Biriken Facebook mesajlarını topluca silmenin bir yolunu ararken, 6 farklı mesaj silme yöntemi olduğunu keşfettim. Her ne kadar yöntemlerden bazıları birden fazla kez denenmeyi gerektirse de hepsinin sorunsuzca çalıştığını ilk elden tecrübe ettim. Eğer siz de Facebook'ta toplu mesaj silme konusunda sorun yaşıyorsanız, önerdiğim Facebook toplu mesaj silme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Facebook'ta Toplu Mesaj Silme

Chrome'a mesaj silme uzantısı ekleyin.

Facebook'ta biriken mesajları silmenin en kolay yolu, Chrome tarayıcısına mesaj silme uzantısı eklemektir. Web mağazasına girerek, "Facebook Message Cleaner" yazdığınızda karşınıza Chrome'un mesaj silme uzantıları çıkacaktır. En çok kullanıcı puanı alan ve olumlu yorumlarda bulunulan uzantıları tercih etmeniz, çalışmayan uzantıları ayırt etmenizi sağlayacaktır.

Facebook'ta Toplu Mesaj Silme

Uzantının eklenmesine izin verin.

Eklentiyi belirledikten sonra, Chrome'a uzantının eklenmesi için onay vermeniz gerekecektir. "Chrome'a Ekle" butonuna tıkladığınızda "Denetleniyor..." şeklinde bir yazı belirecektir. Ve hemen akabinde ufak bir bilgilendirme kutucuğu açılacaktır. Açılan kutucuğun altında bulunan "Uzantı ekle" butonuna tıklamanızın ardından da uzantı Chrome'a eklenecektir. Hatta tarayıcının sağ üst köşesinde ufak bir uzantı ikonu belirecektir.

Facebook'ta Toplu Mesaj Silme

Facebook mesajlarını uzantıyla silin.

Tarayıcının sağ üst köşesinde beliren uzantı ikonuna tıklamadan evvel, Facebook mesajlarının yer aldığı sayfayı açmanız gerekecektir. Zira açmadan eklentiyi çalıştırmanız, uzantının mesajları silmesinin önüne geçecektir. Tüm mesajların görüntülendiğinden emin olduktan sonra, uzantı ikonuna tıklayarak eklentiyi çalıştırabilirsiniz. "Select & Delete" butonuna tıkladığınızda tüm mesajlarınız toplu halde silinecektir.

Facebook'ta Toplu Mesaj Silme

Kaldırılan mesajları kontrol edin.

Mesajları silme butonuna tıklamanızın ardından tüm mesajlarınızın kaldırılması gerekmektedir. Fakat zaman zaman mesajların tek seferde kaldırılmadığı da olabilmektedir. O yüzden mesajlarınızın kaldırılıp kaldırılmadığını sayfayı yenileyerek kontrol etmenizde fayda olacaktır. Mesajlarınızın kaldırılmadığını görmeniz halinde aynı işlemi uygulayarak, ilk seferde silinemeyen mesajların ikinci defada kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook'ta Toplu Mesaj Silme

Mesaj bildirimlerini kontrol edin.

Mesajların tamamen kaldırıldığından emin olmak için, Facebook ana sayfasına girerek mesaj bildirim bölümüne bakabilirsiniz. Mesaj bildirim bölümünde mesaj görünmesi durumundan mesajları silmek için bir defa daha uzantıyı çalıştırmanız gerekecektir. Mesajlar mesaj bildirim bölümünden de kaldırıldığında Facebook'ta biriken tüm mesajlarınız toplu halde silinmiş olacaktır.

Bütün Mesajları Topluca Mobil Facebook'tan Silin


Biriken Facebook mesajlarını telefondan silmek istediğinizde farklı bir yola başvurmanız gerekmektedir. Çünkü Chrome tarayıcısının, mobil versiyonunda uzantı desteği bulunmamaktadır. Bunun için Firefox tarayıcısını telefonunuza kurmanız gerekecektir. Firefox'un mobil tarayıcısına mozilla.org/mobil adresinden ulaşabilirsiniz. Mobil Firefox'u kurduğunuzu farzederek sırasıyla anlatıyorum.

- Firefox tek başına Facebook mesajlarınızı silmek için yeterli olmayacaktır. Chrome gibi Firefox da üçüncü şahısların geliştirdiği eklentilere ihtiyaç duyacaktır. O yüzden Firefox'un eklentiler sayfasına gidilerek, Firefox'a Facebook mesajlarını sildirecek olan yeteneği kazandırmanız gerekecektir. İlgili eklentileri bulmak için, "Facebook Message Cleaner" kelimesi aratabilirsiniz. En çok puan alan ve olumlu yorumlarda bulunulan eklentileri tercih etmeniz daha sonrasında mesajları silmeye çalışırken sorun yaşamamanızı sağlayacaktır.

- Mobil Firefox'a Facebook mesajlarını kaldırabilecek eklenti desteğini kazandırmanızın ardından, Facebook hesabına Firefox üzerinden girebilirsiniz. Altını özellikle çiziyorum, zira Facebook hesabınıza Facebook'un kendi uygulamasından girerseniz Firefox'a kurduğunuz eklenti çalışmayacaktır. O yüzden Facebook'a girerken, Firefox'tan girdiğinize emin olmalısınız.

- Mobil Firefox'tan Facebook'u açtığınızda mesajlar bölümüne girmelisiniz. Zira Firefox'a kurduğunuz eklenti, mesajlar bölümüne girmeden devreye girmeyecektir. Mesajlar bölümüne girdiğinizde eklenti, devreye girerek ekranın altında belirecektir. Mesajları silmek için önce beliren eklenti ikonuna tıklamanız ve arından, "Select & Delete" butonuna dokunmanız Facebook mesajlarını toplu halde silmeniz için yeterli olacaktır.

- Mesajların silinmemesi durumunda eklentiyi kapatarak, tekrar açmanız gerekebilir. Eklenti kapatılıp açıldığında mesajları silme komutunu otomatik olarak uygulayacaktır. Mesajlar tamamen silindiğinde ekranda tüm mesajların silindiğine dair bir ibare belirecektir. O ibare göründükten hemen sonra eklentiyi devre dışı bırakabilirsiniz. Yoksa eklenti yeni gelen mesajları da otomatik silmeye çalışacaktır.

Silme Kodu Kullanarak Facebook Mesajlarını Topluca Kaldırın


Yukarıda önerdiğim toplu mesaj silme yöntemlerinin dışında Facebook mesajlarını toplu silme kodu kullanarak da kaldırabilirsiniz. Kodu hem mobil cihazlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Fakat kodu kullanabilmek için Chrome tarayıcısına ihtiyacınız olacaktır. Çünkü Chrome haricinde kod diğer tarayıcılarda çalışmayacaktır. Peki kodu nereden bulacaksınız?

Kodu github.com/653b4307 adresinden kopyalayabilirsiniz. Kodu aldıktan sonra, Chrome tarayıcısının adres satırına yapıştırmanız gerekecektir. Fakat kodu almadan ve kopyalamadan önce Facebook hesabınıza girerek, mesajların bulunduğu sayfayı açmanız gerekmektedir. Yoksa kod çalışa da mesajları silemeyecektir. Ayrıca Chrome'un gizli mod da çalıştırılması kodun bütün mesajları hatasız silmesine yardımcı olacaktır.

Chrome'u gizli mod da çalıştırmak için, Ctrl + Üst Karakter + n tuşlarını kullanabilirsiniz. Yahut sağ üstten yeni gizli pencere seçeneğine tıklayarak, Chrome'u gizli moda geçirebilirsiniz. Gizli moda geçtikten hemen sonra, Chrome'dan Facebook adresinize girebilirsiniz.

Kodu mesajlar sayfasına girene kadar kullanmamanızı öneririm, zira kod önemli diğer bazı duvar yazılarınızı veya fotoğraflarınızı da silmeyi deneyebilir. Mesajlar sayfasını açtığınızda kodu verdiğim bağlantıdan kopyalayarak, Chrome'un adres satırına yapıştırabilirsiniz. Kodu yapıştırır yapıştırmaz tüm mesajlarınız kalıcı olarak silinecektir. Mesajlarınızın içinde silinmesini istemediğiniz mesajlarınız bulunuyorsa kodu kullanmadan evvel, mesajlarınızı arşivlemeniz diğer mesajlarla beraber silinmesinin önüne geçecektir. Aksi halde kod bütün mesajları seçerek, aynı anda hepsini mesaj kutunuzdan temizleyecektir.

Kodun tarayıcınızda çalışmaması durumunda javascript çalıştıran harici bir Chrome uzantısı eklemenizi öneririm. Zira javascript özelliğinin kapalı olması yahut güncel olmayan bir Chrome, kodun çalışmasını engelleyecektir. Zaman zaman sıkı güvenlik ayarında çalışan virüsten koruma programları da kodun elle çalıştırılmasını engellemektedir. Kodu kullanırken bunları göz önünde bulundurursanız, kodun çalışmaması durumunda kodu çalıştıracak değişiklikleri dışarıdan yardım almaksızın uygulayabilirsiniz.

Facebook'ta Toplu Mesaj Silmenin Diğer Yolları


Yukarıda anlattıklarıma ek olarak Facebook'ta toplu mesaj silmenin diğer yollarını da kısaca anlatmak istiyorum. Önerdiğim diğer toplu mesaj silme yöntemlerinin çalışmaması durumunda bu bölümde bahsedeceğim toplu mesal silme yollarını da ayrıca deneyebilirsiniz.

Toplu mesaj silme uygulamalarını kullanın. Facebook'ta biriken mesajlarınızı silmek için toplu mesaj silme uygulamalarını kullanabilirsiniz. Uygulamalara Facebook'un uygulamalar sayfasından ulaşabilirsiniz. Arama kutusuna "Delete All Messages" yazarak toplu mesaj silen uygulamaları listeleyebilirsiniz. Uygulamalara erişim izin vermeden önce de muhakak kullanıcı puanlarına ve yorumlarına bakmanızı öneririm. Zira uygulamaların güncel olup olmadığını ve çalışıp çalışmadığını ancak o şekilde anlayabilirsiniz.

Mesaj kaldırma sitelerini kullanın. Facebook'ta biriklen mesajlarınızı kaldırmak için mesaj kaldırma sitelerini de kullanabilirsiniz. Fakat mesaj kaldırma siteleri Facebook uygulamalarına oranla daha az güvenilirdir. Çoğu site hesabınızı çalmak, bilgilerinizi kopyalamak yahut gizli yazışmalarınıza ulaşmak için kötü niyetli kişilerce oluşturulmuş olabilir. O yüzden mesaj kaldırma sitelerini kullanmadan önce, sitenin hakkında farklı kaynaklarda araştırmalar yapmanız güvende kalmanızı sağlayacaktır. Nihayetinde gerçekten mesaj kaldıran siteler olduğu gibi kötü niyetle kurulan sitelere de rastlamak mümkündür.

Macro kaydedici kullanarak mesajları kaldırın. Biriken mesajları kaldırmanın bir diğer yolu da macro kaydedici kullanmaktır. Macro kaydedicilerin görevi genel olarak kaydedilen bir şeyi tekrar ettirmektir. Yani makro kaydedici kullanarak bir mesaj sildiğinizde kaydedici mesajın silinme şeklini kaydederek, talimatınızla beraber peşi sıra otomatik olarak diğer mesajları da silmeye başlayacaktır. Bilgisayar için Jitbit Macro Recorder, mobil cihazlar içinde MacroDroid uygulamasını öneririm. Jitbit Macro Recorder sadece kısa süreli kullanımlar için ücretsizdir. MacroDroid ise tamamen ücretsiz bir uygulamadır.