Hasas bilgiler içeren bir e-posta gönderirken, bunu uçtan uca şifreleyerek göndermek belli ölçüde güvenlik sağlayacaktır. Fakat yine de okunduktan sonra silinen maillerin yerini tutmayacaktır. Çünkü şifrelenen mailler, okunduktan sonra silinmeyeceği için başkaları tarafından da erişilebilir olacaktır. Ama okunduktan sonra kendi kendine silinen mailler, maili sadece gönderdiğiniz kişinin okuması için zaman tanıyacaktır. Okuduktan sonra da bir başkası ulaşamadan, otomatik olarak silecektir. Peki ama nasıl?

# - Bunun için önce ProtonMail adındaki uygulamayı indirmeniz gerekmektedir.

# - Uygumalayı Google Play ve iTunes üzerinden indirebilirsiniz.

# - Dilerseniz protonmail.com üzerinden de uygulamayı temin edebilirsiniz.

Belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama uygulama hem Android hem de İOS üzerinde çalışmaktadır. Aynı zamanda hizmetten bağımsız olarak, herhangi bir e-posta sağlayıcısına da süresi dolan mailler gönderebilmektedir. Her ne kadar varsayılan olarak ProtonMail dışındaki kullanıcılara uçtan uca şifrelenenen e-postalar gönderilemesede bunu ayarlamak da son derece kolaydır.

ProtonMail - Okunduktan Sonra Silinen Mail Oluşturun!

Sona erme süresini ayarlayın.

ProtonMail'den e-posta göndermek, normalden yaptığınızdan farklı değildir. Sadece farklı olarak birkaç ayarlama yapmanız gerekmektedir. Yukarıda yer alan fotoğraf da konu satırının hemen altında yer alan saat simgesini görüyor musunuz? İşte o simgeden göndereceğiniz maillerin sürelerini ayarlayabilirsiniz.

Simgeye tıkladıktan sonra, Bir saatlik ya da bir günlük aralıklarla maillerinizin zamanını ayarlayabilirsiniz. İzin verilen minumun süre 1 saat ve maksimum süre de 28 gün olarak belirtilmektedir. Eğer 28 günlük bir ayarlama yaparsanız, göndereceğiniz mail tam 28 gün sonra otomatik olarak silinecektir. Seçilen süreyi belirledikten sonra, sağ da yer alan ok düğmesine hafifçe vurmanız yeterli olacaktır. Saat simgesinin yanına bakarsanız, tıklamanız gereken oku da görebilirsiniz.

Elbette bu başka bir ProtonMail kullanıcısına mail gönderiyorsanız, geçerli olacaktır. Eğer ProtonMail'in dışındaki bir kullanıcıya gönderiyorsanız, yapmanız gereken işlem daha farklıdır.

ProtonMail - Okunduktan Sonra Silinen Mail Oluşturun!

ProtonMail dışına e-posta gönderin.

ProtonMail kullanmayan bir kişiye e-posta göndermek istiyorsanız, önce bir şifre ayarlamanız gerekecektir. Yoksa ProtonMail, e-posta gönderirken bir şifre ayarlamanız gerektiğini söyleyen bir hata mesajı verecektir. Bunun nedeni okunduktan sonra silinen maillerin, yalnızca şifreleme kullanılırken çalışmasıdır.

Dolayısıyla ProtonMail dışında farklı bir e-posta hizmetine mail göndereceğinizde şifre ve ipucu ayarını da yapmanız gerekecektir. Şifreyi ve ipucunu ayarlamak için, kilit simgesine tıklamanız gerekmektedir. Kilit simgesine tıkladıktan sonra, sizden şifre ve ipucu belirlemeniz ufak bir pencere açılacaktır. Açılan pencereye şifre ve ipucunu girdikten sonra, normal şekilde e-postanızı gönderebilirsiniz.

Yalnız, şifrenin peşinden saat ayarınıda yapmayı unutmamalısınız. Sadece şifre girerek, saat ayarı yapmadan göndereceğiniz mailler, süresi belirlenmediği için silinmeyecektir. Uçtan uca şifrelemenin dışında mailleriniz okunduktan sonra silinsin de istiyorsanız, süre ayarınıda yapmanız gerekmektedir.

Silinme Mekanizması Nasıl Çalışır?


ProtonMail'de gönderilen maillerin silinmesi belirlediğiniz süre içinde başlayacaktır. Maili gönderdikten sonra, doğal olarak silinme süreside işlemeye geçecektir. Kişinin maili okuması yahut açması, mailin silinmesi için yeterli değildir. Tam aksine maili hiç açmamış da olabilir. Fakat gönderdiğiniz maili hiç açmamış olması da maillerin silinmesini engelleyemeyecektir. Çünkü ProtonMail, mailleri belirlediğiz süre içinde silecektir.

Bunun nedeni de aslında teknik olarak maillerin, okunup okunmadığının tespit edilememesidir. Bu yüzden maili göndereceğiniz tahmini süreyi ve silinmesi gereken zaman dilimini göz önünde bulundurursanız, göndereceğiniz maillerin okunmadan silinmesinin de önüne geçebilirsiniz. Teknik olarak da gönderilen maillerin nasıl silindiğini tarif etmek gerekirse, kısaca şöyle anlatabilirim.

Gönderdiğiniz mailler, belirlediğiniz sürelerini doldurduğunda okunsun ya da okunmasın silinecektir. Mailleriniz okunmasına rağmen gönderdiğiniz kişi tarafından silinmediyse yine belirlediğiniz süre içinde otomatik olarak silinecektir. Fakat bu söylediklerim, sadece ProtonMail kullananlar için geçerlidir. ProtonMail dışında farklı bir e-posta servisi kullanan birine e-posta gönderdiğiniz de silinme işleyişi daha farklı olacaktır.

Mailin okunma süresi dolduğunda tüm mesajın içeriği ve bağlantıları silinecektir. Sadece gönderdiğiniz e-posta, boş bir mesaj olarak gönderdiğiniz kişinin kutusunda duracaktır. Neden mi? Çünkü ProtonMail, diğer servis sağlayıcıları üzerinde bir erişim iznine sahip değildir. E-postaları silme ve kaldırma gibi yetkileri yoktur. Yalnızca bağlantılı olduğu e-posta içeriğini silebilir ki zaten bu da mesajlarınızı güvenceye almak için yeterli olacaktır. Onuda şifreli bağlantı üzerinden yapabilmektedir.

Bağlantıları şifrelendirmek bu bağlamda tekrar erişim için ve mailin güvenliği için gereklidir. Nasıl ki Telegram kullanan biri, yine Telegram üzerinden WhatsApp'a erişemiyorsa aynen ProtonMail'de de durum budur. ProtonMail sadece kendi içinde gönderilen maillere tam yetkiyle erişebilmektedir. Onun dışındaki farklı servisler de mesajın içeriği ve bağlantıları dışında başka bir erişim izni yoktur.

ProtonMail'den Adım Adım Mail Şifrelemek


Mail şifrelemesini aslında yüzeysel olarak yukarıda anlatmıştım. Fakat göründüğünden daha kapsamlı bir konu olduğundan tekrar üzerinden geçmenin iyi olacağını düşündüm. Bir defa şunu çok iyi anlamanızı istiyorum.

Varsayılan olarak bir ProtonMail kullanıcısına e-posta gönderdiğinizde, gönderdiğiniz e-post otomatik olarak şifrelenecektir. E-postayı alan kişi yine kendi özel anahtarıyla e-postayı açabilecektir ve bunların hepsi otomatik olarak, şifre girmeden ProtonMail tarafından gerçekleştirilecektir. Fakat ProtonMail haricinde bir kullanıcıya e-posta gönderdiğinizde durum daha farklı olacaktır.

Gönderdiğiniz e-postalar TSL ile şifrelenecektir ki, diğer e-posta servilerininde bunu desteklemesi gerekmektedir. Neyse ki günümüzde birçok e-posta servisi bu şifreleme yöntemini desteklemektedir. Kulağa iyi geliyor değil mi? Fakat bu aynı zamanda şu anlama gelmektedir. Gönderdiğiniz şifreli e-postalar, servis sağlayıcıları tarafından da çözülebilir.

Allahtan, ProtonMail simetrik kriptografi kullanarak maillerin okunmasını imkansız kılmıştır. Bu da şu anlama gelmektedir, Amerika başbakanı dahi istese siz ve alıcının dışında maillerinizi okuyamayacaktır. Amerikan başbakanı biraz iddialı oldu sanırım. Her neyse, şifrelemeyi nasıl yapıldığına geçelim.

ProtonMail - Adım Adım Mail Şifrelemek

Daha önce bahsetmiştim, hatırladınız mı? ProtonMail dışındaki bir kişiye e-posta gönderirken, göndereceğiniz e-postayı göndermeden hemen önce şifreleniz gerekmektedir. Şifreleme yapmadığınız takdir de e-postanız şifreleme yapmadığınız için gönderilemedi şeklinde bir hata verecektir. O yüzden kilit simgesine tıklayarak bir şifre ve ipucu belirlemeniz gerekmektedir. İpucu şifrenin ne olduğu hakkında göndereceğiniz kişiye bilgi verecektir. Zaten yukarıda da tüm bunları antalmıştım. Peki alıcı siz olursanız, ne yapmanız gerekir isterseniz birazda ondan da bahsedeyim.

ProtonMail - Adım Adım Mail Şifrelemek

Eğer e-posta göndericisi siz değil de bir başkasıyla ProtonMail'den gelen bir maili nasıl çözersiniz kısaca onu da göstermek istiyorum. Gelen maili açtığınızda "View Secure Message" yazan bir buton olacaktır. O butona tıklayarak, ProtonMail'in sizi yönlendireceği sayfaya gitmelisiniz. Bağlantıya tıkladıktan ve ProtonMail tarafından yönlendirildikten sonra karşısınıza bir şifre ekranı gelecektir. İşte o ekrandan, ipucundan yolaca çıkarak ya da göndericinin size belirttiği şifreyi girerek gönderilen şifreli e-postayı açabilirsiniz.

E-postalar da Görünen Adınızı Değiştirin


ProtonMail'deki görünen adınızı uygulamayı kurarken de kurduktan sonra da değiştirebilirsiniz. Hatta ProtonMail'in premium versiyonunu kullanırsanız, görünen adınızla beraber görünen mail adresinizi de değiştirebilirsiniz. Zaten varsayılan olarak ProtonMail kurulumunda özel bir isim belirlemediyseniz, e-posta kullanıcı adınız görünen adınız olarak belirlenecektir. Ama görünen adı kendiniz belirlemek ve değişik isimler kullanmak istiyorsanız, yapmanız gereken çok basittir.

ProtonMail - E-postalar da Görünen Adınızı Değiştirin

İsim değiştirme menüzüne girmek için, ekranın hemen sol üst köşesinde bulunan üç tırnak işaretine hafifçe dokunmanız gerekmektedir. Tırnak işaretine dokuntuktan hemen sonra, açılan listeden "Settings" yani ayarları seçmelisiniz. Akibinde ayarlar sayfasından bulunan "Display Name" bölümüne girmelisiniz. Bu bölümden e-postalar da görünecek olan adınızı değiştirebilirsiniz.

ProtonMail - E-postalar da Görünen Adınızı Değiştirin

"Display Name" bölümünü bulamadıysanız, "Multiple Addreses" yazan başlığı bulmalısınız. "Display Name" hemen o başlığın altında yer alacaktır. Hatta hemen üstünde de ProtonMail'den aldığınız kendi e-posta adresinizi görebilirsiniz. "Display Name" tıkladıktan sonra, adınızı değiştireceğiniz bir sayfa gelecektir. O sayfaya belirlediğiniz yeni adı girerek, kaydedebilirsiniz. Kayıt işleminin arından adınız belirlediğiniz yeni isimle hemen değiştirilecektir.

ProtonMail - E-postalar da Görünen Adınızı Değiştirin

Değiştirdiğiniz adınızı gelen ya da gönderdiğiniz e-postalara bakarak görebilirsiniz. Ayrıca görünen adınızı değiştirmenin bir limiti bulunmadığından istediğiniz zaman ve saatte değiştirebilirsiniz. Bunun yanında ProtonMail'in premium versiyonunu kullanarak da görünen adınızın yanında görünen e-posta adresinizi de değiştirebilirsiniz. E-postalarını bilgisayardan gönderenler de ProtonMail'den sonuna kadar faydalanabilirler. ProtonMail'in bilgisayar için olan versiyonlarıda bulunmaktadır.