Kuş yakalamak sanıldığı kadar kolay değidir, uzmanlık gerektirir. Kuşları canlı yakalamak daha zordur, daha çok bilgi ve tecrübe gerektirir. Çünkü kuşlar düşünüldüğünden daha zekidir. Öyle gelişigüzel yapılmış tuzaklara yaklaşmazlar bile, kurulu tuzakları anında farkederler. Tuzakları farkettirmemek için kuşları doğal ortamlarında hissettirmek gerekir. Bu da ancak ve ancak kuşların şüphelenmeyecekleri tuzaklar hazırlayarak yapılabilir. Eğer siz de kuşların şüphelenmeyecekleri tuzakların nasıl hazırlandıklarını öğrenmek istiyorsanız, kuş kapanı nasıl yapılır sorusuna yanıt verdiğim bu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Tuzak için gereken bu malzemeleri bulun.

Tuzak malzemelerini bulun.

Temel bir kuş tuzağı oluşturmak için iki parça dal, bir parça taş ve bir kısım da ip yetecektir. Malzemeleri toplarken dikkat edilmesi gereken nokta, malzemelerin yakalamayı amaçlayacağınız kuştan ağır ve büyük olmasıdır. Yoksa tuzak, kuşu yakalama konusunda başarısız olacaktır. Özellikle tetikleyici önemdeki taş, kuşun iki-üç katı ağırlığında olmalıdır. Kuş yakalandığında taşın ağırlığını kaldıramamalıdır.

Dalın her iki ucunu iyice sivriltin.

Dalın her iki ucunuda sivriltin.

Dallardan kalın olanını, yani tuzağın gövdesini oluşturacak ana dalı her iki ucundan da sivriltmelisiniz. Dalı sivriltmeniz hem toprağa daha rahat çaklımasını hem de kuşların, sopanın tepesine konmalarını önleyecektir. Çünkü kuşların dalın tepesine inmeleri, tuzağın çalışmasını etkileyecektir. Tuzak tetiklenmeyeceği için, kuşlar da doğal olarak tuzağa yakalanmadan kaçacaklardır.

Dalı tepe kısmından delici bir araçla delin.

Dalın tepe kısmından delik açın.

Dalı sivrilttikten sonra, dalın tepe kısmından delik açmalısınız. Açacağınız delik, küçük olan diğer dalın genişliği kadar olmalıdır. Yoksa dalı deliğe soktuğunuzda durmayacaktır. Delik çok dar da olmamalıdır. İçinden ip ve aynı zamanda küçük dal parçasınında geçeceği şekilde açılmalıdır. Deliği açarken, dalın çatlamasını önlemek içinde matkap kullanılmalıdır. Matkap kullanılmadan delinmesi durumunda dal bağlanarak delinmelidir.

Taşı sağlam bir iple sıkıca bağlayın.

Taşı iple bağlayın.

Dalı delmenin ardından, taşı ipin ucuna gelecek şekilde sıkıca bağlamalısınız. Bağladığınız nokta ipin uç kısmına denk gelmek zorundadır. Diğer türlü taşın ağırlık dengesi bozulacaktır ve bu da tuzak tetiklendiğinde ipi sağa-sola savrulacaktır. İpte pay bırakılma durumunda ipin tuzağa dolanması da olasıdır. O yüzden pay bırakılmadan, taşın ipe degnesizlik yaratmayacak şekilde bağlanması önemlidir.

Taşı deldiğiniz daldan geçirin, bu sayede taş ağırlık görevi görecektir.

Taşa bağladınız ipi deldiğiniz daldan geçirin.

Taşa bağladığınız ipin boşta kalan ucunu, daha önce deldiğiniz dalın içinden geçirmelisiniz. İpi dala geçirildikten sonra, dalın içinde serbestçe hareket edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Deldiğiniz kısmında ipi yıpratan, ipin takılmasına neden olan pürüzler farketmeniz durumunda deliğin iç kısmını tıraşlamalısınız. Yoksa taşın ve kuşun ağırlığını yüklenecek olan ip, sürtünmeler esnasında yıpranarak kopacaktır.

Küçük olan dal parçasını ipin yanından geçirerek deliğe yerleştirmelisiniz.

Küçük dalı ipin yanından deliğe yerleştirin.

İpin peşinden, küçük dalı da açtığınız deliğe yerleştirmelisiniz. Dalı yerleştirdiğinizde ipin ve dalın, deliğin içinde hareket edip etmediğine dikkat etmelisiniz. Eğer dalı yerleştirdikten sonra ip ve dal için yeterli hareket alanı kalmıyorsa dalı ve ipi çıkararak, deliği biraz daha genişletmelisiniz. Zira dal ve ip tuzağın tetikleyicileri olduğundan, hareket alanı bulamamaları durumunda tuzağın da çalışmasını engelleyeceklerdir.

Bu aşamada ipten çember yaparak düğüm atmalısınız.

İpin ucundan çember oluşturup düğüm atın.

İpin boşta kalan ucunu çember oluşturacak şekilde bağlamalısınız. Çemberi oluştururken çok geniş ya da çok dar bırakmamalısınız. En kötü içinden ip geçebilmelidir. Düğümü atarken de sıkı ve çözülmeyecek kadar sert atmalısınız. Çünkü düğümün çözülmesi tuzağın işleyişini bozulacaktır. Hatta ipin ucunda oluşan fazlalıklar varsa onlar da kesilmelidir. Yoksa tuzağın tetiklenmesi sırasında dolanma yaratacaktır.

İpi o yaptığınız çemberin içinden geçirerek kement şekline getirin.

İpi çemberin içinden geçirip kement yapın.

İpin bir kısmını düğümlediğiniz çemberin içine çekerek kement yapmalısınız. Kementi de delikten geçirdiğiniz dalın üzerine sermelisiniz. Kementi dala eşit şekilde sermeniz önemlidir. Kement burada yakalayıcı görevi üstleneceğinden, yayıldığı alanın artması kuşları yakalama potansiyelini artacaktır. Eğer kementi dalın tümüne düzgünce yaymazsanız, tuzağın kuş yakalama potansiyeli doğrudan etkilenecektir.

Sopaların kesiştiği kısma düğüm atın.

İki sopanın buluştuğu noktaya düğüm atın.

İpin taşı tutması için iki sopanın buluştuğu noktaya düğüm atmalısınız. Düğüm küçük gelirse üzerine bir düğüm daha atabilirsiniz. Attığınız düğümler taşı tutana kadar, düğümleri sürdürmelisiniz. Aynı zamanda tuzak tetiklendiğinde düğümlerin taşı salacak kadar olması da gerekmektedir. Bu bakımdan düğümlerin çok büyük olmaması hem taşın rahatça salınmasını hem de taşın tutulmasını sağlayacaktır.

Hazırladınız kuş tuzağını kullanmadan test etmeyi ihmal etmeyin.

Tuzağı kullanmadan önce test edin.

Tuzağı tamamen hazırladığınızda kullanmadan önce muhakak test etmelisiniz. Tuzağın test edilmesi, olası hataları ve eksikleri görmenizi sağlayacaktır. Eğer tuzak testinizi başarıyla geçebilirse kuş yakalamak için kullanmaya başlayabilirsiniz. Tuzağın testinizi geçememesi durumunda tekrardan elden geçirmek gerekecektir. Komplike bir tuzak olduğundan, tek bir hata tüm tuzağın işleyişini bozacaktır.

Kuş kapanı hazır olduğunda artık kuş yakalamak için kullanabilirsiniz.

Tuzağı kuşların bol olduğu bir yere kurun.

Tuzaktan gerekli verimi alabilmek için tuzağı kuşların bol olduğu yerlere koymalısınız. Hatta tuzağın çevresine biraz yem de serperseniz, kuşların tuzağa yakalanmalarını kolaylaştırırsınız. Tuzağın çalışma şekli kuşlar için zarar verici olabilmektedir. Hatta kuşlar tuzağa yakalandıklarında ciddi anlamda yara alabilmektedir. O yüzden kuşları incitmemek için hazırlayacağınız tuzaklar da ağır taşlar kullanmamalısınız.

Fare Kapanından Kuş Tuzağı Yapımı


Dallardan, taştan ve ipten hazırlanan kuş tuzağından sonra fare kapanından, ipten ve karton kutudan hazırlanan bir diğer kuş tuzağının yapımına geçiyoruz. Tuzağın yapımına geçmeden önce, fare kapanından dolayı tuzağın sizler içinde tehlikeli olabileceğini belirtmek istiyorum. Her ne kadar fare kapanını direkt ana tuzak olarak kullanmayacak olsak da dikkatsizlikler yine de yaranlanmalara neden olacaktır. Bu nedenle tuzağı hazırlarken koruyucu birtakım önlemler almanız olası kazaların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bu malzemeleri temin etmek sizin için çok da zor olmayacaktır.

Malzemeleri temin edin.

Fare kapanından tuzak hazırlarken üç temel malzemeye ihtiyacınız olacaktır. Birini zaten tahmin ediyorsunuzdur, adı üzerinde fare kapanı! Diğer iki malzeme de ip ve kartondan kutudan oluşmaktadır. Karton kutunun genişliği yakalayacağınız kuş ölçüsünde olmalıdır. Çok dar ya da çok geniş bir kutu kuşun kaçmasını ve yakalanmasını önleyecektir. Kutunun ağır olması da ayrıca önemlidir.

Kutuyu tam ortasından delmelisiniz.

Kutuyu ortasından delin.

Tahmini ölçü ve ebatlar da bir kutu ayarladıktan sonra, kutu ters çevirelerek ortasından delinmelidir. Kutu tam ortasından delinmek zorunda değildir. Fakat teknik olarak, ortaya yakın bir noktadan delinmelidir. Zira çok kenardan delinen bir kutu, tuzak tetiklenirken sorun çıkaracaktır. Kutunun kuşun üzerine kapanırken sorun çıkarmaması için, olabildiğince ortadan delinmesine dikkat edilmelidir.

Fare kapanını yere oynamayacak şekilde sabitlemelisiniz.

Fare kapanını yere sabitleyin.

Tuzağın kurulacağı noktaya fare kapanını sabitlemelisiniz. Kapanı sabitlenmediğiniz takdir de kuşlar tarafından oynatılacaktır. Kapanının oynatılması ipteki gerilimi azaltacacağından tuzağın işleyişini bozacaktır. Bu nedenle kapanın oynatılmaması için yere sabitlenmesi gerekmektedir. Çivi ya da yapıştırıcı bantla kuşların oynatamayacağı şekilde kapanı yere sabitleyebilirsiniz. Aksi halde tuzak kuşlar tarafından bozulacaktır.

ipin uç kısmını kapana sıkıca bağlamalısınız.

İpin bir ucunu kapana bağlayın.

Yere sabitlediğiniz kapanın köşesine ipin bir ucunu düğümlemelisiniz. Düğüm atılan nokta kapan tetiklediğinde ipi de beraberinde çekebilmelidir. Yoksa tuzak çalışmayacaktır. Kapanın köşesi ipi bağlamak için en uygun noktadır. Daha sonra ip kaydırılarak kapanın tepesine çekilebilir. Zira ip direk kapanın tepesine bağlanacak olursa tuzak hazırlanırken kapan tetiklenebilir. Bu daistenmeyen yaralanmalara neden olacaktır.

İpin diğer ucunu ise bir çiviye bağlarak yere çakmalısınız.

İpin diğer ucunu yere sabitleyin.

İpin boşta kalan ucunu kutunun içinden geçirerek yere sabitlemelisiniz. İpi yere sabitlerken çivi ya da güçlü bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Yalnız sabitleme sırasında ipte bolluk bırakmamalısınız. Yoksa kutu istenildiği şekilde durmayacaktır. Tenik olarak ip ne çok gergin ne de çok bol durmalıdır. Kutunun rüzgardan ya da kuşların çarpmasından da etkilenmemesi gerekmekedir.

Tuzağın bu aşamasında ipi kapanın tepesine kaydırmalısınız.

İpi kapanın tepesine kaydırın.

Kutunun açısını ve ipin gerginliğini ayarladıktan sonra, ipi kapanın tepesine kaydırabilirsiniz. Kaydırma işlemi sırasında ipteki gerginlik bir miktar azalacaktır. İpin yere sabitlediğiniz ucundan gerginliği tekrar ayarlamalısınız. Yalnız gerginliği ayarlarken, kapandan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Zira ayarı yeniden yaparken, istemeden kapanı tetikleyebilirsiniz. Bu aşamada çok dikkatli olmalısınız.

Son aşamada fare kapanından yaptığınız kuş tuzağını yemlemelisiniz.

Tuzağa yem bırakın.

Tuzağın tüm gerekliliklerini yerine getirdiğinizde tuzağı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kapanın ortasına biraz yem koyarsanız, kuşların tuzağı tetiklemelerini sağlayabilirsiniz. Fakat kapanın size olduğu kadar kuşlara da zarar vereceğini aklınızda bulundurmalısınız. Kapanın güç ayarını biraz düşürürseniz, kapanı tetikleyen kuşlar da tuzağa yakalandıklarında zarar görmeyeceklerdir.

Profosyonel Kuş Yakalama Tuzakları


Kuş yakalamak için daha profosyonel tuzaklar arıyorsanız, bu başlık altında önereceğim benzer kuş yakalama tuzaklarından da faydalanabilirsiniz. Tuzakların nasıl yapıldıklarını açıklamalarının altlarına koyacağım YouTube linklerinden seyredebilirsiniz. İşte profosyonel o kuş yakalama tuzakları...

Pvc boruları kullanarak profosyonel bir kuş yakalama tuzağı kurabilirsiniz.

Pvc borulardan tuzak yapın.

Tuzak için üç adet pvc boru ve kafes şekilde bir ağ gerekmektedir. Tuzağın yapımına başlarken ilk olarak kafesin yerleştirileceği alan belirlenmelidir. Daha sonra kafesin ebatlarına göre toprak hafifçe kazılmalıdır. Yeteri kadar kazmanın ardından kafes kazılan yere yerleştirilmeli ve boruların sokulacağı bölümler açılmalıdır. Akibinde de borular yerleştirilerek tuzak kuşların şüphe duymayacakları şekilde gizlenmelidir.

https://www.youtube.com/vyuLqiht4

Kayayı kuş tuzağı olarak kullanmak da iyi bir fikir olabilir.

Kayayı tuzak olarak kullanın.

Kayadan tuzak yapımı ilk tuzağa nazaran biraz daha uğraş gerektirecektir. Önce tuzağın kurulacağı doğru bölge seçilmelidir. Alan belirlendikten sonra, yakalanacak kuş ebatlarında derin bir çukur oluşturulmalıdır. Hemen ardından videoda gösterildiği şekilde tuzak mekanizması kurulmalıdır. Son olarak kaya düştüğünde çukurun üzerini kapatacak şekilde yerleştirilmelidir ve tuzak yemlenmelidir.

https://www.youtube.com/uqFAVlm

Pet şişelerden yapılan kuş tuzakları iyi sonuçlar verecektir.

Pet şişelerinden tuzak yapın.

Pet şişelerden tuzak hazırlarken, şişelerin baş kısmınlarını dışarıda bırakacak derin çukurlar kazılmalıdır. Şişeler çukurların içine gömülmeden hemen önce baş kısımları koparılmadan kesilmelidir. Kesilen yerler daha sonra delikler açıklarak lastiklerle birbirlerine tuturulmalıdır. Ardından da şişeler toğrağa gömülerek, gizlenmelidir. Ve son olarak tuzak çevresiyle beraber yemlenmelidir.

https://www.youtube.com/1Q6hc6s

Ağ kullanarak yapılan kuş kapanı son derece başarılı sonuçlar verebilir.

Ağ kullanarak tuzak kurun.

Tuzağa ağ genişliğinde uygun bir alan kazılarak başlanmalıdır. Çukur oluşturulduğunda hemen peşinden tetikleyici mekanizması kurulmalıdır. Mekanizmanın kurulumu tamamlandığında, ağ çukura güzelce yayılmalı ve ağın rüzgar ya da kuşlar tarafından bozulmaması içinde kenarları toprakla desteklenmelidir. Daha sonra videoda gösterildiği şekilde tuzak tamamlanarak yemlenmelidir.

https://www.youtube.com/t0WkuihH

Toprağa gömülen tuzaklar kuşların daha kolay yakalanmasını sağlayacaktır.

Toprağa kapan gömün.

Kapan için tahtadan bir kasa ve kapak görevi görecek birkaç karton parçası gereklidir. Kartonlar kasaya videoda gösterildiği şekilde monte edilmelidir. Mekanizma kurulduktan sonra, kapan olduğu gibi toprağa gömülmelidir. Kuşların yoğun ve bol olduğu yerlere kurulması kapanın başarısını arttıracaktır. Kitlesel bir tuzak olduğundan aynı anda birden fazla kuşu yakalayabilmektedir.

https://www.youtube.com/OHLCznQ

Plastik boruları da kuş tuzağı olarak kullanabilirsiniz.

Plastik borudan tuzak hazırlayın.

Plastik su borusundan tuzak hazırlamak bir dizi karışık işlem gerektirmektedir. Eğip bükme, yakıp eğme gibi bazı el becerisi gerektiren işlemlerin ardından tuzak kısmen hazır hale gelmektedir. Fakat tamamen hazırlanması için yine tuzağın yerleştirileceği alanda bir dizi işlem yapılması gerekmektedir. Ancak o işlemlerinde arından tuzak, kuş yakalamak için hazır hale gelmektedir. Başarı oranı yüksek olmasına rağmen yapımı ve kurulumu zordur.

https://www.youtube.com/SGM-9nj_s