Yaklaşık 1 hafta önce Facebook hesabım çalındı. Hem de tatil için gittiğim bir belde de rica minnet bilgisayarını kullandığım küçük bir çocuk tarafından! Gerçi çocuk ne kadar suçlu sayılabilir, onu da bilmiyorum. Çünkü Facebook'da işimi bitirdikten sonra çıkış yapmadığımı hatırlıyorum. Muhtemelen ben bilgisayarını çocuğa geri verdiğimde o da benim hesabımı çalmakla uğraşıyordu. Neyse ki çalınan hesabımı geri almam çok uzun sürmedi. Hesabımın çalındığını farkeder farketmez, kısa sürede geri almayı başardım. Eğer siz de benzer durumlarla karşılaşırsanız, önerdiğim geri alma yöntemlerini kullanarak Facebook hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Facebook'un hacked sayfası çalınan hesaplar için geri bildirim gönderilmesini sağlıyor.

Hesabı şikayet edin.

Hesabınızın bir başkasının eline geçtiğini farkeder farketmez, hizlica facebook.com/hacked adresine girerek "Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti" butonuna tıklamalısınız. Eğer hala hesabınıza erişiminiz varsa Facebook, önceki bilgilerinizi kullanarak hesabınızı geri almanızı sağlayacaktır. Yeterince şanslıysanız, hesabınızı çalan kişi geçmiş bilgilerinizi değiştirmemiş olacaktır.

Hesabını bul sayfası, Facebook adreslerini kurtarmanın bir diğer yoludur.

Hesabınızı bulun.

Hesabım bir başkasının eline geçti butonuna tıkladıktan sonra Facebook, hesabınıza tanımlı olan e-postanızı yahut telefon numaranızı girmenizi isteyecektir. Telefon numaranızı tanımlamadıysanız, e-posta adresinizi kullanabilirsiniz. Fakat e-posta adresinizi de hatırlamıyorsanız ve telefon numaranızı da Facebook'a bağlamadıysanız, başınız ciddi anlamda belada demektir. Yazının sonunda çözümünden bahsedeceğim.

Şifre ekranı geldiğinde Facebook sizden giriş yapmayı denemenizi isteyecektir.

Eski şifrenizi kullanın.

Hesabınızı bulduktan sonra, Facebook sizden eski şifrenizi girmenizi isteyecektir. Eğer eski şifrenizi hatırlamıyorsanız, başınız en az e-posta adresini hatırlamayanlar kadar belada demektir. Yazının sonunda şifresini hatırlamayanlar içinde bir çözüm önerisinden bahsedeceğim. Ama yine de şifresini hatırlayanların, e-postasını hatırlamayanlardan daha şanslı olduğunu söyleyebilirim.

Şifre yenileme sayfası, yeni bir Facebook şifresi oluşturabileceğiniz bir bölümdür.

Şifrenizi yenileyin.

Eski şifrenizi girdikten hemen sonra Facebook, e-posta adresinize ya da telefon numaranıza bir kod göndermeyi teklif edecektir. Kodu telefon numaranıza yahut e-posta adresinize gönderterek, yeni bir şifre oluşturabilir ve Facebook hesabınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz. Ama e-posta ve telefon numaranıza erişimiz yoksa "E-postana veya Telefonuna Erişemiyor Musun?" bağlantısına tıklamalısınız.

E-postama erişemiyorum seçeneği Facebook'un size farklı bir yol sunmasını sağlayacaktır.

Hesabınızı kilitleyin.

"E-postana veya Telefonuna Erişemiyor Musun?" bağlantısına tıkladıktan sonra, Facebook tekrar giriş yapılmasını denemenizi isteyecektir. "E-postama Erişemiyorum" butonuna tıkladığınızda Facebook sizi giriş ekranına yöneltecektir. Hesabınıza erişemeniz dahi Facebook, giriş yaptığınız İP adresini, konumunuzu ve bilgisayarınızın işletim sistemini kaydederek yabancı girişlere karşı hesabınızı koruyacaktır.

Çalınan Facebook Hesabını Kimlikle Geri Almak


Yeteri kadar şanslı değilseniz ve şifrenizi hatırlamıyorsanız, yukarıda bahsettiğim yöntemi kullanarak bir sonuç alamamış olabilirsiniz. Ama üzülmeyin, çalınan Facebook hesabını geri almak için daha kesin yollar da var!

Kimlikle çalınan hesabı geri almak, Facebook hesabını kurtarmanın en iyi yollarından biridir.

Fakat e-posta hesabınızı ve telefon numaranızı hatırlıyor olmanız gerekmektedir. Çünkü Facebook hesabın size ait olduğunu bulmak için giriş e-posta adresini yahut cep telefonu numarasını isteyecektir.

Bunlardan herhangi birini hatırlamıyorsanız, çalınan hesabınızı da kimlikle geri almanız çok olası değildir.

Şifresini unutanlar ve hatırlamayanlar bu söylediklerime dahil değildir. E-posta ve telefon numaranızı hatırlamanız, çalınan Facebook hesabını kimlikle geri almak için yeterli olacaktır.

Peki ama nasıl?

En kesin yöntem, kimlik gönderme sayfasında gerekli bilgileri yollamak olacaktır.

İlk olarak facebook.com/contact adresine girmeniz gerekmektedir.

Sayfaya girdikten sonra hangi kimlikleri gönderebileceğinize ve nasıl göndereceğinizden nasıl göndereceğinize dair merak edilen soruların yanıtlarını göreceksiniz.

O sorulardan merak ettikleriniz varsa ki, hangi kimlikleri kullanabileceğinizi öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü geçersiz ve istenilenin dışında çekilen kimlik fotoğrafları hesabınızı geri almanız için yetmeyecektir.

Gerekli bilgileri edindikten sonra, sayfanın hemen altında yer alan "Kimliğiniz/Kimlikleriniz" başlığını göreceksiniz. O başlığın aşağısında "Dosyaları Seç" butonu yer alacaktır. Butona tıklayarak, kimliğinizin çektiğiniz fotoğrafını seçmelisiniz. Ardından da sayfanın daha da altında yer alan mavi renkli "Gönder" butonuna tıklamalısınız.

Gerisini artık Facebook halledecektir.

Eğer kimik fotoğrafını ve fotoğraf da görünmesi istenilen bilgileri eksiksiz olarak gönderebildiyseniz, kısa sürede Facebook hesabınızın geri iade edildiğine dair bir e-posta alacaksınız.

E-postayı aldıktan sonra, tekrar Facebook hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Kimlik doğrulamasını kullanmak için sadece hesabınızın çalınması gerekmediğinide söyleyeyim. Şifrenizi unutmanız halinde de kimlik doğrulamasını kullarak, tekrar Facebook hesabınıza ulaşabilirsiniz.

Giriş Bilgileri Olmadan Facebook Hesabını Kurtarma


Öncelikle giriş bilgileri olmadan, Facebook hesabını kurtarmanın çok net sonuçları olmayacağını bilmenizi isterim. Ama yine de bir ihtimal var.

Eğer e-posta ve telefon numaranızı hatırlamıyorsanız, çalınan Facebook hesabınızı security@facebookmail.com adresine e-posta göndererek, geri alabilirsiniz. Fakat bunun öncesinde sizden hesabınızın doğrulanmasını isteyecek bir takım talepler de bulunacaklardır.

Hesabınıza en son ne zaman girdiğiniz, ne paylaştığınız ve ne yaptığınız hakkında birtakım soruları cevaplamanız beklenecektir.

Net cevaplar vermeniz, hesabınızı geri almanız açışından büyük önem taşıyacaktır.

Nihayetinde kim olduğunuzu bilemeyeceklerinden dolayı, vereceğiniz cevaplarla hesabın size ait olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir. Tüm cevapları yüzde yüz doğru yanıtlasanız dahi, hesabınızı geri alamayabilirsiniz.

Ama ben yine de ne sorulduğuna dair bazı ipuçları vermek istiyorum.

Bir defa hesabınıza en son hangi şehirden bağladığınızı kesin soracaklarını bilmenizi isterim. Aynı şekilde en son bağlandığınız bilgisayarın işletim sistemini, kullandığınız tarayıcıyı da bağlandığınız şehirle beraber soracaklardır.

Hatta son konuştuğunuz arkadaşlarınızı da sorma ihtimalleri çok yüksektir.

O yüzden security@facebookmail.com adresine e-posta gönderdikten sonra, tüm bu bilgileri bir kağıda not alarak bulundurmanız soruları yanıtlarken net cevaplar vermenizi sağlayacaktır. Yine de dediğim gibi sorulan bütün soruları tamamen doğrulasanız dahi, sahip olduğunuz Facebook hesabını geri alamayabilirsiniz.

Çünkü sizin verdiğiniz cevaplar kadar, sizi sorgulayan ve doğruluğunuzu onaylamaya çalışan Facebook çalışanlarınında bu söylediklerinize tam anlamıyla emin olmaları gerekmektedir. Aksi takdir hesabınızı geri vermeyeceklerdir.

Unutulan e-posta adresi ve telefon numarasına sahip hesapları geri alması son derece zor olsa da bir ihtimal, şansınızı denemekten geri durmamalısınız. Nihayetinde ufak da olsa hesabın size ait olduğunuzu kanıtlayabilirseniz, geri almak için de bir şansınız olacaktır.

Hesabın iadesi unuttuğunuz e-posta adresinize ya da telefon numaranıza gelecektir.

E-posta adresinizin şifresini hatırlamıyorsanız, doğrulama kodunun telefonunuza gelmesini istemeyi unutmayın. Eğer telefon numaranızı daha önce hesabınıza bağlamadıysanız ve e-posta adresinizinde şifresini hatırlamıyorsanız, Facebook yetkililerinin bu durumda yapacakları hiçbir şey olmayacaktır.

E-postayı aldığınız yerle iletişime geçerek, şifrenizi hatırlatmalarını sağlayabilirsiniz.

Arkadaşlarınıza Kod Göndererek Hesabınızı Geri Alın


Facebook hesabınıza erişememeniz halinde güvenilir kişiler olarak seçtiğiniz arkadaşlarınızdan yardım alarak da hesabınızı geri alabilirsiniz. Tabii bunun için önce, üç kişi seçmiş olmanız gerekmektedir.

Eğer güvenilir 3 kişi oluşturmadıysanız, anlatacağım bilgilerin çalınan Facebook hesabınızı geri almanıza hiçbir yararı dokunmayacaktır. O yüzden buradan sonrasını, güvenilir 3 kişi oluşturmadıysanız okumak zorunda değilsiniz.

Fakat güvenilir 3 kişi oluşturduysanız ve nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız, anlatacaklarımı dinleyebilirsiniz.

Güvenlik ve giriş ayarlarından, "Hesabına erişememen halinde iletişime geçebileceğin 3-5 arkadaşını seç"e tıklayarak güvenilir arkadaşlar oluşturduğunuzu farzederek anlatıyorum.

Bu arada güvenilir arkadaşlar oluşturmak isteyenler de bahsettiğim yolu izleyerek, kendi güvenilir arkadaşlar listesini oluşturabilirler.

Güvenilir kişilerden yardım talep edebilmek için ilk önce giriş sayfasında yer alan "Hesabını mı unuttun?" bağlantısına tıklamanız gerekiyor. Başkasının eline geçmiş hesabı şikayet ederken yaptığınızdan çok da farklı değil.

Bağlantıya tıkladıktan sonra, hesabını bul adında bir sayfayla karşılacaksınız.

Sayfaya daha önce hesabınıza tanımladığınız e-posta ya da telefon numaranızı girmeniz istenecektir. Bunlardan herhangi birini girerek, ara butonuna tıklamalısınız.

Ara butonuna tıkladıktan sonra profiliniz karşınıza çıkacaktır.

Profilinizin hemen alında mevcut şifrenizi ya da daha önce Facebook hesabınıza girerken kullandığınız şifrenizi girmeniz istenen bir kutucuk göreceksiniz. O kutucuğa şifrenizi girerek, devam butonuna tıklamalısınız. Daha sonra açılan sayfadan "E-postana veya Telefonuna Erişemiyor Musun?" bağlantısına girmelisiniz.

Ardından "E-postama Erişemiyorum" butonuna tıklamalısınız ve "Güvenilir Kişilerimi Göster" bağlantısını açmalısınız.

Güvenilir kişilerimi göster bağlantısını açtıktan sonra, özel bir internet adresi içeren bazı talimatlar göreceksiniz. O talimatları yerine getirerek, bağlantıyı arkadaşınıza göndermelisiniz.

Bağlantıyı açıp, size kodu göndermesi içinde arkadaşınıza haber verseniz iyi edersiniz yoksa durumu anlamayacaktır.

Şunuda aklımdayken ekleyeyim, her bağlantı sadece bir kişi içindir.

Eğer siz 3 kişi seçtiyseniz, ayrı ayrı o 3 kişiye de özel oluşturulmuş bağlantıları göndermelisiniz ve arkadaşlarınızdan alacağınız kodları da girerek, hesabınızı doğrulatmalısınız.

Tüm bu işlemlerin ardından Facebook hesabınızı geri almış olacaksınız.