İstenmeyen SMS reklamlarına tahamül etmek zorunda değilsiniz. Turkcell, Vodafone yahut Avea hattınız hangi operatöre ait olursa olsun, gönderilen SMS reklamlarını engelleyebilirsiniz. Üstelik sadece istenmeyen SMS reklamlarını da değil, reklam dışındaki görmek istemediğiniz diğer SMS türlerini de bloke edebilirsiniz.
  • Android'de SMS'leri engellemek için mesajlar bölümüne girmelisiniz. Ekranın hemen üzerinde bulunan daha fazla sekmesine tıklayarak, ayarlar'ı seçmelisiniz. Ayarlar kısmında mesajları engelle diye bir sekme daha göreceksiniz. Mesajları engelle sekmesine tıkladıktan sonra, engellenenler listesini kullanarak ya da ifadeleri engelle seçeneğinden faydalanarak istenmeyen SMS mesajlarını engelleyebilirsiniz.
  • İOS'da ise engellenmesini istediğiniz numarayı rehberinize eklemelisiniz. Numarayı rehberinize ekledikten sonra oluşturduğunuz profile girerek bu arayanı engelle seçeneğine tıklamalısınız. Numarayı engelledikten sonra rehberinizde yer tutmaması için kaldırabilirsiniz.
Yukarıda önerdiğim basit çözüm önerisi SMS reklamlarını durduramadıysa o zaman daha profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim. Bunun için tam 18 tane uygulama önerdim. Beğendiklerinizden herhangi birini kullanarak, SMS'leri sonsuza kadar engelleyebilirsiniz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Green Banana

Peş peşe gönderilen spam SMS'leri, istenmeyen bilgilendirme mesajlarını ve diğer türdeki benzer gönderileri otomatik olarak engelleyebiliyorsunuz. İsterseniz bir kara liste oluşturup, mesajlarını görmek istemediğiniz numaraları elle de yazabiliyorsunuz. SMS'lerin dışında gelen aramaları da dilerseniz, SMS'ler gibi bloke edebiliyorsunuz. Aynı şekilde gizli numaralarında engellenmesini sağlayabiliyorsunuz. Gizliliğinize düşkünseniz, verileri şifreleyerek üçüncü kişilerin uygulamaya erişiminide kısıtlayabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

LiteWhite

Benzer şekilde LiteWhite'de de spam SMS'leri ve istenmeyen mesajları engelleyebiliyorsunuz. Green Banana'dan farklı olarak engellemeleri ayrı zaman aralıklarında da yapabiliyorsunuz. İsterseniz, rehberiniz dışındaki tüm kişilerin mesajlarını ve aramalarını da bloke edebiliyorsunuz. Mesajları ve aramaları direk engelleyebildiğiniz gibi çaldıktan sonra da bloke edebiliyorsunuz. Bunun yanında karalisteden bir numara aradığında yahut mesaj gönderdiğinde telefonun kendi kendine sesize düşmesini de sağlayabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Vlad Lee

Vlad Lee'de oldukça donanımlı bir uygulamadır. Spam SMS'leri engelleme, kara liste oluşturma, gelen bütün aramaları ve mesajları engelleme, alan koduna göre numara engelleme gibi çeşitli özellikler sunmaktadır. Çok fazla pil ve CPU tüketmediği için, donma yahut ani şarj boşalmasına da neden olmaz. Engellediğiniz mesajları, ayrı bir mesaj kutusunda tutar. Mesajlar, silinmesini istemediğiniz sürece istenmeyen mesaj klasöründe ayrı olarak depolanır. Dilerseniz gelen mesajların otomatik olarak da silinmesini sağlayabilirsiniz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Lock Screen hn

Popüler olması bakımından SMS engellemek için Lock Screen hn'yi de kullanabilirsiniz. Tipik SMS engelleyiciler de bulunan birçok özellik Lock Screen hn'de de bulunuyor. Kara liste, her türlü SMS engelleme ve benzeri tür de engellemeler yapabiliyorsunuz. Gizli aramaları da engelleyebiliyorsunuz. Gizliliğinize önem veriyorsanız, Green Banana'da bulunan şifrelemenin aynısını Lock Screen hn'de de kullanabiliyorsunuz. İsterseniz engellenen SMS ve aramaları harici olarak başka bir taşıyıca da aktarabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Secure Solution

Yaygın olarak kullanılmasa da Secure Solution'da kaliteli bir uygulamadır. Diğer uygulamalarla aynı şekilde gelen her tüden SMS ve aramayı engelleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz kara listenin dışında Secure Solution kullanan diğer kullanıcıların oluşturduğu listelerden de otomatik olarak faydalanabilirsiniz. Birkaç ufak ayarlama yaparak, aramaların ve mesajların kopyalarını internete bağlı olduğunuz zamanlarda e-posta adresinize yedek olarak da aktarabilirsiniz. Ayrıca tüm verilenirinizi şifreleyerek koruma altına alabilirsiniz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

KAISARs LAB

KAISARs LAB, telefon hafızasına ve işlemciye çok yük bindirmeyen bir uygulamadır. Öbür SMS engelleyiciler gibi kara liste oluşturarak arayan ve mesaj atan bütün numaraları otomatik olarak engelleyebiliyorsunuz. Bilinmeyen, özel numaraları da aynı şekil de dilerseniz bloke edebiliyorsunuz. Uygulamaya not tutturarak, gelen arama ve mesajların kaydını da ayrıca tuturabiliyorsunuz. Daha sonra dilerseniz kayıtları başka bir cihaza aktarabiliyor ya da direkt silebiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Vishal Bodkhe

Daha çok Amerika, İngiltere ve Norveç gibi ülkelerde kullanılıyor. Türkçe dil desteği olmasına rağmen, ülkemizde henüz yaygın olarak bilinmiyor. Halbuki Vishal Bodkhe diğer tüm uygulamalardan daha gelişmiş özellikler barındırıyor. SMS engelleme, arama engelleme gibi sıradan her SMS engelleyicisinin sunduğu özelliklerin dışında sesli posta engelleme, karakter engellemesi, otomatik yanıt oluşturma, engelleme zamanlaması ayarlama gibi benzersiz özellikler sunuyor.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

TXT Shot

Az bilinen, SMS engelleyici bir uygulamadır. Benzer uygulamalara göre çok fazla ön plana çıkan bir özellik bulundurmasada amacınız arama ve SMS engellemekse kullanabilirsiniz. Özel numaraları engelleme, bildirim ve titreşim özelliklerini kişiselleştirme gibi seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca diğer uygulamalarda olduğu gibi kara liste oluşturup, mesajları ve aramaları da bloklayabiliyorsunuz. İsterseniz gelen istenmeyen mesajları direk silebileceğiniz gibi ayrı bir klasörde de tutabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Selenyum Software

Selenyum Software, TXT Shot'a nispeten daha elle tutulur özellikler bulunduruyor. Misal, gelen SMS'leri direk ön ekranda gösterebiliyorsunuz. Bu sayede mesajları anında, gelir gelmez yanıtlayabiliyorsunuz. Rehberinizde kayıtlı olmayan numaralardan gelen mesajları spam klasörüne düşmesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde aramaları da engelleyebiliyorsunuz. Ayrıca kelime odaklı mesaj engellemesi de yapabiliyorsunuz. Belirlediğiniz kelimeleri içeren bir mesaj geldiğinde otomatik olarak spam kutusuna taşıyabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Clean SMS

Manuel ya da otomatik olarak istenmeyen mesajları engelleyebiliyorsunuz. Kontak listenizin dışında kalan tüm numaraları dilerseniz spam klasörüne yönlendirebiliyorsunuz. Selenyum Software gibi kelime odaklı engellemeler de yapabiliyorsunuz. İstenmeyen numaralara farklı ziller de atayabiliyorsunuz. Aranmak istemediğiniz bir numaranın araması durumunda zil sesiyle uyarılıyorsunuz. Bu sayede telefona bakmadan kimler tarafından aradığınızı tahmin edebiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

SMS Blocker

Envai çeşit SMS türünü engelleyebiliyorsunuz. Manuel ve otomatik olmak üzere iki farklı SMS engelleme özelliği bulunduruyor. Otomatik engellemeyi aşan SMS'leri ayrıca manuel olarak bloklayabiliyorsunuz. Ayrıca aynı uygulamayı kullanan diğer kullanıcıların oluşturduğu kara listelerinden de faydalayabiliyorsunuz. Benzer şekilde siz de oluşturduğunuz listeleri diğer kullanıcıların kullanımına sunabiliyorsunuz. Mesajların dışında normal numaralar başta olmak üzere sabit, gizli ve uluslararası numaraları da engelleyebiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

ICT Inc

Elle ya da kara liste oluşturarak SMS ve aramaları otomatik yahut manuel olarak engelleyebiliyorsunuz. Kayıtları ayrı bir klasör de depolayabiliyorsunuz. Çok işlevsel değil ama yine de arama ve SMS engellemek için kullanılabilir. Basit, sade bir uygulama arayanlar için tavsiye olarak eklemek istedim. Bir de benzersiz bir özelliği var. Arayan numaraların numara sayısından engelleyebiliyorsunuz. Belirleyeceğiniz karakter sayısından daha az numaraya sahip olan numaraları aradıkları takdirde otomatik bloklayabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

GG Techno

Kaynağı bilinmeyen SMS ve aramaları engelleyebiliyorsunuz. Dilerseniz bilinen numaraları da elle, manuel olarak listeye dahil edebiliyorsunuz. Kara liste oluşturmak istemezseniz liste oluşturmadan tek tek, tüm numaraları hem arama hem de mesaj olacak şekilde bloklayabiliyorsunuz. Bloklanan numaralar tekrar mesaj ve arama yaptıklarında istenmeyen aramalar ve mesajlar bölümünden görebiliyorsunuz. Log tutma özelliğinin gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, ayarlar bölümünden aramaların ve mesajların tutulmasını kapatabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Handymobile

Kara liste ya da beyaz liste oluşturarak numaraları engelleyebiliyorsunuz. Beyaz liste oluşturduğunuzda listenin dışında kalan bütün numaraları bloklayabiliyorsunuz. Kara liste de ise sadece listeye aldığınız numaraları engelleyebiliyorsunuz. Rehberinizin dışında kalan bütün numaraları da otomatik olarak listeye dahil edebiliyorsunuz. Bunun yanında ulaşılmak istemediğiniz özel saatler içinde tüm ya da belli numaraları geçici olarak belli saat dilimlerinde engelleyebiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

VBlocker

Reklam içeren SMS, MMS ve spam SMS'leri engelleyebiliyorsunuz. Handymobile'da olduğu gibi beyaz ve kara liste olmak üzere iki farklı liste oluşturabiliyorsunuz. Numaraların zil ve bildirim seslerini de değiştirebiliyorsunuz. Premium seçeneklerinde paralo koruması, geri yükleme ve yedekleme gibi ücretli özellikler de bulunduruyor. Nispeten aynı özellikleri ücretsiz sunan uygulamalar da olduğu için, bu extra özellikler için ücret vermenizi çok tavsiye etmiyorum. Amacınız SMS engellemese premium özelliklere ihtiyacınız olmayacaktır zaten.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

Hiya

GG Techno'da olduğu gibi kaynağı bilinmeyen numaralardan gönderilen SMS'leri engelleyebiliyorsunuz. Yine benzer şekilde kara ve beyaz liste olmak üzere, iki farklı liste seçeneği sunuyor. Numaraları listeleme yönteminin dışında manuel olarak, elle seçerek de belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca daha önce bildirilen dolandırıcılıkla ilgili numaraları otomatik engelliyor. Tehlikeli olabilecek aramaları ve mesajları da anında uyarı olarak ekrandan gösteriyor. Dilerseniz gizli numaraları da bloklayabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

AntTek Mobile

İstemediğiniz SMS, MMS ve aramaları engelleyebiliyorsunuz. Kelime odaklı engelleme de yapabiliyorsunuz. Belirlediğiniz kelimeleri içeren mesajları otomatik olarak spam klasörüne aktarabiliyorsunuz. Benzer şekilde aramaları da kara liste oluşturarak otomatik engelleyebiliyorsunuz. Dilerseniz uluslararası ve gizli numaraları da listeye dahil edebiliyorsunuz. Alan koduna, rakam ve numara sayısına göre de numaraların ulaşımını büyük ölçüde kısıtlayabiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Reklamlarını Engelleme

MDN

Diğer SMS engelleyiciler de olduğu gibi MDN'de de SMS ve aramaları engelleyebiliyorsunuz. Farklı olarak çift sim kart desteği bulunduruyor. Ayrıca e-posta engellemek içinde kullanabiliyorsunuz. Özel ve gizli numaraları da bloklayabileceğinizi söylememe gerek yok sanırım. Manuel yahut otomatik olarak belirleyeceğiniz numaraları belli süreler ya da temelli engelleyebiliyorsunuz. VBlocker'ın ücret istediği premium özellikleri MDN'de ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.