Spora ara verdim vereli yaklaşık 6 kilo aldım. Sadece spor yapmadan geçen 1 haftadan bahsediyorum! Neyse ki yediklerimi yaktığımda tekrar eski kiloma inebiliyorum. Şayet siz de benim gibi eski kilonuza inmek istiyorsanız, evde uygulayabileceğiniz bu göbek eritme hareketlerinden faydalanabilirsiniz.Gördünüz mü? Hareketler çok da zor değil. Elbette hiç spor yapmadıysanız biraz zorlanabilirsiniz. Ama zaman içinde hareketleri tekrarladıkça vücudunuzda alışacaktır. Yine de yemek yemek kadar kolay olmayacağını söylemeliyim. O yüzden aşağıda göstereceğim hareketleri de göbek eritme hareketlerinin üzerine uygularsanız, kilolarınızdan daha çabuk kurtulabilirsiniz.

Rope Jumping iple yapılan bir harekettir, evde rahatlıkla herkes tarafından yapılabilir.

Rope Jumping

Hareketi tanıdınız öyle değil mi? Bildiğimiz ip atlamadan bahsediyorum. Her ne kadar adını yabancı olarak yazdıysamda yapılışı çok da farklı değil. İpi çeviriyorsunuz ve her çevirişinizde üzerinden atlıyorusunuz. Daha önce muhtemelen hiç atlamadıysanız üzerinden atlamanız pek kolay olmayacaktır. Fakat zaman içinde alışırsınız diye düşünüyorum. Kimse anasının karnından ip atlarken doğmadı ya!

High Knees göründüğü kadar kolay değildir ve yaptıkça zorlaşmaktadır.

High Knees

İp atlamadan kolay gibi görünsede aslında daha zorlayıcı bir harekettir. Dizleri her defasında karna doğru çekmek bir müddet sonra spordan soğumanızı sağlayabilir. Fakat siz yine de yapmaya çalışın. Dizinizi her defasında kaldırabildiğiniz en üst noktaya çekerek göbeğinize kimin patron olduğunu hatırlatın. Yoksa giderek büyümeye devam edecektir. Ufak bir hatırlatma iyi olabilir.

Jump Lunges sıçrama gücünü, bacakları ve komdisyonu arttıran bir harekettir.

Jump Lunges

Oh nihayet kolay bir hareket demek isterdim. Ama değil! Jump Lunges'de bir süre sonra zorlaşan, yeter artık yapamayacağım diyeceğiniz bir hareket türüdür. Eğilmenin dışında sıçramada olduğu için bacaklar oldukça yorulacaktır. Fakat her hareket için söylediğim gibi Jump Lunges'de yaptıkça alışacağınız bir harekettir. Sadece biraz dişinizi sıkarak vücudunuzu alıştırmanız gerekiyor.

Step Ups göbek eritme hareketleri arasındaki favorilerimden biridir.

Step Ups

Biliyorum Jump Lunges adını ikinci defa duymak hiç hoşunuza gitmedi. Ama Step Ups'da Jump Lunges'e benzer bir harekettir. Sadece uygulanış olarak farklılıkları vardır. Jump Lunges'de sıçrarken Step Ups'da sıçramadan yerden yükselmeniz gerekir. Zorluk olarak da daha kolay değildir. Her ne kadar kalça ve arka bacağa yönelik bir hareket olsa da yaktıracağı kaloriyi göz önüne alırsanız kilo vermenizi kolaylaştıracağını görebilirsiniz.

Squat bacakları ve kalçaları aynı anda çalıştırır, hızlı yaparsanız kalori de yaktırır.

Squat

Muhtemelen listedeki en bilindik hareket olabilir. Çoğu kişi hareketi gördüğünde ben bunu zaten biliyorumdum diyecektir. Squat uygulanış olarak Step Ups'dan daha kolaydır. Çift bacak üstünde yükselip alçalındığı için zorlanmadan yapabileceğinizi düşünüyorum. Yine arka bacak ve kalçaya yönelik bir hareket olsa da temel olarak kalori yakımını göz önüne aldığımda uygulanmasını tavsiye edebileceğim hareketlerden biridir.

Burpee fonksiyonel bir harekettir, birçok bölgeyi aynı anda çalıştırır.

Burpee

En can alıcı harekete merhaba diyebilirsiniz. Burpee, listede görüp görebileceğiniz en zor hareketlerden biridir. Belki de en zoruda olabilir. Birçok hareketi içerdiği için yapması ilk başlar da yorucu gelebilir. Birkaç tekrardan sonra muhtemelen nefes nefese kalabilirsiniz. Yapılış şekli çökme, şınav çekme, kalkma ve sıçrama şekilde bir döngüden ibarettir. Kısa dinlenme araları vererek harekete alışabilirsiniz.

Diğer Göbek Eritme Hareketleri


Bitti sandınız değil mi? Hayır efendim bitmedi. Göbek eritmesi o kadar kolay değil. Daha 40 takla atacaksınız. Neyse ki benim gibi bir yol göstereciniz var da kolay hareketler öneriyorum. Ha şunuda aklıma gelmişken ilave edeyim. Hareketlerin nasıl yapıldığını anlayamıyorsanız, isimlerini YouTube'dan aratarak yapılışlarına ulaşabilirsiniz. Tüm hareketlerin fotoğraflarını bulamadığım için haliyle ekleyemedim. Bu konuda göbeğinize sığınıyorum. Her neyse çok çene çaldık. Diğer göbek eritme hareketlerine geçsem iyi olacak!

Jumping Jacks

Yine mi sıçrama demeyin. Ben de sizinle hem fikirim. İnanın sıçramaktan en az sizin kadar nefret ediyorum. Ama kalori yakımını arttırdığı her harekette bol bol kullanmışlar. Jumping Jacks'da işte böyle sıçralamılı, bacak açmalı bir hareket. Muhtemelen yapılışınıda daha önce görmüşsünüzdür. Ayakları ve elleri yanlara doğru açıp sıçranan bir hareket var ya işte o harekete Jumping Jacks deniyor. Listede bulunan diğer hareketlere oranla nispeteden daha kolay bir hareket olduğunu söyleyebilirim. Sadece zıplama kısmı biraz can sıkıcı o kadar.

Knee Up

High Knees'i hatırladınız mı? Knee Up'da işte High Knees'e benzer bir hareket. Hatta High Knees'in daha kolay bir versiyonu olduğunu söyleyebilirim. Muhtemelen gün içinde de farkında olmadan yapıyorsunuzdur. Dizleri bel hizasına kadar çekerek koşmadan bahsediyorum. Hareketin yapılışı her ne kadar kolay gibi görünsede tempoyu fazla arttırırsanız patates püresi kıvamına gelebilirsiniz. O yüzden çok kolay diyerek birden yüklenmemenizi tavsiye ederim. Yavaş yavaş, alışa alışa yaparsanız tek harekette yorulmazsınız.

High Tuck Jump

Üzüleceksiniz ama yine sıçramadan bahsedeceğim. High Tuck Jump sıçramadan nefret edenlerin uzak durması gereken bir hareket. Öyle ki fazlasıyla sıçramadan oluşuyor. Hareketin amacı sıçrayarak dizleri göğüs bölgesine çekmekten ibaret. Fakat bunu aralıksız belli bir tempoda yapmanız gerekiyor. Şahsen zor bulduğum için kendiminde uzak durduğu bir hareket olduğunu söyleyebilirim. Ama hareket ne kadar zor olursa o kadar fazla kalori yakacağınızıda bilmenizi isterim. Ben yapmıyorum diye yapmamazlık etmeyin.

In and Out Squat

In and Out Squat'ı da sıçramadan hoşlanmayanların sevmeyeceklerini düşünüyorum. Hareket zaten tek başına zor işin içine bir de sıçramayı eklemişler! Adından da anlayacağınız gibi hareketin içinde Squat'da var. Fakat normal Squat'dan daha zor olduğunu söyleyebilirim. Farkı normal Squat'da sadece çömelip kalkarken, In and Out Squat'da çömelip sıçramanız gerekiyor. Daha yorucu olduğu kesin. Ama kilo vermek uğruna Bağdat'a bile gidilebileceğini düşünüyorum. Yoksa siz farklı mı düşünüyorsunuz?

Shuffle Toe Touch

Kolay hareket görünce seviniyorum. Shuffle Toe Touch listede bulunan diğer hareketlere nispeten daha kolay olarak değerlendirilebilir. Hani ellerle çaprazlama ayak uçlarına uzanılan bir hareket vardı ya işte tam olarak ondan bahsediyorum. Fakat form olarak biraz daha farklı olduğunu söylemeliyim. Shuffle Toe Touch'da dizlerin hafif kırık olması gerekiyor. Ayak uçlarına uzanırken aynı zamanda ucuna değmediniz diğer bacağınızıda itiyorsunuz. Kolay demiştim ama şimdi sandığımdan biraz daha zor olabileceğini düşünmeye başladım.

Push Up

Squat için en bildindik hareket olabilir demiştim. Sözümü geri alıyorum. Push Up kadar bilinen listede başka bir hareket olduğunu düşünmüyorum. Belki isim olarak tanıdık gelmediği için garipsemiş olabilirsiniz. Şınav dersem o garipsemeniz kaybolacaktır. Şınav'da kolay bir hareket olarak değerlendirilemez. Ama komplike bir harekettir. Birçok kası aynı anda çalıştırdığı için profosyonel sporcular tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Şayet daha önce hiç sınav çekmediyseniz dizleriniz üzerinde kendinizi alıştırabilirsiniz.

Spiderman Push Up

Adı tanıdık gelmiş olabilir. Bir çeşit şınav türüdür. Normal şınavdan daha komplike bir harekettir. Normal şınavda sadece eğilip kalkılırken Spiderman Push Up'da yanlara doğru dizleride çekmek gerekir. Yerden her kalkıldığında dizleri de ardı sıra omza doğru itmek şarttır. Komplike bir hareket olduğundan başta şaşırabilirsiniz ama daha sonra hareketin yapılışına alıştıkça o karışıklıklar azalacaktır. Şunuda eklemeden geçmek istemiyorum. Spiderman Push Up daha karışık bir hareket olsa da normal şınavdan daha kolaydır.

Flutter Kicks

Flutter Kicks'in bir benzerini yukarıda paylaştığım videoda görmüş olabilirsiniz. Flutter Kicks daha ziyade yatılarak yapılan bir harekettir. Fakat sırt üstü değil tam olarak yüz üstü yatmanız gerekmektedir. Mümkünse ayakların serbes salınabileceği bir alan tercih ederseniz hareketten tam randıman alabilirsiniz. Yattıktan sonra ayakları serbesçe sırasıyla yukarı doğru iterek hareketi uygulayabilirsiniz. Yatıyor olma fikri hoş gelebilir ama sanıldığı kadar kolay bir hareket olmadığını belirtmeliyim. Bacak ve kalçalarınız hareket esnasında bir süre sonra yanma hissiyle acımaya başlayabilir. Hareketi setlere bölerek yaparsanız daha çok tekrar çıkarabilirsiniz.

Plank

Plank hareketi de oldukça bilinen popüler bir harekettir. Yalnız çok da amatörlere göre bir hareket olmadığını söylemeliyim. Beliniz yeterince güçlü değilse ağrı yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde karın kaslarınızın, bacaklarınızın da en az beliniz kadar güçlü olması gerekmektedir. Yoksa yükün çoğu belinize biner ve uzun süre bel ağrısı çekebilirsiniz. Yapılışı kolay gibi görünsede plank hareketi daha çok belli bir seviyede sporcular içindir. Daha önce hiç spor yapmadıysanız plank hareketini en azından başlangıçta es geçmenizi tavsiye ederim.

Plank Crunch

Plank Crunch normal Plank'dan daha zor bir harekettir. Spiderman Push Up'da olduğu gibi dizleri çekerek yapılır. Plank için yaptığım uyarılar aynen Plank Crunch içinde geçerlidir. Eğer belinizle ilgili bir rahatsılığınız varsa en azından bir doktora danışmadan bu tip bele yük bindiren antrenmanlardan uzak durmanızı öneririm. Zor bir hareket olduğu için bir süre bele, karın kaslarına ve bacaklara inanılmaz bir yük binecektir. Karnı ve bacakları güclü olanlar, hareketin bele binmesini önlesede hiç spor yapmamış biri yükü dağıtamayacağından sakatlanabilir.

Mountain Climber

Mountain Climber'in Plank Crunch'dan çok da farklı bir hareket olmadığını söyleyebilirim. Mountain Climber'de dirsekler yerine eller kullanılıyor. Şınava başlama pozisyonunu biliyorsunu değil mi? İşte o başlama şekilde durarak sırasıyla dizinizi göğüsünüze kadar çekmeniz gerekiyor. Bir süre sonra yük bacaklara, kollara, bele ve karın kaslarına bindiği için belli bölgeler de yanmalar olabilir. Plank hareketi için söylediğim gibi yükü bele bindirirseniz, belinizle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Yaparken yükün bele binmemesine dikkat etmenizi özellikle bir defa daha vurgulamak istiyorum.