Geçen hafta benzer bir problemi yakın bir arkadaşımın şarj cihazında gördüm. Cihaz sapasağlam olmasına rağmen telefonu bir türlü şarj etmiyordu. Neyse ki yaptığımız incelemelerde telefonda da şarj cihazında da bir probleme rastlamadık. Sadece şarj girişinde ufak bir oksitlenme meydana geldiğini tespit ettik. Girişi temizledikten sonra telefon yeniden şarj almaya başladı. Eğer siz de benzer bir problemden muzdaripseniz, telefonum neden şarj olmuyor sorusuna yanıt verdiğim bu yazıdan faydalanabilirsiniz.

Telefon şarj almıyorsa şarj girişini iyice bir temizleyin, belki girişi oksitlenmiştir.

Şarj girişini temizleyin.

İlk önce yapmanız gereken, cihazın şarj girişini kontrol etmek olmalıdır. Genelde şarj problemlerinin başlıca nedeni girişin oksitlenmesidir. Aynı şekilde toz ve kir gibi ufak zerreciklerin girişi tıkaması da cihazın şarj edilmesini engelleyecektir. Temiz bir diş fırçası kullanarak, cihazın girişini temizlemelisiniz. Bu sayede girişte birikine tozu, kiri ve eğer varsa oksitlenmeyi temizlemiş olursunuz.

Yeniden şarj olup olmadığına bir bakın, şarj alıyorsa sorun çözülmüştür.

Tekrar şarja takın.

Girişi temizledikten sonra, cihazın şarj olup olmadığını görmek için tekrar prize takmalısınız. Cihaz şarj almamaya devam ediyorsa emin olmak adına yeniden temizleyebilirsiniz. Hatta bu defa temizledikten sonra girişe birkaç defa da güçlüce üflerseniz, fırçanın dışarı çıkaramadığı toz parçacıklarını da nefesinizle dışarı çıkarmış olursunuz. Herşeye rağmen hala şarj olmuyorsa problem, şarj girişinden kaynaklanmıyordur.

Şarj başlığını çıkararak tekrar deneyin, belki sorun başlıktadır.

Şarj başlığı çıkarın.

Problem belki de şarj başlığındandır. Şarj girişinden sonra en çok şarj sıkıntısı çıkaran aparat şarj başlığıdır. Şarj başlığını çıkararak, cihazı dahili USB başlığından şarj etmelisiniz. Sorun başlıktan kaynaklanıyorsa cihaz şarj doldurmaya başlayacaktır. Fakat USB yoluyla da şarj olmuyorsa sorun başlıktan da kaynaklanmadığı anlamına gelecektir. Problemin kaynağı kablodan kaynaklanabilir.

Sorun kablodaysa telefonu duvar adaptörüyle şarj edebilirsiniz.

Duvar tipi adaptör deneyin.

Şarj girişi ve şarj başlığından sonra şarj kablosundan da şüphe etmemek olmazdı. Zira şarj kablosuda sıkça, şarj problemleri çıkarabiliyor. Duvar tipi bir adatör kullanarak, sorunun kablodan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz. Yahut farklı bir şarj kablosuyla cihazı şarj edebilirsiniz. Cihaz şarj oluyorsa sorun kablodadır, değilse problem kablonun dışında başka bir aparattan kaynaklanıyordur.

Kimi zaman tükenen ya da bozulan bataryalarda bu soruna yol açabilir.

Bataryayı değiştirin.

Ne gişirte ne şarj başlığında ne de şarj kablosunda bir problem bulamadıysanız o zaman cihazın bataryasını değiştirmelisiniz. Sorun büyük ihtimalle cihazın bataryasından kaynaklanıyordur. Bir telefoncuya giderek ya da benzer bir batarya bularak durumu tatbik edebilirsiniz. Şayet değiştirdiğiniz batarya da telefonun şarjını doldurmuyorsa durum yazılımsal olabilir.

Yazılımızın güncel olup olmadığına bakın, şarj almama sorunu yazılımsal da olabilir.

Yazılımı güncelleyin.

Çok sık olmasa da yazılımsal sorunlarda telefonların şarj olmasını etkileyebiliyor. Eğer donanımsal bir problem tespit edemediyseniz, cihazınızın yazılımını yeniden yükleyerek ya da güncelleyerek şarj problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Sorun yazılımsal da değilse şarj girişinde donanımsal bir arıza olabilir. Servisine ya da bir telefoncuya götürerek, cihazın şarj girişini değiştirtebilirsiniz.

Şarj Olmayan Telefon Garanti Kapsamına Girer Mi?


Şarj olmayan telefonlarda garanti kapmasına girebilir. Eğer problem sizden değil de cihazdan kaynaklandıysa servisine ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Fakat sizin kullanımınızdan doğan bir arızaysa garanti kapsamının dışında kalacaktır.

Kullanım dışında bırakan arızalar nelerdir?

Misal cihazın suyla teması yahut benzer şekilde cihazın üzerine sıvı dökülmesi cihazı garanti kapsamı dışında bırakacaktır. Düşme, üstüne basılma gibi tamamen kullanıcı tarafından cihaza verilecek hasarlar da garanti kapsamına girmeyecektir. Ancak ve ancak cihaz kendi kendine bozululursa yahut gelen giden yüksek voltajlı elektiriklerden etkilenirse garanti kapsamında değerlendirilebilir. Aynı şekilde iklimlerden etkilenmesi, aşırı nemden doğabilecek zararlar da üretici firmanın garanti kapsamının içinde yer alacaktır.

Aklıma örnek verebileceğim benzer başka bir şey gelmedi ama siz verdiğim mantıktan yola çıkarak cihazın garanti kapsamına girip girmediğini tahmin edebilirsiniz. Zaten ürünlerin garanti süreleri ve kapsamları da üretici firmaların web sayfalarından ulaşılabiliyor. Özellikle t20, t40, t50, t60, Asus ZenFone, Sony Xperia, Discovery Elite, General Mobile, Samsung Galaxy, HTC, Huawei, Lenovo, iPhone, Nokia, Casper, Vestel ve Blackberry gibi markalar garanti bilgilerini web sayfalarında yayımlıyorlar.

Bu markaların dışında adı aklıma gelmeyen benzer üreticiler de cihazlarının garanti kapsamına girip girmediğini aynı şekil de kendi web sayfalarında yayınlıyorlardır. Biraz araştırarak onuda siz öğrenebilirsiniz.

Ha, şunu da aklıma gelmişken ekleyeyim. Replika ürünler garanti kapsamının dışındadır. Adı üzerinde taklit, yani markanın kendi tarafından üretilen orjinal bir cihaz olmadığından dolayı replika bir üründe oluşacak arıza üreticiyi bağlamaz. Ürün isim olarak ve görüntü olarak bir markanın üretimi gibi dursa da o marka tarafından üretilmediği için garanti kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Buna rağmen anlamayacaklarını düşünerek cihazı götürdüğünüz takdir de cihazınız, servis ücreti alınmasına rağmen yapılmadan geri gönderilecektir. Sadece servis parası verdiğinizle kalırsınız, replika cihazınızı bir telefoncuya götürmek daha akıllıca olacaktır.

Benzer Şarj Olmuyor Sorunlarını Çözün


Şarj sorununa yol açan benzer sorunlar da var. Bir kısmı yazılımsal bir kısmı da donanımla ilgili olabiliyor. Kısaca onların çözümlerine değinmek istiyorum.

İlk olarak cihazın şarj olurken devamlı yanım sönmesinden bahsedeceğim. Şayet ışık yanıp sönüyor diyorsanız, bunun birkaç farklı nedeni olabilir. İlk akla gelen, şarj girişinde bir temassızlık olduğudur.

Genelde şarj girişinde yaşanan temassızlık durumları cihazın ışığının yanıp sönmesine neden olabilir. İkinci akla gelende yazılımsal bir problemdir. İkinci problemi güncelleme yaparak çözebilirsiniz. Temassızlık problemini çözebilmek için cihazın şarj girişinin değiştirilmesi gerekir.

Benzer şekilde sarı ünlem çıkıyor diyorsanız da aynı çözümleri uygulayabilirsiniz. Zira sarı ünlem sorunu da temassızlık ve yazılımsal sorunlar da ortaya çıkabilmektedir.

Farklı olarak batarya da sarı ünlem uyarısı çıkarabilir. Büyük çoğunlukla sarı ünlem sorunu bataryadan kaynaklansa da temassızlıktan da kaynaklanabilmektedir.

İkinci olarak şarj oluyor gösteriyor ama şarj olmuyor sorununu ele alacağım. Sorun genelde yazılımsal olabiliyor. Fakat diğer ihtimaller de yok değil. Batarya, hatta temassızlık da yapabiliyor.

Bataryanın illa bozulmuş olması da gerekmiyor. Yerine iyice oturtulmadıysa yahut yerinden kaydıysa da şarj oluyormuş gibi gösterebilir. Düşük ihtimalde olsa kabloya da göz atmanızı tavsiye ederim. Bir ihtimal, kablonunda böyle bir sorun yaşatma ihtimali olabilir.

Üçüncü olarak şarj oluyor ama pc'yi görmüyor problemine değineceğim. Görmüyor hatta bağlanmıyor şeklinde sorunlar yazılımsal olabiliyor. Ama şarj kablosuda daha düşük bir ihtimalde olsa bu tip sorunlara zemin hazırlayabiliyor.

Mevcut yazılımların güncel olup olmadığını kontrol ettikten sonra kabloyu da inceleyebilirsiniz. Sorun yazılımsal değilse büyük ihtimalle kablodandır.

Son olarak şarj oluyor ama batarya dolmuyor sorununa da değindikten sonra yazıyı noktalayacağım. Bataryanın dolmaması sorunu, temassızlıktan kaynaklanabilir. Yerine iyi oturmayan bir batarya, şarj oluyor gibi görünsede şarj olmayabilir. Aynı şekilde batarya bozulmuşta olabilir.

Bataryanın bozulup bozulmadığını anlamak için benzer bir batarya takarak durumu tahlil edebilirsiniz. Şayet batarya şarj ediyorsa kullandığınız eski pil bozulmuştur. Bataryayı değiştirmenize rağmen aynı sorun devam ediyorsa problem yazılımsaldır. Yazılımı güncelleyin, şarj cihazının kablosunu ve şarj başlığınıda yazının başında anllatığım yöntemlerle gözden geçirin.

Sorunu bu şekilde tespit ederek, çözebilirsiniz.