Geçen iki ay boyunca birçok oyunu deneme fırsatı yakaladım. Yeni çıkan oyunlardan tutunda en eski oyunlara kadar envai türden oyunu elden geçirdim. Ama gel gelelim hiçbirinden o tatmin duygusunu alamadım. Bir şeyler eksik geldi. Hayatta kalma oyunlarında yakaladığım o sinerjiyi hissedemedim. Eğer siz de benim gibi hayatta kalma oyunlarının dışındaki diğer türden oyunları oynarken sıkılıyorsanız, hayatta kalma oyunlarından oluşturduğum listeme göz atmalısınız. PC için mükemmel olduğunu düşündüğüm bu oyunları eminim siz de en az benim kadar seveceksiniz.

Playerunknown's Battlegrounds

Playerunknown's Battlegrounds

Pop müzik için Michael Jackson ne anlam ifade ediyorsa hayatta kalma oyunları içinde Playerunknown's Battlegrounds'in onu ifade ettiğini söyleyebilirim. Lanet ismi siz de okuyamadınız öyle değil mi? Babannemin adı bile daha okunabilirdi. Gerçi babannemi 40 yıldır tanıyor olmama rağmen daha bir defa adını doğru telafuz edebilmiş değilim. Playerunknown's Battlegrounds'ın adınıda bir 40 yıl telefuz edebileceğimi zannetmiyorum. Ne diyordum ben? Ha, Playerunknown's Battlegrounds iyidir. Sabah, akşam sıkılmadan oynayabilirsiniz.

ARK: Survival Evolved

ARK: Survival Evolved

Milattan öncesinde dinazorların kol gezdiği ama Michael Jackson'ın henüz yaşamadığı çağlarda geçen bir konusu bulunuyor. Çevrede dolanan kaçık dinazorlardan, soğuktan ve susuzluktan korunarak hayatta kalmaya çalışmanız gerekiyor. Öldürmek için can atan diğer oyunculardan bahsetmiyorum bile! Bi hayli uğraşsamda uzun süre hayatta kalmayı başaramamıştım. En son kurtardığım bir Çinli tarafından sırtımdan mızraklandım. Kim kendini kurtaran birini sırtından mızraklar ki? Milattan öncesinde bile sırtınızı kimseye dönmeye gelmiyor!

H1Z1 : Just Survive

H1Z1 : Just Survive

Zombilerden oldum olası korkarım. Gerçek olmadıklarını bilmeme rağmen, görüntüleri tüylerimi diken diken eder. H1Z1 : Just Survive bu konuda az da olsa korkularımın üzerine gitmemi sağladı. Her ne kadar zombiler tarafından ısrarla yenilmek istensemde zombileri daha çok sevmeye başladığımı söyleyebilirim. Gerçi o kadar kişi arasından neden devamlı benim peşime takıldıklarını da anlayabilmiş değilim ama bu durumu onlarında beni sevdiklerini düşünerek geçiştiriyorum. Umarım gerçekten seviyorlardır.

DayZ

DayZ

Döneminin ses getiren bir diğer Michael Jackson'ı olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar H1Z1 : Just Survive'da olduğundan daha fazla zombi barındırsa da yine de yerini ayrı olarak tutuyorum. Çünkü zombilerle baş etmesi H1Z1'deki kadar zor değil. Daha çok çevrede dolanan diğer oyunculardan sakınmanız gerekiyor. Bir de zaman zaman saldıran lanet ayılar var. Kürekle öldürürüm diye düşünürseniz, hata edersiniz. En güzeli olabildiğince hızlı kaçmaktır. Zira silah kullanırsanızda diğer oyuncular tarafından bulunmanız pek uzun sürmez.

Rust

Rust

Efsanelerin efsanesi bir oyundan bahsediyorum! Şimdi olmasa dahi ilk çıktığı zamanlarda öyleydi. Giderek eski halinden uzaklaşıyor olsa da Rust, yine de benim baş üstünde tutacağım oyunların arasında kalacaktır. Gerçi Rust'ın beni her ne kadar baş üstünde tuttuğunu göremesemde ben yine de seviyorum. Yemediğim küfür, kovalanmadığım bölge, soyulmadığım gün olmasada Rust kendi alanında bambaşka bir oyundur. Ha bir de dışarıda uyursanız kafanızın taşla ezileceği bir oyundur.

Stranded Deep

Stranded Deep

Zombilerden nefret ettiğim bir başka şey de köpekbalıklarıdır! Stranded Deep'in bu bakımdan yeterince cömert davrandığını söyleyebilirim. Su altına dalın ya da dalmayın her an köpekbalıkları tarafından yenebilirsiniz ki, ben bunu birçok defa yaşadım. Fakat yine de köpekbalıkları dikkat etmeniz gereken en uç tehlike değil. Daha çok açlık ve susuzluğa dikkat etmelisiniz. Bir de yengeçlerinizi yiyen diğer oyuncuları adanızdan uzak tutarsanız iyi edersiniz. Kendi adaları olmadıkları için tüm yengeçlerinizi yiyebilirler.

Miscreated

Miscreated

H1Z1 : Just Survive'a ve DayZ'e benzediğini söyleyebilirim. Her ne kadar kendine has bazı özellikleri olsa da saydığım bu iki oyundan çok da farklı değil. Elbette farklı olmaması zevkli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Son derece eğlenceli ve kötü oynadığım bir oyun olarak yine arada girdiğim hayatta kalma oyunları arasında yer alıyor. Daha düşük sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyduğu için Miscreated'ı milattan önce kalan bilgisayarımda dahi oynayabiliyorum. Artık ona ne kadar oynamak denirse!

Hurtworld

Hurtworld

Hurtworld'un iyi olduğum nadir oyunlar arasında olduğunu söylesem yalan söylemiş olmam sanırım. Her ne kadar iyiden kastım Hurtworld'a yeni başlayanlar olsa da benden önce başlayan çoğu kişininde elimden çekmiş olduğunu söyleyebilirim. Bu biraz yalan oldu zannedersem! Yine de fena sayılmam. Sadece dikkat edilmesi gereken çok daha detay bulunduğu için hayatta kalması diğer oyunlara nazaran biraz daha zahmetli olabiliyor. Onun dışında gayet iyi sayılırım. En azından ölmediğim zamanlarda!

Shattered Skies

Shattered Skies

Adını daha önce muhtemelen duymamış olabilirsiniz. Ne yalan söyleyeyim ben de sizlerle aynı durumdaydım. Hatta keşfettikten sonra neden bu kadar az rağbet gördüğünüde düşümedim değil. Böyle bir oyunun daha fazlasını hakediyor olması gerçeğini hiçbir türlü açıklayamadım. Popüler oyunların fazlasıyla gölgesinde kaldığını zannediyorum. Yoksa aklım başka açıklamaları kabul etmiyor. En azından birkaç videosunu izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

The Forest

The Forest

Zamanında fırtınalar koparan, yerin ve göğün The Forest olduğu, Internet Explorer gibi her bilgisayarda kurulu gelen bir oyundan gibiydi. Hayatta kalma oyunlarının şahı tanımını kullansam sanırım diğer oyunlara da haksızlık etmemiş olurum. Gerek konusu gerek de oynanışı çıktığı zamanlarda beni çok etkilemişti. Gerçi The Forest'ı da oynarken devamlı elime yüzüme bulaştırırdım ama yine de yeri apayrıdır. Rust neyse The Forest'da benim için odur! Hatta birini seç deseler hiçbir türlü ayrım yapamam.

Diğer Hayatta Kalma Oyunları


Yukarıda yer alan hayatta kalma oyunlarını daha çok sevdiğim için ayrı tutmak istedim. Ha, bu demek değil ki aşağıdakileri sevmiyorum. Aşağıda yer alan hayatta kalma oyunlarını da en az yukarıda yer alan oyunlar kadar seviyorum. Ama yukarıdakileri bir başka seviyorum. Neyse lafı fazla uzatmadan iyisi mi listenin geri kalanınıda paylaşayım. İşte diğer hayatta kalma oyunları...

Subnautica

Subnautica

Fantastik su canlılarının bulunduğu, büyük oranda suyun altında geçen ve benim gibi çok az yüzme bilenlerin istemsizce boğulduklarını zannetikleri bir oyundan bahsediyorum! Kendimi öyle çok boğuluyormuş gibi hissetim ki suya her girdiğimde nefesimi tutma gereğine kapıldım. Bu tabii ki oyunun kabahati değil. Tamamen benim yüzememenden kaynaklanan psikolojik bir tepki olarak değerlendirilebilir. Belki de oyuna başlamadan evvel kolluk takmalıydım. Açıkçası kolluk takma fikrini daha önce düşünemediğim için kendime kızıyorum.

The Long Dark

The Long Dark

Kötü geçen bir günün ardından çok da bulaşılması gereken bir oyun olmadığını düşünüyorum. En azından benim için öyle olduğunu söyleyebilirim. Belki bir elimde stres çarkı tutsaydım bu kadar heyheylenmezdim. Ama yine de genel olarak hayatta kalmasını fazla sinir bozucu buldum. İçinizde bir Andes Canavarı taşımıyorsanız, The Long Dark'ı deneyebilirsiniz. Aslında eğlenceli bile olabilir ama öfkenize yenilmiyorsanız. Bilgisayarınızı kırmak istemezsiniz öyle değil mi? Tahmin etmiştim.

Survival Wars

Survival Wars

Tarayıcı üzerinden oynanan, indirme ve yükleme derdi gerektirmeyen bir oyuna bakıyorsunuz şuan! Şaşırdınız öyle değil mi? İlk keşfettiğimde aynı şaşkınlığı ben de yaşamıştım. Ücretsiz olduğu içinde hiç düşünmeden balıklama atladım. Diğer ücretli hayatta kalma oyunlarından da hiçbir eksiğinin olmadığını gördüm. Dört dörtlük demem doğru olmaz belki ama indirmeden ve ücretsiz oynanan bir oyundan da daha fazlasını beklemek haksızlık olur. En azında bir defa da olsa deneyebilirsiniz.

Minecraft

Minecraft

Adını okur okumaz zaten biliyordum dediğinizin farkındayım. Hayatta kalma oyunlarından bahsederken Minecraft'dan bahsetmesem hoşunuza mı giderdi? Habuki Minecraft gibi bir efsanenin daha çok kişiye ulaşmasından menun olacağınızı düşünmüştüm. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin Minecraft efsanesine listemde bulundurmayı oyun dünyasına ödemem bir borç gibi hissediyorum. İnanın neden sizleri azarladığım konusunda da en ufak bir fikrim yok. Ama Minecraft'ı severim. Siz de sevseniz iyi edersiniz.

Unturned

Unturned

Yine mi Minecraft dediğinizi duymadığımı zannetmeyin! Unturned her ne kadar Minecraft'ı andırsada çok daha farklı bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Aralarındaki grafik bezerliklere takılmayın. Counter Strike tadında bambaşka bir oyundan bahsediyorum. Nasıl ayvanın armudu andırması armudun tadını ayvaya benzetmiyorsa Unturned'in grafik benzerliği de Unturned'i Minecraft'ın aynısı yapmıyor. Bilakis Minecraft'da olmayan birçok şeyi de Unturned'de görebiliyorsunuz. Silahlar görebileceğiniz farklılıkların en başında geliyor.

Benzer Hayatta Kalma Oyunları


Çok sevdiğim, sevdiğim ve daha az sevdiğim şekinde yazıları bölmem umarım hoşnutsuzluk yaratmıyordur. Diğer hayatta kalma oyunlarından sonra benzer hayatta kalma oyunlarını da yine sevdiğim oyunlar olarak değerlendirilebilirsiniz. Ancak ifade ettiğim gibi çok sevdiğim değil, az sevdiğim ama sevdiğim oyunlar olarak göz önünde bulundurmanızı isterim. İşte bahsettiğim o diğer oyunlar...

Miasmata

Miasmata

Fantastik canavarların ödünüzü patlatmak için beklediği egzantirik, yarı kaçık işi olduğunu düşüğündüğüm nahoş bir oyun olarak tanımlayabilirim. Her ne kadar oynamasından büyük keyif aldıysamda silahsızken ormanda gezinmesi gerçekten fena halde cesaret gerektiriyor. Grafiklerin şekilsizliği insanın ödünün daha da patlaması için özellikle kalitesizleştirilmiş gibi duruyor. 2012'de yayınlanan bir oyuna göre çok çok iyi olduğunu söyleyebilim. Korkmasam yazıdan sonra tekrar girebilirdim.

Don't Starve

Don't Starve

Bir dönem PintiPanda'nın sponsoru olduğunu düşünmeye başladığım, hatta Don't Starve'ından başlatma diye kulaklarını çınlattığım, anlamayanın kıymetini bilmeyeceğini düşündüğüm mücevher değerinde bir oyuna bakıyorsunuz! Her ne kadar öğrenmesi biraz vaktimi almış olsa da harcanan zamanın karşılığını fazlasıyla aldığımı düşünüyorum. Başlarda tıpkı benim PintiPanda'ya söylendiğim gibi siz de bana söylenebilirsiniz ama eğer iyi bir sarrafsanız, Don't Starve değerini zamanla anlayacağınızı söyleyebilirim.

Starbound

Starbound

2 boyutlu oyunlara karşı ön yargılı olduğunuzu biliyorum. O ön yargıya ne yazdık ki ben de sahibim. Ama kesinlikle Starbound'un bildiğiniz 2 boyutlu oyunlardan çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Farkındayım, yazı içinde çok fazla söyleyebilirim kelimesini geçiriyorum ama gerçekten söyleyemesem söyleyebileceğimden bahsetmezdim. Kafanızı karıştırdım farkındayım. Kısaca 2 boyutlu oyunlara az da olsa sempati besliyorsanız Starbound'u bir defaya mahsus olsa da denemelisiniz.

Terraria

Terraria

Bir başka 2 boyutlu oyunla daha tanışmanızı isterim. Her ne kadar görünüm olarak Starbound'a benzese de aslında konu ve işlenmiş bakımından çok farklı olduklarını söyleyebilirim. Bana kalırsa Starbound yerine Terraria'nı seçerdim ama yine de zevkler ve renklerin kişiden kişiye değişebileceğini göz önünde bulundurarak susuyorum. Neme lazım, belki siz de Starbound'ı seversiniz. Bu tabii benim Terraria sevdiğim gerçeğini değiştirmez. Seviyorum işte seviyorum!

This War of Mine

This War of Mine

2 boyutunada sanada diye başlayan cümlelerinizi duyuyorum. Starbound ve Terraria'dan sonra zaten bunları bekliyordum. Ama This War of Mine'ı listeden ayırmam haksızlık olurdu. 2 boyutlu oyunların sevmeyenlerin dahi This War of Mine'ı oynadıktan sonra bakış açılarının değişeceğini düşünüyorum. Umarım İngilizce bilen bir 2 boyutlu sevmeyensinizdir. Yoksa 2 boyutlu oyunlar konusunda çok bir değişiklik olacağını zannetmiyorum. Çünkü oyun fazlasıyla İngilizce bilmeyi gerektiriyor!