Bilgisayardan Instagram kullanmak için birkaç yöntem tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Zira PC'den DM atma ve mesaj okuma konusunda sorun yaşayan birçok kişi olduğunu biliyorum. Eğer siz de bu kişilerdenseniz, bilgisayardan DM atma ve mesaj okumanın nasıl yapıldığını bu yazımdan öğrenebilirsiniz.

Bilgisayardan Instagram DM Atma

Microsoft Store'u açın.

Microsoft Store bütün Windows sürümlerinde bulunan bir market uygulamasıdır. Windows destekli oyunların ve uygulamaların bilgisayar uyumlu sürümlerini barındırmaktadır. Görev çubuğundaki arama kutusuna Microsoft Store yazılarak, Microsoft Store uygulaması açılmalıdır. Uygulama aynı zamanda başlat menüsünde bulunan Microsoft Store kısa yoluna tıklanarak da açılabilmektedir.

Bilgisayardan Instagram DM Atma

Arama kutusuna Instagram yazın.

Microsoft Store uygulaması açıldığında popüler Windows uygulamalarının önerildiği bir ekran belirecektir. Sağ üst köşede bulunan arama kutusuna tıklanmalıdır. Kutunun içine Instagram yazılarak, Microsoft Store'un önerdiği Instagram uygulaması açılmalıdır. Instagram uygulamasına Instagram kelimesi arttıldıktan sonra da ulaşılabilmektedir. Her iki yöntemde Instagram uygulama sayfasına götürecektir.

Bilgisayardan Instagram DM Atma

Instagram uygulamasını yükleyin.

Instagram uygulama sayfasına açıldığında bir yükleme butonu belirecektir. Butona tıklanarak Windows uygumlu Instagram uygulamasının yüklenmesi başlatılmalıdır. Yükleme hızı, internet bağlantı hızına göre 2 ila 3 dakika arasında sürecektir. Yükleme tamamlandığında Instagram uygulaması başlatılmalıdır. Yükle butonunun yerinde beliren başlat butonuna tıklandığında Instagram uygulaması açılacaktır.

Bilgisayardan Instagram DM Atma

Instagram hesabınıza girin.

Instagram uygulaması açıldığında çeşitli giriş seçeneklerinin yer aldığı bir ekran çıkacaktır. Tercihe göre giriş yapma seçeneklerinden istenilen biri seçilmelidir. Direk giriş yapacaklar, ekranın altında bulunan giriş yap bağlantısına tıklamalıdır. Giriş yap bağlantısı Instagram kullanıcı adının ve şifresinin girileceği bir sayfaya yönlendirecektir. İstenilen bilgiler girilerek, giriş yap butonuna tıklanmalıdır.

Bilgisayardan Instagram DM Atma

DM için uçak logosuna tıklayın.

Uygulamaya giriş yapıldığında klasik Instagram giriş sayfası açılacaktır. DM atmak ve mesaj okumak için, erkanın sağ üst köşesinde bulunan uçak logosuna tıklanmalıdır. Yönlendirilen sayfada geçmiş DM mesajları ve DM gönderme bağlantıları olacaktır. Bağlantılardan biri uçak logusunun hemen yanındadır. Artı logosu olarak görünmektedir. Diğeri de sayfanın biraz altında mesaj gönder adıyla yer almaktadır.

Bilgisayardan Instagram DM Atma

DM göndereceğiniz kişiyi seçin.

DM gönderileceğinde gönderme bağlantılarından birine tıklanmalıdır. Yönlendirilen sayfanın en üstünde kime adında bir arama kutucuğu olacaktır. O kutucuğun içine DM atılacak kişinin adı yazılmalıdır. Instagram eş zamanlı olarak, kutucuğun içine yazılan kelimelere göre eşleşen kişileri listeleyecektir. Listeden DM gönderilecek kişi seçilerek, sağ üst köşede bulunan ileri bağlantısına tıklanmalıdır.

Bilgisayardan Instagram DM Atma

Seçtiğiniz kişiye dm gönderin.

İleri bağlantısına tıklandığında mesaj gönderme sayfası açılacaktır. Mesaj yaz kutucuğunun içine gönderilmek istenen ileti girildikten sonra, gönder bağlantısına tıklanmalıdır. Enter tuşuna basılması da iletinin gönderilmesini sağlayacaktır. Gönderilen DM'ler saniyeler içinde iletilecektir. Karşılık olarak gelecek DM'ler de yine aynı şekilde gönderilir gönderilmez, DM sayfasında görülecektir.

Bilgisayardan Programsız DM Gönderme ve Okuma


Bilgisayardan DM göndermek ve okumak için, Postgrain sitesini de kullanabilirsiniz. Postgrain sitesi uygulama ya da program kurmadan DM gönderme ve okumanızı sağlayacaktır.

Aşağıdaki adresten siteye girebilirsiniz.

https://postgrain.com

Postgrain sitesine girdiğinizde sol üst köşede bir SING UP butonu olacaktır. Butona tıklayarak, ücretsiz bir üyelik hesabı oluşturmalısınız.

Açılan formu aşağıdaki örneğe göre doldurmalısınız.

Your Name: Adınızı yazın.

Email Adress: Mail adresinizi yazın.

Password: Şifrenizi yazın.

Confirm Your Pasdord: Şifrenizi tekrar yazın.

Saat dilimini (UTC 3) Europe/Istanbul olarak seçin.

SING UP butonuna tıklayarak formu gönderin.

Form gönderildikten sonra, Postgrain hesabınız oluşturulacaktır. Site Instagram profilinize bağlanabileceğiniz başka bir sayfaya yönlendirecektir.

Yöneldirilen sayfada Add Profile adında mavi bir buton olacaktır. O butona tıklamalısınız.

Butona tıkladığınızda Instagram kullanıcı adının ve şifresinin girilmesi gereken bir başka sayfaya daha açılacaktır. User ve Password kutucuklarının karşılarına Instagram kullanıcı adınızı ve şifresini yazmalısınız.

I have access to this profile's email and phone yazan kutucuğun karşısına tik (✓) bırakmalısınız.

Akabinde Connect butonuna tıklayarak, Postgrain sitesinin Instagram hesabınıza bağlanmasını sağlamalısınız. Bağlantının sağlanması 20 ila 30 saniye arasında sürecektir.

Bağlantı sağlandıktan sonra, ekranın sol köşesinde bulunan Direct Messages aracına tıklayarak Instagram DM'lerine ulaşabilirsiniz. Yine aynı sayfadan, DM de gönderebilirsiniz.

DM göndermek için New Post bağlantısına girmelisiniz.

DM göndermenin dışında Postgrain sitesinin sağladığı bazı farklı özellikler de var. Interactions ve Notifications, Postgrain'in sunduğu özelliklerden en bilinmesi gerekenler.

Notifications aracı anlık bildirimleri, beğenileri ve yorumları gösterecektir.

Interactions aracı ise takip edilen kişilerin ve Instagram sayfalarının yeni gönderilerini listeleyecektir. Aracı içindeki Timeline, Feed ve Liked Medias filtreleri görmek istenmeyen içerikleri filtreleyecektir.

Tüm bu özellikler Repots aracından da kullanılabilmektedir. Repots aracı Postgrain sitesinin sunduğu en gelişmiş araçtır. Mevcut Instagram geçmişini eksiksiz sunacaktır. Alınan beğenileri, yorumları, gönderilen DM mesajlarını bu aracı kullanarak görebilirsiniz.

Hatta ve hatta biraz şanslıysanız sildiğiniz eski Instagram mesajlarınıza Postgrain sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayardan DM Atmak İçin Instagram Eklentisini Kurun


Bilgisayardan DM atmanın ve okumanın bir diğer yolu Instagram'ı eklenti olarak tarayıcıya eklemektir. Chrome, Firefox ve Opera için farklı eklentiler mevcuttur.

Chrome kullanlar Desktop for Instagram eklentisini kullanmalıdır.

İndir - https://chrome.google.com/instagram

Yukarıdaki bağlantıdan, Desktop for Instagram eklentisini edinilebilirsiniz.

+ CHROME'A EKLE butonuna tıklamanız ve uzantının eklenmesi için uzantı ekle butonunu onaylamanız, Desktop for Instagram eklentisinin Chrome'a eklenmesi için yetecektir. Sonrasında menü çubuğunun hemen yanında yer alan Desktop for Instagram logosuna tıklayarak uzantıyı çalıştırabilirsiniz.

Uzantı çalıştırıldığında Instagram hesabınızın giriş bilgilerini isteyecektir.

Bilgileri Desktop for Instagram uzantısına girdikten sonra, Chrome tarayıcısından Instagram'ı kullanabilirsiniz.

Firefox kullananlar ise Instagram™ Web eklentisini kullanmalıdır.

İndir - https://mozilla.org/instagram-app

Instagram™ Web eklentisi oldukça geniş özellikler sunmaktadır. Eklentinin Firefox'a eklenmesi için, indirme bağlantısına girilerek Firefox'a ekle butonuna tıklanmalıdır.

Butona tıklandıktan sonra çıkan izin ver uyarısı onaylanarak kabul edilmelidir. Instagram™ Web eklentisi onaylandığında Firefox'a eklenecektir.

Uygulama menü çubuğunun yanına eklenecektir. Üzerine gelinerek logosuna tıklanması uygulamanın çalıştırılması için yeterli olacaktır.

Eklenti açıldığında Instagram giriş bilgilerini isteyecektir.

Bilgileri girerek, Instagram'ı Firefox'dan kullanabilirsiniz.

Opera kullananlar da Firefox eklentisiyle benzer isimde olan Instagram™ Web eklentisini kullanmalıdır.

İndir - https://opera.com/instagram-web

Instagram™ Web eklentisi, indirme sayfasındaki Şimdi İndir bağlantısına tıklandığında Opera tarayıcısına eklenecektir. Eklentinin eklenmesi için şimdi indir bağlantısına tıkladıktan sonra, kurulum iznininde verilmesi gerekmektedir.

Gerekli izinler verildiğinde Instagram™ Web eklentisi Opera tarayıcısına eklenecektir.

Eklenen eklenti menü çubuğunun hemen yanına bir simgesini yerleştirecektir. O simgeye tıklanarak, eklenti çalıştırılmalıdır.

Gereken izinler uygulamaya verildiğinde bilgisayardan DM atmak ve Instagram mesajlarını okumak için artık Opera tarayıcısını kullanabilirsiniz.

Bilgisayardan DM Atma ve Okumanın Alternatif Yolu


Diğer bahsettiğim yöntemlerden farklı olarak, bilgisayardan DM atma ve okumanın alternatif bazı yolları daha var. Onları da hazır yazıyorken, eklemek istiyorum.

Emülatör kullanmak bu yollardan biridir.

İndir - https://www.bluestacks.com

Yukarıdaki bağlantıdan lazım olan emülatörü indirebilirsiniz.

Bluestacks'ı yüklemek ve kurmak biraz zamanınızı alacaktır. Zira Bluestacks oldukça gelişmiş bir emülatördür.

Kurulum dosyasını açtığınızda bu dosyayı çalıştırmak istiyor musunuz şeklinde bir uyarı verecektir. Çalıştır'a tıklayarak, Bluestacks'e izin vermelisiniz.

Yaklaşık 30 ila 40 saniye kadar bekledikten sonra, bir kurulum ekranı gelecektir. Sonraki'ne tıklayarak kurulum ekranını geçmelisiniz.

Gelen ekranda Bluestacks'in kurulacağı yer sorulacaktır, yine sonraki butonuna tıklayarak ilerlemelisiniz.

Akabinde de kur botununa tıklamalısınız.

Butona tıkladıktan sonra kurulum başlatılacaktır. Kurulumun tamamlanması bir müddet sürecektir. Kurulum bittiğinde Bluestacks'i açarak, Google hesap bilgilerinizi girebilirsiniz

Google hesap bilgileri, Play Store'a erişim için gereklidir.

Gereken bilgileri Bluestacks programına girdikten sonra, sağ üst köşedeki arama kutusuna Instagram yazarak aratmalısınız. Arama sorgusu Instagram uygulamasının indirme sayfasını açacaktır.

Yükle butonuna tıklayarak, Instagram uygulamasını bilgisayarınıza indirmelisiniz.

Uygulama indiğinde uygulamayı açarak, Bluestacks üzerinden kullanabilirsiniz. Tabii öncesinde Instagram giriş bilgilerinizi girmeniz gerekecektir. Sonrasında bilgisayardan dm atma, fotoğraf yükleme, hikaye paylaşma ve mesaj okumaya başlayabilirsiniz.

Bir ikinci bilgisayardan DM atma ve mesaj okuma yöntemi, geliştirici aracını kullanmaktır.

Geliştirici aracı Chrome, Firefox ve Opera'da boş bir alana sağ tıklayarak açılabilmektedir. Fakat DM atma ve mesaj gönderme konusunda biraz uzmanlık gerektirmektedir.

CTRL + Shift + M tuşlarına basılarak, cihaz araç çubuğu değiştirilmelidir.

Mobil moda geçen geliştirici aracı, Instagram'ın birçok özelliğini açacaktır. Fotoğraf ve video yüklemek, yüklü fotoğraf ve videoları silmek açılan bu bazı Instagram özelliklerdendir.

DM atmak ve mesaj okuma için, biraz daha teknik bilgi gerekmektedir. Özel mesaj gönderilmek istenen kişinin profiline girilerek, yorum kutusuna sağ tıklanmalıdır.

Class değeri kullanıcı profilinde yazan diğer değerle değiştirilmelidir.

Değer değiştirildikten sonra, yorum yapılarak paylaş bağlantısına tıklanmalıdır. Bağlantıya tıklandığında gönderilen yorum, kişinin direkt olarak DM kutusuna gönderilecektir.