmama rağmen, nasıl sim kart takılması gerektiğini bilmiyordum. Çünkü hiç sim kart çıkarma ya da takma gereksinimi hissetmemiştim. Fakat dün yeni bir hatta geçince eski sim kartımı çıkartmak durumunda kaldım. Üç beş dakikalık bir uğraştan sonra iPhone'dan eski sim kartımı çıkartarak, yeni bir sim kart takmasını başardım. Eğer siz de iPhone'a sim kart takma konusunda sorun yaşıyorsanız, dikiş iğnesinden ataca kadar değişik sim kart yuvası açma yöntemlerini gösterdiğim bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

iPhone'a Sim Kart Takma

Telefonu yana çevirin.

iPhone'lar da merak edilen konuların başında sim kart yuvasının nerede olduğu gelmektedir. Birçok kişi yuvanın yerini görmesine rağmen, söküp çıkaramadığı için ne olduğuna anlam verememektedir. Halbuki telefon sağ yanına çevrildiğinde sim kart yuvası görülmektedir. iPhone 3G, 3GS dışındaki tüm modeller de sim kart yuvası telefonun sağ kenarındadır. Telefon sağına çevrildiğinde görülecektir.

iPhone'a Sim Kart Takma

Sim kart iğnesini çıkarın.

Sim kart iğnesi iPhone'lar da kart yuvasını açmak için gereklidir. Gittigidiyor ve N11 gibi alışveriş sitelerinde 35 kuruştan başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Fakat şart değildir. Ataç ve dikiş iğnesi kullanarak da sim kart yuvasını açmak mümkündür. Nasıl yapıldıklarını yazının altında yer alan ayrı başlıklar da anlattım. Sim kart iğnesi olmayanlar sim kart yuvasının nasıl çıkarılacağını o başlıklardan öğrenebilirler.

iPhone'a Sim Kart Takma

İğneyi sim kart yuvasına sokun.

Kart yuvasını açmak için iğne yuvanın yanında bulunan deliğe sokulmalıdır. Sağa sola oynatılmadan deliğe düz olarak itilmelidir. İğnenin çok altından tutulmaması önemlidir. Zira altından tutulan iğne deliğe oturmayacaktır. İğnenin deliğe oturmaması da sim kart yuvasının açılmamasını sağlayacaktır. Sim kart iğnesinin baş bölümünden tutularak deliğin içine itilmesi kullanıma en uygun tutuş şeklidir.

iPhone'a Sim Kart Takma

İğneyi deliğin içine itin.

Sim kart iğnesi yuvanın içine oturtulduğunda ileri doğru itilmelidir. İğnenin ileri itilmesi kart yuvasında bulunan açma pimini tetikleyecektir. İtilen açma pimi kart yuvasını tutan dilleri serbest bırakarak, yuvanın açılmasını sağlayacaktır. Açma piminin kart yuvasını serbest bırakmaması durumunda sim kart iğnesine bastırılarak pimin tetiklenmesi sağlanmalıdır. Çok aşırı bastırmadan iğnenin ileri itilerek geri çekilmesi pimi serbest bırakacaktır.

iPhone'a Sim Kart Takma

Sim kart yuvasını çıkartın.

Serbest kalan sim kart yuvası çekilerek nazikçe çıkarılmalıdır. Uzun zamandır çıkarılmayan sim kart yuvalarının yerinden sökülmesi biraz zorlayıcı olacaktır. Tepsinin yuvanın içinde sağa sola oynatılması sim kart tepsisinin serbest kalmasını sağlayacaktır. Yerinden hiç oynamayan sim kart tepsilerinin yağlandıktan sonra çıkarılmaları önemlidir. Yoksa sim kart tepsileri çıkarılırken kırılacaktır.

iPhone'a Sim Kart Takma

Kartı sim kart tepsisine oturtun.

Sim kart çıkartılan kart tepsisine oturtulmalıdır. Kartın yuvasına tam olarak oturtulmaması okunma sorunlarının çıkmasına neden olacaktır. Kartın oturması için yuvasına yerleştirilirken, tepesinden de ayrıca bastırılması gerekmektedir. Kart yuvaya oturtulduğunda baş parmakla tepesinden tekrar bastırılmalıdır. Böylece kartın tam oturmayan köşeleri de yuvaya yerleşecektir.

iPhone'a Sim Kart Takma

Sim kart tepsisini yuvasına takın.

Sim tepsisine oturtulan kart, yuvasına geri takılmalıdır. Yuva düz bir şekilde yerine itilmelidir. Düz itilmeyen kart yuvaları %30 ihtimalle sıkışacaktır. Zira kart yuvalarının sıkışması oldukça sık rastlanılan bir sorundur. Tepsinin yuvada sıkışması durumunda ileri daha fazla itilmeden geri çekilmelidir. İleri zorlanarak itilen sim tepsilerinin zarar görme ihtimalleri vardır. Tepsinin yuvadan çıkartılarak tekrar itilmesi sorunu çözecektir.

Sim Kart Yuvasını Dikiş İğnesiyle Çıkartın


Sim kart iğnesine sahip değilseniz, iPhone'a sim kart takmak için dikiş iğnesini de kullanabilirsiniz. Öyle ki dikiş iğnesi de sim kart yuvasını açacaktır. Sadece nasıl kullanılacağının bilinmesi gerekmektedir.

Sim kart yuvasını dikiş iğnesiyle açmak, sim kart iğnesiyle açmaktan daha zordur.

Dikiş iğnesi dikkatli olunmadığında yuvanın açma pimine zarar verecektir. Yuvanın zarar görmemesi için mümkün olan en kalın iğne kullanılmalıdır.

Elbette iğnenin delikten girebilmesi de gerekmektedir.

Hatta iğne kullanılırken, tersine çevrilmesi iyi olacaktır. Zira sivri tarafının açma mekanizmasına zarar verme ihtimali iğnenin kalın tarafından daha yüksektir.

Tüm bu önerileri göz önünde bulundurularak, açma işlemine geçilebilirsiniz.

Sim Kartı İğnesiyle Çıkartın

Dikiş iğnesini sim kart deliğinden içeri sokun.

İğne sim kart yuvasının yanında bulunan delikten içeri sokulmalıdır. Deliğin sonuna kadar içine itilmelidir. Fakat itilirken yoğun bir güç kullanılmamalıdır. Çünkü iğne açma mekanizmasına zarar verebileceği gibi elinize de zarar verebilir. Deliğin içine nazikçe itilmelidir.

İğnenin ucu deliğin sonuna dayandığında durulmalıdır.

İğne deliğin içinde ortalanarak, nazikçe itilmelidir. Sim kart yuvası açılana kadar iğne geri çekilerek, tekrar aynı naziklikte deliğin içine geri itilmelidir.

Sim Kartı İğnesiyle Çıkartın

Dikiş iğnesini sağa sola oynatarak itin.

Sim kart yuvasının açılmaması durumunda dikiş iğnesi yuvanın içinde sağa sola oynatılarak itilmelidir. İğnenin sim kart deliğinde sağa sola oynatılması açma pimine denk gelme ihtimalini arttıracaktır.

Yaklaşık 1 dakika içinde pimin açılması gerekmektedir.

Pimin 1 dakika içinde açılmaması anlatılanları yanlış uyguladığınız anlamına gelecektir. Acele etmeden, yöntemi en başından tekrar uygulamanız yuvayı açmanızı sağlayacaktır.

Sim Kartı İğnesiyle Çıkartın

İğneyi yuvanın kenarına takara çekin.

Sim kart yuvası açıldığında tepsiyi yuvadan çekmesi biraz zor olacaktır. Tepsinin yuvadan çıkartılması için dikiş iğnesinin ucu yuvanın kenarına takılmalıdır. Tepsi düz bir çizgide ileri doğru nazikçe çekilmelidir.

Tepsinin çekilirken zorlanması durumunda sim kart tepsisi yuvasına geri itilerek yeniden açılmalıdır.

Yeniden açılan sim kart yuvası kolaylıkla yerinden çıkacaktır. Çıkmaması durumunda tepsinin her iki yanına da iğne takılarak yuva zorlanmadan çıkarılabilir.

Sim Kart Yuvasını Ataçla Sökün


Sim kart iğnesine sahip değilseniz, ataçta kullanabilirsiniz. Ataç kullanmak dikiş iğnesi kullanmaktan daha kolaydır. Ayrıca sim kart açma pimine zarar verme ihtimali de oldukça düşüktür.

Atacın kullanılması için önce ucunun gövdesinden ayrı bir yöne doğru bükülmesi gerekmektedir.

Bükülen uç, eğrisiz olmalıdır.

Ucun tek seferde bükülmesine dikkat edilmelidir. Zira ucun tekrar tekrar bükülmesi atacın gücünü zayıflayacaktır. Bu da atacın sim kart deliğine itilirken kırılmasına neden olacaktır.

Kimse sim kart deliğinde sıkışan bir atacın kalmasını istemez öyle değil mi?

Tahmin etmiştim.

Sim Kartı Ataçla Sökün

Atacı sim kart yuvasının yanındaki delikten içeri itin.

Atacın bükülen ucu sim kart yuvasının yanındaki delikten içeri itilmelidir. Deliğin sonuna gelinene kadar ataç delikte ilerletilmelidir.

Sona gelindiğinde itme bırakılmalıdır.

Ataç deliğin içinde ortalanarak açma pimine denk getirilmesi sağlanmalıdır. Açma pimini bulması 10, 15 saniye kadar sürecektir.

En kötü 1 dakika kadar sürebilir.

Sim Kartı Ataçla Sökün

Pimi bulunca ataca iterek bastırın.

Atacın ucu açma pimine denk getirildiğinde ileri itilerek açılmalıdır. Ucun bir türlü pime denk getirilememesi durumunda ataç deliğin içinde rastgele olarak ileri geri itilmelidir.

Atacın deliğin içinde sağa sola itilmesi de pimin bulunması konusunda yardımcı olacaktır.

Ataç pime denk geldiği zaman, sim kart yuvası ileri doğru atacaktır. Yuvanın açıldığı dışa doğru atmasından rahatlıkla anlaşılacaktır. Bazı yuvalar açılmasına rağmen atmayabilir.

Sıkışan yuvaların nasıl açılacaklarını yukarıda anlatmıştım.

Sim Kartı Ataçla Sökün

Sim kart tepsisini çekerek yuvasından çıkartın.

Sim kart tepsisi dışa doğru attığında yuvasından çekilerek çıkarılmalıdır. Tepsi yuvaya sıkışmadıysa parmakla dahi çekilerek rahatlıkla çıkarılabilir.

Akabinde sim tepsisine kart takılarak, yuvasına geri yerleştirilmelidir.

Sim kart takarken sorun yaşayanlar, yazının başında iPhone'a sim kart takma yönergelerini anlattığım bölümden faydalanabilir. Zira iPhone'a sim kart takması da zaman zaman zor olabilmektedir.

iPhone'a İğnesiz Sim Kart Takma Yöntemi


Bahsettiğim diğer sim kart takma yöntemlerden farklı olarak iPhone'a iğnesiz sim kart takmanın üç farklı yolunu daha anlatmak istiyorum. Eklediğim bu yöntemleri de yine iPhone'a sim kart takarken kullanabilirsiniz.

İnce uçlu elektrik kablosu kullanın.

Dikiş iğnesi yahut ataç bulamayanlar, sim kart yuvasını açarken ince uçlu elektrik kablosu da kullanabilirler. Öyle ki ince uçlu elektrik kabloları da sim kart yuvasını açarken kullanılmaktadır.

Fakat ataç ve dikiş iğnesine oranla daha uğraştırıcıdır.

Zira kablonun sert olmaması ve çabuk eğilip bükülmesi sorun olmaktadır. Ama fazla bastırılmadığı takdir de sim kart yuvasını açabilmektedir.

Püf noktası kablonun ağırca itilerek kullanılmasıdır.

Sim kart yuvasını çengel iğneyle açın.

Çengel iğne de bir diğer sim kart yuvası açma yöntemidir. Normal iğneden farklı olarak, çengel iğneler daha kalın olmaktadır. Her ne kadar çok kalın ve çok ince olanları olsa da, en idealleri orta boylularıdır.

En azından sim kart yuvası açarken

Çünkü daha kalın ve ince olanları, sim kart yuvasını açarken sorun çıkartacaktır. Kalın olanları sim kart açma deliğinden içeri girmeyecektir. İnce olanları da bastırılırken eğilecektir.

Orta olanları, delikten sokularak kullanılabilir.

Ebatlarının sim kart deliğinde olması iğnenin itildiğinde pimin üzerine oturmasını sağlayacaktır.

Sim kart tepsisini demir saç tokasıyla çıkarın.

Demir saç tokası da iPhone'a sim kart takma konusunda bir çözüm olacaktır. Özellikle yuvayı yerinden çıkarırken oldukça iş görecektir. Ancak tokanın ince ve düz olması gerekmektedir.

İnce ve düz olmayan demir tokalar, sim kart deliğinden girmeyecektir.

Girmesi için tokaların düzeltilmesi gerekmektedir. Çekiç kullanılarak, tokalardaki eğim ve kabarıklık belli ölçüler de düzeltilebilir.

Tokaların düzeltilirken fazla ezilmesi malzemelerinin kalitesini düşürecektir.

Ezilen demir güç kaybedeceğinden, sim kart deliğine sokulduğunda kırılma ihtimali vardır. Tokanın kırılmaması için aşırıya kaçırılmadan düzeltilmelidir.

Sonrasında iPhone'a sim kart takma aşamasında kullanılabilir.

Yine de çok tavsiye etmediğim bir yöntemdir. Çaresiz kalındığı sürece toka düzleştirerek, sim kart açma yoluna gidilmesini önermem. Çünkü daha önce de söylediğim gibi, sim kart deliğinde kırılabilir.