Whatsapp'ta engellendiğimi nasıl anlarım sorusuna bir arkadaşım tarafından engellediğimden şüphe duyarak yanıt aramaya başlamıştım. Aradan tam 1 hafta geçti ve engellenmeyi anlamanın tam 5 farklı yolu olduğunu öğrendim. Şayet siz de engellendiğinizi düşünüyorsanız, önerdiğim yöntemleri uygulayarak Whatsapp'ta engellenip engellenmediğinizi anlayabilirsiniz.

Whatsapp'ın yeni sohbetler bölümü engellenip engellemediğinizi gösterecektir.

Yeni sohbet bölümüne bakın.

Whatsapp'ta engellenip engellenmediğinizi anlamak için ilk olarak yeni sohbet bölümüne bakmalısınız. Yeni sohbet bölümüne sohbetler sayfasının hemen üstünde bulunan kare içine alınmış kalem ikonuna tıklayarak gidebilirsiniz. Yeni sohbet bölümüne girdiğinizde karşınıza Whatsapp'taki kişiler listeniz çıkacaktır. Eğer o listede engellendiğinizi düşündüğünüz kişileri ya da kişiyi göremiyorsanız, muhtemelen engellenmişsinizdir.

Profil fotoğrafı görünmeyen Whatsapp hesapları sizi engellemiş olabilir.

Profil fotoğrafına bakın.

Yeni sohbet bölümüne baktıktan sonra, engellendiğinizi netleştirmek için kişinin Whatsapp profil fotoğrafına da bakabilirsiniz. Zira Whatsapp engellemelerinde engelleyen kişinin profil fotoğrafıda görüntülenemeyecektir. Eğer engellediğini düşündüğünüz kişi ya da kişilerin zaten kullandıkları bir profil fotoğrafları bulunmuyorsa bu yöntemi kullanarak, net bir cevap alamayabilirsiniz.

Whatsapp'ta engellendiginizi anlamak için program kullanmanız gerekmiyor.

Son görüntülenme zamanına bakın.

Profil fotoğrafından engellenip engellenmediğiniz kesin olarak anlayamadıysanız, kişi ya da kişilerin son görüntülenme zamanlarınada göz atabilirsiniz. Çünkü engellenmelerde sadece profil fotoğrafları değil, kişilerin son görüntülenme zamanlarıda görüntülenemeycektir. Yine de bu yöntem, zaten profil fotoğrafı ve son görüntülenme zamanı gizli kişilerde kesin bir fikir edinmenizi sağlamayacaktır.

Engelleyen kişiye yine Whatsapp üzerinden ulaşmak için sahte hesap açmalısınız.

Durum yazısına bakın.

Profil fotoğrafı ya da son görüntülenme zamananını göremediğiniz kişilerin, durum yazısına bakarak net bir kanıya varabilirsiniz. Yine de bir ihtimal, kişi ya da kişilerin durumlarınıda tıpkı profil fotoğraflarını ve son görüntülenme zamanlarını gizledikleri gibi gizlemiş olma ihtimalleri olabilir. Fakat tüm bu ihtimallere rağmen, yeni sohbet bölümünde de görüntülenemiyorsa kesin olarak engellendiğiniz sonucunu çıkarabilirsiniz.

Engellendim mi sorusunun cevabını aslında Whatsapp vermektedir.

Grup kurma sayfasına bakın.

Daha kesin bir yanıt arıyorsanız, grup kurma sayfasına girerek engellediğini düşündüğünüz kişi ya da kişilerin görünüp görünmediğine bakabilirsiniz. Tıpkı yeni sohbet sayfasında olduğu gibi engeleyen kişiler, grup kurma sayfasına baktığınızda da görüntülenmeyecektir. Durum eski sürüm Whatsapp'larda daha farklı olmaktadır. Kişileri görüntüleyebilseniz dahi gruba eklenmeyeceklerdir.

Engellendiğini Anlamanın Farklı Yolları


Yazının başında Whatsapp'ta engellendiğimi nasıl anlarım sorusuna bulduğum yanıtlardan bahsetmiştim. Fakat Whatsapp'ta engellediğini anlamanın daha farklı yolları da var. Yukarıda anlattıklarımdan farklı olarak bu bölümde bahsetmediğim o diğer engellediğini anlamanın yollarından bahsedeceğim.

- Whatsapp'ta engellendiğini anlamanın farklı yollarında biri engellendiğinizi düşündüğünüz kişi ya da kişilere mesaj göndermektir. Mesajınız tek tik işaretinde kalıyorsa ve karşı tarafa iletilemiyorsa engellediğiniz sonucuna varabilirsiniz. Zira Whatsapp engellenmelerinde mesaj karşı sunucuya ulaştırıldığında iki tik işareti belirmektedir. Eğer tik işareti mesajı göndertikten dakikalar sonra hala tek tikte kalıyorsa bu mesajınızın karşı tarafa iletilemediği anlamına gelecektir.

- Zaman zaman Whatsapp sunucuları mesaj gönderdiğinizde engelli kişilere mesajınızı ulaştırabilmektedir. O yüzünden birinci yöntemde bahsettiğim yolu uyguladığınızda yanıltıcı bir karşılık alma ihtimalinizde bulunmaktadır. Bunu kesin olarak doğrulamak için, tiklerin mavi olup olmadığına bakabilirsiniz. Gönderdiğiniz mesaj karşı tarafa ulaştırılmasına rağmen, tikler maviye dönmüyorsa engellendiğiniz sonucuna daha kesin bir yanıt olarak değerlendirebilirsiniz.

- Bir diğer engellendiğini anlamanın yolu, engellediğini düşündüğünüz kişi ya kişilere Whatsapp araması gerçekleştirmektir. Eğer engellendiyseniz bütün Whatsapp aramalarınız arar aramaz meşgule düşecektir. Yalnız aramaların meşgule düşmesinin başka sebepleride olabilir. Kişinin telefonundan başka bir arama gerçekleştirmesi ya da o an internete bağlı olmamasıda aramalarınızı meşgule düşürecektir. Aramaların zamanlamalarını doğru planlarsanız, net ipuçları yakalayabilirsiniz.

- Doğrudan Whatsapp aramaları zaman zaman yanıltıcı olabileceği için görüntülü Whatsapp aramasını da kullanabilirsiniz. Görtüntülü Whatsapp araması normal aramalara göre daha net cevaplar almanızı sağlayacaktır. Normal bir Whatsapp araması bir başkası aradığında ya da karşı taraf bir başkasıyla konuşurken hattan düşmenize neden olacaktır. Fakat görüntülü Whatsapp aramasında peş peşe meşgule düşüyorsanız ve her aradığınızda aramanız meşgulde kalıyorsa net bir şekilde engellediğinizi varsayabilirsiniz.

Engelleyen Kişiyi Sahte Whatsapp Numarasından Kontrol Edin


Yazının başında ve ortasında Whatsapp'ta engellendiğinizi anlamanın çeşitli yollarından bahsetmiştim. Fakat yazının bu bölümünde yazı boyunca bahsettiğim engellediğini anlama yollarından daha kesin ve net bir yol göstereceğim. Bu yöntem sayesinde aklınızda en ufak bir şüphe dahi kalmayacak!

Whatsapp'ta engellendiğini anlamanın belki de en kolay yolu, engellediğini düşündüğünüz kişi ya da kişileri başka bir numaradan eklemek olacaktır. Bu sayede size görünen profille bir başka numaradan görüntülenen profilin aynı olup olmadığını karşılaştırabilirsiniz. Eğer ikinci bir numara bulma şansınız yoksa Google Play Store'dan Talk2 uygulamasını da indirebilirsiniz.

Talk2 uygulaması ikinci bir, sahte Whatsapp profili oluşturmanızı sağlayacaktır. Uygulama üzerinden farklı bir profil oluşturarak, engellenip engellenmediğinizi böylelikle kontrol edebilirsiniz.

Peki ama Talk2 nasıl kullanılır?

Madem uygulamayı önerdim, nasıl kullanıldığından da kısaca bahsedeyim isterseniz. Uygulamayı indirdiğinizi varsayarak anlatıyorum.

Talk2 indirip açtığınızda karşınıza numaranızı girmenizi isteyen bir ekran gelecektir. O ekrana kendi kişisel, gerçek cep telefonu numaranızı girmelisiniz. Numaranızı girdikten sonra, Türkçe'de devam anlamına gelen "Continue" butonuna tıklamalısınız.

Butona tıklar tıklamaz, telefonunuza bir doğrulama numarası gönderilecektir. Gelen onay kodunu "Verification Code" bölümüne girerek "Submit" butonuna tıklamalısınız. Bu aşamadan sonra "Connecting" yazısı kaybolana kadar beklemelisiniz. Yazı kaybolduktan sonra ekranı sağa kaydırarak, Talk2'nin oluşturduğu sahte numaranızı alabilirsiniz.

Numarayı Whatsapp'a yazdığınızda doğrulama kodu direkt uygulamanın mesajlar bölümüne düşecektir. Mesaj düşmemesi durumunda WhatsApp'dan beni ara seçeneğini kullanarak da açacağınız sahte WhatsApp profilinizi doğrulayabilirsiniz.

İkincil WhatsApp hesabınızı oluşturduktan sonra, engellediğini düşündüğünüz kişi ya da kişileri ekleyerek profillerinde ne gibi değişimler olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Hatta engellendiğini anlamanın yolları bölümünde ve yazının başında anlattığım yolları da aynı şekilde sahte WhatsApp hesabınızdan deneyerek, alacağınız sonuçları gözlemleyebilirsiniz. Zaten sahte hesabınızdan farklı, şahsi hesabınızdan daha farklı sonuçlarla karşılaşıyorsanız engellendiğinizi anlamanız çok da zor olmayacaktır.

Engelleyen Kişiyi Aramak ve Mesaj Atmak


Engellendiğinizi öğrendikten sonra neden engellendiğinizi sormak için, engelleyen kişiye mesaj atmak ya da arayarak ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu durumda "engelleyen kişiyi başka numaradan kontrol edin" başlığı altında önerdiğim Talk2 uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Uygulamanın kullanımına dair bilgileri yine o başlık altında vermiştim.

Eğer o başlığı okumadan direkt bu başlığa sıçradıysanız lütfen o başlıkta yazdığım yazıya geri dönün ve yazdıklarımın tamamını okuduktan sonra tekrar bu başlığa geri dönün! Farkındayım biraz kafa karıştırıcı bir cümle oldu.

Her neyse Talk2 uygulamasını kullarak ikincil bir Whatsapp hesabı oluşturduğunuzu varsayarak yazının gerisine devam ediyorum.

Eğer sahte Whatsapp hesabınıza numarasını eklediğiniz kişiler, listelerinde olmayan numaraların mesaj atmalarını ve aramalarını engellemedilerse engellendiğiniz kişilerle tekrar iletişim kurabilirsiniz. Fakat dediğim gibi listelerinde ekli olmayan yabancı numaraların profillerine ulaşmalarına izin vermedilerse ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda sizi engelleyen kişilerle sosyal ağlar üzerinden iletişim kurmanız gerekebilir.

"Telefon Numarasından Yer ve Adres Bulmak" isimli yazımda numarandan nasıl sosyal profillere ulaşıldığından bahsetmiştim. Dilerseniz verdiğim bağlantıdan o yazıma da göz atabilirsiniz.

Farklı olarak Whatsapp ya da sosyal ağlardan iletişim kurmak yerine, direkt engelleyen kişiyi ya da kişileri numaralarından da aramayı deneyebilirsiniz. Tabii eğer Whatsapp harici aramalarınızı ya da iletişim kurabileceğiniz diğer yolları da engellemediyse! Neyse ki onun içinde zamanında bir yazı yazmıştım.

Arama bölümüne gizli SMS gönderme yazarsanız, engellendiğiniz numaralara nasıl SMS mesajı atabileceğinizide öğrenebilirsiniz.

Hiç böyle çetrefilli yollara girmek istemiyorsanız da bir arkadaşınızın numarasından, engellediğini öğrendiğiniz diğer kişiyi arayarak nedenini sorabilirsiniz.

Tabii eğer gizlenme kaygınız yoksa!

Gizlenme kaygısı içerisindeyseniz zaten yazı boyunca neler yapabileceğinizden de bahsettim. Bahsettiklerimi uygulayarak, belli bir ölçüde bilgi edinebilirsiniz.