Önceki gün hile denerken 2067 yılına kadar bloklandım. 50 yıllık kocaman bir zaman diliminden bahsediyorum! Söylemesi ne kadar kolay öyle değil mi? Bunun için yeni çar aramalarına başladım bile. Hatta dün çar ararken Zula'nın para ve altın hilesini de buldum. Eğer risk almayı seviyorsanız, siz de Zula'nın bu para ve altın hilesini deneyebilirsiniz. Hilenin uygulanışı videoda gösteriliyor.Gördünüz mü? Zula'da para ve altın hilesi yapması son derece basit. Fakat aynı zamanda 2100 yılına kadar ban yemesi de hiç zor değil. O yüzden hileleri denemeden önce ban yiyebileceğinizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Şahsen ben olsaydım, yeniden Zula hilesi denemeye kalkmazdım. Zira Zula'da hile yapmanın cezasının çok ağır olduğunu artık biliyorum. Her neyse Zula'nın para ve altın hilesinden çok bahsettim. Biraz da yeni başlayanlar için Zula'nın püf noktalarına değinmek istiyorum.

Kafaya nişan almaya çalışın.

Hangi silahı kullanırsanız kullanın, daima rakip oyuncuların kafa bölgelerine nişan almalısınız. Başlarda kafa bölgelerine nişan almaya çalışmak zor gelebilir ve yapacağınız atışların isabet oranlarını düşürebilir. Fakat pratik yaptıça ve elinizi bu şekilde atışlar yapmaya alıştırdıkça daha az mermiyle daha çok kişiyi vurduğunuzu kendinizde görebilirsiniz. Zor bir meziyet olsa da çalışarak kazanabilirsiniz.

Mermileri teker teker ateşleyin.

Rakiplerinizle aranızdaki mesafe çok yakın değilse mermileri teker teker ateşlemelisiniz. Çünkü mesafe arttıkça silahınızdan çıkan mermiler de dağılmaya başlayacaktır. Mermilerin dağılmaması için, uzak mesafelere ateş ederken peşi sıra ateş etmemelisiniz. Teker teker ateş etmeniz mermilerin dağılmasını önleyeceği gibi aynı zamanda kafadan vuruşlar yapmanızı da sağlayacaktır.

Zaman zaman pusu atın.

Aşırı profosyonel oyuncularla oynarken zaman zaman pusu atmalısınız. Özellikle karşı karşıya geldiğiniz her anda istikrarlı bir şekilde öldürmeye devam eden oyunculardan kendinizi korumalısınız. Karşılarına direk çıkmak yerine pusu atarak, dolaylı yollardan çatışmayı deneyebilirsiniz. Pusu atarak karşılaşmak, ilk atışı yapma şansını size sağlayacağından karşılaşmalarınızı lehinize çevirecektir.

Pusu atan oyunculardan uzak durun.

Pusu atan oyuncuları farkettiğinizde kendinizi koruyarak uzaklaşmalısınız. Zira pusu atan oyuncuları vurmak son derece zordur. Daha avantajlı bir konumda olacaklarından, verebileceğiniz zarardan çok daha fazlasını size vereceklerdir. Eğer yeterince iyi bir oyuncu değilseniz ve yanınızda fazladan bir el bombası taşımıyorsanız, pusu atan oyunculardan uzak durmanız hayrınıza olacaktır.

Oyuncuların arkalarından dolanın.

Vurulmadan vurmak için oyuncuların arkalarından dolanmalısınız. Her ne kadar söylemesi yapmasından daha zor olsa da uygularak kesin sonuçlar alabilirsiniz. Arkadan dolanmaya çalışırken görülmemeyi başaramıyorsanız, pusu atarak da diğer oyuncuların önünüze geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede dolaylı da olsa oyuncuların arkalarına geçmeyi başarabilirsiniz.

Daha İyi Oynamanızı Sağlayacak Zula Taktikleri


Yazının ortalarında oynayışınızı iyileştirecek bazı püf noktalarından bahsetmiştim. Bu bölümde de o bahsettiğim püf noktalarına ek olarak, oynayışınızı daha da iyileştirecek Zula taktiklerden bahsedeceğim. Bir defa daha önce hiç Zula oynamadıysanız, püf noktalarında anlattıklarımda uzmanlaşana kadar bu bölümde anlatacaklarımı uygulamamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu bölümde bahsedeceklerim az da olsa uzmanlık gerektirecektir.

Eğer anlatacaklarımı uygulacak yeterliliğe sahip değilseniz, faydasından çok zararını görebilirsiniz. Hazırsanız, Zula taktiklerini anlatmaya başlıyorum. Zula'da yetenekten daha önemli bir şey varsa o da aksesuarlar ve yükseltilebilir silahlardır. Yükseltilebilir silahlarda tercih olarak M468, FAMAS, FN FAL RS, KRISS VECTOR, AK-47, XCR-L Refleks, G36 Refleks, ARX 160 Kobra, XM8, P90, CX4, MP9 Refleks ve UTS-15 kullanılmalıdır.

Hatta zula.com/silahlar adresinden daha fazla yükseltilebilir silaha ulaşılabilirsiniz.

Genel olarak bu silahların avantajı hasar, sapma, tepme, ateş hızı, şarjör kapasitesi, hareket hızı, doldurma süresi ve etki menzili gibi can alıcı özelliklerinin arttırılabilmesidir. Doğal olarak bu özellikler arttırıldığında en kötü oyuncu dahi Zula keskin nişancısına dönebilmektedir. Artı olarak eklenen aksesuarlar da silahın kapasitesini arttırmaktadır. Yine de oynayışı daha da iyileştirmek için, oyun içi ayarların yapılması gerekmektedir. Özellikle fare hasasiyeti ve nişangah ayarı iyi yapılmalıdır.

Şayet fare hasasiyeti çok yüksekte olursa nişan alınmasını zorlaştıracaktır. Aynı şekilde nişangahın büyük olması da nişan alırken, nokta atışları yapılmasını engelleyecektir. Büyük nişangahlar seçmek yerine küçük, nokta nişangahların kullanılması atışların isabet oranını yükseltecektir. Ayarla konusundaki diğer detaylara groweTV'nin hazırladığı YouTube videosundan ulaşabilirsiniz.

Video youtube.com/JwddosTh0 adresinde yayınlanmaktadır.

Çok teknik bir konu olduğundan, görerek izlemenmesinin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Unutmayın; yetenek ve teçhizat ne kadar önemliyse ayarlarda o kadar önemlidir. Herkesin oynadığı ayarlarla oynayarak, asla en iyisi olamazsınız!

Zula'nın Diğer Hileleri


Hatırlıyorsanız yazının girişinde Zula'nın para ve altın hilesinden bahsetmiştim. Hemen akibinde de hilelerin kulanılmaması tavsiyesinde bulunmuştum. Özellikle hilelerin kullanılmaması tavsiyemi tekrar altını çizerek yineliyorum. Zira hileler tespit edilebildiği için Zula'dan kalıcı olarak banlanabilirsiniz. O yüzden bu başlık altında anlatacaklarımı sadece bilgilenmeniz amacıyla anlatıyorum.

Anlattıklarımı kullanarak banlanırsanız, sorumluluk kabul etmeyeceğimi bilmenizi istiyorum. Ha ben 2067 yılına kadar beklerim diyorsanız, o zaman tüm sorumluluğu üstlenebilirsiniz. Lafı çok mu uzattım? Tamam tamam, anlatacaklarıma geçiyorum. Zula'da daha önce yapılan ama artık bilinen bir dolu hile var. Misal e pin hilesi, envanter hilesi, rütbe hilesi, tek atma hilesi, silah yükseltme hilesi ve kasa açma hilesi yapılabilen bu hilelerden bazılarıydı. Fakat artık çalışmıyorlar.

Eğer sağda solda bu hileleri görüp denemeye kalkarsanız, çok büyük bir ihtimalle adınızı 2067'de banı kalkacaklar listesine yazdırabilirsiniz. Aynı şekilde ölümsüzlük hilesi, deste hilesi, uçma hilesi, görünmezlik hilesi ve level atlama hilesi içinde bu söylediklerimi feyz alabilirsiniz. Çünkü yeni yakın, Zula'da bulunan bütün hileler kapatıldı. Ben nasıl banlandım zannediyorsunuz?

Yine de çalıştığını düşündüğüm bazı hileler de yok değil.

Silahları sınırsız ve süresiz yapma hilesi ve duvarın arkasını görme yani diğer adıyla duvarda görme hilesinin hala kapatılmadığını düşünüyorum. Yalnız düşünüyorum dedim, kesin olur diye bir şey söylemedim. O yüzden deneyerek kendinizi banlatmanızı istemem. Ama e pin kodu ve pepsi kodu üreten programları kullanabilirsiniz. Herhangi bir problem yaşatmayacaktır. Hatta makro kodu ve e pin kodları dağıtan, özel Facebook gruplarına üye olabilirsiniz. Kod kullanmanızın bir sakıncası olmayacaktır.

Son olarak bir tavsiyede daha bulunmak istiyorum; titanyum, demir, krom, para, altın, xp ve level kasmak için Jitbit Macro Recorder programını kullanabilirsiniz. Zula'da materyal kasmak için birebirdir. Yine de banlanırsanız mesuliyeti size aittir. Çünkü daha öncede dediğim gibi Zula devamlı gücellenen bir oyun olduğu için, banı yemeniz işten bile değildir. Unutmayın Zula'da ban kaldırma ya da açma diye bir şey de yok! Bani yediniz mi Zula'yı yeniden 2067 yılında oynarsınız; aklınızda bulunsun.

Zula'da Karşılaşılan Hataların Çözümleri


Zula'da her oyun gibi zaman zaman hatalar verebilmektedir. Bu hataların birçoğu Zula'dan kaynaklanırken bir çoğuda kişisel bilgisayarlardan, internet bağlantısından ya da farklı bir nedenden olabilmektedir. İşte bu başlık altında da Zula'da karşılaşılan bazı hataların çözümlerinden bahsedeceğim. Çok fazla teknik detaya girmeden, herkesin uygulayabileceği bazı çözüm önerilerinde bulunacağım.

Şayet Zula'ya giremiyorum, durduruldu hatası alıyorum, oyundan atıyor, aniden kapanıyor, setup açılmıyor ya da yanıt vermiyor, launcher yanıt vermiyor, çalışmayı durdurdu hatası veriyor diyorsanız yapmanız gereken hata veren dosyayı Zula'nın sitesinden güncellemektir. Güncelledikten sonra hata giderilecektir. Aynı şekilde error reading language file hatası alıyorum, log hatası veriyor, açılmıyor, açılırken kapanıyor, açılış ekranında kalıyor, yükleniyorda kalıyor, yükleme hatası alıyorum, yanıt vermiyor, uyumluluk sorunu yaratıyor diyenler de önerdiğim güncelleme yöntemini deneyebilirler.

Hasarlı dosyalardan kaynaklanan hatalar oldukları için güncellemeden sonra düzelecektir. Farklı olarak Zula'da ekran kartı sorunu yaşıyorsanız, ekran kayması, ekran kararması varsa, ekran gelmiyorsa, küçük ekran sorunu yaşıyorsanız, directx device hatası alıyorsanız, ekran küçüldü diyorsanız ve benzer şekilde renk sorunu yaşıyor, siyan ekran hatası alıyorsanız, tam ekranda olmuyorsa sorun ekran kartınızla alakalıdır. Ekran kartınızı, kart üreticinizin istesinden güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Eğer ekran kartınız güncellemeden sonra hala aynı sorunları veriyorsa sorun büyük ihtimalle donanılmsaldır. Ekran kartınız Zula'yı çalıştırmakta yetersiz kalıyordur. Bu durumda yeni bir ekran kartı almanız gerekecektir. Tabii Zula oynamak istiyorsanız. Bu hatalardan başka bir de internet bağlantılarından ve Zula sunucularından kaynan hatalar bulunuyor. Genelde sistemde bilinmeyen bir hata oluştu, uzun süre dosya indirilemedi, sunucuya giremiyorum, dosya bozuk hatası alıyorum, dosya indirilemiyor hatasıyla karşılaşıyorum şeklinde kendini göstermektedir. Karşılaşılması durumund bir şey yapılması gerekmez.

Sorun bağlantınızdan kaynaklanmıyorsa kendi kendine çözülecektir. Benzer şekilde az evvel söylediklerim sunucuya girerken teknik bir hata oluştu, sunucu listesi hatası, sunucu ile bağlantı kesildi, şüpheli program tespit edildi hataları içinde geçerlidir.

Facebook ile eşleştirme hatası ve güncelleme listesi indiriliyor hatası da bu söylediklerime dahil edilebilir. Bir de işletim sistemlerinden kaynaklanan hatalar vardır. Onlarda genelde kendini Windows tarafından bulunamıyor, runtime hatası, şüpheli program tespit edildi, xigncode hatası, sürücüde disk yok şeklinde göstermektedir. Sorun Windows güncellemesi yapılarak çözülebilir.

Yahut hatalı dosya güncellenerek problemin üstesinden gelinebilir. Son olarak cevaplamak istediğim son bir soru var. Eğer Zula donma sorunu, kasma sorunu ya da takılma sorunu yapıyorsa bu mevcut donanımınızın Zula'yı çalıştırırken zorlandığını gösterir. Zula'nın ayarlarına girerek, ekran çözünürlüğünüzü en düşük grafiklere çekerseniz daha az donuyor, kasıyor ya da takılıyor diye kızgınlık yaşarsınız.