ISDone.dll ve Unarc.dll hatası almamın üzerinden 3 gün geçti. Sorunu çözdüm çözmesine ama bir hayli vaktimi de aldı. Şayet siz de ISDone.dll ve Unarc.dll hatası alıyorsanız, önerdiğim 17 çözüm yolunu uygulayarak ISDone.dll ve Unarc.dll sorunundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Bellek tanılama aracını çalıştırın.

Görev çubuğundaki arama kutusuna Denetim Masası yazarak, Denetim Masası'nı seçin.

Sistem ve Güvenlik'e girerek, Yönetimsel Araçlar'ı açın.

Sol alt köşede bulunan Windows Bellek Tanılama aracına tıklayın ve "Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle (önerilir)" seçeneğini seçerek, bellek tanımlama aracını çalıştırın.

İşlemin ardından sorunun giderilip, giderilmediğini kontrol edin. Sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Temiz önyükleme gerçekleştirin.

Görev çubuğundaki arama kutusuna msconfig yazarak, Sistem Yapılandırması'na girin.

Hizmetler sekmesine tıklayarak, tüm Microsoft hizmetlerini gizle seçeneğini işaretleyin. Ardından Tümünü Devre Dışı Bırak butonuna tıklayarak, Uygula ve Tamam butonlarına basın.

İşlem tamamlandığında bilgisayarı yeniden başlatarak, sorunun giderilip giderilmediğini denetleyin.

ISDone.dll ve Unarc.dll hatası devam ediyorsa bir sonraki adımı uygulayın.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Şüpheli programları kapatın.

Windows arama kutusuna Görev Yöneticisi yazarak, Görev Yöneticisi'ne girin.

Başlangıç sekmesi altından, şüpheli gelen programları seçerek "Devre Dışı Bırak" butonuna tıklayın.

Programları kapattıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatarak, sorunu denetleyin. Sorunun tekrarlamayı sürdürmesi halinde İşlemler sekmesine girerek çalışan programları izleyin.

Bir anormallik göremediyseniz, bir sonraki adıma geçin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Geçici dosyaları temizleyin.

Görev çubuğundaki Windows arama kutusuna Disk Temizleme yazarak, Disk Temizleme aracını açın.

Sürücü seçiminden (C:) seçin ve Disk Temizleme listesinden Geçici Dosyalar'a tıklayın.

Tamam butonuna tıklayarak işlemin sonlanmasını bekleyin, arkasından bilgisayarını yeniden başlatarak sorunun tekrar edip etmediğini denetleyin.

Sorun hala devam ediyorsa bir diğer yönteme geçin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Gereksiz ve hatalı dosyaları kaldırın.

Arama bölümüne CMD yazarak, Komut İstemi'ne sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin. Komut satırına sırasıyla, aşağıdaki komutları girin.

  • takeown /F C:\$Windows.~WS\* /R /A
  • icacls C:\$Windows.~WS\*.* /T /grant administrators:F
  • rmdir /S /Q C:\$Windows.~WS\

Komutlar gereksiz ve hatalı dosyaları kaldırdıktan sonra, Komut İstemi'ne "Exit" yazarak Komut İstemi'nden çıkın. Devamında bilgisayarı yeniden başlatarak, hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Hata giderilmediyse bir sonraki yöntemi deneyin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Uyumluluk modu'nu açın.

Hata veren programa ya da oyuna sağ tıklayarak Özellikler'i açın ve Uyumluluk sekmesi girin.

Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu seçeneğini işaretleyin, mevcut modu Windows 7 ile değiştirin.

Arkasından bu programı yönetici olarak çalıştır, seçeneğine işaret bırakın. Uygula ve Tamam butonlarına tıklayarak, bilgisayarı yeniden başlatın.

Sorun hala devam ediyorsa diğer yöntemlere geçin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Windows'daki bozulmaları düzeltin.

Görev çubuğundaki arama kutusuna CMD yazın ve Komut İstemi'ne sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin. Komut satırına aşağıdaki komutu girin ve enter'a basın.

  • DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

İşlemin tamamlanması birkaç dakika ya da Windows'daki bozulmaların miktarına göre değişlik gösterecektir.

İşlem bitene kadar, Komut İstemi penceresini kapatmayın.

İşlem tamamlandığında Komut İstemi penceresine exit yazarak, çıkın ve bilgisayarı yeniden başlatarak sorunu denetleyin. ISDone.dll ve Unarc.dll hatası sürüyorsa diğer yöntemleri uygulamaya devam edin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Diskteki hataları onarın.

Yine arama kutusuna CMD yazarak, Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırın. Komut satırına, aşağıdaki disk hata denetim komutunu girin.

  • chkdsk space /f /r

Komutu girdiğinizde Chkdsk aracı bir uyarı verecektir.

Y tuşuna basarak, enter'layın. Sonrasında bilgisayarı kapatarak, yeniden başlatın.

Başlangıç sırasında Chkdsk aracı devreye girerek diskteki hataları onarmaya başlayacaktır.

Onarım işlemi tamamlandığında hata alıp almadığınızı kontrol edin. Problemin çözülmemesi durumunda bir diğer çözüm önerisine geçin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Sürücü sorunlarını giderin.

Windows arama kutusuna Sürücüleri Birleştir ve İyileştir yazarak, Sürücüleri Birleştir ve İyileştir'i açın.

Sürücü listesinden Windows (C:) seçeneğini seçin, ardından Çözümle butonuna tıklayın.

Çözümleme işlemi biraz uzun sürebilir, çözümlenme aşaması tamamlandığında En İyi Duruma Getir butonuna tıklayın. Sürücü sorunları onarıldığında bilgisayarı yeniden başlatarak, problemi denetleyin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

Güvenlik yazılımını devre dışı bırakın.

Görev çubuğundaki arama kutusuna Görev Yöneticisi yazarak, Windows Görev Yöneticisi'ni açın.

İşlemler sekmesi altından, Windows Defender Güvenlik Merkezi programını seçerek Görevi Sonlandır butonuna tıklayın.

İşlemin ardından hata veren programı Denetim Masası'ndan kaldırarak tekrar yükleyin ve yeniden kurun.

Windows Defender Güvenlik Merkezi kapalıyken, hata alıp almadığınızı denetleyin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası

ISDone.dll ve Unarc.dll'yi indirin

Tüm çözüm önerilerine rağmen, ISDone.dll ve Unarc.dll hatası almayı sürdürüyorsanız DLL dosyalarını aşağıdaki adreslerden indirin.

https://www.dll-files.com/isdone.dll.html

https://www.dll-files.com/unarc.dll.html

Sonra Bilgisayarım'dan Windows (C:) sürücüsüne girin. Windows klasörünü açın ve System32'e girin. Orijinal unarc.dll ve isdone.dll dosyalarının adlarını isdoneESKİ.dll, unarcESKİ.dll şelinde değiştirin. Zira bir problem olması durumunda bu dosyaları, tekrar orijinal adlarına çevirerek kullanabilirsiniz. Ardından indirdiğiniz dosyaları sağ tıklayarak kopyalayın ve System32 klasörüne giderek yapıştırın.

Eğer 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, aynı işlemi Windows klasörüne geri dönerek SysWOW64 klasöründe de uygulayın. Hata veren DLL dosyasının bir kopyasını da SysWOW64 klasörüne girerek yapıştırın.

System32 ve SysWOW64 klasörlerine DLL dosyalarını kopyaladıktan sonra, Windows arama kutusuna CMD yazarak, Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırın. Kullandığınız işletim sistemine göre ya da değiştirdiğiniz dosyaya göre komut satırına aşağıdaki komutları girin.

  • regsvr32 %systemroot%\System32\isdone.dll
  • regsvr32 %systemroot%\System32\unarc.dll
  • regsvr32 %systemroot%\SysWoW64\isdone.dll
  • regsvr32 %systemroot%\SysWoW64\unarc.dll

Komutları uyguladıktan sonra, Komut İstemi'ne exit yazarak bilgisayarı yeniden başlatın. Hata veren programı ya da oyunu Denetim Masası'ndan kaldırarak, yeniden yükleyin. ISDone.dll ve Unarc.dll hatası alıp almadığınız yüklediğiniz yeni programı ya da oyunu açarak denetleyin.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatasını Windows'u Sıfırlayarak Çözün


ISDone.dll ve Unarc.dll hatasının sürmesi halinde sorunu Windows'u sıfırlayarak da kaldırmayı deneyebilirsiniz. Windows'u sıfırlamak, Windows'dan kaynaklanan ISDone.dll ve Unarc.dll hatasını %100 çözecektir.

Windows'u sıfırlamak için üç yol vardır.

1. Başlangıç menüsünden, Ayarlar'a girin. Aç/Kapa tuşunun hemen üzerinde yer alacaktır. Güncelleştirme ve güvenlik seçeneğine tıklayın ve Kurtarma ögesini seçin. Hemen ardından bu bilgisayarı sıfırla menüsünden, Başlarken ögesini seçerek Windows'u sıfırlama işlemini başlatın.

2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, yeniden başlatma işlemi sırasında Shift tuşunu basılı tutun. Tam bu sırada da ekranın sağ alt köşesinden, Aç/Kapa simgesine tıklayarak Yeniden Başlat ögesini seçin. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında Sorun Gider'e girin ve bu bilgisayarı sıfırla ögesini seçin. Sorun Gider'e görev çubuğundaki arama kutusundan ulaşabilirsiniz. Görev çubuğuna Sorun Gider yazdığınızda, Sorun Gider çıkacaktır.

3. Microsoft yazılım indirme web sitesine girin. Medya oluşturma aracını bilgisayarınıza indirerek çalıştırın. Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur ögesini seçin. Dil, sürüm ve mimari olarak 64 bit veya 32 bit'i işaretleyin. Peşinden yükleme medyası oluşturma adımlarını izleyin ve Son'a tıklayın.

Kurulum ekranından dili ve diğer tercihleri belirleyerek ileriye tıklayın. Şimdi yükle'yi seçerek, kurulumu başlatın ve en son Windows'u etkinleştirmek için ürün anahtarını girin. Lisans koşulları sayfasındaki Lisans koşullarını kabul ediyorum'u seçin, ve ardından İleri'ye tıklayın.

"Ne tür bir yükleme yapmak istiyorsunuz?" sayfasından Özel'i seçin.

"Windows’u nereye yüklemek istiyorsunuz?" sayfasından da bir bölüm seçerek, yönergeleri tamamlayın.

Biçimlendirmeyi bitirdiğinizde İleri'yi seçin. Windows'un yüklenmesinin tamamlanması için, geri kalan yönergeleri de adım adım tamamlayın.

- Bahsettiğim üç yöntemi de Windows'u sıfırlamak için kullanabilirsiniz. 1 ve 2'inci yöntemler, Windows'u sıfırlamak için daha kolay yöntemlerdir. Mecbur kalmadığınız sürece 3'üncü Windows sıfırlama yöntemini kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Zira 3'üncü yöntem 1 ve 2'inci yöntemden daha zor ve uğraştırıcıdır.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatasını Orjinal Yükleme Yaparak Çözün


Yazının başında önerdiğim yöntemleri uyguladıktan ve Windows'u sıfırladıktan sonra, ISDone.dll ve Unarc.dll hatasını almayı sürdürüyorsanız, bunun iki nedeni olabilir. Ya orijinal olmayan bir Windows işletim sistemi kullanıyorsunuzdur ya da kullandığınız program ya da oyunlar orjinal değildir.

- Eğer orijinal olmayan bir Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, orijinal bir Windows işletim sistemi satın alarak tekrar yüklemeniz gerekecektir. Hiç değilse kuracağınız Windows işletim sistemi orijinal olmasa dahi, daha az kopyası bulunan bir işletim sistemini tercih etmeniz ISDone.dll ve Unarc.dll hatası almanızı ortadan kaldıracaktır. Şanslıysanız bunu ilk yüklemede başarabilirsiniz.

- Oyun ve programların orijinal olmaması durumunda, program ve oyunların orijinallerini satın alarak kullanmanız gerekecektir. Zira Windows işletim, orjinal olmayan yan uygulamalar da dahil olmak üzere bir çok masaüstü uygulaması da dahil korsan oyunları engelleyecektir. Özellikle Torrent kullanılarak indirilen oyunlar, Windows tarafından direkt olarak mimlenecektir. Alternatif indirme kaynaklarını kullanarak, Windows'un ISDone.dll ve Unarc.dll hatası vermesini aşmayı deneyebilirsiniz.

- Kullandığınız Windows işletim sistemi orijinal, fakat kurduğunuz oyunlar ve programlar orijinal değilse Avast, NOD32, Kaspersky, Bitdefender, McAfee, Norton 360 ve Panda benzeri antivirüs programlarını kapatarak şansınızı bir de antivirüs programı kapalıyken deneyebilirsiniz. Kullandığınız antivirüs programını, Görev Yöneticisi'nden kapatabilirsiniz. Görev yöneticisine görev çubuğundaki arama kutusundan ulaşabilirsiniz.

- Windows işletim sisteminiz de kurduğunuz oyun ve programlar da orijinalse sorunun nedenini anlamak için, Microsoft'a başvurabilirsiniz. Bize başvurun sayfasından, gerekli yönergeleri izleyerek Microsoft'tan ISDone.dll ve Unarc.dll hatası için yardım talebinde bulunabilirsiniz. Sorununuz kısa sürede Microsoft yetkilileri tarafından çözülecektir. Sorunun neyden kaynaklandığını bulmanıza yardımcı olacaklardır.

ISDone.dll ve Unarc.dll Hatası İçin Alternatif Çözüm Yolları


ISDone.dll ve Unarc.dll hatasını gidermek için, alternatif birkaç yöntem daha önermek istiyorum. Önerdiğim diğer ISDone.dll ve Unarc.dll hatası giderme yöntemlerinin işe yaramaması durumunda alternatif olarak bu yöntemleri de değerlendirebilirsiniz.

Torrent'ten indirdiklerinizi kontrol edin. Torrent'ten indirilen çoğu program ve oyun, tam olarak inmemektedir. Programların ve oyunların indirmesi tamamlanmadan, %90'da kalmaktadır. Haliyle eksik dosyalar ISDone.dll ve Unarc.dll hatasına neden olabilmektedir. Sorunu çözmek için Torrent programına girilerek, aynı program ya da oyunun yüklenmesini tamamlamaya zorlanması gerekmektedir. Sorun eksik dosyalardan kaynaklanıyorsa problem, yüklenmeden sonra çözülecektir.

Güvenlik duvarından izin verin. Çoğu zaman güvenlik duvarı ayarları da ISDone.dll ve Unarc.dll hatasına neden olabilmektedir. Gerekli izinleri vermek için Windows arama kutusuna, Windows Güvenlik Duvarı yazarak bir uygulamaya windows güvenlik duvarı üzerinden izin ver'e girilmesi gerekmektedir. İzin verilen uygulamalar ve özellikler listesinden, kullandığınız programın ya da oyunun izinli olup olmadığını görebilirsiniz. Değilse ayarları değiştir butonuna tıklayarak, gerekli izinleri verebilirsiniz. Problem güvenlik duvarı ayarlarından kaynaklanıyorsa işlemin ardından çözülecektir.

Bulut tabanlı ve gerçek zamanlı korumayı kapatın. ISDone.dll ve Unarc.dll hatası alınmasının bir diğer nedeni de bulut tabanlı ve gerçek zamanlı korumanın açık olmasıdır. Windows Defender Güvenlik Merkezi'ne girerek, Ayarlar bölümünden bulut tabalı ve gerçek zamanlı koruma özelliğini kapatabilirsiniz. Virüs ve tehdit koruması ayarları'na tıkladığınızda gerçek zamanlı ve bulut tabanlı koruma seçeneklerini görebilirsiniz. Açık seçeneğinin üzerine tıkladığınızda Kapalı olarak değişecektir. Her iki seçeneği kapattıktan sonra, hata aldığını oyunu ya da programı farklı bir kaynaktan tekrar yükleyerek hata alıp almayacağınıza bakabilirsiniz.

Torrent alternatifi siteleri kullanın. ISDone.dll ve Unarc.dll hatası genel olarak Torrent'ten indirilen programlardan ve oyunlardan kaynaklanmaktadır. Hatayı gidermek için, Torrent yerine alternatifi olan siteleri de kullanabilirsiniz. Daha az popüler olan siteleri tercih etmeniz, hata alma oranınızı düşürecektir.