Profesyonel oyuncuların CS GO'da kullandıkları ayarları araştırmamın üzerinden 1 hafta geçti. Ekran kartında yapılan ayarlardan maus ayarına, Steam ayarlarından oyun içi ayarlara kadar CS GO'nun bütün özel ayarlarını öğrendim! Eğer siz de CS GO'da yapılan ayarları öğrenmek isterseniz, sizler için hazırladığım en iyi CS GO ayarları rehberime göz atabilirsiniz.

Profesyonel Oyuncuların CS GO Ayarları

Farenizi ayarlayın.

Lazerli ve optik farelerin çoğu düşük DPI özelliğine sahiptir. Profesyonel oyuncuların kullandıkları mouselardan farklıdır. Profesyonel oyuncuların mouseları düşük DPI'lidir. Ortalamaları 400 DPI'yı bulmaktadır. Ayarlamak için Denetim Masası, Donanım ve Ses yolu izlenerek Fare seçeneği açılmalıdır. İşaretçi Seçenekleri bölümünden hız seviyesi 6 olarak belirlenmelidir. İşaretçi hassasiyetini artır seçeneği de kapatılmalıdır. Akabinde CS GO'ya girilerek, fare hassasiyeti 2.0 ya da 3.0 arasında bilek hassasiyetine göre belirlenmelidir.

Profesyonel Oyuncuların CS GO Ayarları

Görüntü ayarlarını değiştirin.

Profesyonel oyuncuların görüntü ayarları performans odaklıdır. Bilgisayarlarının performanslarını maksimum seviyede arttırmak için, görüntü ayarlarını düşürmektedirler. NVIDIA Denetim Masası'ndan, Görüntü Ayarlarını Ön Ayarla Yap seçeneğine girilerek ekran kartı performansı ayarlanabilmektedir. "Benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver" kutucuğunun işaretlenmesi performans ayarlarının profesyonel CS Go oyuncuları gibi düşürülmesini sağlamaktadır. NVIDIA Denetim Masası'na fare kullanılarak girilebilmektedir. Masaüstündeki boş bir alana sağ tıklanılması NVIDIA Denetim Masası seçeneğinin açılmasını sağlayacaktır.

Profesyonel Oyuncuların CS GO Ayarları

3D ayarlarını kapatın.

Performansı daha da arttırmak için çoğu profesyonel oyuncu, 3D ayarlarını ayrıca kapatmaktadır. "Görüntü Ayarlarını Ön Ayarla Yap" seçeneğinin altında bulunan "3D Ayarlarının Yönetilmesi" seçeneğinden tüm ayarlar kapatılmaktadır. Aşağıda yer alan örnekten ayarların nasıl kapatıldığını öğrenebilirsiniz. Kapatılan ayarların dışında diğer seçeneklerde belirtildiği şekilde ayarlanmalıdır.
 • Bağlantılı optimizasyonu: Açık
 • Bilgisayar performansı için optimize et: Kapalı
 • Birden çok kareli örneklenmiş kenar yumuşatma: Kapalı
 • CUDA – GPU'lar: Tümü
 • Doku süzme – Kalite: Yüksek Performans
 • Doku süzme – Eşyönsüz örnek optimizasyonu: Kapalı
 • Doku süzme – Negatif LOD tercihi: İzin ver
 • Doku süzme – Trilineer optimazsyon: Açık
 • Düşey senkronizasyon: Kapalı
 • Eşyönsüz süzme: Kapalı
 • Gölgelendirici önbelleği: Açık
 • Güç yönetimi modu: Maksimum performansı tercih et
 • Kenar Yumuşatma – FXAA: Kapalı
 • Kenar Yumuşatma – Gama düzeltmesi: Kapalı
 • Kenar Yumuşatma – Mod: Kapalı
 • Kenar Yumuşatma – Saydamlık: Kapalı
 • Önceden oluşturulan max kare sayısı: 3D uygulama ayarları kullan
 • Üçlü ara bellekleme: Kapalı
Birden çok ekran/karma GPU hızlandırma seçeneği yukarıdaki seçeneklerden farklı olarak kullanılan ekrana göre belirlenmelidir. Ekran sayısı birden fazla değilse "Tek ekran performans modu" kullanılmalıdır.

Profesyonel Oyuncuların CS GO Ayarları

Renk ayarlarını değiştirin.

Masaüstü renk ayarlarını değiştirmek, profesyonel oyuncuların kullandıkları bir başka ayardır. Genelde oyuna girmeden hemen önce birçok profesyonel oyuncu "Masaüstü renk ayarlarını ayarla" seçeneğinden, "Digital vibrance" değerlerini değiştirmektedir. Digital vibrance değerinin %70 ve %90 arasında değiştirilmesi CS GO'daki diğer oyuncuların daha renkli ve canlı görünmelerini sağlamaktadır. Bir bakıma gece görüşü gözlüğünün gündüz kullanılmasını anımsatmaktadır.

Profesyonel Oyuncuların CS GO Ayarları

Hertz değerini arttırın.

Hertz değeri daha çok kullanılan ekranla alakalıdır, fakat bazı ekranlar çözünürlükleri değiştirildiğinde sahip oldukları hertz değerleri yükseltilebilmektedir. Birçok profesyonel oyuncu da bu yöntemi kullanarak, ekran çözünürlüklerini 1024 x 768'e düşürmektedir. Sonrasında yine Görüntü Ayarları'nın altında bulunan "Görüntü bağdaştırıcısı özellikleri" seçeneğinden, "Monitör" bölümünü kullanarak hertz değerlerini değiştirmektedir. Görüntü Ayarları'na masaüstündeki boş bir alana sağ tıklanarak gidilebilmektedir.

CS GO'nun Steam'deki Ayarları


CS GO'nun Steam'deki ayarları için, Steam'e girerek "Kütüphane" sayfasını açmanız gerekmektedir. Ekranın solunda yer alan listeden Counter Strik Global Offensive'e sağ tıklanmalı ve özellikler seçeneği seçilmelidir. Açılan özellikler penceresinden, "Başlatma Seçeneklerini Ayarla..." butonuna tıklanmalı ve çıkan kutucuğa aşağıdaki ayarlar sırasıyla topluca girilmelidir.

- Başlangıç olarak frekans ayarının yazılması gerekmektedir. Bu ayar yapılan ya da yapılacak monitör ayarının, oyundaki ekran ayarıyla uyuşmasını sağlayacaktır. Ayar -freq kodu kullanılarak yapılmaktadır. Hertz değeri kullanılan ekran değerine göre, -freq 75 yahut -freq 144 şeklinde belirtilmelidir. 60 hertz ekran kullananların, bir değer belirtmesine gerek yoktur. Kodun amacı görüntü aktarımını hızlandırmaktadır.

- Freq komutunun peşinden -novid komutu eklenmelidir. "-novid" komutu, oyun başlangıcında izletilen intro gösterimini kapatmaktadır. Zaman kazandıran ve aynı zamanda FPS'nin düşmesini sağlayan bir komuttur.

- "-tickrate" komutu, rate ayarını belirlemenizi sağlayacaktır. Komut 128 değeri atanarak kullanılmalıdır. "-tickrate 128" şeklinde yazılmalıdır. Komutu kullanmamanız durumunda yansıma problemleri yaşamanız olasıdır. En bilinen problem mermilerim düz gitmiyor olarak anılan yansıma hatasıdır.

- Bir diğer önemli komut, -high'dır. "-high" komutu, işlemcinin CS GO'ya öncelik atamasını sağlamaktadır. Komut CS GO'nun performansını önemli ölçüde arttırmaktadır. Komut kullanılmadan evvel, işlemciyi meşgul eden gereksiz programların kapatılması gereklidir. İşlemciyi meşgul eden başka programların olması komutun istenildiği şekilde işlemciyi CS GO'ya atanmasının önüne geçecektir.

Komutlar "-freq 75 -novid -tickrate -high" şeklinde yazılarak beraberce kullanılmalıdır. CS GO'nun Steam'deki ayarları için belirttiğim komutların kullanılması gerekmektedir. Bu 4 komutun dışında herhangi başka bir komuta ihtiyacınız yoktur. Bazı sitelerde bahsedilen no force komutları artık CS GO'da çalışmamaktadır.

Oyun İçi CS GO Ayarları


Ekran kartı ayarlarını ve Steam ayarlarını yaptıktan sonra, oyun içi CS GO ayarlarının da ayrıca düzenlenmesi gerekmektedir. Zira düzenlenen ayarlarla oyun içi ayarların uyuşmaması, yapılan iyileştirmelerin sonuçsuz kalmasına neden olacaktır. O yüzden CS GO'ya girilerek, "Seçenekler" sayfası açılmalıdır. Ve sayfadaki değerler, aşağıdaki önerilere göre düzenlenmelidir.

Parlaklık değeri sonuna kadar açılmalıdır. Parlaklığın düşük olması görüşü olumsuz etkilemektedir. Koyu karakterlerden oluşan grafikler, parlaklık değerinin düşürülmesiyle beraber renk kaybına uğramaktadır. Değerin arttırılması görüşü arttıracaktır. Parlaklık değeri sonuna kadar yükseltilmelidir.

Görüntü modu bilgisayar monitörü olarak seçili kalmalıdır.

Görüntü oranı 4:3 olarak ayarlanmalıdır. Profesyonel oyuncular 4:3 oranının karakterleri daha iri göstereceğini belirtmektedir.

Çözünürlük 1024 x 768 olarak belirtilmelidir. 1024 x 768 oynanan CS GO ekran kartını daha az yormaktadır. Daha az yorulan ekran kartı daha yüksek FPS verecektir.

Görüntü modu tam ekran olarak ayarlanmalıdır.

Enerji tasarrufu ayarı devre dışı bırakılmalıdır. Enerji tasarrufunun açık olması performansın ciddi anlamda etkilenmesine neden olacaktır. Performans kaybı yaşamamak için, enerji tasarrufu ayarı kapalı tutulmalıdır.

Evrensel gölge kalitesi, çok düşük olarak seçilmelidir. Aynı şekilde Model/Doku Detayı, Efekt Detayı ve Shader Detayı seçenekleri de düşük olarak belirlenmelidir. Seçeneklerin kalitesinin düşürülmemesi performansı etkilemektedir.

Çoklu CPU Kullanımı etkin olmalıdır. Zira CS GO CPU'yu çok fazla kullanmaktadır. Bütün çekirdeklerin kullanılabilmesi için, CPU kullanımı etkin bırakılmalıdır.

Keskinliği yumuşatma modu yok olarak seçilmelidir.

Doku filtreleme modu iki doğrusal süzme olarak ayarlanmalıdır. Bu ayar bilgisayarın donanım özelliklerine göre değişmektedir. Ayarı alınan FPS değerine göre belirlemek gerekmektedir. Mevcut bir ayar belirlenene kadar, iki doğrusal süzme olarak kullanılmalıdır.

Keskinliği yumuşatma etkin bırakılmalıdır.

Üçlü arabellekleme ve Hareket izi devre dışı olmalıdır. Özellikle üçlü arabelleklemenin açık bırakılması FPS'nin 60'a sabitlenmesine neden olmaktadır. FPS'nin sabitlenmemesi için, üçlü arabellekleme seçeneğiyle beraber hareket izi de kapatılmalıdır.

Oyun içi CS GO ayarları önerilen şekilde uygulanmalıdır. Ayaların gelişigüzel kullanılması, performans oranını etkileyecektir. Ayrıca yapılan diğer ayarlarında çakışmasına neden olacaktır. Ayarların tercihe bırakılan kısımlarının dışında birebir olarak uygulanması gerekmektedir. Aksi takdir de performans kaybı yaşatacaktır.

Yapılması Gereken Diğer CS GO Ayarları


Oyun içi CS GO ayarlarının ardından, yapılması gereken diğer ayarları da kısaca sıralamak istiyorum. Yukarıda önerdiğim ayarlarla beraber kullanılması durumunda performans artışını katlayarak arttıracaktır. Aşağıdaki ayarları, "Seçenekler" sekmesinden "Oyun Ayarları" sayfasına girerek önerilen şekilde yapabilirsiniz.

Kabul edilebilir en yüksek eşleştirme pingini ayarlayın. Kabul edilebilir en yüksek eşleştirme pinginin yüksek olması oyun bulma hızınızı arttıracaktır. Fakat normal pinginizi de beraberinde yükseltecektir. Pinginizin yükselmesi oyun kalitesini doğal olarak etkileyecektir. Oyun kalitesini arttırmak için, kabul edilebilir en yüksek eşleştirme pingini düşürmeniz gerekmektedir. Her ne kadar pingi düşürmeniz oyun bulma hızınızı etkileyecek olsa da daha kaliteli oyunlar oynamanızı sağlayacaktır.

Raw girişi ve fare ivmesini kapatın. Raw girişi ve fare ivmesinin kapatılması dönüşleri hızlandıracaktır. Raw girişi ve fare ivmesi açıkken yapılan dönüşler, ikinci bir bilek hareketine ihtiyaç duymaktadır. Dönüş hızının arttırılması için, oyun içi mouse ayarlarından raw girişi ve fare ivmesi kapatılmalıdır.

Radar gösterge boyutunu arttırın. Radar gösterge boyutunun arttırılması oyundaki hareketlerin daha kolay farkına varılmasını sağlayacaktır. Büyütülen radar, sol üst köşeye sabitlendiğinde yansıyan bütün hareketlilik rahatça görülebilmektedir. Profesyonel oyuncuların çoğu radarı 1.3'e ayarlamaktadır. Tercihen daha düşük boyutlarda da kullanılabilir. Fakat önerilen şekli radarın 1.3 seviyesinde kullanılmasıdır.

Geliştirici konsolunu etkinleştirin. Geliştirici konsolunun etkinleştirilmesi oyun sırasında konsolun kullanmasını sağlayacaktır. Özellikle konsol komutlarının sık sık kullanılması gerekliliği göz önünde bulundurulduğunda geliştirici konsolunun etkinleştirilmesi zorunluluktur. Ayrıca kullanmasını bilen için çok bükük kolaylıktır. Geliştirici konsolu etkinleştirildikten sonra, "E" tuşunu basılarak açılabilir. Oyun sırasında yahut, menüsünde olması hiç fark etmez. E tuşu kullanılarak, konsol her daim çağırılabilmektedir.