Yeni şarkılar keşfetmek istediğimde Shazam'ın top 100 listelerini kullanırım. En çok arananlar listesinden beğendiğim, tekrar tekrar dinleyeceğim şarkıları ayıklar ve kendime yeni bir top 100 listesi oluştururum. Oluşturduğum o şarkıları daha sonra sokak yürüyüşlerimde, otobüs yolculuklarımda ve müzik dinlenebilecek diğer anlarda yalnızlığıma eşlik etmesi için dinlerim. Eğer siz de yeni şarkılar keşfetmek istiyor ve küçük yalnızlıklarınıza eşlik etmesi için dinleyebileceğiniz keyifli şarkılar arıyorsanız Shazam'ın top 100 listelerinden faydalanabilirsiniz.

Shazam'da Top 100'e Giren Şarkılar | En Çok Arananlar!

Dünya Geneli (shazam.com/world)

Son dönemlerde popüler olan ve dünyanın her köşesine hızla yayılan şarkıları keşfetmek için ilk bakacağınız yer kesinlikle Shazam'ın dünya geneli listesi olmalıdır. Zira dünya geneli listesinde en çok aranan şarkıların, güncel bir kopyası yer almaktadır. Yediden yetmişe herkesin beğendiği ve Shazam kullanarak arattığı, çok beğenilen şarkıları dünya geneli listesine bakarak bulabilirsiniz.

Shazam'da Top 100'e Giren Şarkılar | En Çok Arananlar!

Türkiye (shazam.com/turkey)

Yabancı şarkılarla beraber, çok aranan popüler Türkçe şarkıları da keşfetmek isterseniz Shazam'ın Türkiye listesinden faydalanabilirsiniz. Türkiye listesi yalnızca Türkiye'de yaşayan Shazam kullanıcılarının verilerinden oluşmaktadır. Listede her ne kadar Türkçe ağırlıklı şarkılar fazlalıktaymış gibi görünse de yeni çıkan ve popüler olan farklı dillerde yabancı şarkılarda bulunmaktadır.

Shazam'da Top 100'e Giren Şarkılar | En Çok Arananlar!

Amerika (shazam.com/abd)

Müziğe yön veren bir ülke olması bakımından ve popüler şarkıların ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletleri topraklarından çıkmasından dolayı, yeni şarkılar keşfetmek için Shazam'ın Amerika listesine de göz atmanızı tavsiye ederim. Daha çok rap parçaların öne çıktığı liste de dünya genelinde yer almayan bir çok şarkıyı da Shazam'ın Amerika listesinden bulabilirsiniz.

Shazam'da Top 100'e Giren Şarkılar | En Çok Arananlar!

Rusya (shazam.com/russia)

Shazam'ın Amerika listesinden sonra önerebileceğim müzik zevkimize uyan şarkıların yer aldığı bir diğer liste Rusya'yadır. Dünya genelinde popüler olan şarkılardan, yabancı rap ve pop şarkılarına kadar birçok yeni çıkan şarkı Rusya listesinde yer almaktadır. Ayrıyeten Rusya'da çok dinlenen, Rusça şarkıları da keşfetme ihtimaliniz yüksektir. Her ne kadar Rusça şarkılardan daha çok yabancı şarkılar bulunsa da Rusça bazı şarkılar da vardır.

Shazam'da Top 100'e Giren Şarkılar | En Çok Arananlar!

Almanya (shazam.com/germany)

Almanya listesi de diğer Shazam listeleri gibi yeni çıkan, popüler pop ve rap şarkılarından oluşmaktadır. Zaman zaman liste de Türkçe şarkılar da görülebilmektedir. Özellikle remix parçalar Shazam Almanya listesinde başı çekmektedir. Fakat genel olarak yabancı şarkılar ve Almanca ağırlıklı parçalar liste de öne çıkmaktadır. Listeyi farklı kılan başı çeken remix parçalardır.

Tüm Zamanların En Çok Aranan Top 100 Şarkısını Keşfedin


Tüm zamanların en çok aranan top 100 şarkısını keşfetmek için, Shazam'ın özel olarak oluşturduğu onur listesinden faydalanabilirsiniz. Listeye Hall of Fame sayfasından ulaşabilirsiniz.

Onur listesine ulaşmak için aşağıdaki adresi de kullanabilirsiniz.

https://www.shazam.com/hall-of-fame

Dilerseniz listedeki şarkıları, şarkıların yanında bulunan üç noktaya tıklayarak telefonunuza yahut bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Peki ama nasıl?

Şarkıya git bağlantısına tıkladığınızda Shazam sizleri, sadece o şarkı için oluşturulmuş özel bir sayfaya yönlendirecektir. Genellikle şarkı sayfalarında bir YouTube videosu yer almaktadır.

Çok kolay bir şekilde YouTube bağlantısı kopyalanarak, y2mate.com ya da offliberty.com adreslerinden MP3 formatında indirebilirsiniz.

Verdiğim adreslerin çalışmaması durumunda Google'dan Youtube Online Download yahut Youtube Online Converter kelimelerini aratarak da benzer işlemi yapan sitelere ulaşabilirsiniz.

Peki Shazam'ın şarkı sayfasında video bulamadığınız da ne yapacaksınız?

Cevabı YouTube videolarını müzik dosyalarına çevirmekten çok da zor değil! Sayfanın üstüne yazan sanatçı ismi ve şarkı ismini kopyalayarak, YouTube'de kullanacaksınız. İsmi ve şarkıyı zaten yan yana yazdığınızda YouTube size ilgili şarkıyı bulacaktır. Bulamaması ihtimaline karşı ki, bu çok düşük bir ihtimaldir.

Yine Shazam sayfasında yer alan şarkı sözlerini kullanabilirsiniz. Sözlerin bir kısmını Google arama motoruna yazdığınızda sözlere sahip şarkıyı karşınıza çıkartılacaktır.

Hiç olmadı Çalan Şarkıyı Bulmak İçin 17 Yol başlığı altında önerdiğim midomi.com adresini de şarkıları bulmak için kullanabilirsiniz. Şarkıyı mırıldanmanız, dinletmeniz yahut arama kutusuna şarkıdan ufak bir parça yazmanız Midomi'nin ilgili şarkıyı bulması için yeterli olacaktır.

Midomi sizin için aradığınız şarkının YouTube videosunu, sözlerini ve sanatçı bilgilerini anında listeleyecektir. Online bir hizmet olduğundan indirmek ve kurmak gibi bir derdi de yoktur. Çok rahat bir şekilde verdiğim adresten indirmeden kullanılabilmektedir.

Geleceğin Hiti Olacak Top 100 Şarkısını Keşfedin


Geleceğin hiti olacak top 100 şarkısını keşfetmek için Shazam'ın özel listelerinden faydalanabilirsiniz. Normal ülke listelerinden farklı olarak, geleceğin hit şarkılarına Charts sayfasından ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıdan Charts sayfasına girebilirsiniz.

https://www.shazam.com/charts

Geleceğin hiti şarkılarını kendi başınıza keşfetmeden önce, önermek istediğim bazı hit ülke listetelerini kısaca sıralamak istiyorum. Hit şarkıları keşfederken yardımcı olacaktır.

Geleceğin hiti olacak top 100 listelerini incelerken ABD, Almanya ve daha sonrasında da UK yani Birleşik Krallık listelerine ağırlık vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Zira başta ABD olmak üzere, Birleşik Krallık ve Almanya müziğe yön veren ülkelerin arasında yer almaktadır.

Özellikle Almanya şarkı kültürü olarak bize yakındır. Nedeni de Almanya'da yaşayan gurbetçi kardeşlerimizdir. Kendimize daha yakın ezgilerin bulunduğu yeni şarkıları keşfetmek için, Almanya listesi önemlidir.

Popüler olacak şarkıları keşfetmek içinde ABD ve Birleşik Krallık listelerini incelemek yeterlidir. Bu iki liste müzik piyasasının nabzını çok iyi yansıtmaktadır.

ABD listesine United States, Birleşik Krallık listesine United Kingdom ve Almanya listesine de Germanya bağlantılarından ulaşabililirsiniz.

ABD - https://www.shazam.com/united-states

UK - https://www.shazam.com/united-kingdom

Almanya - https://www.shazam.com/germany

Diğer ülke listelerine ise yazının başında sayfa adresini belirttiğim "Charts" sayfasından ulaşabilirsiniz. Zira bu önerdiğim üç listeden farklı olarak, Avustralya listesini de bir dördüncü liste olarak göz atabilirsiniz.

Hit olabilecek şarkılardan ziyade dünyada yeteri kadar ismi duyulamayan, sır gibi saklanmış, çok az kişinin tanıdığı sanatçıları da ayrıca Avustralya listesinden keşfedebilirsiniz. Hatta Avustralya listesinin yanında bu tip sanatçı ve şarkıları keşfetmek için İspanya listesinden de faydalanabilirsiniz. Özellikle daha önce hiç dinlemediğiniz İspanyol sanatçılarının şarkılarını listeden bulabilirsiniz.

Fransa listesinden de bu tip sanatçıların yer aldığını ayrıca bilgi olarak belirmek isterim. Genel olarak biraz vakit ayırır ve tüm var olan listeleri incelerseniz, geleceğin hiti olabilecek yeni şarkıları rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Ama önerdiğim sıralamayı bozmamak kaydıyla!

Shazam'da Top 100'e Giren Diğer Şarkıları Bulun


Shazam'da top 100'e giren diğer şarkıları keşfetmek için pop, rap, dans, latin ve country kategorilerine bakabilirsiniz. Pop, rap, hip hop, latin ve country kategorileri normal listelerden farklı olarak, belli tarzlardaki müzikleri ayrı olarak listelendirmektedir. Özellikle tek tarz müzik dinleyen kişilerin aradıkları şarkıları daha kolay bulmaları amaçlanmaktadır. Ben de bu amaçtan yola çıkarak, ufak bir liste hazırladım.

Pop şarkılarını bulun.

Pop şarkılarını bulmak için, aşağıdaki Pop bağlantısını kullanabilirsiniz

https://www.shazam.com/pop

Dünya genelinde en çok aranan ve popüler olan pop şarkılarının küçük bir listesi sunulmaktadır. Liste aranan şarkılara bağlı olarak sık sık güncellenmektedir. O yüzden bugün gördüğünüz sıralama bir hafta sonra göreceğiniz sıralamadan çok daha farklı olabilmektedir.

Rap şarkılarını bulun.

Rap şarkılarını keşfetmek için aşağıdaki Hip Hop bağlantısını kullanabilirsiniz.

https://www.shazam.com/hip-hop

Rap sayfası da Pop sayfası gibi dünya geleninden gelen arama sonuçlarıyla oluşturulmaktadır. Listede yer alan şarkılar, dünya genelindeki Shazam kullanan kullanıcıların en çok arattıkları şarkılardan oluşmaktadır.

Dans müziklerini keşfedin.

Dans müziklerini bulmak ve keşfetmek içinde aşağıdaki Dans bağlantısından yararlanabilirsiniz.

https://www.shazam.com/dans

Pop ve Rap sayfası için söylediklerim, Dans sayfası içinde geçerlidir. Dans sayfasındaki veriler dünya genelinde Shazam kullanan kullanıcıların arattıkları sonuçlara göre oluşturulmaktadır.

Latin ve country müziklerini bulun.

Latin ve Country müzikler bulmak için shazam.com bağlantısının sonuna /latin ve /country şeklinde eklemeniz yeterlidir. İlgili bağlantılar sizleri Shazam'da top 100'e giren latin ve country şarkılarına götürecektir.

Farklı olarak, adresin sonuna /charts uzantısını eklemeniz durumunda top 100'e giren tüm listeleri görebilirsiniz.

Ülke listelerinden, gelecek hit listelerine kadar her türlü listeye bağlantısından ulaşabilirsiniz. Pop, rap, dans latin ve country gibi ayrıştırılmış müzik listelerini de yine aynı bağlantı üzerinden görebilirsiniz. Hatta eklenmesi muhtemel diğer top 100 listelerine yine aynı bağlantıdan ulaşabilirsiniz.