Geçen hafta aynı problemi kendi telefonumda yaşadım. Aniden, beklenmedik bir şekilde kapandı ve tekrar da açılmadı. Yeniden açılır hale getirmek içinde uzun bir süre uğraşmam gerekti. Neyse ki yazılımsal bir problem olduğundan sorunu kendi başıma halledebildim. Şayet siz de telefonum kapandı ve açılmıyor diyorsanız, ne yapmalıyım sorusuna yanıt verdiğim bu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Telefonum kapandı açılmıyor diyorsanız ilk olarak telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlamalısınız.

Yeniden başlatmaya zorlayın.

Ekran simsiyah ve düğmeler de yanıt vermiyorsa aygıtınızı yeniden başlatmaya zorlamalısınız. Fakat bu işlem sırasında aygıtınızda bulunan içerikler de silinecektir. Açma kapatma ve ses tuşuna bir süre basılı tutarsanız, aygınıtınız zorlanarak yeniden açılacaktır. Aygıtınızın açılmaması durumunda farklı tuş kombiyasyonlarını da deneyebilirsiniz. Zira tuş kombinasyonları cihazınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Cihazınızın marka ve modelini Google'da aratarak, nasıl başlatıldığını öğrenebilirsiniz.

Sistemi yeniden başlatabilirseniz sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.

Sistemi yeniden başlatmayı deneyin.

Aygıtınızı zorlayarak açtıktan sonra, sistemi yeniden başlatmayı denemelisiniz. İşlem Android ve İOS işletim sistemlerinde farklılık gösterecektir. Aynı işlemin İOS'da nasıl uygulandığını öğrenmek istiyorsanız, yazının altında yer alan "iPhone, iPad ve iPod Açılmıyorsa da Bunları Uygulayın!" başlığına gidebilirsiniz. Eğer Android kullanıyorsanız "reboot system now" seçeneğini seçerek, sistemi yeniden başlatabilirsiniz. Sistem yeniden başlatılırsa sorununuz çözüldü demektir. Fakat başlatılmazsa daha yapacak işleriniz var anlamına gelecektir.

Bu aşamada telefonun fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerekmektedir.

Fabrika ayarlarına geri dönün.

Sistem yeniden başlatılamıyorsa fabrika ayarlarına geri dönmeyi de deneyebilirsiniz. Yalnız fakrika ayarlarına geri dönmek, telefonunuzda depolanan bütün verilerinizi silecektir. Bu da telefonunuzu sık sık yedeklemiyorsanız, koca bir parça ayvayı çiğnemeden yutmakla eş değerdir! Her ne kadar canınızı yakacak olsa da fakrika ayarlarına geri dönmek, sorununuzu yüzde yüz çözecektir. Android işletim sisteminde yeniden başlatma menüsünden "wipe data/factory reset" seçeneğini seçerseniz, fabrika ayarlarına geri dönebilirsiniz.

Sorun bataryadan kaynaklanıyorsa bataryayı çıkarıp tenmizledikten sonra tekrar takmalısınız.

Bataryayı çıkarıp tekrar takın.

Ne sistemi yeniden başlatabildiyseniz ne de fabrika ayarlarına geri dönebildiyseniz, telefonunuzun bataryasını çıkararak tekrar takmayı deneyebilirsiniz. Çünkü bataryalar da sık sık sorunlar çıkarabilmektedir. Özellikle kapanma ve açılmama sorunlarında yazılımsal problemlerden sonra baş aktörlerden biridir. Bataryayı çıkarıp takdıktan sonra telefonunuzu yeniden açmayı deneyebilirsiniz. Hatta bataryayı takmadan önce, yuvasını güzelce bir temizlerseniz olası batarya sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.

Eğer cihazınız bataryasız şarj oluyorsa problem %100 bataryadan kaynaklanıyordur.

Bataryasız şarj etmeyi deneyin.

Bataryasını söküp takmanıza rağmen, cihazı hala çalıştıramadıysanız sorundan emin olmak adına cihazın bataryasını tekrar çıkarıp şarja takmalısınız. Eğer cihaz bataryası olmadan şarj almaya başlarsa sorunun bataryadan ya da yuvasından kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Sorunun yuvadan mı yoksa bataryadan mı kaynaklandığını anlamak içinde benzer bir batarya takarak durumu tespit edebilirsiniz. Bütün bu işlemlerin ardından cihazınızda hiçbir değişiklik olmuyorsa sorun büyük ihtimalle donanımsaldır, servisine götürmelisiniz.

iPhone, iPad ve iPod Açılmıyorsa da Bunları Uygulayın!


Eğer iPhone, iPad ve iPod marka İOS yüklü bir cihaz kullanıyorsanız, Android işletim sistemi kullanan cihazlardan farklı olarak yapacaklarınız da değişecektir. Hatta modelden modele göre de Apple ürünlerinde bazı değişiklikler olacaktır. Cihazları yeniden başlatmaya zorlamak da bu değişikliklerden biridir.

iPhone, iPad ya da iPod açılmıyorsa cihazı zorlayarak başlatmayı denemelisiniz.

Cihazları zorlayarak nasıl başlatırsınız?

Mesela iPhone 8'de veya iPhone 8 Plus'da aygıtınız donmuş ve ekranınız siyaha dönmüşsü, zorlayarak başlatmak için sesi açma düğmesine hızlıca basıp bırakmanız ve hemen ardından da sesi kısma düğmesine aynı şekilde basıp bırakmanız gerekmektedir. Son olarak da Apple logosunu görünceye kadar yan düğmeye basılı tutmalısınız. iPhone 7'de veya iPhone 7 Plus'ta ise durum daha farklıdır. Apple logosunu görene kadar yan düğmeye ve sesi kısma düğmesine en az 10 saniye boyunca basılı tutmanız gerekmektedir. iPhone 6s ve önceki modellerinde de Apple logosunu görene kadar ana ekran düğmesine ve üst ya da yan düğmeye 10 saniye boyunca basılı tutmalısınız. iPad'de veya iPod touch'da da bu durum aynı şekilde yapılmaktadır.

iPhone açılmıyorsa şarj olana kadar beklemelisiniz, sonra aynı işlemi tekrar deneyebilirsiniz.

Aygıtınız açılmıyorsa şarj olmasını bekleyin.

Aygıtınızı zorlayarak başlatamadıysanız güç kaynağına bağlayarak 1 saat kadar şarj da bekletmelisiniz. Şarja taktıktan birkaç dakika sonra, şarj oluyor ekranını görmeniz gerekmektedir. Bir saat içinde şarj oluyor ekranını görememeniz halinde USB kablosunu ve güç adaptörünü kontrol etmelisiniz. Eğer her şeyin sıkıca bağlı, temiz ve hasarsız olduğundan eminseniz bir diğer adıma geçebilirsiniz. Diğer adıma geçmeden önce, emin olmak için farklı bir USB kablosu ya da güç adaptörüyle cihazınızı tekrar şarj etmeye çalışmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü sorun USB kablosu ya da güç adaptöründeyse diğer adıma geçmenizin bir anlamı olmayacaktır. Tüm kontrollerinizden emin olduktan sonra cihazınız hala açılmıyorsa diğer adıma geçebilirsiniz.

Aygıtınızı iTunes'den geri yüklemeyi denemelisiniz, geri yükleme başarılı olursa cihazınız açılacaktır.

Aygıtınızı iTunes'den geri yükleyin.

Her şeye rağmen aygıtınızı çalıştıramadıysanız, iTunes'den geri yükleme yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle aygıtızı bilgisayara bağlayarak, iTunes'i açmalısınız. Bilgisayarınız yoksa herhangi bir Apple yetkili servis sağlayıcısına başvurabilirsiniz, ücretsiz olarak yardımcı olacaklardır. Aygıtınızı bilgisayarınıza bağladıktan ve iTunes'i açtıktan sonra cihazınızın modeline göre aşğıdaki yöntemleri uygulayarak kurtarma modunu açabilirsiniz.
  • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ta sesi aç düğmesine hızlıca basarak bırakmalı ve ardından sesi kısma düğmesine de aynı şekilde basmalısınız. Kurtarma modu ekranını görünceye kadar yan düğmeye basılı tutmalısınız.
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ta yan düğmeye ve sesi kısma düğmesine aynı anda basılı tutmalısınız. Kurtarma modu ekranını görene kadar düğmelere basılı tutmaya devam etmelisiniz.
  • iPad, iPod, iPhone 6s ve önceki bütün iPhone modellerinde hem ana ekran düğmesine hem de üst ya da yan düğmeye basılı tutmalısınız. Kurtarma modu ekranını görene kadar düğmelere basmayı bırakmamalısınız.
Kurtarma modunu ekranını gördükten sonra, bastığınız tüm tuşları bırakabilirsiniz. Hemen akibinde iTunes'den "iPhone" adlı iPhone'un güncellenmesini veya geri yüklenmesini gerektiren bir sorun var şeklinde bir uyarı alacaksınız. Geri yükleme ve güncelle olarak iTunes size iki seçenek sunacaktır. Şayet güncellemeyi seçerseniz iTunes, verilerinizi silmeden iOS'i yeniden yüklemeye çalışacaktır. Eğer güncelleme sorunlarınızı çözmüyorsa aynı işlemi baştan alarak, geri yükleme seçeneğinide deneyebilirsiniz. Çoğu zaman geri yüklemeye gerek kalmadan, güncellemeye gidilerek sorunlar çözülebilmektedir. O yüzden geri yüklemeyi seçmeden önce güncelleme seçeneğini denerseniz, verilerinizi kaybetmeden cihazınızı kurtarabilirsiniz.

Aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız servise götürün.

- Şarj ettikten ve yeniden başlamaya zorladıktan sonra hala siyah ekran görüyorsanız, cihazınızı kesinlikle servise götürmelisiniz.

- Ekranınız siyah olduğu halde uyarıları, sesleri ve titreşimleri alabiliyorsanız, ekranınız açık olmasına rağmen dokunduğunuzda, kaydırdığınızda ve diğer hareketleri yapmaya çalıştığınızda yanıt vermiyorsa yine servise götürmelisiniz. Hatta ana ekran düğmeniz ve uyut-uyandır düğmeniz çalışmıyorsa ya da takılı kaldığı için aygıtınızı yeniden başlamaya zorlayamıyorsanız kesinkes servise götürmelisiniz.

- Son olarak aygıtınız Apple logosunda takılı kaldıysa, tek bir renk görüntülüyorsa ve iTunes'i tanımıyorsa yine servise götürmeniz gerekmektedir.

Kapanan Telefonu Açmak İçin Alternatif Yollar


Aynı sorunu yaşayarak çözen, birkaç kişinin de işe yarar bulduğum çözüm önerilerini eklemek istiyorum. Yukarıda paylaştıklarıma ek olarak, son çare deneyebilirsiniz. Bahsecedeğim ilk yöntemi öneren kişi, kapanan ve açılmayan Samsung Galaxy S3 marka telefonunu bu yöntemle açtığını söylemektedir.

1 - Yöntemde telefonun bataryasının çıkarılması gerekmektedir.

Batarya çıkarıldıktan sonra güç düğmesine 10-15 defa basılmasını tavsiye etmektedir. Daha sonra bataryayı geri takarak telefonu açmayı deneyebileceğinizi söylemektedir.

2 - İkinci öneri de ilk öneriyle benzerlik içermektedir.

Yine sorunun cihazın bataryasından kaynaklanabileceği ileri sürülmüştür. 1 saat kadar cihazınızı şarj da bırakmanız durumunda kendiliğinden açılma ihtimali olduğundan bahsedilmiştir. Anakart sorunu olan cihazlarda bu problemin sıklıkla yaşandığı belirtilmiştir.

3 - Son olarak düşük bir ihtimalle de olsa sorunun anakart ve lcd ekrandan kaynaklanabileceği öne sürülmüştür.

Fikri öneren kişi, kendi telefonundaki kapanma sorununu cihazını açarak düzelttiğini iddia etmektedir.

Tavsiyesi cihazın açılarak, bu iki aparatın kontrol edilmesidir. Yerinden oynadıysa ya da çıktıysa yerine geri oturtulmasıdır.

Elbette bunlar, kişilerin kendi iddialarıdır.

Her ne kadar doğruluk paylarının olduklarını düşünsemde kendi tecrübelerim olmadığından denemeniz durumunda sorumluluk kabul etmediğimi de bildirmek isterim. Nihayetinde önerilenlerin gerçeklik payları olsa da durumun tepiti ve uygulamasında sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Daha evvel başıma geldiği için biliyorum.

O yüzden verilen önerileri uygulamadan önce, paylaştığım bilgileri uygulayabilecek yeterlilikte olup olmadığınızı önce bir tartarak işe başlamanızı tavsiye ederim. Zira daha sonra kurtarılacak bir cihazı, kurtarılmayacak duruma sokmanızı istemem.

Bu bilgiler ışığında sorumluluğuda kendi üzerinize alarak, cihazınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Eğer önerdiğim tüm çözüm önerilerinin dışında karşılaştığınız farklı bir sorun varsa da yorum bölümünden bana yahut diğer konuyla ilgili kişilere sorabilirsiniz.

Eminim benim dışımda da yardım etmeye gönüllü birçok okuyucum olacaktır.