Oyun oynayarak para mı kazanılır dediklerinde neden kazanılmasın ki demiştim. Aradan tam 12 sene geçti. O günün şartlarında söylediklerimin bir gerçekliği olmadığının farkındaydım, ama bugün söylediklerimin hayalden öteye geçtiğini biliyorum. Eğer siz de bu hayalden para kazanmak amacındaysanız, verdiğim birbirinden farklı tavsiyeleri değerlendirebilirsiniz.

Twitch.tv

Adını anımsamanız çok zor olmasa gerek! Hatta YouTube'da oyun videoları seyredenler eminim birkaç Twitch canlı yayınına da denk gelmiştir. Popüler olması bakımından Twitch, en çok para kazanabileceğiniz canlı yayın platformudur. Zaten amacıda oyun videoları çeken yayıncılarına para sağlamaktır. Öyle ki Twitch yayınları yapanlar günlük bin lira gibi hatırı sayılır paralar da kazanabilmektedir. Kendinizi sevdirebilirseniz, Twitch kesinlikle para yapabileceğiniz yegane platformların başında gelmektedir.

Livestream.com

Livestream'da Twitch gibi canlı yayınlar yaparak para kazanabileceğiniz bir platformdur. Ülkemizde Twitch kadar popüler olmasa da yabancı izleyicilerinin sayısı bi hayli fazladır. Yine de az da olsa Türk izleyicisi de vardır. Her ne kadar izleyicileri yabancı olsa da konuşmadan yapacağınız yayınlardan dahi para kazanabilirsiniz. Eğer yeterince iyi bir oyuncuysanız yayınınızı izleyenler, sadece oynayışısınızdan ötürü sizi paraya boğacaklardır. Hatta vücut dilinizi kullanarak, izleyicileri eğlendirebilirseniz kazanacağınız para da artacaktır.

Gaming.youtube.com

Zaten biliyorsunuz öyle değil mi? YouTube Gaming, YouTube'un canlı yayın platformudur. Twitch'den yola çıkılarak tasarlandığını düşünüyorum ama öyle de olmayabilir. Bu tamamen benim kendi düşüncem. Diğer canlı yayın platformalarından farklı olarak izlenimede para vermektedir. Yani bağışların dışında her 1000 izleyicinden de ayrıca para kazanabilirsiniz. Hiç bağış almasanız dahi izleyici sayınızı arttırarak YouTube Gaming'den iyi paralar toplayabilirsiniz. Tabii bunun içinde biraz uğraşmanız gerekecektir.

Ustream.tv

Daha çok futbol maçları ve değişik spor müsabakalarının yayınlandığı bir platform olarak öne çıkmaktadır. Oyun canlı yayınları sık yapılmasa da Ustream, oyun izleyicilerinin yoğun olduğu zaman dilimlerinde iyi paralar kazandıracaktır. Her ne kadar Ustream'in kullanıcıları pek bağış sever insanlar olmasa da izlenimlerden kazanacağınız paralarla dahi ihya olabilirsiniz. Elbette her şey cümleyi kurduğum kadar kolay olmayacaktır. Biraz cabalamanız gerekeceğini unutmamanız iyi olur!

Sonicbox.com

Son zamanlarda hızla ivme kazanan bir canlı yayın platformudur. Yayıncıları daha çok kamera önünde konuşarak izleyicilerden bağış toplamayı amaçlamaktadır. Buna rağmen oyun canlı yayınları yaparak da bağış toplayan, birkaç yayıncısı olduğunu söyleyebilirim. Oyun oynarak para kazanmak için bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Özellikle canlı yayın yapacak yeterli donanıma sahip olmayanlar, kasmadan ve donmadan SonicBox'ı kullanabileceklerdir.

Younow.com

En az Twitch kadar popüler bir diğer canlı yayın platformudur. Twitch gibi tamamen oyuna indeksli olmasa da oyun canlı yayınları yapanlarda yüksek izlenmeler almaktadır. Ülkemizde de yoğun bir kullanıcı kitlesi bulunmaktadır. Hatta birçok ünlü YouTuber zaman zaman YouNow'dan da canlı yayın yaparak, ekstra para kazanmaktadır. Ne kadar az tanınmış olursanız olun, YouNow'dan eğlenceli canlı yayınlar yaparak kısa sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Mixer.com

Tamamen oyun odaklı bir canlı yayın platformudur. Hatrı sayılır bir izleyici kitlesi vardır. Genelde eğlenceli ve komik yayınlar, izleyenler tarafından tercih edilmektedir. Zaman zaman oyunun komik olması da izleyici kitlesini yönlendiren diğer etmenler arasındadır. Farklı olursanız, herkesin oynadığı oyunları oynamazsanız Mixer bonkör bağış yapanların bulunduğu bir mecradır. Kitle edinmekte diğer platformlara göre daha kolaydır. Uzun yayınlar sıkıcı bulunduğu için yayın süresini ne kadar kısa tutarsanız, izleyiciden de o kadar fazla bağış toplayabilirsiniz.

Smashcast.tv

Olduça geniş bir yayın katagorisi bulunmaktadır. Hemen her konuda yayına izin vermektedir. Ama oyun ve müzik yayınları, Smashcast'de daha çok rağbet görmektedir. Yine de bağışçılar sanıldığı kadar bonkör değildir. Diğer platformlara göre Smashcast'de bağış alabilmek biraz daha zorlayıcıdır. En azından benim yayınlarımda öyle olduğunu söyleyebilirim. İzleyen kitlesi yaş olarak biraz daha küçük olduğu için, bulunan kitleye uygun yayınlar yapmanız durumunda daha çok bağış toplayabileceğize inanıyorum.

Mirrativ.com

Sadece mobil platformları destekleyen bir canlı yayın uygulamasıdır. Tamamen oyun odaklıdır. Ama oyunun dışında sohbet tarzında canlı yayınlarda yapılabilmektedir. Yeni bir oluşum olduğundan henüz çok yaygın bir uygulama değildir. Bağış sistemide tam anlamıyla oturmuş görünmemektedir. Ama zamanla mobil yayıncılar içinde vazgeçilmez bir kazanç kapısı olabileceğini tahmin edebiliyorum. Bilgisayarı olmayanlar ya da bilgisayarı canlı yayınları desteklemeyenler, Mirrativ'den oyun oynarak bağış toplayabilirler.

Sadece Oyun Oynayarak Para Kazanma


Canlı yayınların dışında sadece oyun oynayarak para kazanacağınız bazı oyunlar da yok değil. Her ne kadar canlı yayınlardan elde edeceğiniz gelirlerden daha fazla kazandırmasada yine de sadece oyun oynarak da hatrı sayılır paralar kazanabilirsiniz. İşte sadece oyun oynayarak para kazanabileceğiniz o oyunlar...

Exodus3000.com

Çok oyunculu bir RPG oyunudur. Günümüzden 1000 yıl sonrasında geçen bir öyküsü vardır. Dünyada yaşanan bir felaket sonrasında sürdülebilir yaşam yok olmuştur ve insalık Mars'a kaçmıştır. Para kazanması sanıldığı kadar kolay değildir. Yine de birden fazla para kazanma seçeneği sunulmaktadır. Kalıntıları araştırmak, yanardağları bulmak ve diğer oyunculara saldırmak para kazanmak için yetecektir. Topladığınız para 20 dolara ulaştığında hesabınıza çekebilmektesiniz. Oyundaki 300.000 Mars doları, yaklaşık 20 dolara tekabül edecektir.

Secondlife.com

Adını daha önce birçok yerde duymuş olabilirsiniz. 2013 yılından beri hizmet vermektedir. Bir gerçek yaşam simülasyonu olduğunu söylersem yanlış bir tanım yapmış olmam diye düşünüyorum. Aslında yakın zamana kadar SecondLife'dan para kazanılabileceğini ben de bilmiyordum. Fakat daha sonra eşya, ev, araba gibi şeylerin alınıp satılabildiğini öğrendim. 15 bin dolardan 100 bin dolara kadar çok ciddi paralar kazanılmaktadır. Eğer para kazanmak için bir oyun arıyorsanız, ilk olarak SecondLife'ı denemenizi tavsiye ederim.

Classicrummy.com

Daha evvel eminim bir defa da olsa oynamışsınızıdır. Play Rummy eskiden her Windows'da bulunan bir kart oyunuydu. Şuan yok ama kart oyunlarını seviyorsanız, Play Rummy'de başarı gösterebilirsiniz. Play Rummy genel olarak kazanılan oyunlara göre para kazandırmaktadır. Tamamen legaldir. Google Play ve App Store üzerinden indirebileceğiniz gibi kendi web sayfası üzerinden de bilgisayar versiyonu temin edebilirsiniz. Ödeme limitini aştıktan sonra paranızı talep edebilirsiniz.

Paidgameplayer.com

Sadece en iyi olanların ödüllendirildiği yarışmaya dayalı bir kazanç sistemi bulunmaktadır. 25'den fazla çevrimiçi oyunun içinde kazanma ihtimaliniz çok da düşük değildir. Özellikle şans gerektiren oyunlarda kazanması daha kolaydır. Beceriye dayalı oyunlarda ise iş tamamen bireysel yeteneklerle alakalıdır. Eğer sitede yer alan oyunlar içinde başarı gösterdiğiniz bir oyun bulabilirseniz, aynı oyunda ustalaşarak hatrı sayılır paralar kazanabilirsiniz. Yine de kazanmasının sandığınız kadar kolay olmayacağını belirtmek isterim.

Swagbucks.com

Tamamen oyun odaklı bir para kazandırma sitesi olmasa da ana kazanç kapılarından biri de oyunlardır. Sitede yer alan çeşitli oyunları oynayarak kredi biriktirmeniz amaçlanmaktadır. Biriktirdiğiniz kredi ödeme limitine ulaştığında PayPal yahut banka havalesiyle ödemeniz yapılmaktadır. Ayrıca anket doldurarak, sitenin arama moturunu kullanarak da gün içinde daha fazla kredi kazanabilirsiniz. Yine de diğer yolların oyun oynayarak para kazanmanın yerini tutmayacağını söylemem gerekir.

Oyun Videolarından Para Kazanma


Oyun oynayarak para kazanmak için en iyi yollardan biri de oyun videoları hazırlamaktır. Çektiğiniz videoları, izlenim karşılığında ödeme yapan çeşitli video platformalarına yükleyerek kısa sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan videolardan para kazanabileceğiniz siteleri listelemek istiyorum.

Youtube.com

Çektiği oyun videolarından ev alanını gördüm, araba alanını gördüm en son uçak almalarını bekliyorum! Şaka yaptığımı düşünüyorsanız, oyun videoları çeken popüler YouTuber'ları araştırabilirsiniz. Ayda 30 bin lira kazanınından tutunda 60 bin lira kazananına kadar birçok oyun videosu çeken YouTuber bulunuyor. Eğer siz de oyun videolarından para kazanabileceğinizi düşünüyorsanız, YouTube kesinlikle videolarınızı yüklemeniz gereken yegane platformdur. Daha iyisini biliyorsanız, söyleyin ben de videolarımı oraya yükleyeyim.

Dailymotion.com

YouTube kadar kullanıcısı olmasa da Dailymotion'da oyun videolarından para kazanmak için iyi bir alternatif olabilir. Hatta YouTube yüklediğiniz videoları aynı zamanda Dailymotion'a da farklı başlıklarla yüklerseniz, hem YouTube'den hem de Dailymotion çift yönlü para kazanabilirsiniz. Yine de Dailymotion'nın site içi izleniminin o kadar iyi olmadığını söylemeliyim. Başlıklarınızı Google'dan gelecek ziyaretçilere göre atarsanız, videolarınız daha çok izlenim alabilir. Uzun bir süre kullandığım için sistemini biliyorum.

Vimeo.com

Oyun videolarından para kazanabileceğiniz bir diğer video servis sağlayıcısıda Vimeo'dur. Vimeo'da tıpkı Dailymotion gibi Google'dan gelecek ziyaretçiye bağımlıdır. Çünkü ülkemizde Vimeo'da ne yazık ki sık kullanılan bir video sağlayıcısı değildir. Yine de Google'ın çok sevdiği bir site olması dolayısıyla atacağınız başlıklarla videolarınıza çok sayıda ziyaretçi çekebilirsiniz. Hatta önce YouTube'a sonra Dailymotion daha sonra da Vimeo videolarınızı peşi sıra, farklı başlıklarla yükleyebilirsiniz. Bu şekilde daha çok kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

Vid.me

Geçen iki yıl içinde popüler olmuş bir video sağlayısıdır. Bağış ve izlenimlerden para kazandırmaktadır. Ülkemizde henüz çok bilinmediği için kullanılmamaktadır. Zaten YouTube varken, benzeri oluşumların çok fazla ön planada çıkacağını düşünmüyorum. Yine de alternatif olması bakımından eklemek istedim. Google ve benzeri arama motorundan gelecek ziyaretçileri hedeflemek isterseniz, vid.me'de diğer video barındırıcılar gibi az da olsa kazancınızı arttıracaktır. Sadece atacağınız başlığı belirlerken aynı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Streamable.com

İzlenim başına ödeme yapmaktır. Videolarınızı yüklerken alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Yabancı ülkelerde çok sevilen popüler bir site olmasına karşın Türkiye'de adı bilinmemektedir. Yine de diğer video barındırma servislerinde uygulayacağınız taktiği Streamable'de de uygulayabilirsiniz. Arama motorlarının fazlasıyla sevdiği bir video barındırma servisi olduğu için, videolarınız ziyadesiyle ziyaretçi alacaktır. Hiç yoktan çektiğiniz videolardan daha fazla da para kazanmanızı sağlayacaktır.