Instagram'a hikaye yüklerken en ve boy oranının ayarlanması gerekmektedir. En ve boy oranının ayarlanmaması hikayenin Instagram tarafından otomatik olarak biçimlendirilmesine neden olacaktır. Yüklenilen fotoğraf ve video hikayelerinin otomatik biçimlendirilmemesi için, yüklemeden önce fotoğrafların ve videoların boyutu 9:16'a sığdırılmalıdır. Eğer hikayelerinizin Instagram tarafından boyutlandırılmasını istemiyorsanız, hikaye boyutu ayarlama yöntemlerini gösterdiğim bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

PhotoGrid

PhotoGrid uygulamasını kullanın.

Hikaye boyutlandırmanın en basit yolu PhotoGrid uygulamasını kullanmaktır. Uygulama hem Android hem de İOS yüklü cihazlar da çalışmaktadır. Google Play ve App Store'dan indirilebilmektedir. İndirildikten sonra, PhotoGrid açılmalıdır. Uygulama açıldığında Izgara, Düzenle ve WowCam adında üç menü belirecektir. Bu üç seçenekten, Düzenle olanına dokunması gerekmektedir.

PhotoGrid

Fotoğraf ve video seçin.

Düzenle seçeneğine dokunulduğunda PhotoGrid uygulaması fotoğraf ve videoların bulunduğu klasörleri alt alta listeleyecektir. Listelenen klasörlerden, boyutlandırılması istenen fotoğraf yahut video seçilmelidir. Ekranın en üstünde yer alan menü çubuğuna dokunulduğunda da farklı imaj barındırma servislerinin bulunduğu ayrı bir sayfa açılacaktır. Dilendiği takdir de bu servisler kullanılarak, farklı kaynaklardan imajlar çekilebilmektedir.

PhotoGrid

9:16 oranını seçin.

Boyutlandırılmak istenilen fotoğraf ya da video seçildiğinde ekran altında bulunan menülerden, Oran seçeneğine dokunulmalıdır. Boyutlandırılmak istenen fotoğraf ve video hikayesinin boyutu 9:16 olarak seçilmelidir. Hikaye dışında yüklenecek Instagram fotoğrafları için, özel olarak sunulan Instagram modu da kullanılabilmektedir. Fakat Instagram modu, ayrıca hikaye boyutlandırılmasında kullanılamamaktadır.

PhotoGrid

Sonraki seçeneğine dokunun.

İmaj boyutlandırması tamamlandığında Sonraki seçeneğine dokunulmalıdır. Sonraki seçeneği ekranın sağ üst köşesinde bulunmaktadır. Sonraki seçeneğine geçilmeden önce, dilenirse boyutlandırılan video ya da fotoğraf ekranın altında bulunan seçeneklerden özelleştirilebilmektedir. PhotoGrid uygulaması kullanıcıları için çok sayıda çıkartma, filtre ve özel rötuş seçenekleri sunmaktadır.

PhotoGrid

Boyutlandırılan hikayeyi kaydedin.

Sonraki seçeneğine dokunulduğunda bir kaydetme ekranı gelecektir. Kaydet butonuna tıklanıldığında PhotoGrid uygulaması tarafından boyutlandırılan video yahut fotoğraf, belirlenen konuma kaydedilecektir. Kaydedilen konuma girildiğinde boyutlandırılan fotoğraf ya da video, hikaye olarak Instagram'a yüklenebilecektir. Sadece Instagram uygulamasından, boyutlandırılan imajın seçilmesi gerekmektedir.

Hikaye Boyutu Sığdırmak İçin InShot Kullanın


Instagram'a video ve fotoğraf boyutu sığdırmak için, InShot uygulamasını da kullanabilirsiniz. InShot uygulaması en az PhotoGrid kadar başarılı bir uygulamadır. Hatta PhotoGrid'dan daha zengin bir uygulama dahi olduğunu söylebilirim. Öyle ki InShot uygulaması Play Store'da 1.724.219 kişi tarafından, App Store'da da 78.408,99 kişi tarafından tercih edilerek indirilmiştir. Eğer siz de tercih ederseniz uygulamayı aşağıdaki Play Store ve Apple Store linklerinden inceleyerek indirebilirsiniz.

Android - https://play.google.com/inshot

İOS - https://itunes.apple.com/inshot

Uygulama indirildikten sonra...

InShot uygulaması açıldığında Yeni Oluştur başlığı altında Video, Fotoğraf ve Kamera seçeneklerinin yer aldığı bir menü belirecektir. Menüden boyutlandırılmak istenen imaja göre video ya da fotoğraf seçeneği seçilmelidir. Kamera seçeneği anlık çekilecek video ve fotoğraflar için kullanılmaktadır.

Video yahut fotoğraf seçeneğine girildiğinde Eylemini Galeri Kullanarak Tamamla adında bir seçenek belirecektir. Daima bağlantısına dokunularak, eylem onaylanmalıdır.

Galeri dışında çevrimiçi depolama hizmeti kullananlar, hemen altında bulunan Farklı Bir Uygulama Kullan seçeneğini seçerek ilerlemelidir.

Yönlendirilen sayfadan, sığdırılması istenen imaj dosyası seçilmelidir.

İmajın en ve boy oranı ayarlanmalıdır. Fotoğraf ve videonun boyutu 9:16 olarak boyutlandırılmalıdır. Fotoğraf ve videoların, olduğu gibi sığdırılması için de belirlenen çerçeveye oturtulması gerekmektedir. Çerçevenin dışında kalması, Instagram'a yüklendiğinde yeniden boyutlandırılmasına neden olacaktır.

Boyutlandırma tamamlandığında onaylama (✓) işaretine tıklanmalıdır.

Fotoğraf ve video boyutlandırması sonrasında dilenirse ekranın altında bulunan düzenleme menülerinden çıkartma, metin, efekt ve müzik gibi değişik eklemeler de imajlara eklenebilmektedir.

Yapılan işlem yine aynı alt menüde bulunan kaydet butonundan kaydedilebilmektedir.

Kaydet butonuna tıklandığında videolar için görüntü kalitesinin belirlenmesini istenmektedir. 480p, 640p, 720p ve Özelleştir seçenekleri çıkmaktadır. Instagram için en ideal görüntü kalitesi 480p'dir. Listeden 480p seçilerek, tamam butonuna tıklanmalıdır. Sonrasında boyutlandırılan videolar da kaydedilecektir.

Instagram İçin Profesyonel Hikayeler Hazırlayın


Hem Instagram hikaye boyutunu ayarlamak hem de daha profesyonel hikayeler hazırlamak için Canva uygulamasını da kullanabilirsiniz. Canva uygulaması InShot ve PhotoGrid'ten farklı olarak İOS ve Android desteği sağlamasının yanında canva.com adresi üzerinden kullanılabilmektedir. Hatta Chrome tarayıcısı kullananlar için, eklenti desteği de sağlamaktadır.

Site - https://www.canva.com

Android - https://play.google.com/canva

İOS - https://itunes.apple.com/canva

Canva yukarıdaki adreslerden, indirilebilmektedir. Firefox ve Opera gibi farklı tarayıcılar kullananlar içinde aynı özellikleri web sitesi üzerinden sağlamaktadır.

Canva kullanılırken...

Uygulama açıldığında farklı şablonlar sunan bir ekran gelecektir. Hazır grafikler, sunumlar, afişler, Facebook kapak fotoğrafları ve Instagram gönderileri Canva'nın sunduğu özelliklerden bazılarıdır.

Instagram gönderileri seçeneği hikaye moduna uymamaktadır. Daha çok hikaye modu dışındaki Instagram gönderileri için sunulan bir özelliktir. O yüzden hikaye modu için fotoğraf hazırlanacağında Canva'nın sunduğu Instagram gönderileri modu seçilmemelidir.

Tasarım Oluşturun butonuna tıklanmalıdır.

Açılan sayfadan Özel Boyutlar Kullanın bağlantısına girilmelidir. Bağlantıya girildiğinde ekrana genişlik ve yükseklik değerlerinin ayarlanabileceği bir pencere gelecektir.

PX değerine tıklanarak, İNÇ seçilmelidir.

Genişlik değerine 9, yüksekli değerine de 16 girilmelidir. Tasarla butonuna tıklanarak, girilen İNÇ değerleri onaylanmalıdır.

Akabinde Yüklemeler sayfasına girilerek, kendi görsellerinizi yükleyin butonuna tıklanmalıdır ve yüklenmek istenen görsel seçilmelidir. Görsel 9:16 İNÇ boyutunda oluşturulan çerçeveye sığdırılarak, ayarlanmalıdır.

Arka plan, metin, düzenler ve bileşenler araçlarından görselle oynanabilmektedir.

Hikaye için hazırlanan fotoğraf tamamlandığında indir butonuna tıklanarak, yüklenebilmektedir. Kullandığınız cihaz ya da platforma göre anlattıklarım değişiklik gösterecektir. Dipnot olarak eklemekte fayda görüyorum. Canva uygulaması sadece fotoğraf boyutlandırılmalarında kullanılabilmektedir.

Alternatif Hikaye Boyutu Ayarlama Uygulamaları


Instagram hikaye boyutunu ayarlamak için, alternatif uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Önerdiğim diğer uygulamaların hoşunuza gitmemesi durumunda bu başlık altında tavsiye ettiğim diğer uygulamaları da Instagram hikaye boyutunu ayarlarken kullanabilirsiniz.

Fotoğraf boyutlandırmak için Adobe Spark Post uygulamasını kullanın. Adobe Spark Post uygulaması dünyaca tanınan Adobe Systems yazılım şirketi tarafından geliştirilen bir uygulamadır.

Uygulamanın hem Android hem de İOS sürümü bulunmaktadır. Ayrıca spark.adobe.com adresi üzerinden, çevrimiçi olarak bilgisayardan da kullanılabilmektedir.

Uygulama boyutlandırmanın dışında fotoğraflara metin ekleme, el ilanları hazırlama, poster oluşturma araçları da sunmaktadır.

Video boyutlandırmak için PocketVideo uygulamasını indirin. PocketVideo videoları boyutlandırmak, efekt eklemek, metin yazmak ve çıkartma eklemek için birebirdir.

Kullanıcılarına diğer uygulamalardan farklı olarak, video düzenlemek için çok gelişmiş araçlar sunmaktadır.

Uygulama İOS ve Android platformlarını desteklemektedir.

Hareketli hikayeler için Hype Type uygulamasını kullanın. Hype Type uygulaması saniyelik hareketli Instagram hikayeleri oluşturmak için tasarlanmıştır.

Bir videonun 2 ila 4 saniye arasında geçen bir bölümünü kırparak, Instagram için hareketli hikayeler oluşturmaktadır. Sürenin seçimi tamamen kullanıcılara bırakılmıştır.

Kırpılan video kaydedilmeden önce istenirse efektli yazılar ve çıkartmalarla özel olarak süslenebilmektedir.

PicPlayPost kullanarak video kolajları hazırlayın. PicPlayPost uygulaması fotoğraflardan, hareketli resimlerden ve videolardan kolajlar hazırlanan gelişmiş bir uygulamadır.

15 saniye ila 1 dakika arasında video kolajları hazırlayabilmektedir.

Instagram dışında Facebook, Tumblr, Snapchat ve YouTube gibi sosyal mecraları da desteklemektedir.

Android ve İOS için de iki ayrı sürümü bulunmaktadır.