Bağlı olduğunuz wifi şifresini unuttuysanız ya da zaten hiç aklınızda tutmadıysanız, göstereceğim şifre öğrenme yollarını kullanarak wifilerin şifrelerini öğrenebilirsiniz. Özellikle telefonda kayıtlı, Android ve İOS yüklü cihazlarda saniyeler içinde wirelles şifrelerini nasıl açığa çıkarabileceğinizi göstereceğim. Bunun için kısa bir video hazırladım. WiFi Key Recovery uygulamasıyla, telefonda kayıtlı wifi şirelerini nasıl bulduğumu gösterdim.Gördünüz mü? Telefonda kayıtlı bütün şifreleri saniyeler içinde buldum. Daha doğrusu ben değil, WiFi Key Recovery buldu. Kullanımınıda anlatacağım merak etmeyin! Videoda sadece nasıl çalıştığını gösterdim. Çok anlatacak bir şeyi de yok ama yine de nasıl kullanılacağından bahsedeceğim. Bu arada uygulamaya Google Play ve harici APK dağıtan sitelerden ulaşabilirsiniz. Şuan iTunes'de yer almıyor, ama farklı indirme sitelerinden İOS versiyonunu da bulabilirsiniz. Ayrıca, WiFi Key Recovery için cihazınızın rootlu olması gerekiyor. Yoksa WiFi Key Recovery şifreleri bulamayacaktır. Yeteri kadar bilgilendiğinizi düşünerek, uygulamanın kullanımına geçiyorum.

WiFi Key Recovery uygulaması bağlı olduğunuz wifi şifresini öğrenmek için en iyi yoldur.

Erişim izni verin.

Uygulamayı yükledikten sonra açtığınız ilk anda sizden süper kullanıcı izni isteyecektir. Süper kullanıcı erişimine onay vermek için "Grant" butonuna tıklamalısınız. Butona tıkladıktan sonra ekranda daha önce bağlandığınız tüm wifi ağlarının şifrelerini görebilirsiniz. Karşısında "PSK" yazan yerler, daha önce bağlandığınız ağların şifreleridir. Şifreler en son bağlandığınız ağlara göre listelenecektir.

Wifi şifresini görmek için WiFi Key Recovery'nin açılması yeterli olacaktır.

Ada göre kablosuz ağ bulun.

Birçok farklı yerden kablosuz ağlara bağlandıysanız, karışık bir ağ listesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda bulmak istediğiniz ağ adını, ekranın üstünde yer alan kutucuktan aratabilirsiniz. "SSID Quicksearch" yazan yere ağın adını yazarsanız, diğer gereksiz ağları filtreleyerek bulmak istediğiniz ağa ulaşabilirsiniz. Ağın adı "SSID" yazan yerin tam karşısında yer alacaktır.

WiFi Key Recovery adındaki bu wifi şifre bulucu Android ve İOS'ta da çalışmaktadır.

Şifreleri başkalarıyla paylaşın.

Eğer şifreleri başkalarıyla da paylaşmak isterseniz, panoları kopyalayarak Whatsapp, Snapchat ya da Facebook Messenger üzerinden gönderebilirsiniz. Şifreleri göndermek için diğer sosyal uygulamalarıda kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin hangi uygulamaları kullanıyor olduğunuza kalmış. Dilerseniz panoları kopyaladıktan sonra direkt SMS olarak da gönderebilirsiniz ki ben hep öyle yaparım.

WiFi Key Recovery özellikle telefondan girilen wifi şifresini öğrenmek için kullanılabilir.

Şifreleri SD karta kaydedin.

Şifreleri uygulama haricinde daha güvenli bir yerde saklamak isterseniz, SD karta da kaydedebilirsiniz. Ekranın sağ altında bulunan üç noktaya tıklarsanız, "Export" butonu çıkacaktır. Export butonuna tıklayarak şifreleri isterseniz SD karta isterseniz de herhangi başka bir cihaza aktarabilirsiniz. Ve tabii ki listeniz çok uzun değilse ekran görüntüsü alarak şifrelerin bir kopyasını galerinizde de tutabilirsiniz.

WiFi Key Recovery aynı zamanda rootsuz wifi şifresi görmek için de kullanılabilir.

Şifreleme yöntemlerini görün.

Ağların şifrelenme yöntemlerini görmek için, "Key MGMT" yazan yerin karşısına bakmanız yeterli olacaktır. Bu bilgi ağların ne tür bir Wi-Fi koruması kullandıkları hakkında bilgi verecektir. SSID ve psk kadar önemli olmasa da Key MGMT'yi bilmek, ileride lazım olabilecek bir detaydır. Ha aklıma gelmişken şunuda belirteyim, eğer psk ve Key MGMT'nin karşısı boşsa bu ağın şifresiz olduğu anlamına gelecektir. Şifre girmeden bağlanmışsınızdır.

Wifi Şifresini Rootsuz Öğrenme


Yukarıda bahsettiğim yöntem için rootlu bir cihaz gerektiğini söylemiştim. Haliyle rootsuz bir cihazda kullanmanız, çok da mümkün değil. O yüzden rootsuz cihazlar içinde wifi şifresini öğrenmenin farklı bir yolundan bahsetmek istiyorum.

Bunun için önce ES File Explorer adlı uygulamayı indirmelisiniz.

ES File Explorer rootsuz cihazlarda wifi şifrelerini bulan, kurulumu ve kullanımı son derece kolay bir uygulamadır. Her ne kadar WiFi Key Recovery ile mukayese edilecek düzeyde olmasa da rootsuz cihazlarda şifre bulma konusunda son derece başarılıdır.

Üstelik Android ve İOS cihazlarda da çalışabilmektedir.

Uygulamanın İOS'da nasıl kullanıldığını bilmediğimden ben Android üzerinden anlatacağım. Uygulamayı indirip kurduktan sonra, /data/misc/wifi klasörüne girmelisiniz.

Girdiğiniz o WİFİ klasörünün içinde wpa_supplicant.conf adında bir dosya göreceksiniz, bulmanız çok vakitnizi almayacaktır. Zaten hepi topu bir elin parmakları kadar dosya bulunmaktadır.

Dosyayı bulduktan sonra açmalısınız. Açmak için herhangi bir text editörünü kullanabilirsiniz. Not defteri tarzı bir uygulamadan bahsediyorum.

Text editörü deyince belki herkes anlamayabilir.

Dosyayı açtığınızda bugüne kadar bağlandığınız tüm wifi şifrelerini ve wifi ağlarının adlarını, görebilirsiniz. SSID ve psk'nin daha önce ne olduğunu söylemiştim.

Ama unutanlar ya da okumadan direk bu bölüme geçenler için bir daha yazma gereği görüyorum. Çünkü şifre ve ağ adları, psk ve SSID'nin karşısında yazacaktır. Hangisinin şifre, hangisinin ağ adı olduğunu ayırt etmeniz için bu ikisini öğrenmeniz gerekmektedir.

SSID daha öncede söylediğim gibi ağ adıdır. PSK de ağın şifresidir. Bu iki bilgi, tekrar aynı ağa bağlanmak için yetecektir. Aynı şekilde Key MGMT'de ağların hangi yöntemle korunduğunu gösterir. Bu kısım çok önemli olmasa da yine de ağın şifrelenme yöntemini öğrenmeniz, ileride lazım olabilecek bir bilgi olaacaktır.

Neme lazım, daha sonra bağlı olduğunuz ağın şifrelenme yöntemi değiştirilirse bağlanırken sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda ağın şifrelenme yönteminden ne kadar güvenilir bir ağ olduğunu da anlamanızı sağlayacaktır.

Unutulan Wifi Şifresini Bulma


Şifresini unutmanıza rağmen o an bağlı olduğunuz wifinin, şifresini öğrenmek için programsız ve uygulamasız bir yol daha göstermek istiyorum. Telefon, PC yahut tablet kullandığınız cihaz ne olursa olsun bu yöntemi ekstra bir şey yüklemeden kullanabilirsiniz.

Ama dediğim gibi o an modeme bağlı olmanız gerekmektedir. Daha önce şifresini girdiğiniz ama unuttuğunuz ağlarda kullanabilirsiniz. Bunun için önce ağa bağlı olduğunuza emin olmalısınız. Daha sonra modemin arayüzüne girmeniz gerekmektedir.

Modemin arayüzüne girmek içinde modemin İP adresini bulmanız gerekecektir.

Modemin marka ve modelini Google'da aratırsanız, modemin hem İP adresine hem de şifresine ulaşabilirsiniz. Hatta Windows kullananlar direk CMD yazarak komut satırını açabilirler.

Komut satırından ipcongif komutunu vererek, ağ hakkında bilgi alabilirler. En altta Default Gateway yazan yerin karşısında modemin İP adresi bulunacaktır.

Modemin İP adresini bulduktan sonra internet tarayıcısı üzerinden modemin arayüzüne ulaşabilirsiniz. Bunun için İP adresini tarayıcının adres satırına yazmanız gerekmektedir.

İP adresine bağlandıktan sonra modemin arayüzüyle karşılacaksınız. Arayüze girmek için doğal olarak bir şifre ve kullanıcı adı isteyecektir. Eğer şifreyi ve kullanıcı adını daha önce değiştirmediyseniz, Google'dan yine modemin marka ve modelini aratarak şifre ve kullanıcı adına ulaşabilirsiniz.

Bu sayede modemin arayüzüne girerek, modemin şifresini öğrenebilirsiniz. Şifreler genelde güvenlik bölümünün altında yer almaktadır. Fakat modemin marka ve modeline göre, arayüz tasarımı değişebileceği için şifrelerin tutulduğu yer de değişiklik gösterebilir.

Şunu da belirtmem de fayda var, modem arayüzünde yapacağınız yanlış bir değişiklik internet bağlantınızda sorunlara neden olabilir. O yüzden modem arayüzüne girdikten sonra çok dikkatli olmanız ve anlamadığınız, bilmediğiniz yerleri çok da kurcalamamanızı tavsiye ederim.

Sadece şifreyi öğrenin ve hiçbir değişiklik yapmadan çıkın. Modemde değişiklik yapmadığınız sürece problemde yaşamazsınız. Bu bakımdan hiçbir ayarı kaydetmediğiniz sürece güvende olduğunuzu söylemek isterim.

Kayıtlı Wifi Şifresini Bilgisayardan Öğrenme


Aslında unutulan ama o an bağlı olunan wifinin şifresini bulma kısmında bilgisayardan da wifi şifresini öğrenme yolunu göstermiştim. Çünkü orada bahsettiğim yöntem tek bir cihaz için değildi.

Tüm cihazlardan yapılabilen bir yöntemdi.

Fakat acemi kullanıcılar için karışık olabileceğini düşünerek, bilgisayardan kayıtlı wifi şifresini öğrenmenin değişik bir yolunu daha göstermek istedim.

Bunun için önce Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açmanız gerekmektedir.

Linux işletim sisteminde durum daha farklı olabilir. Ama temel olarak aynıdır. Yıllarca Pardus kullandığım için, şifre görmesi ve değiştirmesinin çok da farklı olmadığını biliyorum.

Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açtıktan sonra, Kablosuz Ağ Bağlantısı yazan bağlantıya tıklamalısınız. Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza ufak bir kutucuk açılacaktır.

Kutucuktan Kablosuz Özellikleri ardından Güvenlik sekmesine tıkladığınızda kayıtlı wifi şifresine ulaşabilirsiniz.

Karakterleri göster seçeneğini seçtiğinizde tüm şifreler, açık olarak gösterilecektir.

Eğer amacınız bağlı olduğunuz değilde daha önce bağlandığınız tüm ağların kayıtlı wifi şifrelerini görmekse bunun için bir programa ihtiyacınız olacaktır.

WiFi Password Revealer bilgisayarda kayıtlı tüm şifreleri görmenize yetecektir.

Ama ben bunun yanında bir program daha önermek istiyorum. Hem Linux hem macOs ve hem de Windows işletim sistemlerinde çalışabilen WirelessKeyView adlı programı da bilgisayarda kayıtlı wifi şifrelerini öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Her iki programında kullanımı aynıdır. Açıldıktan sonra kayıtlı şifreleri göstereceklerdir. Wifi şifreleri programlar tarafından, eskiden yeniye göre listelenecektir.

Bazen sizin aratmanızı gerektirecek durumlarda olabilir. Ama genel olarak programları açtığınızda daha önce bağlandığınız bütün wifileri adları ve şifreleriyle beraber listeleyeceklerdir. Hatta WirelessKeyView ağların kullandıkları güvenlik protokolleri hakkında da bilgi verecektir.

Key Type başlığı altında ağların kullandıkları güvenlik protokollerini gösterecektir. Bunun yanında Key (Hex) ve Key (Ascii) başlıkları altında ağların wifi şifrelerini Hex ve Ascii olarak iki farklı şekilde listeleyecektir.