WhatsApp'da profilime kimlerin baktığını hep merak ediyordum. Dün WhatsApp Plus kullanarak profilime kimlerin baktığını öğrenmeye çalıştım. En az on yabancı numaranın profilimi ziyaret ettiğini gördüm. Numaraları eklediğimde hepsinin numaralarını kaydetmediğim arkadaşlarım olduğunu öğrendim. Biri de babamdı! O konuya hiç değinmesem daha iyi olur. Şayet siz de profilinize kimlerin baktığını merak ediyorsanız WhatsApp Plus kullanarak profilinize bakanları öğrenebilirsiniz. Uygulamanın kullanımını videodan görebilirsiniz.



Nasıl WhatsApp Plus'ı beğendiniz mi? Başta biraz yabancılık çekebilirsiniz, uygulamanın kullanımı zor gelebilir. Ama kullandıkça alışacağınızı söyleyebilirim. Aslında mevcut WhatsApp'dan pek bir farkı yok. Arayüz olarak hemen hemen aynı görünüyor. Sadece menülerin yerlerinde farklılıklar bulunuyor ve mevcut WhatsApp'dan daha fazla özellik sunuyor. Neler mi? Dilerseniz WhatsApp Plus'ın kullanıcılarına sunduğu özelliklere hep beraber bakalım. Görünce hayran kalacağınızı düşünüyorum.

Bu uygulama aynı zamanda Whatsapp yazı rengi değiştirmek için kullanılabilir.

Yazı rengini değiştirebilirsiniz.

İstediğiniz tonda ve boyda yazı tipi kullanabilirsiniz. Profilinizin rengini, numaranızın görünümünü hatta ve hatta durumunuzun renk tonunu gönlünüzce değiştirebilirsiniz. Altı çizgili, eğik ya da kalın hiç farketmez istediğiniz yazı tipini istediğiniz zaman deneyebilirsiniz. Şekilli değişik gif tarzında yazılarda kullanmanız mümkün. Yazı konusunda geniş bir yelpaze sunuluyor.

Whatsapp Plus uygulamasını çevrimiçi durumunuzu gizlemek için de kullanabilirsiniz.

Çevrimiçi durumunuzu gizleyebilirsiniz.

Anlık durumunuzu çevrimdışı olarak değiştirebilirsiniz. Çevrimiçi olarak görülmek istemediğiniz zamanlarda durumunuzu tüm arkadaş listenize ya da seçtiğiniz belli kişilere çevrımdışı olarak gösterebilirsiniz. Offline modunu açtıktan sonra profilinize girenler anlık durumunuz yerine daha önceki girişinizin son görülmesini göreceklerdir. Çevrımdışı modunu kapatana kadar son görülmeniz aynı şekilde kalacaktır.

Whatsapp++ görüldü atmadan ve okundu bilgisini karşı tarafa iletmeden mesaj okumanızı sağlamaktadır.

Okundu, görüldü bilgisini kapatabilirsiniz.

Gördüğünüz mesajların, videoların ya da fotoğrafların geri bildirim yapmasını engelleyebilirsiniz. Mavi tik modunu açarak baktığınız içeriklerin görüldü yahut okundu şeklinde geri bildirim yapmasını kapatabilirsiniz. Okundu bilgisini kapatmanız diğer kişilerin görülmelerini de engellemeyecektir. Yine başkalarının görülmelerini görebileceksiniz. Sadece sizin okundu bilginiz karşı tarafa iletilmeyecektir.

Whatsapp Plus bununla beraber numaranızı gizlemenizi de sağlayacaktır.

Uzun videolar gönderebilirsiniz.

3 dakikadan daha uzun videolar yollayabilirsiniz. 16 MB olan video sınırını kaldırarak dilediğiniz uzunluktaki videoları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Arkadaşlarınızda gönderdiğiniz videoları yönlendirerek başkalarına yollayabilir. Fakat video sınırını aşacak videolar yükleyemezler. Yalnızca yönlendirme yapabilirler. Yüklediğiniz videoları başkalarına yönlendirme seçeneğini kullanarak iletebilirler.

Whatsapp Plus başkasına ve duruma uzun video atma engelini kaldırmaktadır.

Numaranızı gizleyebilirsiniz.

Profilinizde görünen numaranızı değiştirebilirsiniz. Normalde numaranızın bulunması gereken yere isim ya da başka bir numara ekleyebilirsiniz. Yahut hiç bir şey yazmadan boş da bırakabilirsiniz. Numaranızı tamamen saklamanızda mümkün, sadece belli kişilerden de gizleyebilirsiniz. Ayrıca grup özelliğide var. Telefon numarası gruplarda da istenildiği takdirde gizlenebiliyor.

Sır Gibi Saklanan Gizli WhatsApp Yöntemleri


Aslında WhatsApp hakkında anlatacak çok konu var. Fakat ben bilinmeyen, bileninde bir başkasına söylemediği sadece kendisine sakladığı yöntemleri anlatma taraftarıyım.

İlk olarak engel kaldırma konusuna değinmek istiyorum.

WhatsApp'ta bir başkası tarafından engellendiyseniz, engelleyen kişiye engellenen numaranızdan asla ama alsa ulaşamazsınız. Ancak ABD merkezli birçok ücretsiz numara tahsis eden site var. Bu siteleri kullanarak kendinize geçici numaralar alabilir ve o numaralardan yeni WhatsApp hesapları oluşturabilirsiniz.

Mevcut numaranızın engelini kaldıramasanız dahi dolaylı yoldan WhatsApp engelenizi aşabilirsiniz.

İkinci olarak numaram gizleme konusunu anlatacağım.

WhatsApp'ta WhatsApp Plus kullanmadan da numaranızı gizleyebilirsiniz. Yine ABD merkezli farklı numara sağlayıcılardan faydalanarak kendinize geçici numaralar alabilirsiniz.

Gerçek numaranızı kullanmadan, geçici numaraların arkasına gizlenerek WhatsApp kullanabilirsiniz. Bir başkası tarafından engellenseniz dahi gerçek numaranız olmadığı için gerçek anlamda engellenmiş sayılmayacaksınız.

Üçüncü olarak gelen mesajları gizleme konusuna değinmek istiyorum.

WhatsApp'da gelen mesajların ekranda görünmesini istemediğiniz zamanlar olabilir. İOS'da ayarlar bölümünden önizlemeyi göster butonunu kapatarak gelen mesajların ekranda gösterilmesi engellenebilirsiniz.

Android'de ise ayarlar kısmından, ses bölümüne gelerek bu uygulamadan gelen bildirimleri kapat demeniz yeterli olacaktır.

Son olarak geçici olarak engellendiniz uyarısını aşmanın yolundan bahsedeceğim.

Zaman zaman çeşitli şekillerde WhatsApp'dan engellenebilirsiniz. Geçici engellenmelerde hücresel veriden wifiye, wifiden hücresel veriye geçiş yaparsanız sorun 5 dakika içinde çözülecektir. Tekrar bağlandığınızda geçici olarak kullanılamıyor, lütfen 5 dakika sonra tekrar deneyin şeklinde bir uyarı çıkması gerekiyor.

Uyarı çıktıktan 5 dakika sonra tekrar WhatsApp kullanmaya devam edebilirsiniz. Şayet 5 dakika geçmesine rağmen yine aynı uyarı çıkıyorsa aynı şekilde hücresel veriden wifiye, wifiden tekrar hücresel veriye geçişi deneyerek yöntemi tekrar edebilirsiniz.

WhatsApp İçin Çözümler


WhatsApp arada sırada sorun çıkarabilir. Bazıları kolaylıkla çözülebilirken bazıları ciddi anlamda başınızı ağrıtacaktır. Sorunlarınızı çözer mi bilemem ama benim WhatsApp için bazı çözüm önerilerim var. Şayet sorun yaşıyorsanız, göstereceğim yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yükleme ya da indirme başarısız, yükleme tamamlanamadı şeklinde uyarılar alıyorsanız Google Play hizmetleri hatası yaşıyorsunuzdur. Bu hata zaman zaman 24 ve 11 kodunu kullanarak da belirebilir.

Yükleyemiyorum, yüklenmeme sorunu yaşıyorum hatta yükleniyor diyor ama yüklenmiyor şeklinde sitem dolu mesajlar gönderenlerinde aynı problemden muzdarip olduğunu söyleyebilirim. İnternet bağlantınızda bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız, Google Play uygulamasını güncellemeniz sorunu çözecektir.

Benzer şekilde uygulamadan atıyor, açılmıyor, çalışmıyor, kendi kendine kapanıyor, siliniyor, mesaj atıyor diyorsanız bu sefer WhatsApp uygulamasını kaldırarak yeniden kurmanızı öneririm. Bu sayede henüz gören yok sorunu, dosya gönderme sorunu ve eşitleme devre dışı problemide çözülecektir.

Etkinleştirme kodu gelmiyor, onay kodu sorunu yaşıyorum diyorsanız da uygulamayı silerek tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ama sms doğrulama kodu gelmiyorsa problem sadece yazılımsal olmayabilir.

Numaranız daha önce başkası tarafından kullanıldıysa eğer, kod gelmeme sorunu çıkarabilir. Durumu iletişim bölümünden WhatsApp yetkililerine bildirirseniz yardımcı olacaklardır.

Hücresel veri ağı sorunu yaşıyorsanız, uygulamayı kaldırmak yeterli olmayacaktır. Hücresel veri ayarlarından erişim noktası adını internet, kullanıcı adı ve şifresini operatörünüz olarak belirlerseniz sorununuz düzelecektir.

Titreşim kapanmıyorsa telefonunuzu resetleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Son olarak, mesajları bilgisayardan okuma problemi yaşıyorsanız msgstore.db.crypt dosyasını açmak için ActivePython programını kurmalısınız. Programı kurduktan sonra mesajlarınızı bilgisayardan açabilirsiniz.

Kurulumu biraz zordur.

YouTube'dan öğretici kurulum videolarını bulabilirsiniz. Ayrıca programla silinen Whatsapp mesajlarınızı geri getirmenizde mümkündür.

Merak Edilen Sorulara Cevap Verdim


WhatsApp hakkında merak edilen çok soru olduğunu biliyorum. Cevabı verilen değil de cevapsız kalmış soruları kısaca yanıtlamak istiyorum.

Engellendiğimi nasıl anlarım?

Engellendiğini anlamanın birçok yolu var. En kolayı, kişinin profiline girerek profil fotoğrafına tıklamaktır. Şayet profil fotoğrafı artık görünmüyorsa engellenmişsinizdir. Aynı şekilde son görülme zamanıda fotoğrafla beraber görünmeye kapatılmışsa engellendiğinizi daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Hatta engellediğinizi onaylamak için mesaj gönderebilirsiniz.

Gönderdiğiniz mesaj tek bir onay işaretinde kalıyorsa engellediğinizi tastikleyebilirsiniz.

Toplu mesaj neden gitmiyor?

Toplu mesaj göndermenin de bir sınırı var. Sınırını aşarsanız, toplu mesaj gönderme sorunu yaşayabilirsiniz. Daha az kişi seçerek mesajlarınızı göndermeyi denerseniz sorun yaşamadan mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

Video gönderme sınırı kaldırılabilir mi?

Evet, kaldırılabilir. Video kalitesini düşürerek boyutunu 16 MB'a sıkıştırırsanız, istediğiniz kadar uzun video gönderebilirsiniz.

Yedeklenmeyen mesajları geri getirmek mümkün mü?

Mümkün değil. Yedeklenmeyen mesajlar silindiği için tekrar geri getirilemez.

Zil sesini nasıl değiştirebilirim?

Ayarlar bölümünden uyarılar kısmına girerek zil sesini değiştirebilirsiniz.

Görüntülü konuşma nasıl kaydedilir?

Görüntülü konuşma kaydetmek için Android ya da İOS için ekran videosu çeken ücretli ya da ücretsiz bazı uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Başkasının mesajlarını okumak mümkün mü?

Biraz zor ama mümkün. Çeşitli yolları var. Buradan detay vermenin doğru olmayacağını düşündüğüm için teknik ayrıntılara girmiyorum.

Bilgisayarda nasıl kullanılır?

Bluestacks programını ya da web.whatsapp.com adresini kullanarak WhatsApp'ı bilgisayarda kullanabilirsiniz.