Steam kullanırken açılmıyor sorununu yaşamayan çok azdır. Zira açılmama problemi, genele yansıyan bir sorun olduğundan kullanan büyük çoğunluğu etkilemektedir. Gelgelelim çözümü de bir o kadar kolaydır. Elbette bazı çözümü kolay olmayan, açılmama sorunları da vardır. Fakat onlar daha ziyade kişisel sorunlardır, sık karşılaşılan açılmıyor sorunuyla alakası yoktur. Ben yine de en basit açılmıyor sorunundan, ez zor açılmama problemine kadar Steam sorunlarını çözebileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim. Eğer siz de Steam açılmıyor sorunu yaşıyorsanız, sorunun %100 çözümlerini anlattığım bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Steam Açılmıyor

Görev yöneticisini açın.

Steam açılmıyor sorununu gidermenin en kolay yolu, hiç şüphesiz soruna Görev Yöneticisi üzerinden müdahale etmek olacaktır. Görev çubuğundaki arama kutusuna Görev Yöneticisi yazılarak, Görev Yöneticisi uygulaması açılmalıdır. Görev Yöneticisi uygulaması, görev çubuğuna sağ tıklandığında da çıkacaktır. Açılan listeden Görev Yöneticisi seçilerek de uygulamaya farklı bir yoldan gidilebilmektedir.

Steam Açılmıyor

Çalışan steam ögelerini bulun.

Görev Yöneticisi açıldığında İşlemler sekmesine girilmelidir. İşlemler sekmesi arka planda çalışan, programların bir listesini sunacaktır. Listeden Steam adı geçen tüm ögelerin, tek tek belirlenmesi gerekmektedir. Ögeleri bulmak için S tuşuna basılarak, baş harfe göre arama yapılabilmektedir. Ki ögeleri tuş kullanmadan bulmak zor olacaktır. Zira İşlemler sekmesi saniyede bir, çalışan programlara göre değişmektedir.

Steam Açılmıyor

Bulduğunuz steam ögelerini kapatın.

Arka planda çalışan Steam ögeleri belirlendiğinde tek tek kapatılmalıdır. Ögeler üstlerine tıklanarak, ayrı ayrı seçilebilmektedir. Seçilen her öge, Görevi Sonlandır butonuna tıklanarak kapatılmalıdır. Aynı işlem ögelere sağ tıklanarak da yapılabilmektedir. Ögenin üzerine sağ tıklandığında Görevi Sonlandır seçeneğinin de olduğu bir liste açılacaktır. O listeden Görevi Sonlandır seçeneği seçilerek, seçilen ögeler kapatılabilmektedir.

Steam Açılmıyor

Steam'i yeniden başlatın.

Steam ögeleri Görev Yönetisi'nden kapatıldığında masaüstüne gidilerek kapatılan Steam uygulaması yeniden başlatılmalıdır. Steam başlatıldığında Steam'in güncellendiğini belirten bir uyarı kutucuğu çıkacaktır. Güncelleme tamamlandığında çıkan uyarı kutucuğu kaybolarak, Steam'i açacaktır. Uyarı kutucuğunun kaybolması başlatılan güncellenmenin, tamamlanmasına göre değişiklik gösterecektir.

Steam Açılmıyor

Bilgisayarı yeniden başlatın.

Steam açılmadığı takdir de bilgisayar yeniden başlatılarak, Steam tekrardan denenmelidir. Bilgisayarın yeniden başlatılarak açılması kapatıldığı düşünülen fakat hala arka planda çalışan bütün Steam ögelerini zorlayarak kapatacaktır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında Steam'in %100 açılması gerekmektedir. Steam'in açılmamayı sürdürmesi sorunun, daha farklı bir sebebi olduğu anlamını taşıyacaktır.

Steam Sorununu Yeniden Yükleyerek Çözün


Steam'in açılmıyor sorununu sürdürmesi halinde problemin giderilebilmesi için Steam'in yeniden yüklenmesi gerekecektir. Fakat öncesinde Denetim Masası'ndan, mevcut Steam uygulamasının kaldırılması gerekmektedir.

Görev çubuğundaki arama kutusuna Denetim Masası yazılarak, Denetim Masası açılmalıdır. Açılan sayfadan, Programlar seçeneği altında bulunan Program Kaldır bağlantısına girilmelidir.

Program kaldır ve değiştir listesinden, Steam seçilerek kaldırılmalıdır.

Steam tamamen kaldırıldığında steampowered.com/about bağlantısına gidilerek, Steam uygulaması yeniden indirilmeli ve bilgisayara kurulmalıdır. Steam'in kurulumu tamamlandığında sorunsuz bir şekilde açılacaktır.

Steam yeniden yapılan yüklenme sonrasında açılmamaya devam ediyorsa Steam uygulamasına sağ tıklanarak Özellikler açılmalıdır. Açılan Steam Özellikler penceresinden, Uyumluluk sekmesine girilmelidir. Uyumluluk modundan bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu seçeneği işaretlenmelidir.

Mevcut mod Windows 7 olarak değiştirilmelidir.

Mod değişiminden sonra bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneği seçilmelidir. Uygula ve Tamam butonlarına tıklanarak, yapılan değişiklikler onaylanmalıdır.

Steam mod değişiminin ardından çalışacaktır.

Mod değişiminden sonra Steam yine açılmaz ve farklı hatalar vermeye başlarsa aynı yol izlenerek, yeniden Uyumluluk sekmesine girilmelidir. Uyumluluk sorun gidericisini çalıştır butonuna tıklanarak, sorun giderici çalıştırılmalıdır. Sorun giderme işleminin ardından, Steam'in çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Sorunun sürmesi halinde bilgisayar yeniden başlatılarak, Steam yeniden açılmaya çalışılmalıdır. Bu defa Steam'e tam yetki atanmalıdır. Sağ tıklanarak yönetici olarak çalıştır seçeneği seçilmelidir. Zira sorunun nedeni Steam uygulamasının yetersiz yetkilendirilmesinden de kaynaklanıyor olabilmektedir

Açılmıyor Sorunu Devam Ediyorsa Güvenli Modu Kullanın


Steam yeniden yüklenilmesine rağmen, bir türlü başlatılamıyorsa mevcut bir program tarafından engelleniyor da olabilir. Zaman zaman kullanılan bazı antivirüs programları, güvenlik duvarı yazılımları ve benzeri programlar Steam'i kötücül bir yazılım olarak algılayabilmektedir. Sorunun denetlenmesi için, Çalıştır uygulaması açılmalıdır.

Çalıştır uygulamasını açmanın iki farklı yolu vardır.

1 - Windows tuşu + R tuşlarına aynı anda basılarak açılmaktadır.

2 - Görev çubuğundaki arama kutusuna Çalıştır yazılarak da uygulama başlatılabilmektedir.

Çalıştır uygulaması başlatıldığında kutucuğa steam://flushconfig yazılmalıdır. Komut, Steam uygulamasının kurulumunu yenilemek için kullanılmaktadır. Komut girildiğinde Steam uygulaması da peşinden, bir uyarı kutucuğu çıkaracaktır. Tamam butonu seçilerek kurulum yenilenmesi onaylanmalıdır.

Kurulum yenilendiğinde Windows güvenli modda başlatılmalıdır. Windows'u güvenli modda başlatmanın da birkaç farklı yolu bulunmaktadır.

1 - Windows yeniden başlatılırken, Windows logosu ekrana gelmeden önce F8 tuşuna basılmalıdır. Tuşa logo gelmeden peş peşe basmak, açılış ekranının kaçırılmamasını sağlayacaktır.

2 - Bilgisayar yeniden başlatılırken Shift tuşuna basılı tutulmalıdır. Shift tuşuna basılı tutulması, Windows güvenli moda girilecek seçenekleri getirecektir. Ekrana gelen seçeneklerden Gelişmiş Seçenekler seçilmelidir. Ardından Başlangıç Ayarları'na girilerek, Yeniden Başlat butonuna tıklanmalıdır. Sunulan seçeneklerden Güvenli Mod açılmalıdır. Sonrasında Windows güvenli modda başlatılacaktır.

Windows güvenli modda başlatıldığında görev çubuğundaki arama kutusuna Sistem Yapılandırması yazılmalıdır ve Sistem Yapılandırması açılmalıdır. Açıldığında Ön Yükleme sekmesine girilerek, Güvenli Ön Yükleme seçeneği işaretlenmelidir. kutucuğunun tam karşısına tik bırakılarak, işlem Uygula ve Tamam butonlarına sırasıyla tıklanarak onaylanmalıdır.

Güvenli Önyükleme bilgisayarınız yeniden başlattıktan sonra devreye girecektir.

Steam, Güvenli Önyükleme'de yeniden kurulduğunda engellemelerden kaynaklanan sorunlar da eksik ve hatalı kurulumlardan kaynaklanan problemler de çözülecektir.

Steam Açılmıyor Sorunu İçin Alternatif Çözüm Yolları


Bütün çözüm önerilerime rağmen, Steam açılmıyor sorununu ısrarla sürdürmeye devam ediyorsa alternatif olarak sunduğum bu çözüm yollarını da deneyebilirsiniz. Sorununuzun tam olarak neyden kaynaklandığını bilmiyorsanız, çözmenize yardımcı olacaklardır.

Steamui.dll hatasını çözün. Steam, Steamui.dll hatası veriyorsa C:\Program Files\Steam yolu izlenerek, Steam klasörü açılmalıdır. Steam.exe dosyası bulunarak, sağ tıklanmalı ve Kısa Yol Oluştur seçeneği seçilmelidir. Oluşan kısa yola sağ tıklanarak, Özellikler'e girilmelidir. Hedef "-clientbeta client_candidate" olarak "C:\Steam\Steam.exe" uzantısının sonuna bir satır ara verilerek eklenmelidir.

ClientRegistry.blob dosyasının adını değiştirin. ClientRegistry.blob dosyası Steam'in açılmama sorunlarında sık baş gösteren, problemlerden biridir. Eğer sorun ClientRegistry.blob dosyasından kaynaklanıyorsa C:\Program Files\Steam yolu izlenerek çözülebilmektedir. Steam klasörünün altında bulunan ClientRegistry.blob dosyasının adını, ClientRegistryOld.blob olarak değiştirilmesi dosyadan kaynaklanan sorunu çözecektir.

Steamerrorreporter.exe'yi başlatın. Çoğu zaman hatalı oluşturulan kısa yol dosyaları da Steam'in açılmamasına neden olabilmektedir. Yine C:\Program Files\Steam yolu izlenerek, Steam klasörüne gidilmelidir. Steam, Steamerrorreporter.exe programına tıklanarak açılmaya çalışılmalıdır. Steamerrorreporter.exe açılmaması durumunda sağ tıklanarak, Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği seçilmelidir.

Sunucu hatalarını denetleyin. Steam sunucularından kaynaklanan hatalar ve bozulmalar da sıklıkla açılmama sorunlarına neden olabilmektedir. Açılmama durumunda steamstat.us adresi kullanılarak, Steam sorunları denetlenmelidir. Steamstat sitesi, Steam sunucularından kaynaklanan hataları saniye saniye kontrol etmektedir.

DNS hatalarını giderin. OpenDNS, GoogleDNS ve YandexDNS kullanlar, DNS hatalarını gidermek için DNS ayarlarını varsayılan olarak değiştirmek zorundadır. DNS değiştirme penceresinden, DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçeneği seçilerek kaydedilmelidir. Mevcut DNS adresine dönülmesi, DNS sunucusundan kaynaklanan hataları giderecektir. Aynı şekilde varsayılan DNS sunucunun hata vermesi durumunda farklı bir DNS adresiyle değiştirilmesi de tam tersi olarak DNS'den kaynaklanan hataları çözecektir.