Bildirim gitmeden Snapchat'de ekran görüntüsü almanın hayal olduğunu düşünüyordum. Fakat dün Casper adında bir uygulama buldum. Bu uygulama sayesinde Snapchat'de bildirim gitmeden video ve ekran görüntüsü alabildim. Şayet ekran görüntüsü ve video kaydetmek için bir uygulama arıyorsanız, kesinlikle Casper uygulamasını tavsiye ederim. Videodan uygulamanın kullanımını görebilirsiniz.Basit değil mi? Aslında gizlice ekran görüntüsü ve video kaydetmek için uygulama kurmanızda şart değil. Video ve ekran görüntüsü kaydetmenin, uygulamasız yöntemleride var. Onları yazının sonlarında anlatacağım. Onun öncesinde Snapchat kullanmanın püf noktalarından bahsetmek istiyorum. Takipçisi ya da arkadaşı az olanlar için anlatacaklarım faydalı olabilir. Kısa sürede daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Snapchat

Güncel olun, hergün snap atın.

Snap attıktan sonra bir hafta boyunca beklemeyin. Güncel olun, gün boyunca en azında bir iki video ve fotoğraf paylaşmaya çalışın. Video snapler daha çok sevildiği için daha çok izleneceklerdir. Komik ya da ilginç videolar paylaşmak takipçilerinizi arttırabilir. Aynı şekilde benzersiz, farklı fotoğraflar da ilgi çekecektir. Fakat yine de videoların yerini tutabileceğini söyleyemem.

Snapchat

Kendinizi tekrar etmeyin.

Daha önce paylaştığınız bir şeyin aynısını yeniden paylaşarak kendinizi tekrar etmeyin. Günlük rutininizin dışına çıkın, yaratıcı içerikler oluşturmaya çalışın. Çeşitliliğinizi arttırdıkça hitap ettiğiniz kitlede genişleyecektir. Daha fazla kişiye hitap etmek de daha fazla takipçi kazandırabilir. Kendinizi tekrar etmediğiniz sürece başkalarından esinlenmenizin de bir sakıncası olmayacaktır.

Snapchat

Her hafta hikaye oluşturun.

Tüm hafta boyunca paylaştığınız fotoğraf ve videolarınızı takipçilerinize hikaye olarak da sunun. Dizi özetleri gibi geçen haftalarınızı, hikaye oluşturarak haftanın sonunda da takipçilerinizle paylaşın. Gözden kaçan, ilgi görmeyen paylaşımlarınızıda bu sayede takipçilerinize gösterebilirsiniz. Takipçileriniz hikayelerinizi izlemese dahi sık yapacağınız paylaşımlarla takipçilerinizin ilgisini üzerinizde tutabilirsiniz.

Snapchat

Etiketleri kullanın.

Paylaşımlarınızda etiketleri de kullanın. Alakasız etiketler kullanmamaya özen gösterin. Çünkü ilgisiz etiketler, paylaşımlarınızın görüntülenme oranını düşürecektir. Doğru etiketleri kullanırsanız, paylaşımlarınız takipçileriniz dışında etiketle alakalı kişiler tarafından da ilgi görecektir. Sadece etiketlere içerik üreterek dahi hatırı sayılır bir takipçi kitlesine ulaşabilirsiniz. Elbette paylaştıklarınızında ilgi çekici olması gerekir.

Snapchat

Metinlerden faydalanın.

Fotoğrafların daha fazla ilgi görmesi için metinlerden faydalanın. Renkli, değişik şekilli yazı şekillerini kullanın. Bazen fotoğraflar kendi başlarına çok bir anlam ifade etmeyebiliyorlar. Ekleyeceğiniz komik yahut fotoğrafı açıklayıcı kısa metinlerle daha ilgi görebilecek bir hale getirebilirsiniz. Zaman zaman ücretsiz sunulan filitreleride kullanarak fotoğraflarınıza renk katabilirsiniz.

Snapchat'de Az Bilinenler


Snapchat'de anlatacak ve bahsedecek çok fazla konu var. Başkalarının daha önce anlattıklarından ziyade çok da bilinmeyen, az kişinin hakim olduğu konulara değinmek istiyorum. İlk olarak yazının başında da sözünü verdiğim uygulamasız, bildirim gitmeden ekran görüntüsü ve video alma yöntemini anlatma taraftarıyım. Çünkü daha sonra unutabilirim. Uygulamasız olarak, bildirim gitmeden Snapchat'de ekran görüntüsü ve video kaydetmek için önce Snapchat'i açmalısınız.

Yüklendikten sonra internet bağlatınızı tamamen kesmeniz gerekiyor. Video yahut fotoğrafı bağlantınız kesildikten sonra alabilirsiniz. Fakat o şekilde tekrar bağlanmanız halinde bildirim yeniden gönderilecektir. Biraz zahmetli, ancak uygulamasız yapmanın tek yolu kayıt yaptıktan sonra uygulamayı internete bağlanmadan silmektir. Yalnızca bu şekilde bildirim gitmesinin önüne geçebilirsiniz.

İkinci olarak 10 saniyeden fazla video çekme konusuna değineceğim. Snapchat'de bildiğiniz üzere 10 saniyelik bir sınır var. Bu sınır üçüncü parti uygulamalar kullanılarak aşılabiliyor. Fakat uygulamasız aşmak da mümkün. Uzun video yüklemek için sadece ana ekran tuşuna iki defa peş peşe basmanız gerekiyor. Çoklu görev yöneticisi açıldıktan sonra uygulamaya tekrar döneceksiniz. Döndüğünüzde 10 saniyelik video sınırının kaldırıldığını göreceksiniz. Bu basit bug sayesinde istediğiniz uzunlukta videolar paylaşabilirsiniz.

Üçüncü olarak silinen fotoğrafları, videoları ve mesajları geri getirme konusundan bahsedeceğim.

Normalde Snapchat'de silinen hiçbir şeyi geri getirmek mümkün değil. Fakat Snapkeep uygulaması sayesinde daha önce attığınız snaplerinizi olmasa bile Snapkeep yüklemenizden itibaren atacağınız silinen her şeyi geri getirebilirsiniz. Snaplerinizin kaybolmaması içinde Snapkeep'i kullanabilirsiniz.

Uygulamayı kurduktan sonra atacağınız her snap, Snapkeep tarafından yedekleneceği için Snapchat tarafından silinse dahi tekrar geri getirebilirsiniz. Snapchat'in sildiği tüm içeriklerinize Snapkeep üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygulamanın güzel tarafınıda söyleyeyim. Tamamen ücretsiz! Şahsen ben kullanıyorum. Snaplerinizin silinmesini istemiyorsanız siz de kullanmalısınız.

Snapchat İçin Çözüm Önerileri


Snapchat kullanırken birçok sorun yaşayabilirsiniz. Ben de zaman zaman bazı sorunlarla karşılaştım. Bilgi birikimim sayesinde karşılaştığım bütün sorunların canına okudum. Olası sorunlarla karşılaşmanız durumunda rehberimi kullanabilirsiniz. İlk olarak giriş hatası alıyorum, açılmıyor, sürekli kapanıyor, donuyor, hata veriyor, durduruluyor, kendi kendine çıkış yapıyor ve uygulamadan atıyor diyenler için bir öneri sunacağım.

Tüm bu sorunların aslında ortak bir çözümü var.

En basiti, uygulamayı güncellemeyi denemekten geçiyor. Şayet uygulama güncellenmiyorsa silerek tekrar yükleyebilirsiniz. Yeniden yüklendikten sonra hataların hepsi çözülmüş olacaktır. Aynı şekilde oturum açamama sorunu yaşıyorum, oturum açma devre dışı diyenlerde uygulamayı kaldırarak sorunu çözebilirler. Sorun oturum açma denemeniz geçici olarak başarısız oldu, bağlantı kurulamadı ya da çalışmayı durdurdu şekilde devam ederse bir süre uygulamaya girmeden beklemenizi öneririm.

Sorun Snapchat yetkilileri tarafından kısa sürede çözülecektir. Ekran görüntüsü alma hatası ve ekran görüntüsü bildirimi gelmiyor sorunuda temel olarak aynı sebeplerden kaynaklanabilir. Sorun uzun süre devam ettiği takdirde uygulmanın tekrar yüklenmesiyle çözülebilir.

Efektler açılmıyor, efektler yüklenmiyor, efektler çıkmıyor diyenlerde uygulamayı yenileyebilir. Hatta görüntülü konuşma yapamıyorum diyenlerde sorunu uygulamayı yenileyerek çözebilir. Farklı olarak 24, 20, 403, 489 gibi hata kodları alıyorsanız, Google Play Store'dan kaynaklandığını söyleyebilirim. Bir süre beklerseniz hata düzelecektir. Şayet onay kodu gelmiyor, üye olamıyorum, kayıt olamıyorum, numaramı kabul etmiyor, doğrulanıyor sorunu yaşıyorum diyorsanız ve bu telefon numarası doğrulanamadı uyarısı alıyorsanız yapmanız gereken şey numaranızın daha önce kullanılıp kullanılmadığını öğrenmektir.

Eğer numaranız daha önceden başka biri tarafından kullanıldıysa hiçbir şekilde sorunu çözemezsiniz. Fakat kullanılmadıysa bir süre beklemeniz, sorunun Snapchat tarafından çözülmesi için yeterli olacaktır. Tüm bu sorunların dışında ses değiştirme olmuyor, kamera odaklanmıyor, kamera ters dönüyor diyorsanız problem tamamen yazılımsaldır. Odaklama sorunu ve ses değiştirme problemi ufak bir güncellemeyle çözülebilir.

Benzer olarak yedekleme hatası veriyor, yedekleme sorunu yaşıyorum diyenler içinde geçerlidir. Yedekleme silmeyi denetikten sonra hata devam ediyorsa yazılımı tekrar güncellemenizi tavsiye ederim.

Merak Edilen Sorulara Kısa Yanıtlar


Snapchat hakkında çok fazla merak edilen soru olduğunu biliyorum. Ben daha önce yanıtlanan değil de yanıt verilmemiş sorulara kısa cevaplar vererek, kafalardaki soru işaretlerini aydınlatmak istiyorum.

1. Tekrar oynatma bildirimi gidiyor mu? Gider. Kesinlikle gider. Snap sahibi snapinin yeniden oynatıldığı bildirimini alacaktır.

2. Takipçi kasma, kazanma ve arttırmak için takipçi satın almalı mıyım? Hayır, kesinlikle takipçi satın alınmasını önermiyorum. Takipçi satın alınan sitelere bulaşmanız durumunda siz de bir başkasına takipçi olarak satılabilirsiniz. Hatta hesabınız dahi çalınabilir.

3. Kullanıcı adı değiştirmek mümkün mü? Mümkün. Snap ekranının sağ üst köşesinde bulunan ekrana tıklarsanız, açılan pencereden isminizi değiştirebilirsiniz.

4. Hesabım kilitlendi, silindi ya da çalındı ne yapabilirim? Hesabınız kilitlendiyse açılana kadar beklemek zorundasınız. Silindiyse yetkililerle iletişime geçerek yardım alabilirsiniz. Çalındıysa yine durumu yetkililere bildirerek hesabınızı geri alabilirsiniz. Yahut hesap kurtarma adımlarını takip ederek, mevcut bilgilerinizle hesabınızı çalan kişiden geri alabilirsiniz.

5. Puan hilesi var mı? Hile değil de puan kasmak için üçüncü parti uygulamalar var. Çok güvenilir bulmadığım için adlarını vermek istemiyorum. İşe yarasalarda hesap çalınma olayları yaşanabiliyor.

6. Engellendiğimi ya da silindiğimi nasıl anlarım? Çok basit. Seni engellediğini ya da sildiğini düşündüğün kişinin snap kartını açtığında snap puanını göremiyorsan, ya engellenmişsindir ya da silinmiş. Görebiliyorsan sorun yoktur.

7. Neden üzgünüz kullanıcı bulunamadı diyor? Bunu iki farklı nedeni olabilir. İlk nedeni engellenmiş olabilirsin. İkinci nedenide bulamadığın kişi snapchat'den ayrılmış olabilir.

8. Bilgisayarda nasıl kullanılır? Android uygulamalarını pc de çalıştırmak için kullanılan BlueStacks işiniz görecektir.

9. Snapkod nasıl kullanılır? Önce hayalet ikonuna tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra ön kameradan 5 defa peş peşe fotoğrafını çekilecektir. İşlemden sonra snapkodunuzu kullanabilirsiniz. Paylaş butonuna tıkladıktan sonra istediğiniz bir arkadaşınıza eklemesi için gönderebilirsiniz.

10. Ortak arkadaşları görmek ve bulmak için bir yol var mı? Üçüncü parti uygulamalar var. Ortak arkadaşlardan önermeler yaparak, ekleme yapılmasınıda sağlıyor. Fakat güvenli olmadıklarını söyleyebilirim.