Çok uzun zamandır dahili ses kaydetme özelliğine sahip olmayan bir telefon kullanıyorum. Bazı görüşmeleri kaydetmek istediğimde farklı yollara başvurmam gerekiyor. Çünkü cihazım, konuşurken ses kaydı yapmama izin vermiyor. Ancak görüşme bittikten sonra kayıt yapabiliyorum. Zannedersem telefonla konuşurken ses kaydetmenin etik olmamasından dolayı böyle bir tedbir getirmiş olabilirler. Fakat yine de tamamen ses kaydının önü kesilmiş değil. Farklı yollar kullanılarak, telefon görüşmelerinin kaydedilmesine müsamaha gösterilmiş. İşte buradan yola çıkarak, telefonla konuşurken kullanabileceğiniz ses kaydetme uygulamalarını sizlere tanıtmak istiyorum. Hepsini telefonla konuşurken ses kaydetmek için kullanabilirsiniz.

ACR telefonla konuşurken ses kaydetme özelliğine sahip en iyi uygulamalardan biridir.

ACR

Hem gelen hem de giden aramaları farklı formatlarda kaydedebiliyorsunuz. Numaraları önceden belirlendiğiniz takdirde görüşmeleri başladığız andan itibaren otomatik olarak kayıt altına alabiliyorsunuz. Hiçbir süre sınırı bulundurmuyor, dilediğinizce konuşmaları aralıksız kaydedebiliyorsunuz. Tarihe göre gruplama, konuşma bitiminde ses kaydını otomatik olarak postalama ve kayda gecikmeli başlama gibi birçok özellik de barındırıyor.

Call Recorder benimde sık sık kullandığım konuşma kaydedici bir uygulamadır.

Call Recorder

Çift taraflı ses kaydı yapabiliyorsunuz. Kayıtları Dropbox, Google Drive ve e-mail üzerinden farklı kaynaklara aktarabiliyorsunuz. Şu an için MP3 dışında farklı formatlara izin vermese de aramaları ACR gibi otomatik olarak başlatabiliyorsunuz. Alınan kayıtları daha sonra tekrar dinlemek isterseniz, tüm kayıtlara menünün altındaki butondan ulaşabiliyorsunuz. Ses kayıtlarınızı çevrimdışı da depolayabiliyorsunuz.

All Call Recorder'i Android ve İOS'ta görüşme kaydetmek için kullanabilirsiniz.

All Call Recorder

Benzer şekilde gelen ve giden bütün aramaları kaydedebiliyorsunuz. E-mail, bluetooth, bulut depolama gibi farklı kaynaklara kayıtlarınızı aktarabiliyorsunuz. Normal aramaların dışında Skype, Whatsapp ve Viber gibi uygulamalardan yapılan aramaları da çift yönlü kayıt edebiliyorsunuz. Yalnız, uygulamalardan yapılan aramalar otomatik olarak kaydedilemiyor. Görüşmeleri kaydedebilmek için kayıt işlemini elle başlatmanız gerekiyor.

Call Recorder Automatic telefonla yaptığınız tüm görüşmeleri otomatik olarak kaydetmektedir.

Call Recorder Automatic

ACR, Call Recorder ve All Call Recorder gibi aramaları iki taraflı kaydedebiliyorsunuz. Kayıtları tarihleriyle beraber gün gün, saat saat hatta arayan kişilerin fotoğraflarıyla beraber listeleyebiliyorsunuz. Listelenen kayıtları dilerseniz tekrar dinleyebiliyorsunuz. Fakat dinlediğiniz kayıtları dışa aktarmak için, biraz uğraşmanız gerekiyor. Uygulamanın ücretli versiyonunda daha çok özellik bulunuyor.

Phone Call Recorder gelmiş geçmiş en iyi arama kaydedici uygulamadır.

Phone Call Recorder

Diğer uygulamalar gibi Phone Call Recorder'de de çift taraflı kayıt alabiliyorsunuz. Aramaları 3GP, AMR, MP3 ve MPEG_4 formatlarında kaydedebiliyorsunuz. Kaydedilen aramaları şifreleyerek, sadece kendiniz dinleyebilecek şekilde gizleyebiliyorsunuz. Benzer uygulamalardan farklı olarak istenmeyen aramaları da bloklayabildiğiniz bir özelliği bulunuyor. Süre sınırı olmadan kayıt yapabiliyorsunuz.

Simple Recorder daha çok çağrı kaydetmek için kullanabileceğiniz bir uygulamadır.

Simple Call Recorder

Benzer şekilde Simple Call Recorder'de de gelen ve giden aramaları kaydedebiliyorsunuz. Tek tek numara belirleyebildiğiniz gibi tüm aramaları da kayıt altına alabiliyorsunuz. Dilerseniz kayıtları daha sonra dinleyebiliyorsunuz. Yine dilerseniz kayıtlarınızı Dropbox, Google Drive ve e-mail başta olmak üzere farklı kaynaklara aktarabiliyorsunuz. Harici depolama alanlarından da  isterseniz faydalanabiliyorsunuz.

Telefon Görüşmesi Kaydeden Diğer Uygulamalar


Yukarıda bahsettiğim 6 uygulamanın dışında telefon görüşmesi kaydeden daha birçok uygulama var. Fakat çoğunun işe yaramadığını söyleyebilirim. Bahsettiğim 6 farklı uygulamanın dışında kullanmanızı tavsiye edebileceğim All Call Recorder Automatic ve Auto Call Recorder var. Ha bir de Call Recorder IntCall, Call Recorder Pro ve Webtekno'nun da daha öncesinde bir videosunda paylaştığı şu uygulama var.Telefonla konuşurken bu ses kaydeme uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Call Recorder Boldbeast, Smart Auto Call Recorder ve Cube Call Recorder ACR uygulamaları da tavsiye olarak önerebileceğim ses kaydediciler arasında yer alıyor. Fakat daha önce önerdiklerim varken son önerdiğim uygulamaları kullanmanızı tavsiye etmem.

Daha özelliksiz, daha donanımsız oldukları için tatmin edici olmayabilirler. Yine de uygulamaların çalışmaması durumunda alternatif olarak adlarını yazma gereği hissettim.

Peki bahsettiğim uygulamaları nasıl indireceksiniz, kısaca ona da değineyim. Hem arada da diğer ses kaydedici uygulamalara nasıl ulaşırsınız onu da öğrenmiş olursunuz.

Yazının içinde geçirdiğim uygulama adlarını Google Play, App Store ve Windows Store üzerinden aratarak bulabilirsiniz. Aynı şekilde yine bu market uygulamalarını kullanarak farklı, benim önermediğim ama sizin kendinizin deneyimleyebileceği uygulamaları da keşfedebilirsiniz.

Türkçe olarak ses kaydedici, İngilizce olarak Call Recorder yazdığınız takdirde binbir çeşit ses kaydedici uygulamaya ulaşabilirsiniz. Yalnız dediğim gibi market uygulamalarında yer alan birçok ses kaydedici, göründüğü gibi çalışmayabiliyor.

Kullanıcı yorumlarını, menuniyet puanını göz önüne alırsanız işe yarar yeni ses kaydediciler keşfedebilirsiniz. Hatta keşfedeceğiniz ses kaydedicileri bizimlede paylaşırsanız, çok memnun oluruz.

Son olarak Easy Call Recorder ve HD Call Recorder'i de listeye dahil etmek istedim. Ayrıca Call Recorder For Whatsapp uygulamasının da listede yer almasının Whatsapp ses kaydedici arayanlar için sevindirici olacağını düşünüyorum. Daha önce benzer bir uygulamadan bahsetmiştim ama listede ikinci bir alternatif olmasının da yararlı olacağı kanısındayım.

Konuşurken Ses Kaydetmek İçin Kayıt Cihazı Kullanın


Uygulamaların dışında telefona ilave edilen ses kayıt cihazlarından faydalanabilirsiniz. Biraz maliyetli olacaktır ama alternatif olması bakımından söylüyorum, görüşmeleri eksiksiz kaydedebilirsiniz.

Telefon aparatı şekilde birçok telefoncudan hatta büyük alışveriş sitelerinden bulabilirsiniz. Kulaklık girişinden arama öncesinde takılarak kullanıldığından bir zorluğu olmadığını da söyleyebilirim. Hatta Aliexpres ve benzeri Çin alışveriş siteleri üzerinden daha uyguna ses kayıt cihazları getirmenizde mümkün olabilir.

Gerçi doların yüksek olması ister istemez fiyatları biraz etkileyecektir ama yine de ülkemizden daha ucuza ses kayıt cihazları bulabilirsiniz. Üstelik sadece cep telefonun yapacağınız konuşmaları değil aynı zamanda ev telefonundan da yapacağınız görüşmeleri, bu tarz aparatlar kullanarak kaydedebilirsiniz.

Yaptığım son araştırmalara göre cihazların fiyatları 10 dolar ve 50 dolar arasında değişiyor. Deneme babında 10 dolarlık cihazlardan sipariş edebilirsiniz. En azından 5 yıl işinizi görecektir.

Telefona takılan aparatların dışında telefonun içine yerleştirilen bazı aparatlarda var. Aşağı yukarı aynı fiyatlarda fakat kendi başınıza takabileceğinizi düşünmüyorum. Bir telefoncuya götürerek cihazına yerleştirtebilirsiniz. Bu sayede her aramanızı dakikası dakikasına ilave başka bir şeye ihtiyaç duymadan telefonunuza kaydedebilirsiniz.

Dediğim gibi alternatif olması bakımından yazıyorum. Söylediklerimi farklı amaçlar için kullanırsanız, suçlu konumuna düşersiniz. Ses kaydetmenin de suç olduğu, tehdit ve şantaj için kullanılması durumunda ağır cezalarla karşılacağınızı bilmenizi isterim.

Araya dipnot olması bakımından sıkıştırmak istedim.

Konumuza geri dönersek, cihazları Aliexpres'in dışında iBuygou, Banggood, Geekbuying ve Miniinthebox adresleriniden de temin edebilirsiniz.

Sipariş süreleri cihazın temin edilmesine, kargolanmasına ve gönderilmesine göre değişiklik gösterecektir. Zaten cihazın teslim edilmemesi durumunda paranızı belirlenen gün içinde geri iade alabilirsiniz. Yine de Türkiye'den yakın fiyatlara benzer cihazlar bulabilirseniz, almanızı öneririm.

Her ne kadar verdiğim siteler, dünya çapında nam salmış büyük alışveriş adresleri olsa da online alışverişlerde yaşanacak olası aksaklıkların önüne geçmiş olursunuz. Ben olsam Çin'den getirdim o ayrı bir mesele tabii.

Ses Kaydetmenin Alternatif Yolları


Uygulamalar ve ses kayıt cihazlarının dışında telefon görüşmesi kaydetmenin birkaç alternatif yolunu daha göstermek istiyorum. Seçenekleri çoğaltma babında alternatif farklı yolları da anlatmak niyetindeyim. Şöyle bir düşünecek olursanız telefonla konuşurken ses kaydetmenin hiç de zor olmadığını fark edeceksiniz.

İkinci bir telefon yahut basit, aciz, lanet, hatta çalışmayı unutmak üzere olan bir kaset çalarla bile ses kaydı yapabilirsiniz. Elbette bulunduğunuz ortama göre sesin kalitesinde değişmeler olacaktır, ama nihayetinde sesi kaydedebilirsiniz.

Aynı şekilde sesi bilgisayara vererek, bilgisayardan geçen sesi de kaydedebilirsiniz. Az biraz bilgisayarlardan anlıyorsanız, sesi bilgisayardan nasıl geçireceğinizi de bulabilirsiniz.

Daha önce başka bir yazımda da yazmıştım.

Bilgisayardan telefon konuşması yaptıran bazı aracı yazılımlar var, o yazılımları kullanarak sesi bilgisayardan geçirebilirsiniz.

Artık bilgisayarın kendi ses kaydedicisini mi kullanırsınız, farklı bir ses kaydedici mi kullanırsınız ona da siz karar verin. Ben alternatif olması bakımından yolları gösteriyorum.

Benzer olarak tabletlerde de aynı durumu yapabilirsiniz. Bilgisayarı olmayan, tableti olanlarda aynı işlevi görecek yazılımların uygulamalarını indirerek ses geçişini tabletine verebilir. Yine ne tür bir ses kaydedici kullanacağınızı size bırakıyorum.

Dedim ya ben yöntem gösteriyorum.

Son olarak eklemek istediğim bir şey daha var. Yine sadece telefon kullanılarak yapılabilir. Evvelinde bilgisayar ve tabletler için olan örneğinden bahsetmiştim. Fakat mantık olarak biraz daha değişik.

Bu defa sesi herhangi harici bir cihaza aktarmıyorsunuz, direk sitenin veri tabanına kaydediyorsunuz. Daha sonra konuşma bitiminde sesi, hesabınızı kullanarak telefonunuza indirebiliyorsunuz.

Şuan için aklıma farklı başka bir şey gelmiyor. Aslında eklemek istediğim birkaç konu daha vardı ama yazarken unuttum. Her neyse, sağlık olsun. Eğer yazıdan sonra hatırlarsam, yorum bölümünden yazıya eklerim. Aynı şekilde sizinde benzer yöntemleriniz varsa yorum bölümünü kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz. Ne de olsa bilgi paylaştıkça çoğalır.

Ben paylaşmassam sen paylaşmassan o halde kim paylaşacak?

Ben paylaşacağım ben Yaşar Usta!

Sonu komik olmadı sanırım. Peki bir dahaki sefere espri yapmamayı denerim. Başka yazımlarımdan yeniden görüşünceye dek, şimdilik hoşça kalın. Umarım yazı boyunca bahsettiklerim hoşunuza gitmiştir.