URL kısaltmak istediğim çoğu zaman Google link kısaltma servisini kullanırım. Gerek kullanımının kolay olması, gerek reklamsız bağlantılar sunması ve en önemlisi de kısalttığım linklerin istatistiklerini göstermesi, Google link kısaltma servisini tercih etme nedenimdir. Eğer siz de link kısaltmak için bir servis arayışındaysanız, Google'ın URL kısaltma servisini web sitesi üzerinden, Chrome eklentisi ya da mobil uygulama olarak kullanabilirsiniz.

Google Link Kısaltma Servisini Kullanmak

Goo.gl adresine girin.

Google link kısaltma servisini web sitesi üzerinden kullanmak için, goo.gl adresine girmeniz gerekmektedir. Kullandığınız tarayıcının adres satırına "goo.gl" yazarak ya da verdiğim bağlantıya tıklayarak Google'ın link kısaltma servisine ulaşabilirsiniz. Servisi eklenti ve uygulama olarak kullanmak istiyorsanız, yazının altında yer alan eklenti ve uygulama kullanımı anlattığım başlıkları okuyabilirsiniz.

Google Link Kısaltma Servisini Kullanmak

Kısaltmak istediğiniz linki yapıştırın.

Goo.gl adresine girdiğinizde "Your original URL Here" yazan bir kutucuk göreceksiniz. O kutucuğun içine kısaltmak istediğiniz URL bağlantısını eklemelisiniz. Bağlantıları direkt kopyalayarak yapıştırabileceğiniz gibi elle de yazabilirsiniz. Kısaltmak istediğiniz URL elle yazılmayacak kadar uzunsa linki adres satırından kopyalayarak kısa yoldan kutucuğun içine yapıştırabilirsiniz.

Google Link Kısaltma Servisini Kullanmak

Robot olmadığınızı belirtin.

Bağlantı linkini "Your original URL Here" kutucuğuna girdikten sonra, altında yer alan "Ben robot değilim" kutucuğuna tik bırakmanız gerekmektedir. reCAPTCHA doğrulamasını yapmadığınız takdir de Google, link kısaltma servisini kullanmanıza izin vermeyecektir. Kısaltma servisi kullandırmak için Google, reCAPTCHA doğrulamasının yapılmasını istemektedir. Google hesabınız varsa, doğrulamayı atlayarak geçebilirsiniz.

Google Link Kısaltma Servisini Kullanmak

Shorten url butonuna tıklayın.

reCAPTCHA doğrulamasının ardından, "SHORTEN URL" butonuna tıklayarak "Your original URL Here" kutucuğuna girdiğiniz linki kısaltabilirsiniz. Linkin kısaltılması yaklaşık olarak 3 ila 5 saniye arasında sürecektir. "SHORTEN URL" butonuna tıklar tıklamaz Google, kısaltılmış linkin olduğu ufak bir pencere açacaktır. Açılan o pencereden, kısaltılan linkinizi alabilirsiniz.

Google Link Kısaltma Servisini Kullanmak

Kısaltılan linkinizi alın.

Your original URL Here kutucuğuna girdiğiniz linki, SHORTEN URL butonuna tıklarak onayladığınızda karşınıza "Your short URL" adında ufak bir pencere açılacaktır. Your short URL başlığının altında yazan goo.gl uzantılı link, Your original URL Here kutucuğuna girdiğiniz linkin Google tarafından kısaltılmış halidir. Linkin hemen yanında yer alan kopyalama butonuna tıklayarak, linki alabilirsiniz.

Google Link Kısaltma Servisini Kullanmak

Linke tıklayanları görün.

Kısalttığınız linke giren kişileri görmek için, "Your short URL" sayfasında bulunan "See analytics data" bağlantısına tıklamalısınız. See analytics data bağlantısına tıklamanız kısalttığınız link hakkında geniş bilgiler sunan, ayrı bir sayfaya yönlendirilmenizi sağlayacaktır. Sayfa linke kaç kişinin tıkladığı, ne zaman tıkladığı ve hangi ükelerden tıkladığı gibi çeşitli bilgiler sunacaktır.

Google Link Kısaltma Servisini Kullanmak

Nerelerden tıklandığına bakın.

See analytics data sayfası Total Clicks, Referrers, Browsers, Countries ve Platforms başlıkları altında geniş bilgiler sunacaktır. Total Clicks linke toplamda kaç defa tıklandığını gösterecektir. Referrers linkin nerelerden ziyaretçi aldığını, Browsers hangi tarayıcılardan girildiğini, Countries linke girenlerin yaşadıkları şehirleri ve Platforms da linke tıklandığında hangi cihazın kullanıldığı hakkında bilgi sağlayacaktır.

Google Link Kısaltma Eklentisini Kullanın


Google link kısaltma servisini eklenti olarak da kullanabilirsiniz. Chrome, Firefox ve Opera tarayıcıları için geliştirilen eklentileri kullanarak, goo.gl adresine girmeden istediğiniz linkleri kısaltabilirsiniz.

Chrome için goo.gl URL Shortener (Unofficial) eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi Chrome web mağazasından adıyla aratarak indirebilirsiniz.

Eklentiyi kurduğunuzda kullanmak için yapmanız gereken, kısaltmak istediğiniz sayfalara sağ tıklayarak shorten this page with goo.gl seçeneğini seçmeniz olacaktır.

URL Shortener eklentisi, shorten this page with goo.gl seçeneğine tıklamanızla beraber kısaltılmış linki kopyalayacaktır. Ayrıca eklentiyi kullanmanın bir başka yolu da tarayıcının sağ üst köşedeki logosuna tıklamaktır.

Logoya tıkladığınızda URL Shortener eklentisi girilen sayfanın kısaltılmış bağlantısını sunacaktır.

Firefox için Goo.gl url eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi Firefox Eklentileri sayfasından, adıyla aratarak bulabilirsiniz.

Goo.gl url eklentisinin kullanımı, URL Shortener eklentisine benzemektedir. Kısaltılmak istenen sayfaya sağ tıklandığında Goo.gl url eklentisi çalışacaktır. Eklentinin önerildiği seçeneği seçmeniz, kısaltılmış bağlantıyı kopyalamanızı sağlayacaktır.

Aynı şekilde sağ üst köşede, tarayıcının kenarında görünen Goo.gl url logosuna tıklamanız da yine girilen sayfanın linkini kısaltmanızı sağlayacaktır.

Opera kullananlar da URL Shortener eklentisini kullanabilir. URL Shortener eklentisi Chrome ve Firefox eklentilerinden farklı olarak anonym.to, is.gd, t1p.de ve tinyulr.com uzantılarında da kısa bağlantılar sağlamaktadır.

Opera eklentileri sayfasından, adıyla aratılarak indirilebilmektedir.

Eklentinin kullanımı da son derece kolaydır. Çalışma şekli diğer link kısaltma eklentilerinden farklı değildir.

Tarayıcının kenarında duran URL Shortener logosuna tıklanması, girilen sayfanın URL bağlantısın kısaltılmasını sağlamaktadır.

URL Shorten Extension sayfasında da uygulamanın kaynak kodları yayımlanmaktadır.

İstenildiği takdir de uygulamanın kodları indirilerek, farklı link kısaltma servisleri de eklentiye eklenebilmektedir.

Google Link Kısaltma Uygulamasını Kullanın


Google link kısaltma servisini Android ve İOS yüklü telefonlardan da uygulama olarak kullanabilirsiniz. Goo.gl adresine girmeden, Android ve İOS için geliştirilen özel uygulamalardan linkleri kısaltabilirsiniz.

- Android işletim sistemi kullanıyorsanız, goo.gl URL Shortener (Unofficial) uygulamasını kullanarak linkleri kısaltabilirsiniz. Google Play üzerinden "goo.gl URL Shortener (Unofficial)" yazarak, uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra, kopyaladığınız linki "Shorten" kutucuğuna yapıştırmanız ve ardından da yine kutucuğun altında yer alan "Shorten" butonuna tıklamanız gerekmektedir.

İşlemin ardından, goo.gl URL Shortener uygulaması kısaltılmış linkinizi verecektir.

- İOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefon kullanıyorsanız, URL Shortener uygulamasını kullanabilirsiniz. URL Shortener uygulamasını App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Uygulamayı kullanmak için açmak zorunda değilsiniz.

Bağlantıları kopyaladığınız sırada çıkan "Shortener" butonuna tıklamanız kopyaladığınız linklerin kısaltılmış goo.gl linklerine dönüştürülmesini sağlayacaktır.

Kılsaltılan linklerin kaç defa tıklandığı, nerelerden tıklandığı gibi bilgileri de uygulamayı açarak URL Tracker bölümünden öğrenebilirsiniz.

- Android ve İOS işletim sistemlerinde kullanılabilen, Shortify uygulamasını da kullanabilirsiniz. Shortify uygulaması Google Play ve App Store'dan indirilebilmektedir.

Uygulama girilen sayfaların linklerini otomatik olarak kısaltmaktadır.

Linklerin üzerlerine tıklanıldığında kısaltışmış versiyonlarını göstermektedir. İkinci defa tıklandığında bağlantıların kısaltılmış linklerini kopyalamaktadır.

Uygulamanın hangi bağlantıları kısaltacağı, ayarlar sayfasından ayarlanabilmektedir.

Her bağlantıyı kısaltılması istenmediği takdir de bağlantıları tıkladığımda kısalt seçeneği seçilerek aktif edilmelidir. Tıkladığımda kısalt seçeneğinin seçilmesi, bağlantıların otomatik kısaltılmasını sadece tıkladığınızda kısaltılacak şekilde kısıtlayacaktır.

Alternatif olarak Goo.gl uygulamasını da Android ve İOS'da kullanabilirsiniz. Fakat diğer uygulamalara göre daha az özellik sunmaktadır. Linkleri izlemenize izin vermemektedir.

Uygulamayı Google Play ve App Store üzerinden, adıyla bularak indirebilirsiniz.

Google Alternatifi URL Kısaltma Servisleri


Google link kısaltma servisinin dışında URL kısaltırken kullanabileceğiniz, alternatif birkaç servisi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Google link kısaltma servisinin çalışmadığı zamanlar da linklerinizi kısaltmak için, bu URL kısaltma servislerini de kullanabilirsiniz.

Bitly servisini kullanın. Bitly çok kullanılan, popüler link kısaltma servislerinin başını çekmektedir. Goo.gl servisinden daha eski, hatta daha bilinirdir. Twitter'ın yan kuruluşudur. Kullanıcılarının 140 karakter sınırına takılmadan, bağlantı paylaşabilmeleri için oluşturdukları bir web hizmetidir. Bitly.com adresinden, Twitter'dan bağımsız olarak kullanılabilmektedir. Kısaltılan linkler bit.ly şeklinde harf ve rastgele rakamlardan oluşmaktadır.

TinyURL servisini kullanın. TinyURL eskiden popüler olan, günümüzde eski popülerliği kalmamış ama kalitesinden ödün vermeden link kısaltma hizmetini sürdüren bir servistir. Kısaltılan linkleri değiştirmenize izin vermektedir. Bağlantıları "Custom alias" bölümünden, istediğiniz şekillerde değiştirebilirsiniz. Kısaltacağınız linklere adınızı ya da konuyla alakası olan bir başka açıklamayı link uzantısı olarak ekleyebilirsiniz. Servisi tinyurl.com adresinden kullanabilirsiniz.

İs.gd servisini kullanın. İs.gd uzun bağlantıları anında kısa URL adreslerine dönüştürmenizi sağlayan bir link kısaltma servisidir. "Further options ve custom URL" seçeneklerinden, linklerin adı ve izlenme ayarları yapılabilmektedir. İs.gd servisi kullanılarak kısaltılan linkler "/lwnGKu" şeklinde olacaktır.

AdF.ly servisini kullanın. AdF.ly normal link kısaltma servislerinden farklı olarak, kullanıcılarına para da kazandırmaktadır. Kısaltılan linklere, gösterim başına para ödemektedir. Kısalttığınız linklerden para kazanmak isterseniz, adf.ly servisini de kullanabilirsiniz. Servis Facebook, Twitter ve benzer sosyal ağlarda link paylaşımı yapanlara bir gelir kazandırmayı amaçlamaktadır. Günde 73 dolardan, 200 dolara kadar çeşitli seviyeler de paralar kazandırmaktadır. Linklerin gösterim sayıları arttıkça, kazanılan para da beraberinde artmaktadır.