Geçen haftalarda aynı sorunun cevabını ben de arıyordum. Bakmadığım site, izlemediğim video kalmadı. Tam anlamıyla "Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?" sorusunun cevabını verebilen doğru düzgün bir kaynak bulamadım. Sorunumu çözdüm çözmesine ama biraz kadere kısmet oldu. Şansım yaver gitmeseydi telefonumu kurtarabileceğimi düşünmüyordum. Hızlı hareket etmem, telefonu düşer düşmez sudan çıkarıp tüm parçalarını sökmem sanırım en büyük etken oldu.

Daha sonra araştırdığımda bilmeden yaptığım o hamlenin kritik bir hareket olduğunu öğrendim. Şayet olur da telefonunuz suya düşerse birazdan anlatacaklarımı uygulayarak kendi telefonunuzu da kurtarabilirsiniz. Yalnız, suya düşen telefonların kurtarılma ihtimalleri çok düşüktür. %5, %10'luk bir ihtimalden söz ediyorum. Ama yine de denemeye değer. Hızlı hareket ederseniz, şansınız da yaver giderse telefonunuzu tereyağından kıl çeker gibi kurtarabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan, telefonunuz suya düştüğünde neler yapacağınızdan bahsedeyim.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Mümkün olan en kısa sürede sudan alın.

Suya düşen telefonunuzu mümkün olan en kısa sürede sudan çıkmalısınız. Aksi takdir de su cihazınıza hızlı bir şekilde nüfus edecektir. Kulaklık girişinden, şarj bölümünden yahut diğer benzer portlardan rahatlıkla cihazın iç bölümlerine kadar sızabilir. Sudan 1-2 saniye erken bile çıkarmanız hayati önem arz etmektedir. Sudan alır almaz, hemen telefonuzu kapatmalısınız. Kapatmadığınız takdir de kısa devre yaparak kendi kapanacaktır.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Kapak ve bataryayı çıkarın.

Telefonu kapattıktan sonra hızlı bir şekil de telefonunuzun bataryasını ve dış kapağını çıkarmalısınız. Altına nem emici bir peçete koyarsanız çok daha iyi olacaktır. Peçete cihazınında bulunan fazla suyu emecektir. Böylece cihazın etrafında ve içinde biriken bir miktar fazla su peçete tarafından emilecektir. Kesinlikle telefonun içindeki suyu sallayarak çıkarmayı denemeyin, su cihazınızın daha iç noktalarına sızabilir.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Sim kartı sökün.

Kapak ve bataryayı çıkardıktan sonra aynı şekilde sim kartı da sökmelisiniz. Sim kartlar genelde sudan fazla etkilenmezler ama sim kart yuvası oksitlenebilir. Yuva oksitlenirse "sim kartı okumuyor, şebeke yok, çekmiyor" gibi veryansınlar edebilirsiniz. Sim kartı yuvasından sökerek peçetenin üzerine koyarsanız, hem yuvası oksitlenmez hem de peçete sim kartaki fazla suyu emebilir.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Geri kalan extra aparatları da çıkarın.

Hafıza kartı, telefon kapağı gibi sökülebilen diğer aparatları da çıkarmalısınız. Aynı şekilde söktükten sonra peçetenin üzerine yerleştirebilirsiniz. Peçete telefon aparatlarında bulunan fazla suyu da alacaktır. Yalnız, hafıza kartları sim kartlar kadar dayanıklı olmadığından sudan daha çabuk etkilenebilirler. Tekrar kullanmadan önce bir süre peçetenin üzerinde bekletmek, hafıza kartının zarar görmesini engelleyecektir.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Dış yüzeyini pamuklu bir bezle silin.

Tüm parçaları söktünten sonra, peçetenin ememediği telefonun daha dışında kalan su kalıntılarını pamuklu bir bezle silmelisiniz. Yoksa yeniden telefonun içine sızacaktır. Daha da kötüsü kalan su damlaları kuruduktan sonra oksitlenmeye neden olabilir. Dış yüzeyinde hiçbir kalıntı kalmayana kadar telefonu temizlemelisiniz. Temizlerken bezi çok da fazla basırmamalısınız, cihaza zarar verebilirsiniz.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Kalan suyu elektirik süpürgesiyle çekin.

Peçetenin ve bezin erişemediği yerleri elektirik süpürgesiyle almalısınız. Cihazınızın iç kısımlarında kalan suyu çekerek, oksitlenmenin ve daha sonra oluşacak arızaların önüne geçebilirsiniz. Sakın saç kurutma makinası kullanmaya yetlenmeyin, saç kurutma makinası cihazınıza zarar verecektir. Normalden daha fazla ısı yayacağı için telefon kalıcı olarak hasar görebilir. Fazla suyu elektirik süpürgesiyle rahatlıkla çekebilirsiniz.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Princin içine yatırın.

Telefonun içinde oluşan nemi dışarıya çekmek için yüksek afiniteli kimyasallar kullanmalısınız. Yüksek afiniteli kimsayallara ulaşma imkanınız yoksa prinçte kullanabilirsiniz. Nem emme özelliği sayesinde benzer işlevi görecektir. 24-48 saat arasında telefonunuzu princin içinde bekletmelisiniz. Ağzı kapalı bir kaba koyarsanız daha iyi olacaktır. Telefonu princin içine gömüldükten sonra, sıcak bir noktada bekletmelisiniz.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Havlunun üzerine yerleştirin.

Telefonu princin içinden çıkardıktan sonra nemin çıktığından emin olmak için 4 ila 6 saat kadar da yünlü bir havlunun üzerinde bekletmelisiniz. Saat başı kontrol ederseniz, nemin çıkıp çıkmadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Nem varsa nemi çıkarana kadar tekrar baştan aynı işlemleri tekrar etmelisiniz. Nem yoksa cihazınızın diğer parçalarını takabilirsiniz. Ama nem varsa, nemi kurutana kadar beklemelisiniz.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Parçaları takıp telefonu çalıştırın.

Çıkardığınız tüm parçaları takarak artık telefonu çalıştırabilirsiniz. Eğer su telefonun içine kadar işlemediyse telefonunuz çalışacaktır. Yazının başında da dediğim gibi suya düşen telefonların tekrar çalışma ihtimalleri %5-%10 arasındadır. Hızlı bir şekilde telefonu sudan çıkarabildiyseniz, su cihazınızın içine çok fazla işlemediyse telefonunuzu kurtarabilirsiniz. Cihazınız çalışmadıysa, bataryasını çıkarmalısınız.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Telefonu bataryasız çalıştırmayı deneyin.

Bataryasını takmanıza rağmen telefon çalışmıyorsa bataryasını çıkarıp bir de bataryasız çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Şayet telefon şarjda bataryasız çalışırsa, bataryasını değiştirerek kullanabilirsiniz. Yalnız çoğu telefon bataryasız çalışmacaktır. Şarjdan çalışmayan telefonların ekranında sadece bir aydınlama olur. Açma tuşuna bastığınızda ekranda bir aydınlanma beliriyorsa cihazınız bataryası değiştirildikten sonra kullanılabilir.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Her şeye rağmen çalışmıyorsa servise verin.

Tüm bu işlemlerin ardından cihazınızı çalıştıramadıysanız, telefonunuzu servisine vermelisiniz. Telefonunuzu servisine verirken de suya düşürdüğünüzü açık yüreklilikle söylemelisiniz. En doğru şekilde cihazınızın onarılmasını istiyorsanız, arızanın kaynağını belirtmelisiniz. Cihazınızın büyük bir arızası yoksa kısa sürede geri alabilirsiniz. Arıza büyükse 400 ila 600 lira arasında bir masraf çıkacaktır.

Değişik Sıvılara Düşerse Bunları Deneyin


Dünyanın binbir türlü hali var. Telefonun suya düşmesi yeterince korkutucu görünürken sudan daha başa bela sıvılar da olduğunu söyleyebilirim. Olur da cihazınızı suyun dışında başka bir sıvıya düşürürseniz, önerilerimi uygulayabilirsiniz. Kurtarma ihtimali sudan daha düşük olsa da yine de denemeye değeceğini düşünüyorum. Çamaşır suyu, tuzlu su yahut sabunlu su gibi kimyasal içeren sulara düşürdüğünüz takdir de cihazı çıkarır çıkarmaz tatlı suya yatırmanız gerekiyor.

Tuvalete ve denize suyuna düşmesi durumunda da aynı yolu izlemelisiniz. Yoksa cihazınızda kalacak olan kimyasallar ve atık maddeler cihazınızı bozacaktır. Özellikle tuz gibi meteryaller temizlenmediği takdir de cihazda oksitlenmeye neden olacaktır. Benzer şekilde yağmur suyu kaçması durumunda kola, çay, kahve ve benzeri şekerli ya da şekersiz içeceklerin dökülmesi durumunda da cihazın tatlı suya yatırılması gerekecektir.

Cihaz iyice tatlı suda atık maddelerden temizlendikten sonra tıpkı tatlı suda olduğu gibi önce nem emici bir peçetenin üzerine yatırılarak sudan arındırılmalıdır. Peşi sıra diğer daha önce anlattığım yöntemleri uygulayabilirsiniz. Yalnız özellikle çamaşır suyu gibi tehlikeli maddelerin temizlenmesi kolay olmayabilir. Aynı şekilde şekerli, kola gibi içeceklerinde temizlenmesi zor olacaktır. Bu maddeler iyi temizlenmediği takdir de ileride sorun oluşturabilir. Şeker de tıpkı tuz gibi oksitlenme yapabilir.

Çamaşır suyunun daha kötü sonuçları olacaktır.

Direkt cihazın iç mekanizmasına etki ederek cihazın bazı parçalarını bozabilir. Hatta cihazı kalıcı olarak hasara da uğratabilir. Sabunlu suda aynı şekilde masum görünsede tehlikelidir. Tek iyi yanı daha kolay temizlenebilir olasıdır. Ama nihayetinde o da bir kimyasal olduğu için cihaz için normal sudan daha büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Suya beraber daha hızlı hareket ettiği cihazın iç mekanizmalarına direkt sızabilir. Zaten bu tip kimyasallara düşmesi durumunda servise götürmeniz daha doğru olacaktır.

Tatlı suya yatırmak bir çözüm gibi görünsede cihazı kurtarmanın sudan daha düşük bir ihtimal içerdiğini de söyleyebilirim. Şahi fikrim kimyasal ya da benzeri sıvı temaslarında uğraşmadan servise vermeniz yönünde olacaktır. Yine de şansınızı denemek isterseniz ben yönmetini gösterdim.

Telefon Çalışıyor Ama Donanımı Çalışmıyorsa


Cihazınız çalışıyor ama donanım sorunları çıkarıyorsa neler yapabilirsiniz, kısaca onlardan da bahsetmek istiyorum. Öncelikle donanım sorunlarının çözümleri genelde benzer başka bir parçanın değiştirilmesiyle gerçekleşiyor. Fakat parça değiştirmeden de çözebileceğiniz bazı durumlar var.

Misal dokunmatiği ve tuşları çalışmıyorsa cihazı birkaç defa açıp kapatmak, hatta cihazın yazılımını yeniden yükleme bazı zamanlarda sorunları çözebiliyor. Ekran sorunlarında da yazılımı güncellemek ya da yenilemek bir çözüm olabiliyor. Özellikle ekran gelmiyor, ekranı çalışmıyor, ekran beyaz, tuşları basmıyor diyenler yazılım güncelleyerek şanslarını deneyebilirler. Aynı şekilde geri tuşları çalışmıyor, kamerası çalışmıyor, ışığı yanmıyor, ses var görüntü yok, ses çıkmıyor diyenler de benzer yöntemi uygulayabilirler.

Sorun bir ihtimal yazılım güncellemesiyle çözülebilir. Şayet sorun daha farklıysa başka yöntemler uygulamanız gerekebilir. Şarj olmuyor, hafıza kartını okumuyor, hoparlör çalışmıyor diyorsanız cihazınız oksitlenmiş olabilir. Temiz bir dış fırçasıyla cihazınızın arıza çıkan yerini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Genelde suya düşen telefonlarda oksitlenme çok sık görülen bir problemdir.

Cihazı açarak oksitlenmeyi temizlkeyebilirsiniz. Yine de tüm bu işlemlerden sonra eskisi gibi çalışır mı çalışmaz mı bilemem. Hatta tamir olur mu olmaz mı o konuda da bir şey söyleyemem. Kurtarılması zor da olsa bir ihtimal var. Ben kendi telefonumu bahsettiğim şekilde kurtardım. Telefonu sudan çıkardığımda ekranda su vardı. Başka açılmıyordu daha nemi iyice kurutmadığımı farkettim.

Tekrar aynı işlemleri denedim. Bu defa da açılıp kapanıyor diyebileceğim bir duruma geldi. Ama nihayetinde şansımında yardımıyla telefonu kurtarmayı başardım. Şanslıymışım, ufak bir kısa devre yapmış.

Eğer siz de şanslıysanız anlattıklarımı uygulayarak kendi telefonunuzu kurtarabilirsiniz. Denemekten zarar geleceğini düşünmüyorum, aksine doğabilecek zararlarında önüne geçmiş olursunuz. Zaten daha öncede dediğim gibi suya düşen ya da benzer sıvılara düşen telefonların tekrar çalışma ihtimalleri %5-%10 arasındadır. Deneyerek hiçbir şey kaybetmesiniz.