Kapı şifreleri için geldiğinizin farkındayım. Fakat kapı şifrelerini bilmenizin Last Day on Earth Survival'da bir işe yaramayacağını bilmenizi isterim. Dün ben bunu çok iyi anladım. Oyundaki bütün kapı şifrelerini öğrenmeme rağmen, hiçbir kapıyı açamayınca biraz araştırma yaptım. Şifrelerin kişilere özel oluşturulduğunu ve herkesin şifresinin birbirinden farklı olduğunu öğrendim. Anlaşılan bir uyanık biz değilmişiz! Yine de şifreleri bulmanın, oyun kuralları çerçevesinde bazı yolları var.
  • Kapı şifreleri genelde kırmızı bölgelerde bulunur. Kırmızı bölgeleri dikkatli araştırırsanız, en azından birkaç adet kapı şifresi bulabilirsiniz.
  • Ormanlar da kapı şifrelerinin bulundukları yerler arasında gösterilebilir. Şifreler genelde nadir bulunan USB sürücülerin içerisindedir.
  • Helikopter bulunan bölgelerde kapı şifrelerinin bulukdukları yerler arasındadır. Kapı şifreleri genellikle helikoptere yakın yerlerde bulunan duvarların içine gizlenmiş olarak saklanmıştır.
  • Kapı şifrelerinin farklı olması gibi saklandıkları yerler de değişiklik göstermektedir. Herkesin şifreleri bulacağı bölgeler aynı olsa da yerler farklılık gösterecektir. Araştırma yaparken, bunu da göz önünde bulundurmanız gerekebilir.
Gördüğünüz üzere şifreleri bulmak için kolay bir yol yok! Last Day on Earth Survival'ın yapımcıları, oyuncuların kaçacağı tüm kolaylıkları daha önceden öngörmüş görünüyor. Yine de yazının sonlarına doğru işe yarar birkaç hile önerisi vereceğim. Hile şifreler için olmasa da çok işinize yarayacağına eminim. Ama ondan evvel, Last Day on Earth Survival'ı daha iyi oynamanızı sağlayacak bazı ipuçları vermek istiyorum. Oyuna yeni başlayanlar içinde güzel bir rehber olacağı kanaatindeyim.

Last Day on Earth Survival daha çok kapı şifresi bulmak için kırmızı bölgelere bakmalısınız.

Olabildiğince yukarı ateş edin.

Sanıldığından kolay değil, farkındayım. Ama üstünüze gelen zombilerin olabildiğince kafa bölgelerine ateş ederseniz, daha fazla canlarının azaldığını görebilirsiniz. Ayrıca kafa bölgelerine ateş etmek, zombileri daha erken öldüreceği için daha az mermi harcamış olursunuz. Merminin öneminden de bahsetmeme gerek yoktur diye düşünüyorum. Yoksa var mıydı? Şaka yapıyorum, herkes merminin önemini bilir. Umarım biliyorsunuzdur!

Sabit durmadan ateş etmek daha uzun süre hayatta kalmanızı sağlayacaktır.

Sabit durmayın, kaçarak ateş edin.

Canınıza susamadıysanız, sabit durmanızı kesinlikle önermem. Sabit durmak daha kolay ölmenize neden olacaktır. Hiçbir zombi siz ona ateş ederken izlemeyeceği için kaçarak eteş etmek, zombilerin karşılık vermesini engelleyecektir. Eğer zombi size ulaştığında hala yaşıyorsa arayı açmak için tekrar kaçmanız gerekecektir. Ne kaçacam elin zombisinden diye düşünecek olursanız, zombiler cennetine gitmeniz çok uzun sürmeyecektir.

Last Day on Earth Survival'da temkinli hareket etmek önemlidir, yoksa anında ölebilirsiniz.

Temkinli hareket edin.

Elinizde silah olmasının hiçbir önemi yok, temkinli hareket etmediğiniz takdir de zombiler tarafından öldürülmeniz çok zaman almayacaktır. Rahat ve ses çıkararak hareket etmek zombilerin dikkatini çekecektir. Zombiler görerek hareket etmenin dışında sese de duyarlı yaratıklardır. Özellikle zombilerin kalabalık olduğu bölgeler de ne kadar az ses çıkarırsanız, zombilerin peşinize takılmasının da o kadar önüne geçebilirsiniz.

Last Day on Earth Survival'da kendinizi köşelere sıkıştırırsanız o dakika işiniz biter.

Kendinizi köşeye sıkıştırtmayın.

Fatma Gül'ün suçu ne dizisini seyredenler, ne demek istediğimi çoktan anlamışlardır! Ne o komik bulmadınız mı? Neyse, köşeye sıkıştılmaktan bahsedecektim. Köşeye sıkıştırılmak, kaçarak kurtulma ihtimalini zora sokacaktır. Zombileri tek seferde öldüremeyeceğiniz gerçeğini bir kenara koyarsanız, ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca köşelerden uzak durmak, zombilere yakalanmamanızı sağlayacaktır.

Olabildiğince uzaktan ateş etmeye çalışın, zombilere çok yaklaşmayın.

Aynı hizadayken ateş edin.

Her defasında olmayacaktır, olmasınıda beklemiyorum zaten. Ama mümkün olduğunca koridorları ve dar alanları zombileri aynı hizaya sokmak için kullanabilirsiniz. Peşi sıra hizaladığınız zombilere ateş ettiğinizde tüm zombileri öldürmeniz daha kolay olacaktır. Öndeki zombiden seken tüm mermiler, hizada bulunan diğer bütün zombileri de etkileyeceği için kalabalık zombi gruplarını yok etmeniz daha zor olmayacaktır.

Last Day on Earth Survival Taktikleri


Yukarı da Last Day on Earth Survival'ın ipuçlarından ve bazı işe yarar püf noktalarında bahsettim. Bunların yanında kendi taktiklerimden de bir şeyler katmanın iyi olacağını düşündüm. Artık ne kadar işinize yarar bilemem, ama benim çok işime yaradıklarını söyleyebilirim.

Bir defa Last Day on Earth Survival'da silahın çok muhim bir gereç olduğunuzu farkettiğinizi düşünüyorum. Özellikle ilerleyen bölümler de iyi bir silaha olan ihtiyacınızın giderek artacağını söyleyebilirim. O yüzden en kötü silahlarınıza bile iyi baksanız iyi edersiniz! Yoksa zombilerle bi hayli uğraşmanız gerekebilir. Zaten kolay ölmediklerinin farkındasınızdır.

Dikkat etmenizi istediğim bir diğer konu enerji ve su. Su nasıl bulunur sorusunu siz de çok defa aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Ama bununda kapı şifresi gibi tek bir yanıtı olmadığını bilmenizi isterim. Yine de su bulunan yerlerin, zombilerin yoğunluklu olduğu bölgelerde olduğunu biliyorum. Tam bir nokta veremem ama birden fazla zombinin bulunduğu bölgelerde suyunda bulunabildiğini istatistik olarak tespit etmiş durumdayım. Yani kısaca zombileri sayarak, suyun yerini de aynı zamanda bulabilirsiniz.

Enerji ise sudan daha dikkatli davranılması gereken başka bir konudur.

Enerji bulunabilen bir şey olmadı için yenilemek için video izlemek gerekmektedir. Sıkı bir video severseniz zaten, tekrar enerjinizi doldurana kadar sıkılmadan video seyredebilirsiniz. Yine de ön görerek oynamanız durumunda enerjinizi gereksiz yere harcamayacağınızı da belirmek isterim. Düşünerek hareket etmek her ne kadar yorucuda olsa enerjinizi muhafaza etmenizi sağlayacaktır.

Son olarak bir öneride daha bulunacağım. Ev yapımı, steel bar yapımıyla oyunun başlarında çok uğraşmayın. Last Day on Earth Survival henüz Alpha aşamasında olduğu için birçok malzemeyide bulmanız zor olacaktır. Öncesinde kendinizi geliştirin, daha sonra duvar yükseltmesini, evi ve steel bar'ı da yapabilirsiniz. Ha, şunuda yeri gelmişken belirteyim. Bir motor ya da atv yapmak içinde özellile vakit ayırmayın.

Parçaları bulması inanılmaz zor ve çok fazla vaktinizi alacaktır. Tamamen öncelikli amacınız kendinizi geliştirmek olursa daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Zaten diğer parçalar da zamanla karşısınıza çıkacaktır.

Last Day on Earth Survival Notlarım


Last Day on Earth Survival'da aldığım bazı notları da sizlerle paylaşmak istedim. Yazının başında bahsettiğim hilelerden de bu bölümde bahsedeceğim. Ama onun öncesinde karşılaşılan hataların nasıl çözüleceğini yazsam daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Eğer Last Day on Earth Survival'da yükleme sorunu, oyundan atma, bağlantı hatası, kapanma ve donma sorunu gibi benzer problemler yaşıyorsanız, ilk başta internet bağlantınızı kontrol etmeniz gerekir. Bağlantınızda herhangi bir aksama ya da sorun görmüyorsanız, durum yazılımsal bir problemdir. Uygulamayı silerek yahut güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz. Donma ve kasma sorunu devam ediyorsa, cihazınızın sistem gereksinimleri Last Day on Earth Survival'ı karşılamıyordur.

Aynı şekilde sorun zayıf internet bağlantınızdan da kaynaklanabilir. Nedenini ufak bir test uygulayarak ortaya çıkarabilirsiniz. Bağlanıyor da kalıyor, sunucuya bağlanamıyor ve açılmıyor diyorsanız, benzer şekilde durum ya bağlantınızdan kaynaklanıyordur ya da Last Day on Earth Survival'ın sunucularında bir yoğunluk vardır.

Sorun Last Day on Earth Survival'den kaynaklanıyorsa bir şey yapmanız gerekmeyecektir. İndirme hatası da bağlantıyla ilgili olabilir. Hatalar hakkında aldığım notlarım bunlardan ibaretti, eğer aldığınız hatalar yukarıda bahsettiklerimden daha farklılarsa yorum bölümünden yazarak yardım isteyebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Müsadenizle diğer notuma geçiyorum. Diğer notum Last Day on Earth Survival hileleri hakkında bilgiler barındırıyor.

Bildiğiniz üzere Last Day on Earth Survival'da enerji ve para konusu sık sık sıkıntılar yaşanıyor. Para hadi neyse de tekrar enerji doldurması büyük eziyet. Hal böyle olunca hilelerinide bulmuşlar. Game Guardian adındaki bir uygulamayla Last Day on Earth Survival'da enerji hilesi de para hilesi de yapılabiliyor. Hilelerin nasıl yapıldıklarını YouTube'den öğrenebilirsiniz. YouTube'de yeterince öğretici video bulunuyor.

Son olarak, bilgisayarda nasıl oynanır ve Last Day on Earth Survival Türkçe nasıl yapılır hakkında aldığım notlarıda aktardıktan sonra yazıyı noktalayacağım. Bilgisayarda oynamak için Bluestacks kurmanız yeterli olacaktır. Bluestacks, Last Day on Earth Survival'ı bilgisayarınıza indirmeniz için yetecektir. Türkçe olarak oynamak içinde bazı yamalar var, onları kullanabilirsiniz. Yine de yakın zamanda oyuna Türkçe dil desteğinin geleceğininde müjdesini buradan vereyim. Umarım yalancı çıkmam. Ben de yapımcıların yalancısıyım.