Facebook'tan topluca kaldırmak istediğiniz zaman tüneli gönderilerini teker teker seçerek uğraşmak zorunda değilsiniz. Tüm gönderileri otomatik olarak temizlemek için Chrome ve Firefox'a özel geliştirilen toplu zaman tüneli silme eklentilerini kullanabilirsiniz. Hatta hiç eklenti kurmadan dahi tüm gönderileri gizleyerek, temizleme yoluna gidebilirsiniz. Eğer siz de Facebook zaman tünelinden nasıl toplu gönderi silindiğini merak ediyorsanız, tüm gönderileri temizleme yöntemlerini gösterdiğim bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Facebook Toplu Zaman Tüneli Silme | Tüm Gönderileri Temizleme!

Social book post uzantısını ekleyin.

Facebook zaman tünelini Chrome kullanarak silmek için, Social Book Post Manager uzantısını eklemeniz gerekmektedir. Uzantıyı Chrome Web Mağazası'ndan temin edebilirsiniz. Hatta Google'a "Social Book Post Manager" yazarak da eklentiye ulaşabilirsiniz. Uzantı sayfasına girdiğinizde "Chrom'e Ekle" butonuna tıklamanız ve ardından, "Uzantı Ekle" seçeneğini onaylamanız uzantının eklenmesi için yeterli olacaktır.

Facebook Toplu Zaman Tüneli Silme | Tüm Gönderileri Temizleme!

Hareket dökümü sayfasını açın.

Social Book Post Manager uzantısını Chrome'a ekledikten sonra, Facebook'u açarak hareket dökümü sayfasını açmalısınız. Hareket dökümü sayfasını, Facebook'tan çıkış yaptığınız menüyü açarak görebilirsiniz. Çıkıp yap seçeneğinin birkaç basamak yukarısında yer alacaktır. Social Book Post Manager uzantısının tüm gönderileri temizleyebilmesi için, hareket dökümü sayfasına girilmesi zorunludur.

Facebook Toplu Zaman Tüneli Silme | Tüm Gönderileri Temizleme!

Gönderiler seçeneğini seçin.

Hareket dökümü sayfasını açtığınızda filtreler bölümünden "Gönderiler" seçeneğini seçmelisiniz. Zaman tüneli gönderilerini, uzantının doğru çalışması için gönderi filtrelemesi bölümünden yıl olarak filtrelemelisiniz. Gönderi tarihlerinin üzerine gelerek tıklamanız, silmek istediğiniz gönderilerin açılmasını sağlayacaktır. Tüm yıllara ait gönderileri silmek niyetindeyseniz tüm yılları tek tek açarak, seçmek zorundasınız.

Facebook Toplu Zaman Tüneli Silme | Tüm Gönderileri Temizleme!

Uzantıyı açarak zaman tünelini silin.

Filtreleme işleminin ardından, Social Book Post Manager uzantısını çalıştırabilirsiniz. Uzantı menü çubuğunun hemen yanında yer almaktadır. Üzerine tıklamanız açılması için yetecektir. Uzantı açıldığında filtrelediğiniz yıl ve ayı seçerek, delete butonuna tıklamalısınız. Tüm yılları filtrelediyseniz, yıllar bölümünden select all seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Silme hızını da speed bölümünden ayarlayabilirsiniz.

Facebook Toplu Zaman Tüneli Silme | Tüm Gönderileri Temizleme!

Silme işlemini onaylayın.

Delete butonuna tıkladığınızda Social Book Post Manager uzantısı, silmek istediğiniz zaman tüneli gönderilerini tarayarak seçecektir. Ekranda beliren "Scaning" uyarısı "Confirm to delete" seçeneğine dönüştüğünde üzerine gelerek tıklamalısınız. Tıkladığınızda ufak bir menü açılacaktır. Açılan menüden önce "Select All" daha sonra da tekrar açarak "Confirm" seçeneğini seçmelisiniz. Ardından zaman tüneli temizleme işlemi başlayacaktır.

Firefox'tan Facebook Zaman Tüneli Silme


Facebook zaman tünelini silmek için Firefox da kullanabilirsiniz. Chrome'dan farklı olarak Firefox mobil eklenti desteği de sağlamaktadır. Bilgisayarı olmayan ve zaman tünelini telefondan silmek isteyen kişilerce kullanılabilir.

Eğer Firefox yüklü değilse, Google'a "Firefox İndir" yazarak tarayıcıyı temin edebilirsiniz.

Resmi indirme adresi mozilla.org'dur. Zaten Firefox kullanıyorsanız, sonraki adımlara geçebilirsiniz.

Firefox tek başına Facebook zaman tünelini temizlemeyemecektir. Firefox'un Facebook zaman tünelini silebilmesi için Greasemonkey eklentisine ihtiyacı vardır.

Eklentiyi "Firefox Eklentileri" sayfasından temin edebilirsiniz. Yahut Greasemonkey bağlantısına tıklayarak da eklentiye ulaşabilirsiniz.

Sayfaya girdiğinizde "Firefox'a ekle" butonuna tıklamanız ve ardından eklentinin kurulması için izin vermeniz gerekmektedir. Daha sonrasında Greasemonkey eklentisi Firefox'a kurulacaktır.

Greasemonkey kurulduğunda betik dosyası da peşinden eklenmelidir. Yoksa Greasemonkey çalışmayacaktır. Betik dosyasını buradan ekleyebilirsiniz.

Dosyayı açmadan önce Greasemonkey eklentisi de çalıştırılmalıdır. Eklenti çalıştırıldıktan sonra verdiğim bağlantıya tıklayarak betiği Greasemonkey'e ekleyebilirsiniz.

Bağlantıya tıkladığınızda Greasemonkey bir uyarı penceresi çıkartacaktır.

"Kur" butonuna tıklayarak, betiği Greasemonkey eklentisine kurmanız gerekmektedir.

Betiği kurduktan sonra Facebook'a girerek hareket dökümü sayfasını açmanız gerekmektedir.

Sayfaya girdiğinizde "Activity Log" adında bir araç belirecektir. Aracın belirmemesi durumunda F5 tuşuna basarak sayfayı yenilemelisiniz.

Eğer araç hala belirmediyse hareket dökümü sayfasından, gönderiler bağlantısına girmelisiniz. Araç gönderiler bağlansına girdiğinizde kesin belirecektir.

Activity Log aracı belirdiğinde Auto-scroll ve Run kutucuklarını işaretlemelisiniz. Ardından da "Privacy Extension" bölümünden "Delete Everything" seçeneğini belirlemelisiniz.

Seçeneği belirlemenizin arkasından bir uyarı gelecektir. "Ok" diyerek, uyarıyı onaylamalısınız. Uyarıyı onayladıktan sonra Greasemonkey eklentisi, Facebook zaman tüneli temizleme faaliyetine başlayacaktır.

Eklenti çalışırken başında durmanız ve ikinci bir sekme yahut pencere açmamanız gerekmektedir.

Program ve Eklentisiz Facebok Zaman Tüneli Temizleme


Program ve eklenti kurmadan da Facebook zaman tünelini temizleyebilirsiniz. Mesajlarınız gerçek anlamda silinmesede zaman tünelinizden gizlenecektir. Zaman tünelinize bakan yabancı bir kişi, daha önce paylaştığınız zaman tüneli gönderilerinizi göremeyecektir.

Peki ama nasıl?

Öncelikle Facebook hesabınızı açmanız gerekmektedir. Açtıktan sonra profil sayfanıza girerek, hareket dökümünü gör butonun yanında bulunan üç noktaya tıklamalısınız.

Tıkladığınızda zaman tüneli ayaları bağlantısının da yer aldığı küçük bir menü açılacaktır. Açılan o menüden zaman tüneli ayaları seçeneğini seçmelisiniz.

Bağlantıyı seçtiğinizde Facebook sizi "Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları" bölümlü bir sayfaya yönlendirecektir. O sayfadan Zaman Tüneli başlığının karşısındaki ayarları Arkadaşlar ve Sadece Ben olarak değiştirmeniz önemlidir.

Ayarları değiştirdikten sonra zaman tüneli sıfırlamasına geçebilirsiniz. Sıfırlamak için Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları'nın sol üstündeki Gizlilik sayfasına girmeniz gerekmektedir.

Gizlilik sayfasına girdiğinizde karşınıza "Paylaştıklarımı kimler görebilir?" adında bir bölüm açılacaktır.

İşte o bölümden geçmiş gönderilerinizi sıfırlayabilirsiniz.

Geçmiş Gönderileri Sınırla bağlantısına tıkladığınızda karşınıza eski gönderilerinizi sınırlayabileceğiniz bir buton çıkacaktır. Butona tıkladığınızda bütün eski gönderileriniz sadece sizin göreceğiniz şekilde sınırlanacaktır.

Eski gönderileriniz sınırladıktan sonra, Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları bölümüne tekrar geri dönerek zaman tünelinde paylaştıklarınızı kimlerin görebileceğini değiştirebilirsiniz.

Ayarları sıfırladığınız için, zaman tünelini arkadaşlarınızın görebileceği şekilde tekrar açmanızın hiçbir zararı olmayacaktır. Hatta zaman tünelinizin silinip silinmediğini yine aynı Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları sayfasından, Başkasının Gözünden Gör bağlantısına tıklayarak test edebilirsiniz.

Eğer zaman tünelindeki sınırladığınız içerik, başkasının gözünden gör özelliğinden bakıldığında görünmüyorsa içeriği doğru bir şekilde sınırlamışsınız demektir. Fakat sınırladığınız içerik, başkasının gözünden baktığınızda halen görünmeye devam ediyorsa içeriği sınırlandıramamışsınızdır.

Facebook Zaman Tünelini Silmenin Farklı Yolları


Facebok zaman tünelini silmenin Chrome, Firefox ve gönderi sınırlamadan farklı olarak yapılan değişik yolları da var. Yukarıda önerdiğim Facebook zaman tünelini temizleme yöntemlerinin işe yaramaması durumunda bu bölümde bahsettiğim, farklı tavsiyeleri de ayrıca değerlendirebilirsiniz.

HiraMacro uygulamasını kullanın. HiraMacro uygulaması daha çok oyunlarda para ve level kasmak için kullanılmaktadır. Fakat farklı olarak Facebook zaman tünelini silerken de kullanılabilir.

Kullanımı son derece kolaydır, uygulamayı çalıştırmanız ve daha sonrasında zaman tüneli mesajlarından birini el yordamıyla kaldırmanız gerekmektedir.

Mesajı kaldırdığınızda HiraMacro uygulamasını durdurabilirsiniz. Daha sonrasında HiraMacro ile kaydettiğiniz silme işlemini başlatarak, HiraMacro'nun tüm Facebook mesajlarınızı silmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulamayı Google Play ve Apple Store üzerinden temin edebilirsiniz.

Zaman tüneli silen siteleri kullanın. Zaman tünelini silmek için, eski gönderileri topluca kaldıran siteleri de kullanabilirsiniz. Zaman tünelindeki eski gönderileri kaldıran sitelere, Google'a "Facebook Timeline Delete" yazarak ulaşabilirsiniz.

Yalnız bu tarz sitelerin çok güvenilir olmadıklarını bilmenizi isterim.

Sitelere zaman tünelinizi temizlemeleri için yetki vermeden önce, muhakkak siteler hakkında ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle sitelerin güvenilir olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

Gönderi temizleme scriptlerini kullanın. Tüm gönderileri temizlemek için özel olarak geliştirilen scriptleri de kullanabilirsiniz. GitHub, SourceForge ve GitLab gibi sitelerden, farklı amaçlar için geliştirilen bu tarz scriptleri ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

Kullanımları her ne kadar diğer yöntemlerden daha kolay olmasa da birçok yöntemin sonuçsuz kaldığı alanlarda özel olarak yazılmış scriptleri kullanabilirsiniz.

Sitelerin arama kutularına "Facebook Timeline" ve "Facebook Delete" yazarak, ilgili scriptlere ulaşabilirsiniz.

Scriptlerin nasıl kullanılacaklarını, script açıklamalarını okuyarak öğrenebilirsiniz. Dediğim gibi script kullanmak bilgi gerektiren bir alan, ama açıklamalarda yazanları uygulayarak da scriptleri kullanmasını başarabilirsiniz.