Arama yapmak için sadece faturalı hatlara mahküm değilsiniz. Turkcell, Vodafone yahut Avea hiç farketmez, kullandığınız operatör ne olursa olsun ücretsiz arama yapabilirsiniz. Üstelik dakikalarca ve hatta saatlerce konuşsanız dahi tek kuruş ödemeniz gerekmez. Mobil veri ya da Wi-Fi bağlantısına sahipseniz, ücretsiz arama yapabileceğiniz bu uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

WhatsApp Messenger

WhatsApp Messenger

Android ve İOS platformlarında çok kullanılan popüler uygulamalardan biri olduğunu söyleyebilirim. Sunduğu özellikler bakımından benzerlerinin çok çok önünde görüyorum. 4G, 3G, 2G ve EDGE desteği sunuyor olması uluslararası aramalar esnasında sıkıntısız görüşmeler yapmanızı sağlıyor. Malum her ülkenin 4G altyapısı bulunmuyor. Aramanın çeşitlendirilmesini bu bakımdan faydalı buluyorum. Aramanın dışında mesaj, fotoğraf, video, belge ve sesli mesaj da gönderip alabiliyorsunuz.

Viber

Viber

Benzer şekilde Viber'de WhatsApp Messenger gibi göz dolduran özellikler bulunduruyor. Görüntülü ve sesli aramanın dışında anlık video, mesaj, fotoğraf, ses gönderebiliyorsunuz. Yurtiçi ya da yurtdışı olması da farketmiyor, dünyanın herhangi noktasındaki bir kişiyle görüşebiliyorsunuz. Sohbetler ve görüşmeler şifrelendiği için, üçüncü kişiler tarafından da görüntülenemiyor. Gizli sohbet özelliği sayesinde de görüşmelerinizi tamamen gizleyebiliyorsunuz. Gelen aramaları ve mesajları ekranda görünmeyecek şekilde saklayabiliyorsunuz.

Skype

Skype

Skype'da oldukça köklü, popüler bir uygulamadır. Mobil platromların dışında bilgisayarlar ve tabletlerde de kullanabiliyorsunuz. Toplu görüşme desteği sayesinde 25 kişiye kadar, sesli ve görüntülü grup konuşmaları düzenleyebiliyorsunuz. Konuşmaya bağlananların nereden, nasıl bağlandığının da bir önemi yok. Tıpkı WhatsApp Messenger gibi 4G, 3G, 2G ve EDGE görüşmelerini destekliyor. Ayrıca görüşmenin yanı sıra mesaj, fotoğraf, video ve link benzeri şeyler de gönderip alabiliyorsunuz.

Facebook Messenger

Facebook Messenger

Popüler olması bakımından Facebook Messenger'da kullanabilirsiniz. Diğer benzer uygulamalara oranla daha yaygın olarak kullanıldığı için arama yaparak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Facebook'un diğer bilindik özellikleriniden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. WhatsApp Messenger'ın Facebook'a ait olduğunu düşünürseniz sunduğu kalitenin WhatsApp'dan çok da aşağı olmayacağı tahmin edebilirsiniz. Hatta kullananlar Facebook'un WhatsApp'a oranla daha kaliteli görüşmeler yaptıdığını iddia ediyor.

LINE

LINE

Ülkemizde henüz o kadar popüler olmasa da LINE, 52 ülkede yaygın olarak kullanılıyor. 200 kişilik koca gruplar oluşturabiliyorsunuz. 16 kişiye kadar, görüntülü ve sesli grup sohbetleri yapabiliyorsunuz. Grup sohbetlerinin dışında bireysel olarak da LINE kullanan herhangi birini ücretsiz arayabiliyorsunuz. Android, iOS, Windows ve Mac platformlarında kullanılabiliyor. Sadece birilerini aramak için değil, mesajlaşmak ve bir şeyler alıp göndermek içinde LINE'dan faydalanabilirsiniz.

KakaoTalk

KakaoTalk

KakaoTalk, hızlı ve çok yönlü bir uygulamadır. Sesli ve görüntülü aramanın dışında not, fotoğraf, video ve konum bilgisi gönderebiliyorsunuz 3G, EDGE ve Wi-Fi üzerinden görüşmelerinizi ücretisz yapabiliyorsunuz. Android, iOS, Windows OS ve Mac OS gibi platformlarda da kullanabiliyorsunuz. Ses filitreleri sayesinde dilerseniz konuşma esnasında sesinizide değiştirebiliyorsunuz. Ülkemizde pek yaygın değil ama yine de farklı uygulamalarla senkronize edilebildiği için benzer uygulamaları kullananları arayabilirsiniz.

Maaii

Maaii

Daha çok Malezya, Tayland, Mısır, Kuveyt ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde kullanılıyor. Türkçe dil desteği henüz bulunmuyor. Sunduğu özellikler bakımından diğer uygulamaların gerisinde kalsada arama hızı bakımından kullanılabilir olduğunu düşünüyorum. Çok popüler olmamasından olsa gerek, kesintisiz net konuşmalara yapabiliyorsunuz. Dünyanın farklı yerlerine kopma ve kesinti olmadan saatlerce bağlı kalabiliyorsunuz. Yalnızca Wi-Fi ve veri ağı üzerinden kullanılabiliyor. Normal aramanın dışında videolu aramalarda yapabiliyorsunuz.

Hangouts

Hangouts

Google tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Altyapısı çok güçlü olduğu için en net, en kaliteli ses aktarımını ileten uygulamalardan biri olduğunu söyleyebilirim. Android ve iOS platforlarının dışında masaüstünde de kullanabilirsiniz. Google Chrome'e ekleyeceğiniz ufak bir eklenti sayesinde bilgisayarınızdan da ücretsiz aramalar yapabilirsiniz. Uygulama üzerinden fotoğraf, mesaj, video ve benzeri şeyler de gönderip alabilirsiniz. Ayrıca 10 kişiye kadar görüntülü grup görüşmeleri de yapabilirsiniz.

Arama Yapabileceğiniz Ücretsiz Uygulamalar


Yukarıda paylaştıklarıma ek olarak alternatif, benzer uygulamalardan da bir liste oluştursam fena olmayacağını düşündüm. Alternatif olarak sunduklarım arasında aklıma henüz gelen WeChat, Tango ve hatta ICQ Chat gibi popüler uygulamalarda var...

WeChat

1. WeChat

Dünya genelindeki tüm sabit numaraları ve cep telefonlarını arayabiliyorsunuz. 500 kişilik devasa gruplar oluşturabiliyor, 9 kişiye kadar da görüntülü grup sohbetleri yapabiliyorsunuz. Diğer uygulamalardan farklı olarak WeChat tanımadığınız kişilerle de iletişim kurmanızı sağlıyor. Arkadaş Radarı ve Yakındaki Kişiler gibi özellikleri sayesinde yeni arkadaşlar edinebiliyorsunuz. Ayrıca salla özelliğini kullanarak WeChat kullanan diğer çevrimiçi kişileri de görebiliyorsunuz.

Tango

2. Tango

Tango'da yazının başında söylediğim gibi WeChat gibi popüler bir uygulamadır. Sesli ve görüntülü konuşma bakımından benzersiz özellikler sunduğunu söyleyebilirim. Birkaç tane örnek vermem gerekirse konuşmalar esnasında görünümünüzü değiştirebiliyorsunuz. Benzer şekilde arkaplanıda çeşitli efektler kullanarak başkalaştırabiliyorsunuz. Diğer uygulamalarda olduğu gibi fotoğraf, mesaj, video gönderme gibi özellikleri de var fakat Tango daha çok sesli ve görüntülü görüşme özelliğiyle ön plana çıkıyor.

ICQ Chat

3. ICQ Chat

3G, 4G, LTE ve WiFi üzerinden bağlanabiliyorsunuz. Düşük internet hızlarında dahi kopma olmadan yüksek kaliteli görüşmeler yapabiliyorsunuz. Sınırsız kişiyle grup sohbeti, fotoğraf ve video gönderme gibi özelliklerinden de ayrıca faydalanabiliyorsunuz. Günümüzde çok popüler olmasada ICQ Chat bir efsanedir. MSN döneminden günümüze kadar değişerek, gelmeyi başarmıştır. Bana kalırsa kalite bakımından birçok benzer uygulamanın yanında yine de efsane kalır.

İMO

4. İMO

İMO kullanarak da öbür uygulamalar da olduğu gibi sesli ve görüntülü konuşmalar yapabilirsiniz. Benzer şekilde mesaj, fotoğraf ve video alıp gönderebilirsiniz. Daha çok Rusya'da Çin'de popüler olduğu için her aradığınıza ulaşamama ihtimalinizde var. Fakat yüksek kaliteli görüşmeler sunması bakımından listede bulunmasının bir sakınca arz etmeyeceğini düşündüm. 3G, 4G ve Wi-Fi üzerinden Rusya'da Çin'de olan arkadaşlarınızı arayabilirsiniz. Yine de Rusya ve Çin dediğime bakmayın siz, İMO'nun dünya genelinde 3 milyon kullancısı var.

Agent

5. Agent

Agent'de İMO gibi benzer özellikler sunuyor. Sesli aramadan tutun da görüntülü konuşmaya kadar çeşitli şekiller de iletişim kurabiliyorsunuz. Fakat Agent'in İMO'ya göre öne çıkan bir özelliği bulunuyor. Agent, ICQ ile senkronize olabiliyor. Yani Agent üzerinden ICQ kullanan diğer kişilere mesaji fotoğraf hatta görüntülü ve sesli arama gibi yöntemlerle bağlanabiliyorsunuz. Yalnız Türkçe dil desteği bulunmaması ve uygulamanın çok işlevsel olmaması Agent'i diğer uygulamaların gerisinde bırakıyor.

Google Duo

6. Google Duo

Adından da anlaşılacağı üzere Google Duo, Google tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Google Hangouts'dan farklı olarak sadece mobil platformlar için tasarlanmıştır. Daha sade, daha basit bir arayüzü sahiptir. Özellik bakımından da diğer uygulamalarda bulunmayan bazı yenilikler barındırmaktadır. Canlı ön izleme özelliği bu yeni, benzersiz özelliklerden biridir. Arayanı daha arama esnasında görebilmenizi sağlamaktadır. Genel olarak hızlı ve kusursuz olduğunu söyleyebilirim. Çok bilinmediğinden olsa gerek henüz çok yaygın değil.

GrooVeIP

7. GrooVeIP

Genel olarak ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Fakat belli özellikleri sınırlandırılmış görünüyor. Görüntülü konuşma ve sesli konuşma dışında uygulamanın diğer özelliklerinden faydalanmak isterseniz küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor. Profosyonel sürümünde daha çok özellik barındırsa da ülkemizde yaygın olarak kullanılmadığından diğer alternatiflerin yanında çok da tercih edilebilir bir yanı olmadığını düşünüyorum. Yine de listede bulunması çeşitlilik bakımından faydalı olacaktır.

Signal Private Messenger

8. Signal Private Messenger

Henüz çok yeni bir uygulamasına karşın 140 bin aktif kullanıcısı var. Uygulamanın açık kaynak kodlu olması bir başka ilgi çekici taraf olarak görüyorum. Özellikle geliştirmecilerin Signal Private Messenger'a bayılacağını düşünüyorum. Yine de şuan için özellik olarak yetersiz olduğu kanısındayım. Açık kaynaklı projeleri desteklemeyi seviyorsanız kullanabilirsiniz. Kalitesini test etmedim ama sesli görüşmesinin gayet iyi olduğu söyleniyor. Mesajlaşma, fotoğraf yollama gibi özellikleri de bulunuyor.

Slack

9. Slack

Daha çok iş odaklı bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Grup mesajlaşmaları, görüntülü konuşmalar gibi uzaktan konferans tarzı görüşmeler yapabiliyorsunuz. Google Drive, Salesforce, Dropbox, Asana, Twitter ve Zendesk gibi iş bakımından muhim öneme sahip servislerle entegre edebiliyorsunuz. İş görüşmelerinin dışında kişisel kullanımlar içinde kullanılabiliyor. Fakat kişisel kullanımlar da çok fazla verim alabileceğinizi zannetmiyorum. Slack daha çok iş dünyasına hitap ediyor.

Text Me

10. Text Me

ABD, Kanada gibi 40 ülkede sık kullanılan, popüler bir uygulama olarak göze çarpıyor. Android ve İOS olmak üzere tüm platformlarda kullanılabiliyor. Daha önce ücretsiz SMS göndermek için ben de kullanmıştım. İnternet üzerinden gönderilen mesajlardan bahsetmiyorum, normal SMS olarak gönderilen internetsiz mesajları kast ediyorum. Text Me'nin böyle güzel bir yanı da var. Fakat hatırladığım kadarıyla bu özelliği belli sınırlı ve belli ülkeleri kapsıyor. Yine de kalitesini beğendiğimi söyleyebilirim.