Geçmişten günümüze yayımlanan birçok Modern Combat versiyonunu oynamışlığım var. Yaklaşık 5 yıldır, Modern Combat 2'den itibaren çıkarılan bütün serilerini elden geçirdim. Biraz geç oldu ama 2 ay önce de Modern Combat 5'e başladım. Öncesinden aşina olduğum için alışmamda zaman almadı. Fakat gelgelelim kredi konusu beni sıkıntıya soktu.

Evvel zaman öncesine kadar kredi kasması bu kadar zor değildi.

Ne oldu da kredi kasması bu kadar zor hala getirildi anlayamadım. Ama şans mı desem ilahi adalet mi desem bilemiyorum, tesadüflerinde yardımıyla bir kredi bugu keşfettim. Sadece dil değiştirerek, Modern Combat 5'de her bölümün sonunda kredi kasılabildiğini farkettim. Nasıl yani diyeceğinizi bildiğim için, kredi bugunu uygularken kısa bir de video hazırladım. Görmek için, hazırladığım videoyu seyredin.


Gördünüz mü, her bölümün sonunda kredi kazanmak işte bu kadar basit. Sadece ayarlardan, dil ayarlarına girerek önceki dilinizi yeni, farklı bir dille değiştirmeniz gerekiyor. Dili değiştirmediğiniz takdirde gireceğiniz bölümlerden tekrar tekrar kredi kazanamıyorsunuz. Yeni bir oyuna başlamadan önce dilinizi muhakkak değiştirmeniz gerektiğinin altını bir defa daha çiziyorum. Her neyse, kredi kasma konusunu öğrendiğinize göre Modern Combat 5 hakkında anlatmak istediğim diğer konulara geçiyorum. Yeni başlayanlar başta olmak üzere bahsedeceğim püf noktalarından birçok kişinin fayda sağlayabileceğini umut ediyorum.

Modern Combat 5

Zırh delici kullanın.

Zırhların sağladığı avantajları pasifize etmek için zırf delici kullanmalısınız. Yeterince güçlü, yüksek seviyeli bir silaha sahip değilseniz bile zırh delici kullanarak hasar oranını arttırabilirsiniz. Özellikle yediden yetmişe herkesin zırh kullandığını göz önüne alırsanız, zırh delicinin önemini daha iyi kavrayabilirsiniz. Atış esnasında daha çok öznel yetenekler ön plana çıksa da zırh delicinin sağlayacağı avantajlarla daha çok kişiyi etkisiz kılabilirsiniz.

Modern Combat 5

Silah yelpanenizi genişletin.

Değişik silahlara erişmek için bulduğunuz silah parçalarını toplamalısınız. Parçaları topladıktan sonra, tüm parçaları birleştirerek yeni silahlara ulaşabilirsiniz. Yelpazenizi arttırarak genişletmeniz aynı zamanda yatkın olduğunuz silahları da keşfetmeniz sağlayacaktır. Ayrıca bölümlere göre seçeceğiniz silahlarla diğer oyuncular üzerinde normale göre daha fazla üstünlük kurabilirsiniz.

Modern Combat 5

PRO silahlar kullanın.

Maximum hasar için PRO silahlar kullanmalısınız. Silah skorunu arttırarak yahut uzmanlık kitleri vasıtasıyla PRO silahlara sahip olabilirsiniz. Yakın, uzak ve orta olmak üzere 3 farklı mezil ve sınıf tipine mensup PRO silahı envanterinize katmanız ayrıcalık sağlayacaktır. Değişen şartlar bakımından birden fazla PRO silaha sahip olmanız, avantajınıza olacaktır.

Modern Combat 5

Omuz silahı edinin.

Hasar oranını daha da arttırmak için mevcut silahlarınıza ek olarak omuz silahı kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz silah sayısını arttırmakla beraber atış kapasitenizi de yükseltecektir. Yalnız, öldükten sonra omuz silahının yok olduğu bilmenizi isterim. Öne çıkmadan, geri planda kalarak uzun süreler kullanabilirsiniz. Hedeflere otomatik ateş etmesinin yanında fazlasıyla etkili olduğunu bilmelisiniz.

Modern Combat 5

Zırh kuşanın.

Alacağınız hasarı minimize etmek için zırh kullanmalısınız. Kullandığınız zırhı geliştirirmeniz durumunda hasar oranını daha da azaltabilirsiniz. Başta PRO silahlar olmak üzere geliştirilmiş diğer silah tiplerinden korunmak için zırh kullanmak durumundasınız. Zırh kullanmayacak olursanız, beklenenden daha çabuk ölebilirsiniz. Ayrıca zırhın hasar azaltma dışında sunduğu sağlık arttırma gibi özelliklerden de mahrum kalırsınız.

Modern Combat 5 Taktiklerim


Modern Combat 5 hakkında az çok bilgilendirdiğimi varsayıyorum. Bu bilgi çıtasını biraz daha arttırabilmek adına birkaç taktik de eklemenin fena olmayacağını düşündüm. Yukarıda anlattıklarıma ek olarak, bilgi hazinenize ekleyebilirsiniz. Bir defa Modern Combat 5'de öncelik olarak önem vermenizi tavsiye ettiğim geliştirmelerin başında silah ve zırh geliyor.

Silah ve zırhtan daha önce bahsettiğim için tekrar önemine değinmeyeceğim. Ama silah ve zırhın peşinden fark yaratabilecek etkenler olarak gördüğüm nişangah, namlu ve şarjör seviyesinin de silahla beraber yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle namlu ve şarjörün önemli ölçüde etkili olduğunu söyleyebilirim.

Şarjör mermi arttırmı bakımından, nişangah da atışların daha isabetli olması bakımından fayda sağlayacaktır. Namlu ise hasar oranını bir miktar arttıracaktır. Küçük detaylar gibi görünseler de geliştirildikçe oyuna olan etkileri de artacaktır. Benzer şekilde yine önemsiz küçük bir detay olarak duran av tareti de atış gücünü inanılmaz ölçüde arttıracaktır.

Hatırlarsanız, püf noktarında da omuz silahından bahsetmiştim.

Av tareti de benzer şekilde çalışan bir aparattır. Fakat kullanım alanı daha farklıdır. Tavana ve yere yerleştirilebildiği gibi yakın mesafede de çok etkilidir. Kendi öznel yeteneklerinizin dışında bu tip aparatlarında ek olarak kullanılması, skor olarak da daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Çünkü becerinin yanında farklı silah ve aparatlarında kullanılması gerekir.

Güçlendirilmiş bir zırhı becerenizle delemeyeceğiniz için, zırh deliciye ihtiyaç duyarsınız. İşte bu ufak gibi görünen detaylar oyun sonunda skor tablosunda sıralamanızı belirleyecektir. Ufak detayları atlamadan, becerilerinizi arttırarak ilerlediğiniz takdir de Modern Combat 5'de iyi yerlere gelebilirsiniz. Biraz klasik bir tavsiye olacak ama yine de yeni başlayanlar için eklemek istiyorum.

Silah, zırh ve diğer güçlendiricilerin dışında karakterinizi kontrol ederken hareketli olmaya, ateş ederken ya da şarjör değiştirirken yerinizde durmamaya özen göstermenizi tavsiye ederim. Çünkü sabit kaldığınız anda vurulursunuz. İsabet almaya başladığınız durumlarda zikzaklar çizerek, gelen mermilerden kaçabilirsiniz.

Çok açık bir alanda yakalandıysanız kaçmak yerine, zikzaklar çizerek gelen atışlara karşılık verebilirsiniz. Zira kaçmak vurulmanızı engellemeyecektir. Karşılık vererek ateş edeni hiç değilse vurabilir ya da geri püskürtebilirsiniz. Tüm anlattıklarıma ek olarak görünmezlik artırıcısınıda sık olmasa da arada kullanmanızı tavsiye ederim. Karakterinizin saptanmasını zorlaştıracağı için çok sayıda kişiyi etkisiz kılabilirsiniz. Ayrıca otomatik nişan alma özelliğini devreye sokarak daha fazla kişiyi vurabilirsiniz.

Modern Combat 5 Notlarım


Modern Combat 5 oynadığım zamanlarda aldığım bazı notları da yayınlamak istiyorum. Daha çok teknik konuları içeriyor ama arada merak edilen birkaç sorunun cevabı da var. İlk olarak Modern Combat 5'de karşılaştığım ve karşılaşılan hatalara değinmek istiyorum. İşe yarar bazı önerilerim var.

Yüklenmiyor, yükleme hatası alıyorum, açılmıyor, açılmama sorunu gibi sorunlarla boğuşuyorsanız, uygulama kaynaklı bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Uygulamayı kaldırarak tekrar yüklerseniz sorun düzelecektir. Sorun uygulamayı kaldırmanıza rağmen devam ediyorsa internet bağlantınızı kontrolden geçirmenizi öneririm. Benzer şekilde sunucuyla bağlantı kesildi, sunucu hatası, dengesiz ağ hatası ve güncelleme hatası gibi benzeri hatalar da uygulama ve internet bağlantınızdan kaynaklanabilir.

Aynı işlemi bu sorunlar içinde uygularsanız sorunları çözebilirsiniz. Geç açılıyor, donuyor, girmiyor, kasma sorunu yapıyorsa problem cihazınızdan kaynaklanıyor olabilir. Sistem gereksinimleri yeterli düzeyde değilse oyunu karşılamıyordur. Aynı şekilde durduruldu, çalışmayı durdurdu hatası, atma sorunu, ses var görüntü yok problemi benzer soruna işaret edebilir.

Sistem gereksinimlerinizin yeterli olup olmadığını kontrol ettikten sonra internet bağlantınızı kontrol edin. Şayet sistem gereksinimleriniz yeterli gelmiyorsa, bir nebzede olsa problem yaşamadan oynamak için grafik ayarlarını düşürebilirsiniz. Benzer sorunları daha az yaşatacaktır.

Cihazınız bu sürümle uygumlu değil şeklinde bir hata alıyorsanız zaten sistem gereksinimlerinizin ve cihazınızın oyunu desteklemediğini anlayabilirsiniz. Farklı olarak geçersiz lisans sorunu, uygulama doğrulanamadı hatası alıyorsanız, Modern Combat 5'in orjinal versiyonunu indirerek sorunu çözebilirsiniz. Uygulama doğrulama problemi orjinal oyununda çıkmayacaktır.

Elit paket açılmıyor, mage paket açılmıyor ya da diğer paketler açılmıyorsa yine benzer sorunu yaşadığınızı varsayabiliriz. Orjinal sürümde bu hataları alıyorsanız, uygulamayı güncelleyerek yahut internet bağlantısını yenilerek sorunu çözebilirsiniz. Siyah ekran sorunuda korsan indirilen uygulamalarda yaşanabiliyor. Uygulama korsan değilse ekran kartınızda bir problem olabilir.

Lazım Olabilecek Bilgiler


Diğer başlıklara sığdıramadığım bilgileri de bu başlık altında yazının sonuna iliştirmek istedim. Okunur ya da okunmaz, ben yazıyorum. Lazım olanlar nasıl olsa bir şekilde arar ve ulaşır. Püf noktalarında daha önce bahsetmiştim, fakat tekrar değinmenin nedeni PRO silahları almanın daha farklı yollarınında olması.

Malzeme paketlerini açarak yahut Kara Borsa bölümünden elmas tozu kullanarak da PRO silahlara sahip olabiliyorsunuz. Yani illa silah skorunu arttırmak ya da uzmanlık kiti kullanmak zorunda değilsiniz. İkinci bir konu enerjiyle ilgili. Enerji, her birkaç dakikada bir yenilenir. Artı olarak enerjiyi arttırmanın yolu güçlü kullanıcı artırıcısı kullanmaktan geçer.

Güçlü kullanıcı arttırıcısı, bir süreliğine tüm enerji kısıtlamalarını kaldırabilir. Üçüncü bir konu da Modern Combat 5 hileleri hakkında. Bildiğiniz üzere Modern Combat 5'de çok çeşitli hileler yapılabiliyor. Elmas tozu hilesinden tutun enerji hilesi, seviye hilesi, silah hilesi, kredi hilesi hatta zırh hilesine kadar geniş bir hile yepazesi bulunuyor. Yapımıda çok basit, GameGuardian adında üçüncü parti bir uygulama var.

Onu kullanarak oyuna müdahale edebiliyorsunuz. Benzer şekilde uygulamayla rütbe ve seviye atlama, ilerleme kilidini açma, duvardan geçme ve vip puanı arttırma gibi değişik şeylerde yapabiliyorsunuz. Uygulamanın öğretici videolarına YouTube'den ulaşabilirsiniz. Dördüncü olarak hesap silme, hesap aktarma, hesap değiştirme ve hesap sıfırlama gibi merak edilen konulara değineceğim.

Bir defa Modern Combat 5'de hesap silmenin mümkün olmadığını bilmenizi isterim. Uygulamayı kaldırdığınız takdir de hesabınız kapanmamasına rağmen oyuna erişiminiz kesilecektir. Fakat oyunu tekrar indirmeniz durumunda aynı hesabınıza yeniden girebilirsiniz.

Aynı şekilde hesap silme gibi, hesap değiştirme de söz konusu değil.

Bir cihazdan birden çok hesapla oynayamıyorsunuz. Hesap değiştirmek için cihazınızın kimliğini kalıcı olarak değiştirmeniz gerekiyor. Hesap aktarma ise ayarlar bölümünden halledilebiliyor. Benzer şekilde hesap sıfırlama da, hesap aktarma menüsünün bulunduğu kısımında yapılabiliyor.

Son olarak askere alma kodundan bahsedeceğim. Askere alma kodu, daha çok arkadaşlarınızı davet etmek için oluşturulmuş bir koddur. Kodu giren kişi kadar puan kazandıran bir sistemi vardır. Şayet kodunuzu Google Play ya da Modern Combat 5 paylaşımı yapan yoğun kullanıcılı sayfalarda paylaşırsanız, birçok kişiyi kodunuzla üye yaparak puan toplayabilirsiniz.