Dışarı çıkmam gerektiği zamanlarda bilgisayardaki işlerimi hep yarım bırakıyordum. Daha sonra döndüğümde işleri tamamlayacak pek vaktimde olmuyordu. Gel zaman git zaman kendimce yeni bir yöntem kullanmaya başladım. Artık işlerimi dışarıdan vakit buldukça bilgisayarıma bağlanarak sürdürebiliyorum. Eğer siz de benzer durumlar yaşıyorsanız, bilgisayarı uzaktan kontrol etmek için bu 20 programı kullanabilirsiniz..

TeamViewer

Piyasada bulunan en gelişmiş uzaktan kontrol etme programlarından biridir. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde uyumluluk içinde çalışmaktadır. Kurulumu son derece kolaydır. Yönlendiricide ve güvenlik duvarında değişiklik yapılmasını gerektirmez. Dosya aktarımı sırasında videolu görüşme, sesli çağrı ve metin sohbeti desteğide sağlamaktadır. Ayrıca WOL bağlantısı desteğide vardır. Kapalı durumdaki bir bilgisayarı, uzaktan özel bir sinyal yardımıyla açabilmektedir.

Remote Utilities

En az TeamViewer kadar başarılı bir programdır. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP'nin 32-64 bitlik tüm sürümlerinde çalışmaktadır. Ayrıca Windows Server 2012, 2008 ve 2003 versiyonlarını da desteklemektedir. Ayrıyetten herhangi bir yazılım yüklemeden USB sürücüsünden de direkt olarak başlatılabilmektedir. TeamViewer'a benzer şekilde uzaktan metin sohbetlerini, dosya aktarımını ve kapalı bilgisayarı uzaktan açmasını da sağlamaktadır.

UltraVNC

TeamViewer ve Remote Utilities'e göre kullanımı biraz daha zordur. Daha çok profosyonel bilgisayar kullanıcılarına hitap etmektedir. Windows işletim sisteminin tüm sürümlerinde çalışmaktadır. Hatta Windows Server 2012, 2008 ve 2003'ü de desteklemektedir. Genel olarak benzer diğer programların sağladığı bütün özellikleri eksiksiz sunmaktadır. Sadece uzaktan yazdırma, kapalı bilgisayarı uzaktan uyandırma ve port yönlendirmesini desteklememektedir.

AeroAdmin

Görünüm olarak TeamViewer'a benzemektedir. Kişisel kullanımların dışında ticari kullanımlar içinde tamamen ücretsizdir. Windows'un 32-bit ve 64-bitlik tüm sürümlerinde uyum içinde çalışmaktadır. Windows Server 2012, 2008 ve 2003'ü de desteklemektedir. Ayrıyetten çalışmak için herhangi bir yölendirici değişikliği de gerekmemektedir. USB sürücüsünden dahi başlatılabilmektedir. Uzaktan oturum kapatma, yeniden başlatma ve dosya aktarımı gibi özellikleri de bulunmaktadır.

Windows Remote Desktop

Windows işletim sisteminde yerleşik olarak bulunmaktadır. Tekrardan yüklemek ve kurmak gerektirmez. Sadece kullanmak için belli ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Aynı şekilde uzaktan bağlanacağınız bilgisayarda da aynı işlemleri yapmak durumundasınız. Ayarları tamamladıktan sonra ana bilgisayarın IP adresini girerek, uzaktan bağlatıyı sağlayabilirsiniz. Windows Uzak Masaüstü, Windows XP'den Windows 10'a kadar bütün ara işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.

RemotePC

Listedeki en yeni programdır. 1 Ağustos 2017'de piyasaya sürülmüştür. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008, 2003, 2000 ve tüm Mac'lerde çalışmaktadır. Ayrıca Android ve iOS içinde uygulaması bulunmaktadır. Bağlantıları 128 bitlik SSL şifreleme yöntemiyle korumaktadır. Oturumları AVI formatında kaydedebilmektedir. Ayrıca çoklu monitör desteği, uzaktan yazdırma, metin sohbeti, dosya transferi ve bilgisayarı uzaktan başlatma gibi özellikleri de desteklemektedir.

Seecreen

Son derece küçük, 500 KB'lik taşınabilir bir uzaktan kontrol programıdır. Kurulum gerektirmemektedir. USB sürücüsünden hemen başlatılabilmektedir. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Aynı bilgisayara yeniden bağlanırken uğraşmamak için, hesap oluşturulabilmektedir. Ekranın bir bölümünü ya da tüm masaüstü paylaşılabilmektedir. Boyutuna rağmen diğer uzaktan kontrol programlarının sağladığım bütün özellikleri eksiksiz sunmaktadır. Sadece Pano senkronizasyonunu desteklememektedir.

Chrome Remote Desktop

Google'ın Chrome web tarayıcısı ile eşleştirilen bir uzantı olarak çalışmaktadır. Doğal olarak da Chrome'un uyumlu olduğu tüm işletim sistemlerini desteklemektedir. Ayrıca yine Chrome'un uygumluluğunu kullanarak birden çok monitöre adapte olabilmektedir. Özellikleri sınırlı da olsa ses aktarımı, dosya paylaşımı ve tam ekran modunda kullanılabilmektedir. Diğer uzaktan kontrol programlarında olduğu gibi bağlanılacak bilgisayara da aynı Chrome uzantısının kurulması gerekmektedir.

AnyDesk

Katılımsız erişimi destekleyen ve kurulum gerektirmeyen bir programdır. Linux, macOS, Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows XP'de uyum içinde çalışmaktadır. Pano içeriği, ana makine ve istemci bilgisayar arasında senkronize edilebilmektedir. İmleci göstermek, ses iletmek, görüntüleme için denetimi devre dışı bırakmak, pano senkronizasyonunu kapatmak, diğer kullanıcının girişini engellemek ve ekran görüntüsünü almak gibi özellikler ayarlar bölümünden kişiselleştirilebilmektedir.

Comodo Unite

Kullanıcıların bilgisayar grupları arasında kolaylıkla güvenli ve şifreli bir sanal özel ağ (VPN) oluşturmalarını sağlamaktadır. Bağlantıları 128 bitlik SSL şifreleme yöntemiyle korumaktadır. Ticari olmayan kullanımlar için tamamen ücretsizdir. Diğer uzaktan erişim yazılımlarından farklı olarak sınırsız sayıda sohbet oturumları açabilmektesiniz, başka bilgisayarlardaki programları aynı şekilde kullanabilmektesiniz ve ağda bulunan bilgisayarların tüm dosyalarına erişebilmektesiniz.

Bilgisayarı Uzaktan Kontrol Etmek İçin Benzer Programlar


Bilgisayarı uzaktan kontrol etmek için yukarıda bahsettiğim programların dışında benzer başka programlarda var. Her ne kadar yukarıda bahsettiğim uzaktan kontrol etme programları işinize görecek olsa da listeyi geniş tutmak adına benzer programlardan da bahsetmek istiyorum. İşte bilgisayarı uzaktan kontrol etmek için kullanabileceğiniz o diğer benzer programlar...

ShowMyPC

Listenin 4'üncü sırasında yer alan UltraVNC programına çok benzemektedir. Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde uyum içinde çalışmaktadır. Uzaktan kontrol için her iki bilgisayarada kurulu olması gerekmektedir. Program tarafından üretilen şifreler her iki bilgisayardan da girildikten sonra uzaktan erişim saniyeler içerisinde sağlanmaktadır. Program ayrıca dahili sohbet aracı ve uzak masaüstünden ekran görüntüsü alma özelliğide bulundurmaktadır. Aynı zamanda Türkçe'dir.

LiteManager

Kurulumu ve kullanımı son derece basit programıdır. Sadece uzaktan erişilmek istenen bilgisayara server.msi dosyasının yüklenmesi gerekmektedir. Yüklenme işleminin ardından bilgisayara İP adresi üzerinden, bilgisayar adından ya da ID numarasından bağlanılabilmektedir. Ayrıyetten taşınabilir modda, USB sürücüsünden de çalıştırılabilmektedir. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP olmak üzere tüm Windows platformlarında uyum içinde çalışmaktadır.

Join.me

İnternet tarayıcıları üzerinden kullanılmaktadır. Ana makine dışında ekstra olarak istemciyede ayrıca kurulması gerekmemektedir. Sadece istemcinin join.me adresinden ana bilgisayarın kodunu girmesi istenmektedir. macOS, Windows ve Linux işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Ayrıca konferans aramasını, tam ekran modunu, metin sohbetini, birden fazla monitörü ve 10'dan fazla katılımcının aynı ekranı görüntülemesini desteklemektedir. Mobil cihazlarda da tarayıcı üzerinden kullanılabilmektedir.

DesktopNow

Geniş kapsamlı bir programdır. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP'nin 64 bitlik sürümlerini desteklemektedir. Fakat gerekli ayarlar yapıldıktan sonra join.me gibi web tarayıcılarından da kullanılabilmektedir. macOS ve Linux'da bu özelliğinden faydanılarak kullanılabilmektedir. Uzaktan erişim sağlamak için istemcisininde aynı programı kurması gerekmektedir. İstemci ve ana bilgisayardan aynı e-posta ve bir şifre girildikten sonra uzaktan bağlantı sağlanmaktadır.

BeamYourScreen

Bir başka taşınabilir, uzaktan erişim programıdır. Kullanımı son derece kolay ve basittir. Oturumu başlat düğmesine tıklandıktan sonra programın verdiği oturum numarasını ana makineden girmeniz gerekmektedir. Oturum numarasını girdikten sonra uzaktan erişim sağlanacaktır. Benzer şekilde aynı oturum numarasını başka kişilerle de paylaşarak katılımcı sayısını arttırmak da mümkündür. Program birden fazla kişinin aynı ekrana bağlanmasına izin vermektedir.

Telefondan Bilgisayarı Kontrol Etmek İçin Uygulamalar


Devamlı bilgisayardan bir başka bilgisayarı kontrol edebileceğiniz programlardan bahsedip durdum. Peki ya telefondan bilgisayarı kontrol edebilir misiniz? Elbette edebilirsiniz! Telefonunuza kuracağınız uygulamalarla internete bağlı olduğunuz her dakika bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Telefondan bilgisayarı kontrol etmek içinde bu uygulamaları kullanabilirsiniz.

TeamViewer

Yazının başında bahsetmiştim, hatırladınız mı? TeamViewer bilgisayar üzerinden kullanılabildiği gibi mobil platformlar üzerinden de kullanılabilmektedir. Android ve iOS platformlarında Linux, macOs ve Windows platformlarında olduğu gibi sorunsuz çalışmaktadır. Oturumları 256 bit AES şifreleme ile korumaktadır. Kişisel kullanımlar için tamamen ücretsizdir. Bilgisayar versiyonunda bahsettiğim bütün özellikler TeamViewer'ın mobil versiyonunda da eksiksiz olarak sunulmaktadır.

VNC Viewer

VNC Viewer, en az TeamViewer kadar kapsamlı bir uygulamadır. Windows, macOS ve Linux gibi popüler masaüstü işletim sistemlerine bağlanabilmektedir. Apple ekran paylaşımı gibi üçüncü parti VNC uyumlu yazılımlardan da bilgisayarlara erişim sağlayabilmektedir. Ayrıca bluetooth klavye ve fareleri desteklemektedir. Bunun yanında RealVNC'nin bulut hesabını kullanarak yedekleme ve senkronizasyon desteği ve yetkisiz erişimleri engellemek için kimlik tanımlama özelliği de bulundurmaktadır.

Microsoft Remote Desktop

Yazının başında TeamViewer gibi bahsetmiştim. Microsoft Remote Desktop, Windows işletim sistemlerinde yerleşik olarak bulunmaktadır. Windows cihazınızı uzaktan kontrol etmek için sadece Remote Desktop Assistant uygulamasını kurmanız gerekmektedir. Her iki cihazdan da gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra uzaktan erişim başlatılacaktır. Diğer uygulamaların sağladığı dosya aktarımı, sesli sohbet ve diğer gelişmiş özellikler Remote Desktop Assistant'da bulunmamaktadır.

Chrome Remote Desktop

Yine yazının başında bahsetmiştim demek istemiyorum, ama bahsetmiştim. Chrome Remote Desktop bir tarayıcı uzantısı olduğu için, Chrome'un uyumlu olduğu tüm platformlarda çalışmaktadır. O yüzden yukarıda bahsettiğim tüm özellikler eksiksiz olarak mobil cihazlarda da kullanılmaktadır. Ses aktarımı, dosya paylaşımı ve daha önce bahsettiğim tam ekran modu da dahil olmak üzere mobil cihazlarda da kullanılabilmektedir. Tabii bunun için Chrome tarayıcısı gerekmektedir.

Splashtop 2

Diğer uygulamalardan farklı olarak bir mobil cihazdan, bir başka mobil cihaza bağlanabilmektedir. Masaüstü işletim sistemlerinde sadece Windows ve MacOS'u desteklemektedir. Önce çıkan özellikleri ise dosya aktarımı, uzaktan yazdırma, sohbet, çoklu kullanıcı erişimi, ses ve video akışıdır. En az TeamViewer kadar, VNC Viewer iyi bir uygulamadır. Tek olumsuz yanı Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlara bağlanamamasıdır. Bunun dışında başka olumsuz tarafları bulunmamaktadır.