Bir süredir telefon numarasından yer ve adres bulan kişilerin kullandıkları yöntemleri araştırıyordum. Hatta ve hatta cep numarasından konum tespit eden bazı profesyonel kişilerle de görüşmeler yaptım. Genel olarak görüşmelerden pek bir şey öğrenemesem de edindiğim izlenimler bana kendi araştırmalarımı genişletecek ipuçlarını sağladı. Yakaladığım o ipuçlarını kullanarak tam da bugün telefon numarasından nasıl yer ve adres bulduklarını öğrendim. Eğer siz de telefon numarasından nasıl yer ve adres bulduklarını merak ediyorsanız, hazırladığım bu yazıdan faydalanarak kendinizi kötü niyetli kişilerden koruyabilirsiniz.

Facebook'tan yer bulmak için bulmak istediğiniz kişinin numarasını arama kutusuna yazmalısınız.

Facebook'un numaradan bulma özelliğini kapatın.

Yer ve adresinizi bulmak isteyen kişiler, popüler olması bakımından ilk olarak Facebook'un numaradan bulma özelliğini kullanacaklardır. Numaranızı Facebook'un arama kutusuna yazarak, numaranızla eşleşen bir hesap olup olmadığına bakacaklardır. Eğer numaradan bulma özelliğini kapatmadıysanız, Facebook'dan adresinize ve sosyal çevrenize ulaşmaları çok uzun sürmeyecektir.

Instagram'dan yer bulma işlemi yaklaşık 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir.

Instagram'ın numaradan bulma özelliğini kapatın.

Adresinizi bulmak isteyen aynı kişiler, Facebook'dan size ulaşamadıkları takdir de bir diğer popüler sosyal ağ olan Instagram'a yöneleceklerdir. Her ne kadar Instagram, kim olduğunuz hakkında Facebook kadar detaylı bilgi sağlamasa da adınızı ve neye benzediğinizi öğrenmelerini sağlayacak kadar bilgi sunacaktır. Instagram'dan edinecekleri bu kırıntı bilgileri daha sonra Facebook profilinize ulaşmak için kullanacaklardır.

Twitter adres bulma işlemi, nispeten diğer sosyal ağlara göre daha kısa sürmektedir.

Twitter'ın numaradan bulma özelliğini kapatın.

Numaranızı Facebook ve Instagram'da bulamayan kişiler, şanslarını Twitter'da da deneyeceklerdir. Twitter'dan gerçek kimliğinize ulaşamayacaklarını bilseler dahi, takma adınızı kullanarak gerçek kimliğinize ulaşmayı deneyeceklerdir. Çoklu hesap sorgulayıcı özel yazılımlardan aynı takma adlarla açılmış hesapları sorgulayarak, farklı ağlardaki hesaplarınıza ulaşmaya çalışacaklardır.

Telefon numarasindan adres bulmak daha kolay, çünkü Google numara hakkındaki tüm bilgileri veriyor.

Numaranızı görünen tüm mecralardan kaldırın.

Facebook, Instagram ve Twitter'dan sonuç alamayan kişiler, daha geniş bir arama yapmak için Google'ı kullanacaklardır. Numaranızı özel arama etiketleri kullanarak derinlemesine arayacaklardır. Forum sayfalarında, alışveriş sitelerinde ya da benzer mecralarda numaranızı paylaşıp paylaşmadığınızı kontrol edeceklerdir. Eğer numaranızı bulabilirlerse, aynı şekilde numaranızı paylaştığınız hesabınızın izini süreceklerdir.

Telefon Numarasından İsim Bulma


Telefon numaranızdan yer ve adresinizi bulmak isteyen kişiler Facebook, Instagram, Twitter ve Google'da kişisel izinize rastlayamadıkları takdir de yöntem değiştireceklerdir. Numaranızdan sosyal ağ hesaplarınıza ulaşmaktan vazgeçerek direkt adınızı bulmaya çalışacaklardır.

Bunun için bilinmeyen arama servislerini kullanacaklardır ya da GetContact gibi numaradan adınızı ve beraberinde fotoğrafınızı da bulan profosyonel uygulamalardan faydalanacaklardır.

Bu tarz uygulamaların veritabanları çok geniştir.

Keza numara havuzu, uygulamayı kuran kişilerin rehberinden aktarılmaktadır. O yüzden uygulamayı kuran kişiler muhtemelen kendi gizliliklerini korumak için, boş bir rehberle ve geçici bir hatla uygulamaları kullanacaklardır.

Eğer siz de denemek isterseniz, boş bir rehberle uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederim.

Numaradan isim öğrenmek için bazı üçüncü parti uygulamaları kullanmanız gerekecektir.

Numaradan adınızı öğrenmeye çalışacaklardır.

Adınız ve soyadınızı öğrenmek isteyen kişiler, numaranızı GetContact uygulamasına kopyalayacaklardır. GetContact uygulaması yazılan numarayı veritabanında bulunan milyonlarca numarayla karşılaştırarak, saniyeler içinde eğer varsa fotoğrafınızla beraber numaranızı sorgulayan kişilerin ekranına getirecektir.

Fotoğrafınız yoksa sadece adınızı ve soyadınızı gösterecektir.

Numaranıza GetContact uygulamasından ulaşamadıkları takdir de bilinmeyen numaralar servisini arayarak ya da size yanıltıcı bazı mesajlar göndererek, adınızı ve soyadınızı öğrenmeye çalışacaklardır. Hatta numaranıza uygulamalardan ve bilinmeyen numara servislerinden ulaşamamaları durumunda direkt sizi de arayarak, adınızı ve soyadınızı öğrenmeye çalışabilirler.

Muhtemelen kendilerini kargo şirketinden ya da bankadan arayan biri gibi göstereceklerdir.

Whatsapp üzerinden yer tespiti yapılması sanıldığı kadar zor değildir.

Fotoğrafınızı bulmaya çalışacaklardır.

Adınızı bulduktan sonra, fotoğrafınızı bulmaya çalışacaklardır. Fotoğrafınızı bulmak içinde yediden yetmişe herkes tarafından kullanılan Whatsapp'ı kullanacaklardır.

Numaranızı kendi rehberlerine ekleyerek Whatsapp kullanıp kullanmadığınıza bakacaklardır. Whatsapp kullanmıyorsanız, benzer diğer popüler uygulamalara yönleneceklerdir.

Fotoğrafınızı bulana kadar, uğraşacaklardır. Hatta direkt karşı cinsten birisiymiş gibi de hareket ederek, fotoğrafınızı sizin göndermenizi de sağlamayı deneme ihtimalleri vardır.

İzleyecekleri yollar, kişiden kişiye farklılık göstereceği için çok fazla da detaylandıramıyorum. Ama genel olarak, aynı mantık ve yolları kullanarak hareket edeceklerdir.

En son çare olarak sosyal mühendislik denilen, direkt bulmak istedikleri kişiyle iletişime geçerek kandırma yolunu seçeceklerdir.

Telefon Numarasından Yer Bulma


Adınızı, soyadınızı ve fotoğrafınızı öğrenen kişiler, edindikleri bu bilgilerle geniş bir arama başlatacaklardır. Başta Facebook, Instagram ve Twitter olmak üzere tüm mecralarda sizi adınız, soyadınız ve fotoğrafınızla arayacaklardır. Her ne kadar arayan kişilerin sizi bulması biraz zamanlarını alacak olsa da isim, soyad ve fotoğraf aramalarında numaradan aramalara göre daha kesin sonuçlar alınmaktadır.

Bulma işlemi zaman zaman gereğinden fazla uzayabilir.

Sosyal hesaplarınıza ulaşacaklardır.

Adınızı, soyadınızı ve fotoğrafınızı kullanarak sosyal hesaplarınıza ulaşacaklardır. Sizinle aynı ada ve soyada sahip kişileri fotoğraf karşılaştırmasında eleyerek, sosyal adreslerinizi bulacaklardır.

Sosyal hesaplanızı bulduklarında yapacakları ilk şey, profilinizi incelemek olacaktır. Hakkınızda bilgi toplamaya çalışacaklar ve profil sayfanızda adresinizin yazıp yazmadığını kontrol edeceklerdir.

Beğendiğiniz sayfalara, gruplara ve kimlerle arkadaş olduğunuza bakacaklardır. Beğendiğiniz sayfa ve gruplar bir şehirle bağlantılı bulunursa hemen not alacaklardır. Aynı şekilde beğendiğiniz sayfalar gibi paylaşımlarınıza beğeni yapan yakın arkadaşlarınızı inceleyeceklerdir.

Profillerine girerek nerede yaşadıklarını ve nerede fotoğraflar çekildiklerini inceleyeceklerdir.

Beğendiğiniz sayfanın ve arkadaşlarınızın yaşadıkları yerlerin aynı olması, yaşadığınız şehri bulmalarını sağlayacaktır. Hatta etiketli fotoğraflarınızı bulurlarsa işleri bir bakıma daha da kolaylaşacaktır.

Çoğu zaman tespit ettiğiniz kişinin adresi doğru çıkmayabilir.

Adresinizi tespit edeceklerdir.

Profilinizde adresiniz yazmasa dahi, arkadaşlarınızın profillerinden adresinizi tespit edeceklerdir. Muhtemelen çoğu yakın arkadaşınızın profili açık olacağından ve fotoğrafları herkes tarafından görülebileceğinden, nerede yaşadığınızı arkadaşlarınız üzerinden bulmaları çok zor olmayacaktır. Ki zaten sosyal profillerinize ulaştıklarında yakın arkadaşlarınızı yanıltarak da adresinizi bizzat onlardan almaya çalışacaklardır.

Eğer arkadaşlarınızdan adresinizi öğrenemezlerse yakın arkadaşlarınızın sosyal hesaplarını ele geçirerek ya da benzer bir kopyasını oluşturarak, sizi kandırma yoluna da gitmeyi deneyebilirler.

Genellikle çoğu adres bulma vakasında kişiler hiç farkında olmadan, kendi adreslerini vermektedir. Özellikle karşılarındakini yakın arkadaşları zannedenler adreslerini tereddüt etmeden yazmaktadır.

Sosyal hesaplardan yazmak yerine telefonla arayarak, adresinizi isteyen arkadaşınıza ulaşırsanız hem neden adresini istediğini hem de isteyen kişinin gerçekten o mu yoksa bir başkası mı olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Telefon Numarasından Adres Tespit Etme


Hakkınızda hiçbir bilgi bulamamaları durumunda son çare olarak, telefon numarasından ip adresinizi bulmaya çalışacaklardır. Bunun için iplogger adı verilen yöntemi kullanacaklardır. Kısa mesaj olarak telefonuza bankadan ya da dikkatinizi çekebilecek başka kuruluşlardan mesajlar atacaklardır.

Mesajların sonunada bilgi alabileceğinizi belirten bir link ekleyeceklerdir. O linke tıklamanız durumunda farkında olmadan telefon numaranızdan ip adresinizi tespit edeceklerdir.

IP Logger kullanarak dakikalar içinde birçok kişinin ip adresini öğrenebilirsiniz.

İp adresinizi öğreneceklerdir.

Kısa mesajlara ekledikleri linklere tıklamanız durumunda ip adresinizi öğreneceklerdir. Kısa mesajlarla gönderdikleri linkler gerçek bir kuruma aitmiş gibi de gösterilebileceği için, linklere tıklamak yerine Google'dan linki doğrulayarak girmek daha güvenli olacaktır.

Çünkü ip adresinizi öğrenmek isteyen kişiler, sizleri gerçek bir kurumun web sayfasına da yönlendirebilirler. Fakat yönlendirmeden önce geçen süre zarfından ip adresinizi de almış olacaklardır.

Bu aradaki geçen 1-2 saniyelik süreyi muhtemelen farketmeniz çok mümkün olmayacaktır.

Konum bulma işlemi tamamlandığında kişinin adres bilgileri ekranda görünecektir.

İp adresinizden konumunuzu bulacaklardır.

İp adresinizi öğrendikten sonra, ip sorgulatan özel programlardan faydalanacaklardır. Bu programlar eş zamanlı olarak Google haritalar hizmetini kullanmaktadır.

Programa ip adresini yazdıktan kısa süre sonra, ip adresine ait konumun Google haritalar uygulamasında işaretlenecektir. İp adresinin hangi şehirden bağlandığını, konumu da dahil olmak üzere enlem ve boylam olarak sorgulamayı yapan kişinin ekranına yansıtacaktır.

Enlem ve boylamınızı bulan kişi artık adresinizi öğrenmiş demektir.

Uydudan adres görüntüleme sırasında bağlantı kopmaları yaşanabilir.

Konumunuzdan adresinizi öğreneceklerdir.

Konumunuzu bulan kişiler aynı zamanda adresinizi de öğrenmiş olacakladır. Mahallenizden tutun, sokağınıza kadar Google haritalar üzerinden görebileceklerdir.

Hatta direkt enlem ve boylamınızı kullanarak bağlanmaya çalışırlarsa oturduğunuz apartmanı dahi görme şansları olacaktır.

Bilmediğiniz linklere tıklamamanız bu bakımdan önemlidir. Özellikle de şüpheli ve kim tarafından gönderiliğini bilmediğiniz linklerden uzak durmanız, kişisel güvenliğinizi arttırmanızda yardımcı olacaktır.