Odanızı karıncalarla paylaştığınız oldu mu hiç? Benim oldu. Geçen haftadan beri karıncalarla yatıp karıncalarla kalkıyorum. Isırmadıkları gün yok! Muhtemelen beni yiyebilecekleri bir şey olarak gördüklerinden şanslarını her gün denemeye devam ediyorlar. Henüz yemeyi başaramadılar ama bu gidişle yerler gibi görünüyor. O yüzden dün çıktıkları yerlere biraz parfüm sıktım. Bayadır görünmüyorlar, umarım uzun bir süre daha görünmezler!

Temennim hiç görünmemeleri ama yine de bu kadar çabuk kurtulabileceğimi düşünmüyorum. Zaten tekrar görürsem de artık ne yapacağımı biliyorum. Şayet sizinde başınıza karıncalar musallat olursa aşağıda paylaştığım karıncalardan kurtulma yollarını uygulayabilirsiniz.

Parfüm karıncalardan kurtulmanın yolları arasındaki en etkili seçeneklerden biridir.

Parfüm

Parfüm karıncaların en çok nefret ettiği kokulardan biridir. Zaman zaman karıncalar için zarar verici de olabilir ama karıncaları uzaklaştıracağının garantisini verebilirim. Çıktıkları yerlerin kenarlarına birer defa sıkmanız durumunda karıncaların tekrar o gediklerden çıkmadıklarını görebilirsiniz. Hatta böyle ağır, uzun süreli kalıcı parfümlerden kullanırsanız karıncaları uzaklaştırmanız daha kısa sürecektir.

Kahve telvesi böcekleri uzaklaştırmanın yanında saça ve cilde de iyi gelir.

Kahve Telvesi

Kahve telvesi de tıpkı parfüm gibi karıncaları uzaklaştırmanızı sağlayacaktır. Telvenin o ağır ve keskin kokusu bırakın karıncaları, evinizden gitmek bilmeyen misafirlerinizi dahi uzaklaştırabilir. Hatta kahve telvesine az biraz da su ilave ederseniz, mükemmel bir sprey elde edebilirsiniz. 1 litre suyun içine 2 yemek kaşığı kahve telvesi, sprey için yeterli gelecektir. Gitmek bilmeyen misafirleriniz için dozajı biraz daha arttıramanız gerekebilir. :)

Mısır unu etkili bir haşere kovucudur, kokusu tüm haşereleri rahatsız eder.

Mısır Unu

Parfüm ve kahve telvesinin dışında mısır ununu da karıncaları uzaklaştırmak için kullanılabilirsiniz. Unu karıncaların çıktıkları gediklere serpiştirerek karıncaları, o gediklerden uzaklaştırabilirsiniz. Hatta unu gediklerin içlerine doğru serpiştirebilirseniz daha kalıcı şekilde karıncaları gediklerin çevresinden uzak tutabilirsiniz. Unu ne kadar bol dökerseniz, yöntem o kadar etkili olacaktır.

Sirkeli su ile temizlik yapılan eve böcek girmez, kokusu böcekleri rahatsız eder.

Sirkeli Su

Adını okur okumaz kokusu burnunuza geldi öyle değil mi? Sirekli su da karıncalar için ciddi rahatsızlık verecek kokular arasındadır. Normal bir insan için bile kokusu yeterince rahatsız ediciyken, karıncaları düşünemiyorum bile! Yarım fincan sirkenin içine yarım fincan da su katarak, karıncaların çıktıkları deliklere uygulayabilirsiniz. Sirkeyi suyla inceltmeden de sürebilirsiniz ama kokusu sizide evden uzaklaştırabilir.

Tarçın sadece yemeklere tat vermek için değil, ev temizliğinde de kullanılmalıdır.

Tarçın

Kim derdi ki tarçının karıncaları uzaklaştıracağını? Gerçekten karıncaların damak tadından şüphe duymaya başladım. Yoksa tarçından hangi karınca nefret eder ki? Şaka yapıyorum. Tarçının o keskin kokusu, karıncaları uzak tutan en büyük etmenlerin başında yer alıyor. Çıktıkları yerlere biraz serpelemeniz durumunda muhtemelen karıncaları son görüşünüz olacaktır. Deliklerin içine dökerseniz, etkisi daha da artacaktır.

Limon böceklerin köşe bucak kaçtığı bir meyvedir.

Limon

Suratınıza bir ekşime geldi öyle değil mi? O ekşi, keskin tadı anımsamak dişlerimi kamaştırdı doğrusu. Karıncaların dişleri yok gerçi ama onlarda limonu en az insanlar kadar ekşi buluyor olmalı. Yoksa limondan neden uzak dursunlar ki? 1 adet limonu, yarım litre suyla karıştırarak çıktıkları yerelere bir bezle sürebilirsiniz. Artanına da biraz şeker ilave ederseniz, kendinize güzel bir limonata yapmış olursunuz.

Tuzlu su karıncalar için oldukça etkilidir.

Tuzlu Su

Her ne kadar yemeklere lezzet kattığı bir gerçek olsa da zararını kimse inkar edemez. Edemez dedim o kadar! Rafine tuzların zararı, Mike Tyson'dan yiyeceğiniz kroşelerden daha çok zarar verecektir. Öyle ki biraz suyla karıştırıldığında karıncalar için bile kullanılabilir. Çok değil, bir tatlı kaşığı tuzu bir bardak suya eklemeniz karıncaları hizaya sokmanıza yetecektir.

Sarımsak keskin kokusu ve yakıcı özelliği sayesinde pek çok haşere kovucu ilaçtan daha etkilidir.

Sarımsak

Kokusu bir insanı bile evden uzaklaştırabilir. O yüzden sarımsağı en son seçenek olarak değerlendirmenizi tavsiye ederim. Diğer yöntemlerin işe yaramaması durumunda son çare olarak sarımsağa başvurabilirsiniz. Bir diş sarımsağı ezerek karıncaların çıktıkları yerlere sürmeniz halinde bırakın delikten tekrar çıkmayı yuvalarını başka bir kıtaya taşıyacaklardır.

Kuru nane yaprağı ev temizlerken kullanılabilir.

Nane Yaprağı

Nane yaprağı da sevilmez mi demeyin. Karıncaların neyi sevip neyi sevmedikleri konusunda ben de büyük şaşkınlık yaşıyorum. Halbuki nanenin öyle kötü bir kokusuda yok. Nane şekerinide çok sevmelerine rağmen, kurutulmuş nane yaprağından karınca yiyenden kaçtıkları gibi kaçıyorlar. Birkaç tutam, çekilmiş kuru nane yaprağını karıncaların çıktıkları yerlere dökerseniz nasıl kaçtıklarını siz de görebilirsiniz.

Karbonat böcekleri yok eden tarım ilaçları kadar etkilidir.

Karbonat

Karbonat adını her duyduğumda rahmetli Kemal Sunal'ın filmi aklıma gelir. Erol'a verdiği karbonatları hatırladıkça gülerim. Fakat karbonatın karıncalar için güldürücü olmayacağını bilmenizi isterim. Sonra karıncalar neden gülmedi diye bana gelmeyin. Bilakis biraz şekerle karıştırdığınızda karbonat karıncalar için yok edici olacaktır. Amacınız sadece karıncaları uzaklaştırmaksa bu yöntemi uygulamanızı önermem.

Karıncaları Uzaklaştırmanın Diğer Yolları


Yukarıda karıncaları uzaklaştırabileceğiniz birçok yöntem gösterdim. Ancak karıncaları uzaklaştırmanın daha birçok yolu olduğunuda söylemem gerekir. Hazır konusu açılmışken, diğer bildiğim yöntemleri de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Soğan

Adını yazarken bile gözlerim yaşardı. Burun deliklerimin nasıl yandığını anlatamam. Bir insana bu denli etki eden bir sebze karıncaları nasıl etkilerdi bir düşünün. En az sarımsak kadar güçlü olduğunu söyleyebilirim. Ama kokusu ağar ve insan içinde rahatsız edici olacağından çok ihtiyacınız olmadıkça kullanmamanızı tavsiye ederim. Kullacaksanız da ufak bir parça soğanı ezmerek karıncaların deliklerine sürebilirsiniz. Daha fazlası inanın bana sizide evden uzaklaştıracaktır. Kim soğan kokan bir eve girmek ister ki? İnsanı üç dakikada bayıltır.

Tebeşir

Tozunun insanın ateşini çıkardığını duymuşsunuzudur. Karıncalar için böyle bir etkisi var mı bilmiyorum ama tebeşirle bir set çekildiğinde karıncaların tebeşir tozunu aşamadıklarının farkındayım. Tam olarak neden geçemediklerini söyleyemem. Kokusu olabilir ya da tebeşirin toz hali olabilir. Ama kesinlikle yuvalarının çevrelerine tebeşirle çekeceğiniz setleri aşamayacaklarının garantisini verebilirim. Birkaç defa üst üste, hatta peşi sıra setler çekerseniz karıncaların setleri aşmasını imkansız kılabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal da tarçın gibi kokusu ağır bir baharat tüdürüdür. Yukarıda karıncaların neden tarçını sevmediklerini anlayamadığımı söylemiştim. Ama zerdeçal konusunda kesinlikle karıncalara katılıyorum. Hem kokusu hem de tadı çok berbat. Muhtemelen çiğ sarımsaktan bile kötü olabilir. Allah muhafaza biraz fazla dökmeniz durumunda bırakın karıncaları komşularınızı bile uzaklaştırabilirsiniz. Yine de insan sağlığı açısından çok faydalı bir baharat olduğunu söylemeliyim. Karıncalar faydasını bilseler emin olun onlar da kaçmazlardı.

Kömür Tozu

Kokusunu az çok hatırlıyorum. Çok kötü olmasa da toz hali çok da iç acıcı bir koku yaymıyordu. Muhtemelem tebeşirin gösterdiği etkiyi gösteriyordur diye düşünüyorum. Kömür tozu bulamadığım için açıkçası pek test edemedim. Ama tebeşire yakın bir etkisi olacağı kanısındayım. Gerçi kömürü bulsam yakarım diyenler olacaktır. Onlarada hak veriyorum. Yine de az biraz tozundan ayırabilirseniz, karıncaları uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz. Çıktıkları yerlere biraz sepelemeniz yetecektir. Karıncalar tebeşiri geçemedikleri gibi kömür tozunuda geçemeyeceklerdir.

Salatalık Kabuğu

Haklı olarak, neden salatalık değil de kabuğu diye sorabilirsiniz. Cevabını inanın ben de bilmiyorum. Gerçi her şeyi yiyen karıncaların salatalığın kabuğunu neden yediklerinide bilmiyorum ama kabuklarını aşamadıkları bir gerçek. Yuvalarının kenarlarına geçemecekleri şekilde yerleştirirseniz karıncaları deliklerine hapsedebilirsiniz. Yanına birkaç da domates keserseniz, güzel bir çoban salatası olacaktır. Domates konusunda ciddi değildim. Küçük bir şaka yaptım. Hem domatesi kim bulmuşta çoban salata yapıyor ki? O eski salata yapan çobanlarda kalmadı artık.

En Etkili Karınca İlaçları


Yukarıdaki doğal karınca uzaklaştırma yöntemlerinin dışında kimyasallardan imal edilen karınca ilaçlarınıda kullanabilirsiniz. Çok zor durumda kalmadığınız müddetçe bu kimyasalları kullanmanızı önermiyorum. Çünkü istemeden de olsa fazlasıyla etkili bu ilaçlarla tüm karıncaları yok edebilirsiniz. Amacınız karıncalara zarar vermeden uzaklaştırmaksa yukarıdaki yöntemler, karıncaları uzaklaştırmanız için yetecektir. Fakat başka çareniz kalmadıysa bu etkili ilaçları da son çare olarak deneyebilirsiniz.

Bayer Blattanex Karınca Granülü

Oldukça etkili bir ilaç olduğunu söyleyebilirim. 2 hafta içinde koca bir karınca kolonisini yok edebilirsiniz. Yem şeklinde olduğu için karıncaların görüldükleri yerlere koymanız daha iyi olacaktır. Hatta direk karıncaların çıktıkları yerlere koyarsanız, daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Zaten yemin içinde yer alan yüksek orandaki şeker karıncaları cezbederek kendisine çekecektir. Yemi yuvalarına taşıyan karıncalar istemeden de olsa tüm kolonilerini zehirlemiş olacaklardır.

CHRYSAMED

Tamemen bir karınca ilacı olmasada karıncalar içinde etkili olduğunu bilmenizi isterim. Kokusuzdur, püskürterek ilacı karıncaların görüldüğü her noktaya uygulamanız gerekir. Hatta direk çıktıkları yerlere uygularsanız, daha iyi sonuç alabilirsiniz. Sıkarken yalnız gözünüze kaçırmamaya dikkat etdin. İlaç, karıncalara zararlı olduğu kadar insan sağlığı içinde zararlı olabilir. Göze teması halinde bol suyla 10-15 dakika içinde yıkanması gerektiği önerilmektedir. Kullanırken de eldiven takarsanız fena olmaz.

Titan EC

Açık ve kapalı tüm alanlarda kullanılabilir. Oldukça güçlü bir ilaçtır. Hatta karınca dışında akrep gibi tehlikeli ve karıncadan daha dirençli canlılara karşı da etkili olduğunu söyleyebilirim. CHRYSAMED gibi Titan EC'yi de kullanırken eldiven takmanızı öneririm. Aynı şekilde gözle temastan elinizden geldiğince sakınmaya dikkat edin. Teması halinde en çabuk şekilde bolca suyla yıkayın. İlaç çok güçlü olduğu için aynı zamanda karıncalar dışında diğer haşereleri de evinizden uzaklaştıracaktır.

VEBİ

Kullanım olarak CHRYSAMED'de benzediğini söyleyebilirim. Püskürterek karıncaları gördüğünüz yüzeylere uygulamanız gerekmektedir. Hatta karıncaların çıktıkları gediklere uygularsanız, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. İlaç son derece kalıcı ve etkilidir. En az 90 gün boyunca ilaç sıkılan bölgelere karıncaların ugramayacağı garantisini verebilirim. Aynı zamanda kokusuzdur, karıncalar dışında insana rahatsızlık veren bir tarafı yoktur. Yine de kullanırken, diğer ilaçlar için önerdiklerimi VEBİ içinde göz ardı etmemenizi tavsiye ederim.

Foval

Yem şeklinde bir ilaçtır. Kullanımı Bayer Blattanex Karınca Granülü ile hemen hemen aynıdır. Karıncaların görüldükleri yerlere ve çıktıkları gediklere uygulanarak, karıncaların yemleri yuvalarına taşıması amaçlanmaktadır. Kullanımdan 1 hafta sonra tüm karıncaların kaybolması öngörülmektedir. Daha etkili olması bakımından 35 gramlık versiyonunu almanızı tavsiye ederim. Ne kadar çok yem bırakırsanız, etki alanını da bir o kadar arttırabilirsiniz.