Epeydir konuşurken ses değiştirmenin mümkün olup olmadığını araştırıyordum. Nihayetinde araştırmamı tamamladım ve telefonda konuşurken ses değiştirmenin bir mit olmadığına şahitlik ettim. Sıradan telefon kullanıcılarının dahi ses değiştirici bazı uygulamalar kullanarak seslerini değiştirebildiklerini gördüm. Aynı şekilde arka plan seslerinide değiştiriyorlardı. Üstelik bunları extra donanın kullanmadan sadece ses değiştirme uygulamaları üzerinden yaptılar. Merak etmeyin o uygulamaların adlarını sizlerle de paylaşacağım. Ancak önce şunlara sahip olduğunuzdan emin olmanızı istiyorum.

- Uygulamalara erişebilmek için Google Play ya da iTunes hesabınız olması gerekiyor.

- İOS ve Android sürümünüzün en azından 8.0 olması lazım. Yoksa uygulamaları yükleyemezsiniz.

- Bolca boş alan lazım. Uygulamalar ses dosyalarından dolayı biraz fazla yer kaplayabiliyor.

Google Play yahut iTunes dışındaki şartları karşılayamıyorsanız üzülmeyin, yazının sonlarına doğru şartları nasıl karşılayabileceğinizide anlatacağım. Fakat şunuda uygulamalara geçmeden önce belirteyim. Önereceğim uygulamaların bir bölümü bazı özellikleri kullandırmak için ücret isteyebilir. Ücret ödemek istemiyorsanız, ücretsiz reklam içeren versiyonlarını kullanabilirsiniz. Çok konuştum! Dilerseniz artık ses değiştirici uygulamalara geçelim. İşte sizler için hazırladığım liste...

Call Voice Changer telefonda konuşurken ses değiştirmek için kullandığım bir uygulamadır.

Call Voice Changer

Eş zamanlı olarak ses değiştirebiliyor. Arka plan sesleri de dahil olmak üzere veri tabanında 100 farklı değişik ses dosyası bulunuyor. Yalnızca ilk 2 hafta boyunca tüm özelliklerini ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Geçen 2 haftanın ardından kredi satın almanız gerekiyor. Kredi satın almak istemezseniz, reklam izleyerek de kredi kazabiliyorsunuz. Fakat reklam izleyerek kredi kazanmanın da bir sınırı bulunuyor.

Funny Call sesli aramalarınızı komik efektlerle süsleyebileceğiniz özellikler sunmaktadır.

Funny Call

Call Voice Changer gibi arama yaparken gerçek zamanlı olarak ses değiştirme özelliği bulunduruyor. Afrika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu ülkelerinde kullanılabiliyor. Her 24 saatin sonunda kullanıcılarına ücretsiz olarak dakika dağatıyor. Belli özellikleri dışında uygulamayı ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Reklam izleyerek, arkadaşlarınıza uygulamayı kullandırarak da kredi kazanabiliyorsunuz.

Voice Changer Calling sesi olduğundan daha kalın ya da ince çıkarmaktadır.

Voice Changer Calling

Call Voice Changer ve Funny Call'de olduğu gibi benzer özellikleri Voice Changer Calling'de sunuyor. Fakat daha sınırlı, daha az seçenek bulunduruyor. Ülkemizde dahil birçok bölgede kullanılabiliyor. Sadece belirlenen süre içinde ücretsiz kullanabiliyorsunuz, ardından bütün kullanımları ücretlendirmeye başlıyor. Krediniz bittiğinde tekrar kazanmak için reklam izleyebiliyorsunuz. Reklamları izledikten 5 dakika sonra krediniz yükleniyor.

FunCall Voice Changer daha çok şaka amaçlı kullandığım bir ses değiştiricidir.

FunCall Voice Changer

Diğer uygulamalarda bulunan aynı özellikler FunCall Voice Changer'da da bulunuyor. Farklı olarak sabit hatları arayabiliyorsunuz. Erkek sesini kadın sesine, kadın sesini erkek sesine dönüştürebiliyorsunuz. Benzer şekilde hayvan seslerinden, araç seslerine kadar değişik birçok sesten de ayrıca faydalanabiliyorsunuz. Eş zamanlı olarak sesinize arka plan sesleri de ekleyebiliyorsunuz. Yalnız sürekli kullanılması durumunda ücret talep ediyor.

Call Voice Changer Allogagi anlık olarak sesinizi değiştirebilmenizi sağlamaktadır.

Call Voice Changer Allogagi

Call Voice Changer Allogagi'da benzer şeyler sunuyor. Sunduğu özellikler diğer uygulamalardan çok da farklı değil. Hatta özelliklerinin biraz daha sınırlı olduğunu söyleyebilirim. Anlık ses değiştirme ve arka plan sesi atama dışında başka bir yeteneği bulunmuyor. 1 dakikadan sonra konuşmaları ücretlendirmeye başlıyor. Pek kullanışlı değil ama bir de kredi kazanmak için bir bölümü var.

Voice Changer Voice Effects FX hayvan seslerinden, insan seslerine kadar birçok efekt sunmaktadır.

Voice Changer Voice Effects FX

Voice Changer Voice Effects FX'de öbür uygulamalara yakın benzerlikler barındırıyor. Ama değişik bulduğum birkaç özelliğide bulunuyor. Kendi sunduğu seslerin dışında telefonunuzda bulunan diğer sesleride kullanmanıza izin veriyor. Sevdiğiniz bir müziği konuşma arka planı olarak ayarlayabiliyorsunuz. Bunun dışında karşı tarafın sesini alarak yine karşı tarafa verebiliyorsunuz. Yalnız uygulama satın alınmadan kullanılamıyor.

Telefonda Ses Değiştiren Benzer Uygulamalar


Arama yaparken sesinizi değiştirmenizi sağlayacak bir ton uygulama var. Fakat ben yine kendi seçtiklerimden bahsetmek istiyorum. Diğer uygulamaların pek memnun edici olmadığını bildiğimden sadece önerdiklerimle yetinmenizi tavsiye ede

İlk olarak Voice Change Call Pro'dan bahsetmek niyetindeyim.

Voice Change Call Pro kullanıcılarına geniş özellikler sunan bir ses değiştirici. Önceden kaydedilmiş seslerden tutun, metinlerden oluşturduğunuz seslere kadar her türlü ses dosyasını aktarmanıza izin veriyor.

Sesleri Whatsapp, e-posta yahut Dropbox üzerinden aktarabiliyorsunuz. Hatta oluşturduğunuz sesleri bluetooth ve sosyal medya üzerinden de arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

En iyi tarafıda ne biliyor musunuz?

Tamamen ücretsiz!

Evet, yanlış okumadınız tamamen ücretsiz. Sadece reklam içeriyor.

İkinci olarak Voice Changer While Calling'den bahsetmek istiyorum.

Voice Changer While Calling'da kaliteli bir uygulama. Fakat belli özelliklerini kullanmanız için para ödemeniz gerekiyor. Sadece ses değiştirici olarak kullanmak istiyorsanız, yaklaşık 1 ay kadar ses değiştirici özelliğin bedava kullanabiliyorsunuz.

Şahsen alternatif olsun diye yazıyorum.

Bana soracak olsanız elbette ilk önerdiğim uygulamayı kullanmanızı öneririrdim.

Neyse, üçüncü olarak Call Voice Changer Sleek Call'a değineceğim.

Call Voice Changer Sleek Call'da ses değiştirici özelliğiyle ön plana çıkıyor ama farklı olarak arayan numaraları tanımlama gibi ses değiştiricilikten tamamen uzak bir özellik de sunuyor.

Daha önce "Arayan Numaranın Kime Ait Olduğunu Bulma" başlığı altında benzer özellikler sunan uygulamalardan bahsetmiştim.

Sırf o özelliği yüzünden, Call Voice Changer Sleek Call'ı indirmek yerine diğer yazıda önerdiğim uygulamaları kullanın.

Dördüncü olarak Voice Changer During Call'dan bahsedeceğim.

Voice Changer During Call'da sınırlı özellikler sunan bir ses değiştirici. Zaman zaman çalışmadığı yönünde kullanıcı tarafından kötü yorumlar bulunuyor.

Bana kalırsa en son seçenek olarak değerlendirmenizde fayda görüyorum.

Nihayetinde tasarım olarak da beğenmediğim bir uygulamayı çok da önermek istemem.

Son olarak Voice Changer Caller'ı anlatacağım.

Voice Changer Caller'da tıpkı Voice Changer During Call gibi sıradan özellikler bulunduran bir ses değiştirici. Ücretsiz ama çok da kullanışlı bir arayüzü yok. Sanırım tek yapabildiği ses değiştirmek.

Mecbur kalmadıkça denemenizi önermem.

Bu Ses Değiştiricileri de Kullanın


Daha fazla ses değiştirici alternatif sunabilmek adına çok da önermediğim diğer uygulamalardan da bir liste oluşturmaya karar verdim. Neme lazım, adlarını verdiğim uygulamalar kaldırılırlarsa alternatiflerden faydalanabilirsiniz.

1 - Sound Changer With Effects yani Türkçe olarak efektler ile ses değiştirici şeklinde bir adı bulunuyor. Uygulamayı hem Türkçe adını aratarak hem de İngilizce adını aratarak bulabiliyorsunuz.

Geniş bir ses yelpazesi sunuyor, üstelik tamamen ücretsiz.

Yalnız uygulama içinde reklamlar var. Önceden kaydedilmiş olan seslerin kullanılmasına falanda izin veriyor. Kötü bir alternatif sayılmaz.

Oy kullananların çoğunluğu uygulamadan menun görünüyor.

2 - Uygulamanın adı Komik Ses Değiştirici ama Türkçe dil desteğine sahip değil. Sadece eğlence amaçlı komik sesler barındırıyor. Ayrıca ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Uygulama içinde reklam bulunuyor.

Kullanıcıların birçoğu uygulamayı beğenmiş ama olumsuz oy miktarı da az sayılmaz. Bir kısım kullanıcı çok beğenirken bir kısım kullanıcı hiç beğenmemiş. Ortası yok. Neden yok onu ben de anlamadım. :)

3 - Voice Changer Kaydedici yarı İngilizce yarı Türkçe bir adı bulunuyor. Henüz çok popüler olabilmiş bir uygulama değil.

Fakat kullananların büyük çoğunluğu olumlu anlamda yorumlar ve oylar vermiş.

Şahsen ben de uygulamanın arayüzünü beğendim.

Bedava olması zaten bir bedavacı olarak beni ayrı cezbetti. Tek kötü yanı sık çıkan reklamların uygulamayı devamlı olarak donduruyor olması.

4 - VOX Voice Changer FX bilindik bir uygulama geliştirici olan Bizo Mobile tarafından geliştirilmiş. Ses değiştirici özelliğinin dışında video üzerindeki sesleri de efektler ekleyebiliyor.

Uygulama şuan için ücretsiz, fakat uygulama içi satın alma ve arada çıkan bazı reklamlar barındırıyor.

Hem videoların sesini hem de konuşma seninizi değiştirmek için iyi bir alternatif gibi duruyor.

5 - Darth Vader Voice Changer konuşmalarınıza meşhur Darth Vader karakterinin ses efektini vermenizi sağlıyor. Ses skalası olarak geniş bir yalpaze sunmasada sunulan sesler kullanıcılar tarafından beğenilmiş görünüyor.

Telefonda konuşurken sesinizi bir anda Darth Vader gibi değiştirmek istiyorsanız, Darth Vader Voice Changer'ı deneyebilirsiniz. Şahsen ben beğendim.

Alternatif olarak Darth Vader'ın sesi hoşuma gitti.

Uygulamasız Ses Değiştirme Yöntemleri


Uygulama kullanmadan da telefonda konuşurken sesinizi değiştirebilirsiniz. Bunun birkaç farklı yolu var. Bazıları komik dahi gelebilir. Fakat işe yaradıklarını bizzat denedim.

Ses değiştirmenin en basit yolu, uygulama ve araç kullanmadan sesin tonunu değiştirmektir. Yaptığım 5 aramanın 4'dünde sırf ses tonumu değiştirdiğim için tanınmadım.

Tanımayan 4 kişi yakın arkadaşlarımdı.

Tanıyan kişiyide tahmin edebilirsiniz sanırım. Annem!

Daha sonraki denemelerimde telefonun ses alıcısının bulunduğu bölüme ince bir havlu yerleştirdiğimde annemde sesimi tanıyamadı.

Konuşurken sesin tonunu değiştirmek ve ses alıcısının önüne sesin tonunu boğuklaştıracak bir engel eklemek sahip olduğunuz ses tonunu ciddi derecede değiştirecektir.

Sesinizi kendiliğinizden değiştiremiyorsanız, bunun için satılan basit ses değiştirici aparatları da kullanabilirsiniz. Hatta bilgisayardan az buçuk anlıyorsanız, sesinizi bilgisayar hoparlöründen değiştirerek telefona yansıtabilirsiniz.

Ses değiştirme konusunda daha profosyonel düşünenler için MorphVOX Pro programını tavsiye ederim. Küçük bir bilgi olarak araya sıkıştırmak istedim.

Programın dışında programsız ve uygulamasız olarak, telefonun ses ayarlarından ses algılamasını değiştirebilirsiniz.

Ses algılaması değişen telefon sesinizi karşı tarafa kalın bir tonda yansıtacaktır. Bariton, robotik bir ses karşı tarafa gönderilecektir. Fakat ayarlaması biraz uğraş gerektiriyor.

Son olarak yine uygulamasız yapılabilen bir tavsiyede bulunduktan sonra yazıyı noktalayacağım.

Telefonun ses alıcısının önüne, bant yapıştırabilirsiniz. Bandı ince şeritler halinde keserek karşı tarafa değişik tonlarda seslerin gitmesini sağlayabilirsiniz.

Bandı kesmezseniz, sesini gitmeyebilir yahut boğuk gider.

İnce, uzun şeritler halinde kesikler atarsanız hem sesiniz değişecektir hem de karşı tarafa net bir şekilde ulaşacaktır.

Bu arada yazının başında sözünü vermiştim. Henüz hatırladım. Yeterli boş alanı olmayanlar, İOS ve Android sürümü uygulamaları desteklemeyenler BlueStacks yazılımını bilgisayarlarına kurarak uygulamaları bilgisayarlarında da çalıştırabilirler.

Bilgisayar üzerinden yine aynı şekilde arama yapabilen programlarla beraber kullanabilirsiniz.