Geçen gün bütün günümü çalan bir şarkıyı aramakla harcadım. Şarkı da geçen kelimelerden tutun, şarkının melodisine kadar araştırmadığım yer bırakmadım. Ama ne yazık ki şarkıyı bulmam mümkün olmadı. Gerçi artık çalan bir şarkıyı bulmak için ne yapılması gerektiğini biliyorum, ama yine de dinlediğim o şarkıyı bulmam için tekrar çalmasını beklemek durumundayım. Eğer siz de çalan şarkıları bulmak için bir yol arıyorsanız, verdiğim önerilerden faydalanarak şarkıları bulabilirsiniz.

Shazam çalan şarkıyı bulmak için en iyi yollardan biridir.

Shazam

Çalan şarkıları bulma konusunda ilk akla gelecek uygulamalardan biri olduğunu söyleyebilirim. Kaç saniye sürdüğünü hatırlamıyorum, belki 10 belki de 20 saniye kadar bekledim. Ama 1 dakika dolmadan dinlettiğiniz bütün şarkıları bulabileceğinizin garantisini verebilirim. Garanti verdim diye de umarım, bulamadığınız şarkılar için bana küfretmezsiniz. Niyahetinde programın yapımcısı ben değilim, aklınızda bulunsun. Kaldı ki Shazam, piyasada bulabileceğiniz en iyi uygulamalardan biridir. Ona göre!

SoundHound şarkıları bulma konusunda son derece hızlıdır.

SoundHound

Çalan şarkıları bulma konusunda Shazam kadar başarılı bir ikinci uygulama varsa o da kesinlikle SoundHound'dur. En az Shazam kadar övgüye mazhar, hızlı ve kullanışlıdır. Bana inanmıyorsanız uygulamayı indiren diğer kişilere de sorabilirsiniz. Yine de bana inanmanızı tercih ederim. Yoksa tek tek 642.777 kişiye uygulamayı sormak bi hayli vaktinizi alacaktır. Ha unutmadan, SoundHound'da Shazam gibi Türkçe'dir. Kalkıp da uygulamayı Japonya'dan indirmedirmezseniz, Türkçe olarak inecektir.

TrackID, Türkçe olmamasına karşın kullanımı basit bir uygulamadır.

TrackID

İngilizceniz benim kadar mükemmel değilse TrackID kullanırken zorlanabilirsiniz. Çünkü Türkçe dil desteği olmadığı için az da olsa İngilizce bilmeniz, programı kullanmanız için gerekli olacaktır. Eğer Hello'nun İngilizce'de merhaba demek olduğunu biliyorsanız, benim seviyemde İngilizce biliyorsunuz demektir. Bu durumda TrackID'yi kullanmamanız için hiçbir neden göremiyorum. Bunlar hep şaka elbette! Sonra senin İngilizcenede sana da diyerek lütfen bana küfretmeyin. Çok iyi bir muskacı tanıdığım var, adınıza muska yaptırtırım valla! :)

Beatlight oldukça sade ve hızlı çalışan bir uygulamadır.

Beatlight

Her ne kadar dil desteği bulunmasa da Beatlight, gözü kapalı kullanabileceğinizi inandığım Türkçe olmayan bir diğer uygulamadır. Elbette burada gözü kapalılığı mecazi anlamda kullanıyorum. Gözünüzü kapatıp, ulan bu olmuyor diyerek tekrar gelmenizi istemem. Son derece basit, sade bir arayüzü var. Ekranda bulunan arama ikonuna tıklayarak çalan şarkıyı dinletmeniz, Beatlight'in şarkıyı bulması için yetecektir. Daha fazlasını isterse bu durumu Beatlight'la kendi aranızda çözmenizi beklerim. Aranızdaki sorunlara lütfen beni de karıştırmayın.

MusicID hemen her türden ve her dilden müziği bulabilmektedir.

MusicID

iTunes ve Google Play'de olmasına rağmen, Türkiye'den bağlanıldığında uygulamanın arama listesinde gösterilmediğini bilmeniz isterim. Sadece kendi web sayfası üzerinden erişebilirsiniz. Tekrar etmeme gerek var mı bilmiyorum? Bilgilendirmeme rağmen, uygulamayı ısrarla iTunes ve Google Play'de arayacak olursanız MusicID olduğunu düşüneceğiniz bam başka uygulamaları indirebilirsiniz. Başıma geldi, hoş şeyler inmediğini söyleyebilirim. Bu arada uygulamanın müzik bulma konusundaki başarısını da takdir edilesi buldum doğrusu!

musiXmatch

Musixmatch Music Lyrics Player'la karıştırmanızı istemem. Çok benzer bir ada sahip olduğu için musiXmatch yerine Musixmatch Music Lyrics Player'a yönelebilirsiniz. Ama indirmeniz gereken Musixmatch Music Lyrics Player değil, sadece musiXmatch'dir. Son derece basit, kullanışlı bir arayüzü olmasının yanında Türkçe dil desteği de sunmaktadır. Yine de Türkçe konusunda hala eksikleri olduğunu belirtmeliyim. Çünkü gördüğünüzde bu nasıl Türkçe lan böyle diyebilirsiniz. Ama şarkı bulucu olarak bence iyi bir seçim olabilir.

Hound

Hound'da MusicID gibi iTunes ve Google Play'de bulunmasına rağmen, dışarıdan indirmeniz gereken diğer bir uygulamadır. Kendi sitesinden ve harici diğer APK sitelerinden bulabilirsiniz. Çalan şarkıyı bulma konusunda en az diğer uygulamalar kadar başarılıdır. Tek beğenmediğim yönü menüsünün fazla karışık olmasıdır. Onun dışında şarkı bulma, mırıldanarak arama gibi hatrı sayılır özelliklerinin de olduğunu bilmenizi isterim. Karışıklığı sevenler, Hound'du seveceklerdir. Şarkı bulmak isteyenler de bu duruma katılabilir.

Spotsearch

Spot'u genelde ikinci el eşya alınıp satılan bir yer olarak biliriz. Ama Spotsearch'ın bunlarla hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyebilirim. Spotsearch tamemen şarkıcı bulucu bir uygulamadır. Adından yola çıkarak ikinci el eşya alıp satabileceğiniz bir uygulama olarak değerlendirmenizi istemem. Çok çok gelişmiş bir uygulamamıdır derseniz, fazla özelliğinin bulunmadığını söyleyebilirim. Amacınız şarkı bulmanın dışında altın madeni aramak değilse eğer Spotsearch fazlasıyla işinizi görecektir.

Genius

Genius yani deha-dahi anlamlarına gelmektedir. İngilizcemin iyi olduğunu daha önce söylemiştim. Şarkı bulma konusunda adının hakkını fazlasıyla verdiği söylenebilir. Hatta şaşırtıcı olarak birçok popüler uygulamadan da başarılı bulduğumu belirtebilirim. Yine de şarkı bulmanın dışında zaman zaman donma, takılma ve kendi kendine kapanma gibi telefon kırdıracak bazı kötü özelliklerininde bulunduğunu bilmenizi işterim. Yine de Genius, hızı bakımından iyi bir şarkı bulucu olarak değerlendirilebilir. Ben en azından öyle bir izlenime kapıldım.

Çalan Şarkıyı Online Bulmak


Yukarıda önerdiğim şarkı bulucu uygulamaların dışında çalan şarkıları bulmanın online bazı yolları da olduğunu bilmenizi isterim. Her ne kadar şarkı bulucu uygulamalar kadar verimli olmasalar da yine de çalan birçok şarkıyı bulmanızda yardımcı olacaklardır. İşte çalan şarkıyı bulmak için online yöntemler...

Midomi (midomi.com)

Çalan şarkıyı online bulma konusu daha önce araştırdıysanız muhtemelen Midomi'den haberdarsınızdır. Yine de rastlamayan ve bilmeyen birçok kişi olduğunu varsayarak listeye eklemek istedim. Midomi çalan şarkıları online bulma konusunda gayet başarılı ve bu alanda öncü bir sitedir. Siteyi üye olarak kullanabileceğiniz gibi üye olmayarak da kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece "Click and Sing or Hum" bağlantısına tıklayarak Midomi'ye bulmasını istediğiniz şarkıyı dinletmekten ibaret. Gerisini Midomi'ye bırakın, o halledecektir.

AudioTag (audiotag.info)

Diğer benzer müzik bulucularından farklı olarak AudioTag, müzik tanımlama konusunda daha farklı bir yol izlemektedir. Şarkıyı dinlemek yerine şarkının url'sini yahut kaydedilmiş ses parçasını kullanarak şarkıyı bulmayı amaçlamaktadır. Şarkı çalarken kaydedeceğiniz ufak bir ses kaydı AudioTag için yeterli olacaktır. Daha sonra bu ses kaydını AudioTag'a yükleyerek, AudioTag'ın şarkıyı araştırmasını sağlayabilirsiniz. Araştırması biraz beklemenizi gerektirecektir ama en nihayetinde aradığınız şarkıyı bulacaktır.

Tunatic (wildbits.com)

Çalan şarkıları bilgisayardan bulmanın bir yolunu merak edenler illa ki olacaktır. Tunatic sanırım çalan şarkıları bilgisayardan bulma konusunda fazlasıyla işinizi görecektir. Yukarıda verdiğim adresten, Tunatic yazılımı indirebilirsiniz. Sadece indirmek yeter mi? Yetmez elbette. İnternetede bağlı olmanız gerekecektir. Daha sonra şarkıları Tunatic'e dinleterek, bilgisayar üzerinden ismini bilmediğiniz şarkıları bulabilirsiniz. Şarkı, şarkıcı ve hatta şarkının bestekarı hakkında da Tunatic aracılığıyla geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.

Audiggle (audiggle.com)

Audiggle, Tunatic'e benzeyen bir bilgisayar yazılımıdır. Fakat Tunatic'den farklı olarak, daha gelişmiş birkaç ek özellik içermektedir. Şarkılar dışında TV programlarını, filmleri ve hatta çevrimiçi videoları da tanımlamaktadır. Yine de tercihi size bırakıyorum. Tunatic mi yoksa Audiggle mi derseniz, herhangi bir öneride bulunamam. Ama kullanım olarak Audiggle'ı daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Elbette bu Tunatic'i beğenmediğim anlamınada gelmez. Kafanız karıştı öyle değil mi? İyisi mi kendiniz test ederek, seçimizi yapın.

WatZatSong (watzatsong.com)

Müzik tanımlamak için kullanılan bir sosyal ağdır. Bulunması istenen şarkı ağa yüklendikten sonra, diğer kullanıcılar bu şarkının ne olabileceği hakkında bazı yorumlarda bulunur. Ağa yüklenen diğer tanımlı şarkılarla bir karşılaştırma da söz konusudur. Nihayetinde biraz zaman alsa da şarkının tanımı yapılır. Çok gerekli midir diye sorarsanız, sanmadığımı söyleyebilirim. Yine de ne olur ne olmaz diye listede bulunması istedim. Hem farklılık adına hem de ihtiyaçların değişebileceğini göz önünde bulundurarak WatZatSong'a da listede yer açtım.

Şarkı Bulmanın Diğer Yolları


Muhtemelen birazdan şaşıracaksınız! Çünkü şarkı tanımlamak için önereceğim yazılımların, zaten bildiğiniz ve kullandığınız yazılımlar olduğunu görünce hayrete düşeceksiniz. İyisi mi sizi daha fazla merak içinde bırakmadan yazılımlara geçeyim. Şarkı bulmanın diğer yollarına hoşgeldiniz!

Siri

"Şey, nasıl yani..." dediğinizi duyuyorum. Haklı olarak duruma şaşırmanızı da anlayabiliyorum. Zaten yazının başında da şaşıracağınızı söylemiştim. Kim bilir ileri de daha başka neler de yapacak ama şuan daha çok Siri'nin şarkı bulma özelliğine yoğunlaşmanızı istiyorum. Siri'ye şarkı tanımlatmak istiyorsanız, Siri'nin anlayacağı dilde konuşmanız gerekecektir. Şuan hangi şarkı çalıyor, şuan çalan şarkı ne gibi soru biçimleri Siri'nin rahatlıkla anlayacağı soru şekilleridir. Sorunuzu sorduktan sonra Siri, çok uzun bir zaman dilimi geçmeden şarkının ne olduğunu bildirecektir. Zaman zaman yanılabilir, ama genelde doğru şarkıları bulacaktır.

Google Asistan

Şaşırma sırası şimdi Android kullanıcılarına geldi! Google Asistan'da tıpkı Siri gibi çalan bütün şarkıların hepsini tanımlayabiliyor. Tabii önce Google Asistan'ı başlatmak gerekecektir. Başlatmadan tanımlamayı kendi başına yapmasını beklemiyorsunuzdur umarım. Oldu olacak, aklınızı okuyarak araması gerektiği şarkıyı da bulsun. Ne yazık ki uygulamalar henüz o kadar gelişmedi. Ama bu şarkı hangisi, çalan şarkının adı ne ve bu şarkıyı adlandır gibi sorularla Google Asistan'ı yönlendirirseniz aradığınız şarkıları listeleyecektir. Bulacağı şarkılar zaman zaman aradığınız şarkılar olmayabilir ama yine de bulacaktır.

Cortana

Windows kullanıcılarını şaşırtmamak olmazdı değil mi? Eğer bir Windows kullanıcıysanız, şarkıları hiçbir üçüncü parti yazılıma gerek duymadan da bulabilirsiniz. Fazla heycanlanmayın, bilmeniz gereken her şeyi zaten anlatmak üzereyim. Ama önce isterseniz "Hey Cortana" özelliğinin açık olup olmadığına bir göz atın. Şayet açık değilse nasıl açılacağı hakkında Microsoft'un sitesinden bilgi alabilirsiniz. Özelliği açtıktan sonra Cortana'ya artık şarkı buldurtabilirsiniz. Sadece çalan şarkının adı ne gibi basit sorular sormanız Cortana'nın şarkıyı araması için yetecektir. Bir kere kullandıktan sonra Cortana'yla çok iyi arkadaş olacağınızı tahmin ediyorum.