Son günlerde Dungeon Hunter 5'de enerji sorunu yaşamaya başladım. Aslında öncesinde de enerji benim için problemdi. Fakat o günlerde şansım da yanımdaydı. Oyundan tanıştığım bir başka oyuncu tarafından sürpriz bilgilerle donatıldım. Bana sayılı kişinin bildiği bazı şeyler anlattı. Anlattıklarının arasında enerji hilesi de vardı. Açıkçası en çok da o bilgiden yararlandım. Uzunca bir süre enerji hilesini kullandım, ta ki her hile gibi kapatılana kadar! Şimdi haliyle enerji sorunu yeniden baş göstermeye başladı.

Eski dost bana tekrar merhaba dedi. Ancak artık eskisinden daha donanımlı olduğum için enerji kaynaklarını daha akıllıca kullanmasını öğrendim. Alternatif yollardan enerji doldurmasınıda biliyorum. Zaman zaman enerji sorunu çeksemde büyük ölçüde enerjisizliği çözmdüm. Şayet siz de enerji sorunu yaşıyorsanız, şunları yaparak enerjinizi doldurabilirsiniz.

- Günlük görevleri yaparak enerji kazanabilirsiniz.

- Zindanlardan enerji bulabilirsiniz.

- Etkinliklerden enerji elde edebilirsiniz.

- İşler bölümünden her 9 saatte bir enerji yükleyebilirsiniz.

Sandığınızdan kolay ha, öyle değil mi? Ama yine de yetmeyecektir. Zaten enerjiyi yetirebilen olduğunuda hiç sanmıyorum. Buna rağmen planlı, programlı hareket ederseniz sahip olduğunuz enerjiyi daha uzun süreler kullanabilirsiniz. Her neyse, enerji sorununu burada noktalıyorum. Dungeon Hunter 5'de gelişim hızınızı arttırabilecek bazı ipuçları vermek istiyorum. Özellikle yeni başlayanlar içinde güzel bir rehber olacağını kanısındayım.

Dungeon Hunter 5

Günlük görevleri atlamayın.

Görevleri es geçmek gelişiminizi yavaşlatacaktır. Verilen görevleri atlamadan, istisnasız yapmalısınız. Aksi takdir de oluşacak görev açıklarını kapatmak zamanınızı alacaktır. Bununla beraber atlanan görevler dolayısıyla yeni görevler de alamazsınız. Görevleri bir süre bekletebilirsiniz, ancak tamamen atlamak olumsuz yönde etkilenmenize neden olacaktır. Tek başınıza yapamadığınız görevler dışında hiçbir görevi bekletmemelisiniz.

Dungeon Hunter 5

Sık sık sandık açın.

Sandık açmadan, sadece görevleri yaparak da gelişemezsiniz. Belirli bir yerden sonra takılırsınız. Açacağınız sandıklar, gelişiminizi olumlu anlamda etkileyecektir. Sandıktan düşen itemler, normal görevlerden düşen itemlerden daha geliştirilebilir olduğu için sandık açarak daha güçlü bir karakter donatabilirsiniz. Görevlerden düşen itemler 3 yıldıza kadar yükseltilebilirken, sandıktan düşen itemler 6 yıldıza kadar geliştirilebilmektedir.

Dungeon Hunter 5

Etkinliklere katılın.

Gelişim hızınızı daha da arttırmak için günlük ve haftalık etkinliklere de katılmalısınız. Yaptığınız görevleri, açtığınız sandıkları desteklemesi bakımından etkinliklere katılımınız destekleyici bir etki yaratacaktır. Ayrıca katıldığınız etkinliklerden bol bol XP ve Kuvars gibi birçok ödül de kazanabilirsiniz. Benzer şekilde evrim için gereken materyalleri de katıldığınız etkinliklerden temin edebilirsiniz.

Dungeon Hunter 5

Diğer oyuncuları kullanın.

Kale saldırılarında ya da takıldığınız görevlerde diğer oyuncuları kullanmalısınız. Tek başınıza hareket etmeniz aynı sonucu yinelemekten başka bir fayda sağlamayacaktır. Güç birliği yapmanız geçilemeyen bölümleri daha rahat geçmenizi sağlayabilir. Aynı şekilde arkadaşlarınızın davetlerine de iştirak ederseniz, davetlerden kazanacağınız ödül ve puanlar gelişim hızınızı olumlu anlamda etkileyecektir.

Dungeon Hunter 5

Tek elementi geliştirin.

Karakterinizi tek element üzerinden geliştirmelisiniz. Farklı elementler kullanmak karakterinizin sağlık, zırh ve saldırı gibi benzer değerlerini etkileyecektir. Fakat tek bir element kullanırsanız, karakteriniz daha hızlı tepki verebilir. Daha sonra su, ateş, ışık, doğa ve karanlık gibi elementleri de karakterinize ekleyebilirsiniz. Ama başta tek bir element üzerine yoğunlaşırsanız normalden daha hızlı ustalaşabilirsiniz.

Gelişim Hızını Daha da Arttıracak Taktikler


Dungeon Hunter 5'in püf noktalarından az çok yukarı da bahsettim. Fakat daha anlatılması gereken çok konu, aynı şekilde çok püf noktası var. Kendi taktiklerimle beraber o anlatamadığım diğer püf noktalarını da bu başlık altında paylaşmaya çalışacağım. Yukarı da anlattıklarımın dışında önem vermenizi tavsiye ettiğim bir konu daha var. Kalenizi her anlamda geliştirmelisiniz.

Kale kapistesi kendiliğinden artmayacaktır.

Level atlamanıza bağlı olarak kapasite miktarı yükselecektir. Kapasite neden önemli diyebilirsiniz. Kapasite, kale içine daha çok canavar eklemenizi sağlayacaktır. Canavarların kalenizi koruması bir tarafa en az elmas kadar değerli iki meteryalin de üretilmesini sağlayacaklardır. Altın ve kuvars! Her saat başı, canavarlarınızın ürettiği altın ve kuvarsları toplarsanız canavarlarınız tekrardan altın ve kuvars üretmeye devam edecektir.

Şayet canavarlarınızı geliştirirseniz altın ve kuvars üretimlerinide artırmış olursunuz. Aynı şekilde kalenizin güveliğide canavarların geliştirilmesiyle beraber güçlenecektir. Hatta geliştirmelerden sonra kendi kalenize saldırarak, kalenizin güvenliğini de test edebilirsiniz. Bu sayede kalenizin zayıf taraflarını tespi edebilirsiniz. Ayrıca saldırı stratejilerinizide gözden geçirmiş olursunuz. Nihayetinde kupa yükseltmek için, başka kalelere de saldırmanız gerekecektir. Kendi kalenizde durumun provasını yapmak, başka kalelere saldırmadan öncede alacağınız sonucu görmenizi sağlayabilir.

Farklı olarak bir püf noktasından daha bahsedeyim. Evriltme seviyesinin son raddesinde olan bir canavarı tekrar evrilmleştirmeye çalışırsanız süper kaynaştırma puanı kazanabilirsiniz. Kaynaştırma bölümünden devamlı aynı canavarları evrimleştirerek, süper kaynaştırma puanlarınızı arttırabilirsiniz. Sadece canavarlar için değil, itemler içinde aynı durumun söz konu olduğunu söyleyebilirim.

Son olarak bir ipucundan daha bahsetmek. Pot almak için daha çok sandık açmalısınız. Potlar açtığınız sandıklarla doğru orantılıdır. Bir ödül sandığı açtığınızda bir adet de pot çıkacaktır. Yalnız şunuda not olarak düşeyim. Potları görevlerden bulduğunuz sandıklardan çıkartamazsınız, elmasla sandık almanız gerekecektir. 50 elmas karşılığında da bir sandık açabilirsiniz.

Ortalama her bölüm sonunda 5 elmas verildiğini göz önünde bulundurursanız, daha çok bölüm bitirdiğiniz takdir de daha çok elmas kazanabilirsiniz. İşbirlikçi mod, elmas kazanımını hızlandıracaktır.

Dungeon Hunter 5 Notlarım


Zaman zaman Dungeon Hunter 5'de yazılımsal ve donanımsal sorunlardan kaynaklanan bazı arızalar meydana gelebiliyor. Şayet başınıza böyle bir durum gelmesi durumunda notlarıma göz atmanızı tavsiye ederim. Birçok sorunun ve arızanın çözümü hakkında işe yarar öneriler sundum. İlk olarak Dungeon Hunter 5'de sık karşılaşılan hatalara değinmek istiyorum. Ara sıra benimde başıma gelmiyor değil.

Eğer yükleme sorunu, oyundan atma, bağlantı hatası, kapanma ve donma sorunu gibi benzer problemler yaşıyorsanız, ilk başta internet bağlantınızı kontrol etmeniz gerekir. Bağlantınızda herhangi bir aksama ya da sorun görmüyorsanız, durum yazılımsal bir problemdir. Uygulamayı silerek yahut güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz. Donma ve kasma sorunu devam ediyorsa, cihazınızın sistem gereksinimleri Dungeon Hunter 5'i karşılamıyordur. Aynı şekilde sorun zayıf internet bağlantınızdan da kaynaklanabilir. Nedenini ufak bir test uygulayarak ortaya çıkarabilirsiniz.

Bağlanıyor da kalıyor, sunucuya bağlanamıyor ve açılmıyor diyorsanız, benzer şekilde durum ya bağlantınızdan kaynaklanıyordur ya da Dungeon Hunter 5'in sunucularında bir yoğunluk vardır. Sorun Dungeon Hunter 5'den kaynaklanıyorsa bir şey yapmanız gerekmeyecektir. İndirme hatası da bağlantıyla ilgili olabilir. Farklı olarak seviye hatası alıyorsanız daha önce önerdiğim şekilde uygulamayı kaldırarak yeniden kurabilirsiniz. Sorun yazılımsal bir problemse çözülecektir.

Cihazınız bu sürümle uyumlu değil şeklinde bir uyarı alıyorsanız, problem donanımsaldır. Cihazınız Dungeon Hunter 5'in sistem gereksinimlerini karşılamıyordur. Notlarıma daha az teknik bilgi gerektiren konularla devam ediyorum. Hesap aktarma ve hesap silmek isteyenler, ayarlar bölümünden her iki işlemide yapabilirler. Yeni karakter açmak isteyenler de ayarlar bölümünün hemen yanında bulunan karakterler seçeneğinden, karakter seçimlerini yenileyebilirler. Karakter sıfırlama, karakter silme diye henüz bir durum söz konusu değil.

Ancak dediğim gibi yeni karakter açarak karakter değiştirebilirsiniz. İnternetsiz oynamak da mümkün değil, notlarımın arasına o bilgiyide sıkıştırayım. Bildiğiniz üzere Dungeon Hunter 5 çevrimiçi bir oyun olduğu için internetten bağımsız oynanamıyor. Amma velakin isim değiştirmek isteyenler, dükkandan 10 elmas karşılığında isim değiştirebilirler. Sormadan notlarıma eklemek istedim.

Merak Edilen Sorulara Kısa Yanıtlar


Dungeon Hunter 5'de merak edilen çok fazla soru var. Biraz parmaklarım ağrıdı ama yine de o merak edilen sorulara da değinmeden yazıyı noktalamak istemedim.

1. Bilgisayarda nasıl oynanır? Dungeon Hunter 5'i pc'den oynamak için bir android emülatorü kullanmalısınız. Android emülatorünü bilgisayarınıza indirdikten sonra Dungeon Hunter 5 başta olmak üzere her türden mobil oyunu oynayabilirsiniz. Emülator olarak Bluestacks'ı tavsiye edebilirim.

2. En iyi silah, item ve karakter hangisi? Şahsen Dungeon Hunter 5'de en iyi diye bir şeyin olduğuna inanmıyorum. En iyi kavramı birazda size bağlıdır. Hangi karakterle daha iyi oynayabiliyorsanız, aynı şekilde silah ve item de buna dahil en iyisi odur.

3. Referans kodu nedir? Referans kodu, referans kodları bölümünde bulunan bir arkadaş ekleme yöntemidir. Kodu eklettiğiniz kişilerle arkadaş olmanın dışında ödül de kazanırsınız.

4. Ban kaldırmak mümkün mü? Mümkün değil. Fakat cihaz kimliğini değiştirerek, aynı cihazdan farklı bir hesap oluşturabilirsiniz. Ban yedim diyenlerin yapabilecekleri en mantıklı hareketin o olacağını düşünüyorum.

5. Hilesi var mı? Var. Yazının başında da değinmiştim. Kullandığım enerji hilesinin dışında hala kapatılmadıysa elmas hilesi, kuvars hilesi, pot hilesi, altın para hilesi ve sandık hilesi gibi hilelerin de olduğunu biliyorum. GameGuardian adında üçüncü parti bir uygulama kullanılarak yapılabiliyor.

Yanıtlarımı burada noktalıyorum. Dungeon Hunter 5'e yakışır 5 soru oldu. Umarım kafanızdaki soru işaretlerini az da giderebilmişimdir. Elimden geldiği kadar, tüm bildiklerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Yazıya eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Aynı şekilde sorularınızı da yorum bölümden hem bana hem de diğer Dungeon Hunter 5 oyuncularına sorabilirsiniz. Yazı boyunca beni yalnız bırakmadığınız için çok teşşekür ederim. Başka yazılarımda tekrar görüşmek dileğiyle, şimdilik hoşça kalın.