Android ve İOS cihazınızın ekran desenini yahut şifresini unuttuysanız, sonsuza dek ekranınızın kilitli kalacağını zannedebilirsiniz. Ki yakın zamana kadar ben de hep öyle zannetmiştim! Tasarım gereği bu ekran güvenlik yöntemlerini kırmanın çok zor olduğunu bildiğimden, kilitli bir aygıta girmenin format atmadan mümkün olmayacağını düşünüyordum. Fakat yanıldığımı çok da geç olmadan anladım. Şifresini yahut ekran desenini unuttuğunuz, Android ve İOS cihazlarda kilidi kaldırmanın birkaç yolu olduğunu öğrendim. Eğer siz de ekran desenini unuttum, ekran kilidini kaldıramıyorum diyorsanız öğrendiğim tavsiyeleri değerlendirebilirsiniz.

Ekran kilidini kırmadan kaldırmanın en iyi yolu Android aygıt yöneticisini kullanmaktır.

Android aygıt yöneticisini kullanın.

Android telefonlar ve tabletler için, Android Aygıt Yöneticisi hizmeti şüphesiz kilitli kalan bir ekranı açmak adına en kullanışlı yöntemlerden biridir. Google hesabınıza girebildiğiniz sürece, aşağıdaki adresten ister bilgisayardan isterseniz farklı bir cihazdan bağlanarak cihazınızın ekran kilidini istediğiniz başka bir şifreyle değiştirebilirsiniz.


Yukarıdaki adrese girdiğinizde karşınıza telefonunuzun model ve markası belirtilen bir ekran gelecektir. Ekranın hemen altında bir kilit işareti olması gerekir. İşte o kilit işaretine tıklayarak, cihazınızın ekran kilidi şifresini yeniden belirleyebilirsiniz. Kilit işaretine tıkladıktan sonra, karşınıza yukarıdaki gibi bir erkan gelecektir. Belirlediğiniz yeni şifreyi new password ve confirm password kısımlarına girmeniz gerekmektedir.

Muhtemelen hizmet siz de Türkçe çıkacaktır. Şifreleri girdikten sonra ekranın altındaki lock butonuna tıklayabilirsiniz. Şirenin değişmesi maksimum 5 dakika kadar sürecektir. Şifre değiştikten sonra, ekran kilidini yeni belirlediğiniz şifreyle açabilirsiniz.

Yeni şifre belirleme ekranı açıldığında sorununuz atayacağınız başka bir şifreyle çözülecektir.

Kilit işaretine tıkladıktan sonra, karşınıza yukarıdaki gibi bir erkan gelecektir. Belirlediğiniz yeni şifreyi new password ve confirm password kısımlarına girmeniz gerekmektedir. Muhtemelen hizmet siz de Türkçe çıkacaktır. Şifreleri girdikten sonra ekranın altındaki lock butonuna tıklayabilirsiniz. Şirenin değişmesi maksimum 5 dakika kadar sürecektir. Şifre değiştikten sonra, ekran kilidini yeni belirlediğiniz şifreyle açabilirsiniz.

Samsung'un mobil cihazımı bul hizmeti de ekran şifresi kaldırmak için kullanılabilir.

Samsung'un mobil cihazımı bul hizmetini kullanın.

Samsung marka cihazı olanlar, Samsung'un mobil cihazımı bul hizmedinden de faydalanabilirler. Herhangi bir web tarayıcısından, findmymobile.samsung.com adresine girerek unuttukları ekran kilitlerini dakikalar içinde değiştirebilirler. Bunun için verdiğim adresten ilk önce oturum açmanız gerekmektedir.

Eğer oturum açacak bir Samsung hesabınız yoksa, bu hizmetten faydalanmanız da mümkün olmayacaktır. Oturum açtıktan sonra, yukarıda ekran görüntüsünü paylaştığım aynı ekranla karşılacaksınız. "Set Unlock PIN to unlock the screen." yazan yerin hemen altında PIN kodu girmeniz istenen bir kutucuk göreceksiniz. O kutucuğun içine 4 rakamdan oluşan bir PIN kodu belirlemeniz gerekmektedir. Kodu belirledikten 1-2 dakika sonra, belirlediğiniz o kodla ekranınızın kilidini açabilirsiniz.

Deseni unuttum özelliği ekran kilidini kaldırmanın en kestirme yoludur.

Deseni unuttum özelliğini kullanın.

Cihazınız Android 4.4 ya da daha düşük bir sürümde çalışıyorsa, deseni unuttum özelliğini kullanabilirsiniz. Deseni unuttum özelliğini kullanabilmek için peş peşe, 5 defa yanlış şifre girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz 5'inci yanlış şifrenin sonunda 5 defa yanlış şifre girdiğinizi belirten ve şifre girmenizi 30 saniye yasaklayan bir uyarı alacaksınız. O uyarının hemen altında deseni mi unuttun, bağlantısını görebilirsiniz. İşte o bağlantıya tıklayın! Bağlantıya tıkladıktan sonra, Google hesap ayrıntılarını seçerek devam etmelisiniz.

Yeni şifre girdiğinizde deseni yeniden belirleyebileceğiniz bunun gibi bir ekran açılacaktır.

Hesap ayrıntılarını seçtikten sonra, karşınıza Gmail adresinizi ve şifresini girmeniz istenen bir ekran açılacaktır. Adresinizi ve şifrenizi girerek, yeni bir desen atayacağınız ekrana yönelebilirsiniz. Deseni belirlemenin ardından, devam et butonuna tıklayarak deseni kalıcı olarak unuttuğunuz eski deseninizle değiştirebilirsiniz. Yeni deseniniz yaklaşık 5 dakika içinde eski deseninizle değiştirilecektir. 5 dakika sonra yeni belirlediğiniz deseninizi kullarak, ekran kilidini açabilirsiniz.

Fabrika ayarlarına geri dönmek ekran kilidi sorununu %100 olarak çözecektir.

Fabrika ayarlarına geri dönün.

Fabrika ayarlarına geri dönmek, dahili hafızanın dışındaki birçok verinizin silinmesine neden olacaktır. Fakat ekran kilidini kaldırmanında en kesin yollarından biridir. Onun için fabrika ayarlarına dönmeden önce, dahili hafızanızın dışındaki verilerinizin bir kopyasını alırsanız iyi etmiş olursunuz.

Gereken önlemlerinizi aldıktan sonra, fabrika ayarlarına geri dönmek için sıfırlama adımlara geçebilirsiniz. Bu işlem cihaz türüne bağlı olarak değişecektir. Ancak çoğu telefonda cihazın gücünü tamamen kapatmak gerekmektedir. Ekran siyahlaştığında, ses açma ve kapatma tuşlarına aynı anda basılı tutarak Android'in ön yükleme menüsünü getirebilirsiniz.

Ön yükleme menüsü ekrana geldiğinde de menüden kurtarma modunu seçmelisiniz. Kurtarma modunu seçmek için iki defa ses azaltma tuşuna ve ardından da güç düğmesine basmalısınız. Güç düğmesine bastıktan sonra, tekrardan basılı tutacak şekilde ikinci defa daha basmalısınız ve ardından da ses açma düğmesine bir defa dokunmalısınız. Bu işlemden sonra telefonunuz kurmarma moduna girecektir.

Kurtarma modunu seçtiğinizde telefonunuz ilk aldığınız ekran kilitsiz haline dönecektir.

Kurtarma moduna girdikten sonra, veri sil ve fabrika ayarlarını sıfırla seçeneğini görebilirsiniz. Fabrika ayarlarını sıfırlama seçeneğini seçmek için, yine ses seviyesi düğmelerini kullanmanız gerekecektir. Seçme işleminin ardından güç düğmesine basarak, işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer yeni bir telefondan bu işlemi yapmayı denyiyorsanız, öncesinde Google hesabı ve şifresiyle giriş yapmanız istenecektir. Giriş yaptıktan sonra işleme kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Sıfırlama sonrasında ekran kilidi sorunsuz bir şekilde kalkmış olacaktır.

Telefondaki parola dosyalarını silmek için ADB yazılımını da kullanabilirsiniz.

Parola dosyasını silmek için ADB'yi kullanın.

Bu yöntem daha önce telefonunuzdan USB hata ayıklamayı etkinleştirdiyseniz ve kullandığınız bilgisayarı ADB ile bağlanmanıza izin verdiyseniz çalışacaktır. Eğer bu gereksinimleri karşılamıyorsanız, ADB'yi kullanarak ekran kilidini kaldırmanızda mümkün olmayacaktır. Yöntemi uygulamadan önce, telefonunuzu bir USB veri kablosuyla bilgisayarınıza bağlamanız gerekmektedir. Sonra ADB yükleme dizininizde bir komut istemi penceresi açmalısınız ve aşağırdaki komutu yazarak girmelisiniz.

  • adb shell rm /data/system/gesture.key

Ardından tefonunuzu yeniden başlatmalısınız. Telefonunuz yeniden başladığında ekran kilidinin kalkmış olduğunu göreceksiniz. Fakat ekran kilidi geçici olarak kaldırıldığından telefonu tekrar başlatmadan önce yeni bir ekran kilidi şifresi oluşturmanız gerekecektir. Çünkü yeni bir ekran kilidi oluşturmadığınız takdirde telefonunuz, kapanma durumunda tekrar eski ekran şifresini isteyen pencereyle karşınıza çıkacaktır.

Güvenli mod özelliği açıldığında çoğu telefondaki ekran kilidi devre dışı kalmaktadır.

Güvenli mod özelliğinden faydalanın.

Çoğu telefon güvenli modda ekran kilidi sormamaktadır. Genelde telefonların güç kapatma düğmelerine uzun süre basılı tutulduğunda bu özellik açılabilmektedir. Fakat bazı telefon modellerinde bu yöntem değişiklik gösterebilir. Telefon marka ve modelinizi aratarak, bu özelliğin nasıl çalıştığını kendiniz bulmalısınız. Ardından güvenli modu açarak, ekran kilidini kaldırabilirsiniz. Bunun içinde moda girdiğinizde yeni bir ekran kilidi şifresi belirlemelisiniz. Yoksa güvenli moddan çıktığınızda tekrar eski ekran kilidi şifresini isteyecektir. Güvenli modda yeni bir şifre belirleyerek, şiresini unuttuğunuz ekran kilidini değiştirebilirsiniz.

Ekran kilidini çökerterek kaldırmak da mümkün ama her telefonda olmayacaktır.

Ekran kilidini çökerterek kaldırın.

Android 5.0-5.1.1 yüklü cihazlarda şifre kilidini çökerterek, kilit ekranını geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için önce acil arama seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra acil arama bölümünden, 10 adet yıldız tuşlamalısınız. Ardından tüm girdiğiniz yıldızları kopyalayarak, aynı alana eski yıldızları silmeyecek şekilde yapıştırmalısınız. Yapıştırma işleminden sonra 20 yıldızınızın olması gerekiyor. Bu işlemi tekrar tekrar, taa ki yıldız ekleyemeyene kadar sürdürmelisiniz.

Bu aşamada ekran kilidi çökecektir ve devre dışı kalarak geçici olarak kapanacaktır.

Rakam girme limitine ulaştığınızda kilit ekranına geri dönmeli ve kamera kısa yoluna tıklayarak açmalısınız. Peşinden bildirim ekranını aşağı indirerek, ayarlar simgesine dokunmalısınız. Ayarlar simgesine dokunduğunuzda sizden şifre girmeniz istenen bir pencere açılacaktır. İşte o pencereye, kopyalayıp yapıştırarak çoğaltığınız yıldızlarınızı yapıştırmalsınız. Tekrar, tekrar aynı alana karakter limitini doldurana kadar yıldız yapıştırmaya devam etmelisiniz. Alana yeteri kadar karakter yapıştırdığınızda kilit ekranı çökecek ve telefonunuzun arayüzüne ulaşabileceksiniz.

İOS'da Ekran Kilidini Silerek Kaldırın


Aslında yukarıda bahsettiğim birçok yöntem İOS'da da çalışmaktadır. Fakat buna rağmen İOS için, önermek istediğim ayrı bir yol daha bulunmaktadır. Her ne kadar bahsedeceğim yöntem, fabrika ayarlarını sıfırlamayı gerektirse de merak etmeyin hiçbir veri kaynınız olmayacaktır. Bunun için önce FoneLab adındaki veri kurtarma yazılımını indirmeniz gerekmektedir. Yazılımı fonelab.com adresinden indirebilirsiniz. İndirdikten sonra, ekran kilidini kaldırmak için aşağıdaki işlemleri uygulamanız gerekmektedir.

İOS'da ekran kilidini kırmadan kaldırmak için FoneLab programını kullanmalısınız.

İOS cihazınızı bilgisayara bağlayın.

FoneLab programını yükledikten ve kurduktan sonra, programı başlatmalısınız. Ardından İOS cihazınızı bilgisayarınıza bağlamalısınız. Cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanın ardından, programın ana menüsünden "Recovery from İOS Device" seçeneğini seçmelisiniz. Ana menüde normalde 3 seçenek göreceksiniz. Siz en üstte yer alan, Türkçesi "İOS Aygıtından Kurtarma" seçeneğini işaretlemelisiniz.

İkinci aşamada cihazınızı DFU moduna geçirmelisiniz, aksi takdirde şifre kalkmayacaktır.

Cihazınızı DFU moduna geçirin.

Seçeneği işaretlemenin ardıdan, ana menü düğmesine ve güç düğmesine 10 saniye kadar basılı tutmalısınız. Sonra güç düğmesini bırakmalı ve peşinden menü düğmesine 15 saniye basılı tutmalısınız. DFU moduna girdiğinizi belirten mesaj ekranını gördükten sonra, menü düğmesine basmayı bırakabilirsiniz. DFU moduna ilk denemenizde giremezseniz, bahsettiğim yolu izleyerek cihazınızı DFU moduna girmeyi zorlayabilirsiniz.

Bulduğunuz verilerin kaybolmaması için işlemin sonrasında kaydetmelisiniz.

Tüm verileri taramayı başlatın.

DFU modundan hemen sonra, program cihazınızı tanımak için kısa bir süre bekleyecektir. Ardından iPhone, iPad yahut iPod artık hangi model cihaz kullanıyorsanız, program tarafından taranmaya başlanacaktır. Tarama işlemi cihazınızda yüklü olan içeriğe göre uzun ya da kısa sürebilir. Bu tamamen, telefonunuzda depolu olan içeriklerle alakalıdır. İçerik ne kadar az olursa o kadar kısa, ne kadar fazla olursa o kadar uzun sürecektir.

Veriler taramaya başlandığında telefondaki tüm şifreler ekranda belirecektir.

Verilerinizi kaybolmaması için yedekleyin.

Sıfırlama işlemi sırasında tüm verileriniz silineceği için, verilerinizin kaybolmaması adına yedeklemek istediğiniz bütün verileri işaretlemelisiniz. İşaretlemeyi bitirdikten hemen sonra, "Recover" butonuna tıklamalısınız. Recover yani kurtarma butonu, cihazınızda bulunan ve yedeklenmesi için seçtiğiniz bütün verilerinizin bir kopyasının alınmasını sağlayacaktır. Butona tıklar tıklamaz, bütün verileriniz yazılım tarafından kopyalanacaktır.

Bu aşamada cihazınızın kilidini kaldırmak için telefonunuzu sıfırlamanız istenecektir.

Kilidi kaldırmak için cihazınızı sıfırlayın.

İOS cihazınızda bulunan verilerinizi bilgisayarınıza yedekledikten hemen sonra, cihazınızı sıfırlama işlemine geçebilirsiniz. Bunun için önereceğim iki yol bulunmaktadır. İlk yol cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanızı gerektirecektir. Cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanın ardından, iTunes'ı açmalısınız. iTunes'den İOS cihazınızı seçtikten sonra da özet sekmesine tıklamalısınız.

Peşinden güncelleme kontrolünü ve onun peşinden de geri yükle butonuna tıklamalısınız.

İşlemin ardından geri yükleme başlayacaktır. Fakat bir şifre istenmesi durumunda yedeklemeninde şifrelendiği anlamına gelmektedir. Yedek şifresini hatırlamıyorsanız, unuttum diyorsanız iSeePassword iTunes Parola Kurtarma programından faydalabilirsiniz. Programı iseepassword.com adresinden adıyla aratırsanız bulabilirsiniz. Şifrenizi unutmadıysanız, hatırlıyorsanız zaten herhangi bir şey yapmanızda gerekmeyecektir.

Ekran kilidini kurtarma modunda sildikten sonra telefonunuzu yeniden açabilirsiniz.

Ekran kilidini kurtarma modundan silin.

Yedekleme şifresini unuttum diyenler de aynı zamanda bahsedeceğim bu ikinci yöntemden faydalanabilirler. Cihazı kurtarma modunda sıfırlamak için, ilk yöntemdeki gibi iTunes gerekmektedir. Tıpkı ilk yöntemde bahsettiğim gibi cihazınızı bilgisayarınıza bağladıktan sonra, iTunes'i açmalısınız. Hemen ardından cihazınızı yeniden başlatmaya zorlamak için güç ve ana ekran tuşlarına aynı anda basmalısınız.

Kurtarma modu ekranını görene kadar, tuşları bırakmamalısınız. Bu aşamada iTunes'den bir sorun oluştuğuyla ilgili bir uyarı alacaksınız. O andan itibaren cihazınızı varsayılan fabrika ayarlarına geri döndürmek için sadece geri yükle butonuna tıklamanız yetecektir. Sıfırlama işleminin ardından, eski verilerinizi tekrar aynı program üzerinden cihazınıza aktarabilirsiniz. Ayrıca İOS cihazını iTunes ile senkronize ettiyseniz, iTunes yedeklemesinden geri yükleyerek iPhone ekran şifresini de kaldırabilirsiniz.

Yukarıda bu yöntemi önermememin nedeni, yeni verilerin geri yüklendikten sonra kalıcı olarak silinmesidir.